Päť najčastejších chýb pestovania rastlín v nádobách.

PDF Tlačiť E-mail

Rastliny sú dekoratívne nielen kvetmi a ich farbami, ale tiež aj listami, ich veľkosťou, textúrou, farebnosťou a taktiež aj habitom, celkovým dojmom, aký človek má z rastliny. Všetky tieto vlastnosti môže ešte viac zvýrazniť a podčiarknuť obal, črepník, v ktorom rastlinu budete ďalej pestovať. Obal je akýmsi „prepojením“ rastliny s interiérom. Slúži na jej hladké zaradenie sa doň. Preto okrem vhodnosti rastliny venujte pozornosť aj tomuto činiteľu.

Interiér reštaurácie v centre Bratislavy

Ľudia sa totiž v tomto smere často dopúšťajú chýb. Nielen v pestovaní, starostlivosti o rastliny, ale aj v spôsobe, ako (resp. v čom) sú rastliny umiestnené v miestnosti. Po viac ako 10 ročných skúsenostiach v tomto smere, môžeme tieto chyby (ak teraz hovoríme o "chybách", nemáme na mysli chybný výber toho - ktorého kvetináča, ale skôr výhody, resp. nevýhody pestovania v ňom) zhrnúť do 5 skupín. Nižšie ich pomenujeme a rozoberieme si postupne ich výhody a nevýhody.

 

1. skupina: Rastliny sú aj naďalej pestované v pôvodných umelohmotných črepníkoch.

Bežná realita v kanceláriách a reštauráciách, rastliny v umelohmotných črepníkoch

Výhody: Keďže rastlinu pestujete v pôvodnom črepníku, nehrozí, že porušíte koreňový systém. Práve palmy sú veľmi náchylné na poškodenie koreňov.

Nevýhody: Toto je azda najhorší prehrešok, akého sa môžete dopustiť. Rastlina je živý organizmus, rastie, takže raz ju aj tak bude nutné presadiť do väčšieho črepníka. Navyše, estetická hodnota umelohmotného črepníka je nízka, až nulová. Ešte viac, ak napríklad črepník položíte na podmisku zo setu šálok na kávu, ako to aj často vidíme. Nehovoriac, že takto pestovaná rastlina nevyzerá vábne, problém máte aj so zalievaním (najmä ak rastlinu prelejete, časť vody skončí na nábytku). Aj keď je povrch umelohmotného črepníka hladký, časom sa na jeho povrchu utvorí vplyvom tvrdej vody vodný kameň, alebo usadeniny vzniknú pôsobením hnojiva.

 

2. skupina: Rastliny sú pestované v hlinených črepníkoch.

Nie všetky hlinené kvetináče sú vhodné do interiéru...

Výhody: Prinajmenšom rastline takto poskytnete priestor a čerstvú zeminu, keď ju do takéhoto črepníka presadíte. Aj po estetickej stránke je na takéto črepníky krajší pohľad. Nie všetky sú klasické, terakotového zafarbenia. Dostať už aj črepníky zafarbené, s maľovaným motívom, glazované, či dozdobené iným materiálom.

Nevýhody: Priznajte si, kúpili by ste si a použili hlinené črepníky do každej miestnosti a pre každú rastlinu? Teda, myslíte si, že sú vhodné do každého interiéru? Asi nie. Tento druh črepníkov je vhodný na pestovanie napríklad letničiek, kaktusov, sukulentov, prípadne izbových rastlín, ktoré cez leto vykladáme na balkóny, terasy, záhrady. Hlinené črepníky už tým, že sú ťažšie, sú priam predurčené pre palmy, ako sú datľovník (Phoenix), palmička nízka (Chamaerops humilis), prípadne aj pre oleander (Nerine oleander), čínsku ružu (Hibiscus rosa-chinensis) a iné druhy. Taktiež nie u každej nádoby nájdete odtokovú dierku. Najmä u tých glazovaných musíte s týmto faktom počítať a pre rastlinu zabezpečiť drenážnu vrstvu, aby jej korene nevyhnili. O ďalších výhodách a nevýhodách hlinených črepníkov v porovnaní s tými umelohmotnými si prečítajte TU.

