Chyby a omyly pri exteriérových výsadbách a ich riešenie

PDF Tlačiť E-mail

Už sme tu písali o starostlivosti o exteriérové rastliny. Väčšinou sú do kvetináčov vysadené tuje (vzpriamene rastúce druhy), borievky (prevísajúce druhy), krušpán (strihané druhy), alebo celkom nič. Niekto to rieši napríklad výsadbou letničiek, či muškátov, ale aj zapichnutými konármi v drahých črepníkoch, ako sme sa mali možnosť mnohokrát presvedčiť. Pritom v mnohých prípadoch stačí naozaj len prelakovať staré, kameninové nádoby, a výsledok je o 3 triedy lepší... V súčasnosti sú však dostať aj umelohmotné nádoby, ktoré pôsobia ako ich ťažšie kameninové verzie.) Nestačí však rastliny len vysadiť...

My preferujeme a aj ponúkame pestrosť, keďže tá zabezpečuje premenlivosť počas celého roka. Na druhý a ďalšie roky poskytne opäť nový, neokukaný "look“, čím je pre okolie zaujímavá. Hovoríme o každoročnej zmene. Každým rokom totiž rastliny rastú, a tým sa aj menia. Rastliny sa rozrastajú, kvitnú, vytvárajú plody... Jednoducho, v každom období roka sú iné, zaujímavé. Ako náhradnú alternatívu by sme snáď ešte použili vysadenie väčších kusov rastlín rôznych druhov na jednom mieste. V podstate tým takpovediac „zabijete dve muchy jednou ranou“ - dosiahnete pestrosť, aj efekt rastlín bude hneď výrazný.

Ak majiteľ nejakého podniku (či už reštaurácie, alebo organizácie, obchodu a pod., ktorej záleží na vonkajšom vzhľade - imidži) žiada kalkuláciu na externú výsadbu, obyčajne má predstavy a praje si jeden väčší druh (tuju alebo cypruštek), ktorý hneď vytvorí zelenú masu. Snažíme sa ho od tohto zámeru odhovoriť a „presvedčiť“ o výhodách menších rastlín v zmiešaných výsadbách. Jedným z dôvodov - mínusov veľkých rastlín je finančná nákladnosť. Väčšie kusy stoja viac ako viac menších (v zmiešanej kompozícii), a o strihaných drevinách – topiary nehovoriac. Tento druh pestovania drevín si vyžaduje vyššie vstupné investovanie, ale je potrebné myslieť aj na údržbu. Takéto dreviny je potrebné aspoň dvakrát do roka strihať, aby si zachovali svoj tvar (pyramídy, vývrtky, gule a pod.).

Ďalším dôvodom, ktorým argumentujeme, je práve zmena, premena. Tým, že sa vysadí len jeden druh, okoloidúci, alebo návštevníci vidia stále to isté (teda, ak sa nemusí výsadba nanovo zrealizovať, pretože pôvodné rastliny vyschli alebo vymrzli - aj to sa pri zlej starostlivosti stáva). Pritom si nemusíte vyberať iba z drevín. Na výber sú aj skalničky, trvalky kvitnúce v rôznych farbách... Po skúsenostiach s externými výsadbami si myslíme, že sa majitelia obávajú práve tej zmeny. Keď už výsadba „funguje“ viac rokov, začínajú sa obávať, či niektoré druhy ešte na jar vyrašia, či sú dostatočne vyvinuté. Pri takej starostlivosti, akú vedia tamojší pracovníci poskytnúť, sa nemožno čudovať, že časom je sem-tam vidieť suché, alebo celkom prázdne miesta, plné suchej zeminy a ohorkov z cigariet.

A týmto sa dostávame k ďalšiemu bodu, ktorým je starostlivosť. Niekedy je naozaj lepšie zveriť starostlivosť do rúk toho, čo výsadbu aj zrealizoval. Vy ako majiteľ, zákazník - jednoducho, žiadateľ, máte záruku v tom, že o druhy, ktoré vám niekto navrhne a vysadí, sa bude vedieť dostatočne dobre postarať tak, aby bola výsadba stále atraktívna, aby lákala už na prvý pohľad. To by si mali uvedomiť najmä podniky v centre mesta. Iste uznáte, že prázdne, zaburinené, či dokonca rozbité nádoby skôr odpútavajú záujem, a takých je v Bratislave (a možno nielen tam) neúrekom.

Príklady z bežného života:

Je zarážajúce, že takáto "výsadba" tvorí vstup do bývalej budovy známej banky. Bratislava-Ružinov.

Táto, ako aj ostatné fotografie, bola urobená v priebehu roku 2008. Obschnuté tuje už boli nahradené inými drevinami.

Aj tu sú už vymrznuté krušpány nahradené cypruštekmi.

Kedysi to boli strihané (a určite aj drahé) konifery...

Aj keď pôsobí takýto štýl moderne, časom omrzí. Kto by chcel sedieť pri suchých konároch.. ?

Jediná, celkom vydarená, výsadba. Bohužiaľ, fotografia je z Brna.

Tu by sme nemali ani tak výhrady voči pestrosti použitých druhov. Chýba nám tu (aspoň) priebežná starostlivosť. Zaujímavé je však, že sa jedná o reštauráciu, ktorá je oproti tej na predchádzajúcom obrázku.

Detailnejší záber na vyrastenú tuju a v pozadí vymrznutý jedinec.

Pohľad na takéto nádoby skutočne nepoteší.

Pre výsadbu nemusíte siahať iba po letničkách, skalničkách, trvalkách či drevinách. Čo môžete použiť? Dočítate sa čoskoro

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články