 

3. skupina: Rastliny sú síce pestované v umelohmotných črepníkoch, ale tie sú vložené do keramického obalu.

Ak uprednostňujete keramický obal, vyberajte si radšej hneď s väčším priemerom, aby vám z keramického obalu nevytŕčal umelohmotný kvetináč, ako to vidno tu na fotografii...ešte aj s cenovkou na umelohmotnom kvetináči.

Výhody: Každopádne, na rastliny pestované v takomto obale (črepníku bez odtokovej dierky) je už krajší pohľad. Sú oveľa viac vhodnejšie pre použitie v interiéri ako hlinené črepníky. Bývajú jednofarebné, ale aj s rôznymi vzormi. Sortiment obalov, čo sa týka farebnosti, je tak povediac nekonečný, takže každý milovník flóry si určite nájde ten svoj.

Nevýhody: Ak si kupujete kvety a k nim aj keramické obaly, obyčajne si vyberiete o niečo väčší kus. Aj v tomto prípade rastlinu pestujete v pôvodnom umelohmotnom črepníku (1. nevýhoda). Keď však budete nútení rastlinu presadiť, pôvodný keramický obal vám bude už nanič a budete musieť kupovať väčší (2. nevýhoda).

To sa môže zdať ako banálna chyba. Oveľa väčšou však je, ako aj ukazuje realita, že si tí, čo si kupujú kvetiny, vyberajú alebo malé obaly (asi s cieľom a vidinou, aby ušetrili), alebo naopak, priveľmi veľké obaly, takže je v nich rastlina doslova „utopená“. Niektorí vyčnievajúci umelohmotný črepník z keramického obalu riešia aj tak, že tú vyčnievajúcu časť odrežú. Takýto spôsob je prístupný iba v prípade, že sa jedná o veľký umelohmotný črepník, na ktorý je problém nájsť vhodný keramický obal. Ale aj to je skôr núdzové riešenie. Ako sme mali možnosť už veľakrát vidieť, obyčajne sa s vyčnievajúcim umelohmotným črepníkom stretávame u rastlín menších rozmerov...

 

4. skupina: Rastliny sú vysadené v keramickom obale.

Výhody: Budeme sa opakovať, na takto pestovanú rastlinu je krajší pohľad, ako na rastlinu v umelohmotnom črepníku, alebo rastlinu, ktorú ste len vložili do obalu primeranej veľkosti. Ale to je asi tak všetko.

Nevýhody: Myslíte si, že odstránite problémy, keď rastlinu pestovanú v umelohmotnom črepníku vysadíte priamo do keramického obalu? Omyl! Iba si tak skomplikujete život. Obal nemá na dne odtokovú dierku a ak si takto vysadenú rastlinu aj kúpite, nemôžete počítať s tým, že na dne obalu je aj drenáž. Rastliny vysadené v obale a takto ponúkané v obchode sú bez drenáže. U takýchto rastlín je ťažké regulovať zálievku, preto si radšej ani nevyberajte takéto rastliny. Pokiaľ ste „nútení“ pestovať rastliny v obaloch bez odtokovej dierky, potom zaistite rastlinám dostatočnú drenáž a rastliny zalievajte opatrne. Medzi nami, ak uvidíte v ponuke obchodov (zvyčajne v lete) črepníkové rastliny vysadené v keramickom obale, ide o šikovný reklamný ťah. Získate dva za cenu jedného, ale nevedno, či ste urobili dobre...

 

5. skupina: Rastliny sú vysadené v ťažkých keramických nádobách.

Výber exkluzívnych nádob je skutočne široký...

Výhody: Štandard, aký ponúkajú tieto nádoby, u bežných keramických obalov nenájdete. Sú pevnejšie, a tým aj stabilnejšie, čo ich priam predurčuje k vysádzaniu rastlín väčších rozmerov. Ich materiálová rozmanitosť je vskutku široká. Na výber máte nádoby z materiálov ako nerez, hliník, zinok, meď, ale aj kamenina, či nádoby z prírodných materiálov. Preto ich aj právom možno označiť slovom „exkluzívne“. Bod k dobru je noblesnosť, čo sa využíva najmä v hotelierstve, ale stretnúť sa s nimi môžete aj v bankách či veľkých firmách, ktoré kladú veľký dôraz na kvetinovú výzdobu.

Nevýhody: Prvou hmatateľnou nevýhodou je ich váha - sú ťažké.Ďalej, to, čo sme spomínali u keramických obalov, platí aj u týchto nádob.  Nádoby sú bez odtokovej dierky. Dno nádoby kónického tvaru pred osadením rastliny musíte vyplniť, aby samotná rastlina bola posadená v správnej hĺbke. Teda, tak, aby nebola rastlina ani v nádobe „utopená“, a zároveň aby nebol vidieť vrchný okraj umelohmotného črepníka. Uvedomili ste si niekedy, čím sa prípadne vypĺňa tento nepotrebný priestor? Ak sami vlastníte rastliny v týchto nádobách, všimnite si, keď budete musieť vymeniť rastlinu, čím je nádoba „vystlaná“. Taktiež musíte myslieť aj na to, že rastliny budú zalievané, takže by dno, ako aj sama nádoba, nemali byť premokavé, resp. nemali by podliehať zmenám, ktoré vzniknú pôsobením vody, vlahy.

Ruka v ruke s exkluzivitou nádob ide aj ich cena, sú drahé, čo je v súvislosti s jednoduchosťou (resp. zložitosťou) v pestovaní v nich veľké mínus.

Osobitnou skupinou, ktorú by sme zaradili k tejto piatej skupine, sú hydroponické rastliny. Aj neodborné oko si povšimne fakt, že sa pozerá okrem keramickej nádoby, aj na tú pestovaciu a tiež aj na obal, ktorý slúži na zadržanie vlahy.

 

Chcete poznať riešenie, ako sa vyvarovať týchto chýb, a úspešne pestovať rastliny v štýlovej nádobe?

Kontaktujte nás!

 


Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 3.časť - REZANÉ KVETY A KYTICE Iste sa nenájde nik, kto po tom, čo dostal kyticu rezaných kvetov do daru, ju ihneď šmarí do koša. U nás na Slovensku je zauívaným zvykom nosiť na akúkoľvek príležitost kvety. Inde sa zase nosia len na cintoríny alebo sú dokonca považované za symbol smrti. Aj keď odrezané či odstihnuté kvety vo váze rýchlo hynú, neznamená to, že by ste sa teraz mali vyhýbať všetkým kvetinárstvam. Pohľad na pekne naaranžované kytice je vskutku povznášajúci. V dnešných časoch dostať v obchodoch s kvetmi nielen široký sortiment rezaných kvetov ale aj celú plejádu prípravkov, ktoré dokážu predĺžiť ich životnosť vo vázach. Existuje zopár trikov, ako narábať s rezanými kvetmi, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Podobné platia aj pre aranžmány do aranžovacej hmoty napichané kvety. Čo si všímať, aby vám kvety v kyticiach alebo aranžmánoch vydržali čo najdlhšie?   - Ak je to možné, uchovávajte kvety, ktoré ste dostali pri nejakej príležitosti na miestach bez priameho slnečného žiarenia, mimo výhrevných telies a bez prievanu. Pri teplotách nad 20°C začína u kvetov proces zmien, ktoré urýchľujú ich hynutie. Ak vy sami kúpite v predstihu kyticu určenú pre niekoho iného, skladujte ju pokiaľ možno v chladnej miestnosti. Ideálne je chladiace zariadenie s nastavenými teplotami od 5 do 10°C ale postačí aj chladná nevykurovaná miestnosť.     - Neukladajte kvety do blízkosti televízorov, kde ich vyžarujúce teplo rovnako môže spustiť proces umierania kvetov. - Ak ste skúsenými pestovateľmi rastlín, iste viete, že mnohým kvitnúcim izbovým rastlinám sa dá napomôcť kvitnutiu tak, že k nim umiestnite ovocie. To totiž vylučuje etylén, ktorý vyvoláva v rastlinách ich rozkvitanie. U kvetov vo váze je etylén však rozsudok smrti. Vyvarujte sa preto vystaveniu kytice pri ovocí ako banán, jablká či citrusy. - Aj čistota vázy má vplyv na trvácnosť kvetov. Preto pred použitím vázu dôkladne umyte a poriadne vnútro vypláchnite.     - Samotná voda by mala byť izbovej teploty až mierne teplá. Voda sa samozrejme odparuje tým viac, čím je teplota v miestnosti vyššia. Preto vodu pravidelne dolievajte a po 2-3 dňoch (keď ste použili výživu) ju pri prvom výskyte hnilôb celkom vymeňte. Pri výmene nezabudnite tiež stonky zostihnúť. - Na trvácnosť kvetov majú veľký vplyv aj listy kvetov. Pred vložením kvetov do vázy je lepšie čo najviac listov odstrániť. Čím väčšie sú listy, tým silnejšie bude aj vyparovanie vody z nich. Zabránite tak ich rýchlemu ovädnutiu, čo je na prvý pohľad nepekné. Rovnako odstránením listov zabránite aj vzniku hniloby, ktorá spôsobí únik škodlivých látok do vody. Vidieť to najmä u ruží, orgovánu či chryzantém. - Je lepšie zoskupovať kvety kvitnúce v tom istom období. Takisto myslite na to, že určité kvety vyniknú vo váze samé, čiže ich nekombinujte s inými. Napríklad narcis si vo váze vystačí aj sám, keďže do vody vypúšťa látky, ktoré spôsobujú hynutie konkurenčných kvetov. Ak však spozorujete v kytici prvé zvädnuté kvety, odstráňujte ich priebežne.     - Nedostatočný príjem vody alebo jej znečistenie sa prejavuje skorým zväsením hlávok kvetov. Bohužiaľ, ak v obchodoch, kde sú ponúkané aj kvety, použijú znečistenú vodu, uchovateľnosť kvetov sa nepredĺži, aj keď si vy necháte doma na tom záležať. Preto radšej nekupujte hotové kytice v obchodoch, v ktorých nepatria kvety k hlavnému artiklu ponuky. Navyše, v týchto obchodných sieťach nie sú prostriedky na zabezpečenie kvetov proti vädnutiu. - u aranžmánov skontrolujte, či je aranžovacia hmota dostatočne vlhká, ak nie je, dolejte vodu - dolievať môžete aj vodu, do ktorej ste nechali rozpustiť výživu pre kvety   - ak to nie je nutné, nevyberajte z aranžmánu jednotlivé kvety. Vyberajte len s príznakmi zhnitia či usušenia. Ak kvety sklopia svoje hlávky, je to znak, že im chýba voda. Vyberte ich preto z aranžmánu, stonku zrežte a kvet nechajte voľne ponorený vo vode (najmä hortenzie). Po napití vodou ich môžete zapichnúť naspäť do aranžmánu. V neposlednom rade, rovnako ako u kvetináčových rastlín, aj u rezaných kvetov platí, že čím lepšie kvety samé si vyberiete, tým dlhšie aj vydržia. Čo to znamená? Ak idete s kyticou gratulovať o pár dní, nechajte si radšej zhotoviť novú kyticu z kvetov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Máte tak akú - takú istotu, že vyhotovená kytica podľa vášho výberu ešte zopár dní, kým sa vyberiete za gratulantom, vydrží. Aj keď bývajú v ponuke už hotové kytice, nie vždy musia byť vyhotovené hneď v deň predaja. Ak sa totiž nepredajú, bývajú udržiavané v špeciálnych chladiacich zarianeniach. Takže môžu vydržať takmer neporušené aj niekoľko dní.  Ak však potrebujete kvety hneď v ten daný deň, môžete si vyberať aj z už zhotovených kytíc. Pri kúpe kytíc myslite aj na ďalšiu skutočnosť: rezané kvety, kým sa dostanú do obchodov, môžu byť dodatočne upravované. A to buď hneď v zahradníctvach, kde sa pestujú, v skladoch alebo aj v kvetinárstvach. Týka sa to najmä rezanej zelene, listov, ktoré bývajú striekané leskom. Niektoré kvety (napríklad chryzantémy, ruže a tulipány) sú zase umelo dofarbované. Už na hotové kytice, aby vydržali čerstvé a pekné čo najdlhšie, sa zvykne aplikovať postrek proti nadmernému vyparovaniu vody, čo je síce z jednej strany dobré. Kvety tak vydržia aj v teplejších dňoch či miestnostiach. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky látky či postreky sú chemikálie, ktoré sa postupne do ovzdušia vyparujú a môžu narobiť problémy napríklad alergikom. Niektoré kvety (ľalie) majú extrémne silnú prirodnú arómu.    Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 2.časť - KAKTUSY Ďalšiu skupinu rovnako zaznávaných rastlín s pokryvenou povesťou tvoria KAKTUSY. Podobne ako u bonsajov, aj u kaktusov je to dané ich morfologickými znakmi. Na ich lodyhách sa nachádzajú tŕne, ktoré bodajú, a tým signalizujú negatívnu energiu. Nakoniec, tŕne slúžia kaktusov vo voľnej prírode na obranu. Preto by sa mohlo zdať, že starostlivosťou o kaktusu si takto vytvárate zárodky pre choroby, nešťastia či straty.   Získali si srdcia mnohých, aj keď "kvety" na nich nalepené, sú slamienky (Helichrysum): Nešťastie však nechodí po horách ale po ľuďoch, nezvaľujte preto prípadnú nepriazeň osudu na rastliny, kaktusy. Isto, ostňom je lepšie sa vyhnúť a, pravda, v rodine s malými deťmi to platí dvojnásobne. Ak by ste sa však mali orientovať iba podľa detí, domácnosti by zívali prázdnotou. Patria medzi obľúbené druhy kaktusov: Bradavkovec (Mammillaria): Preto je namieste zdravý rozum. - nevystavujte a nedržte kaktusy na miestach, kde prespávate. Ostne skutočne nepridajú na kvalite vášmu spánku. - vyvarujte sa umiestnenia kaktusov na miestach, kde sa pohybujú malé deti, ktoré by sa o ne mohli začať zaujímať viac, ako je vám milé. Takisto neumiestňujte kaktusy na miestach, kde je čulý pohyb alebo sa tam zdržiava viac ľudí. - ak ste v mladosti pestovali kaktusy, nemusíte sa ich teraz v neskoršom veku vzdávať. Umiestnite ich radšej na menej dostupné miesto vyhradené len pre ne. Prípadne, ak máte možnosť, do oddelenej, inak ohraničenej miestnosti alebo miestnosti s obmedzeným vstupom. Vytvorte si kaktusárium.     - Ak sa však kaktusov nedokážete vzdať a radi by ste im venovali "dôstojnejšie" miesto u vás doma alebo v práci, vyberte im priestor pri počítači, televízore či akomkoľvek zariadení tvoriacom elektromagnetické žiarenie. O tejto schopnosti sa vie naozaj veľmi málo, a pritom vám vďaka nej kaktusy vedia naozaj pomôcť. Viete napríklad, že sa už robili pokusy na žeruche a vplyve žiarenia z mobilných telefónov a smartfonov na ňu? Zistilo sa, že v bezprostrednej blízkosti wifi rútera nedokážu žiť a ďalej rásť, dokonca rýchlo uhynú. Naproti tomu, kaktusy sú "vybavené" vhodným ochranným "obrnením", a preto sú priam predurčené na tento účel. Pamätajte na známe "klin sa klinom vybíja". Ďalší dôvod, prečo sa ich nevzdať: aj kaktusy sú rastliny a pri dobrej starostlivosti sa vám dokážu odvďačiť svojimi kvetmi. Vzdali by ste sa ich len kvôli ich ostňom?   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 1.časť - BONSAJE Iste nám dáte za pravdu, že každý si svoj priestor doma alebo v práci dozdobuje po svojom. Tomu, čo si nakoniec vyberiete, by ste mali venovať dostatok pozornosti. Prečo? Nie všetky izbové rastliny sú totiž nositeľmi pozitívnej energie. Alebo je to celkom inak? Z našich stránok už viete, že napríklad vašu finančnú situáciu dokáže podporiť tzv. "bankovkový stromček" či "stromček plný peňazí" (Pachira aquatica). Rastlina s ľudovým názvom "rodinné šťastie" (Soleirolia soleirolii alebo tiež Helexine) zase dáva tušiť, kvôli čomu si získala sympatie... Tieto druhy, a nielen tie, prinášajú do domácností radosť a potešenie zo života. Niektorým je možno známa skutočnosť pestovať si doma tzv. "šťastný bambus" - Lucky bamboo, či už vo forme 1 či viacerých stoniek, ktoré sú vložených do vázy alebo akejsi pyramídy vytvorenej z množstva zrezaných, ozdobnou šnúrkou spojených a novými výhonmi narašených stoniek. Existujú však aj také izbové rastliny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, pretože sú nosičmi negatívnej energie. Pozrime sa preto na ne bližšie. V nasledujúcich videách sú zobrazené najčastejšie podoby v obchodoch s kvetmi ponúkaných interiérových či exteriérových bonsajov: Vo všeobecnosti sa verí, že pestovať BONSAJE by sa z pohľadu feng šuej nemalo. Vyhádza sa totiž zo skutočnosti, že bonsaj je vlastne zmenšenina, navyše vytvorená umelo - zrezávaním konárokov a koreňov v miske. Čiže zásahom človekom. Bonsaj rastie aj pomalšie ako iné druhy rastlín. Takže mohlo by sa zdať, že ak nechcete byť nijako v raste obmedzovaní, určite nesiahajte po bonsaji. V skutočnosti je to však trochu inak. Rovnako ako akákoľvek iná interiérová rastlina, aj bonsaje asimilujú, vytváraju cenný kyslík. Pri správnej voľbe umiestnenia môžu dokonca veľmi dobre prosperovať, čo sa samozrejme prejaví aj na ich vzhľade. Sú to zdravé a statné rastliny udržiavané s láskou. Verte, že pobyt v ich blízkosti zanechá vo vás len tie najlepšie dojmy a ich dobrý zdravotný stav sa premietne aj do pohody ľudí obývajúcich daný priestor. Preto, ak patríte k milovníkom bonsajov, neodmietajte ich apriori len preto, že je to niekde napísané. Napokon, ak vám je istým spôsobom neprirodzené na skutočných bonsajoch skracovať konáriky či pri presádzaní korene, môžete (aspoň čo sa týka konárov a výhonkov) tak urobiť aj u bežných interiérových rastlín. Vytvoriť si "bonsaj" môžete z druhov ako je napríklad dracéna (Dracaena), juka (Yucca), nolina (Beaucarnea), ale použiť môžete na zrezávanie aj akýkoľvek iný druh, ktorý vytvára polodrevnaté či drevnaté kmienky. Postupným skracovaním a prerezávaním výhonov získa váš "bonsaj" na vzhľade - bude upravenejší a kompaktnejší. Napokon, každá interiérová rastlina pestované v ozdobnom kvetináči je svojím spôsobom "bonsaj", ktorý sa umelo pestuje v domácnosti či v kancelárii...     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »