Päť najčastejších chýb pestovania rastlín v nádobách. |
Rastliny sú dekoratívne nielen kvetmi a ich farbami, ale tiež aj listami, ich veľkosťou, textúrou, farebnosťou a taktiež aj habitom, celkovým dojmom, aký človek má z rastliny. Všetky tieto vlastnosti môže ešte viac zvýrazniť a podčiarknuť obal, črepník, v ktorom rastlinu budete ďalej pestovať. Obal je akýmsi „prepojením“ rastliny s interiérom. Slúži na jej hladké zaradenie sa doň. Preto okrem vhodnosti rastliny venujte pozornosť aj tomuto činiteľu. Interiér reštaurácie v centre Bratislavy Ľudia sa totiž v tomto smere často dopúšťajú chýb. Nielen v pestovaní, starostlivosti o rastliny, ale aj v spôsobe, ako (resp. v čom) sú rastliny umiestnené v miestnosti. Po viac ako 10 ročných skúsenostiach v tomto smere, môžeme tieto chyby (ak teraz hovoríme o "chybách", nemáme na mysli chybný výber toho - ktorého kvetináča, ale skôr výhody, resp. nevýhody pestovania v ňom) zhrnúť do 5 skupín. Nižšie ich pomenujeme a rozoberieme si postupne ich výhody a nevýhody.
1. skupina: Rastliny sú aj naďalej pestované v pôvodných umelohmotných črepníkoch. Bežná realita v kanceláriách a reštauráciách, rastliny v umelohmotných črepníkoch
Výhody: Keďže rastlinu pestujete v pôvodnom črepníku, nehrozí, že porušíte koreňový systém. Práve palmy sú veľmi náchylné na poškodenie koreňov. Nevýhody: Toto je azda najhorší prehrešok, akého sa môžete dopustiť. Rastlina je živý organizmus, rastie, takže raz ju aj tak bude nutné presadiť do väčšieho črepníka. Navyše, estetická hodnota umelohmotného črepníka je nízka, až nulová. Ešte viac, ak napríklad črepník položíte na podmisku zo setu šálok na kávu, ako to aj často vidíme. Nehovoriac, že takto pestovaná rastlina nevyzerá vábne, problém máte aj so zalievaním (najmä ak rastlinu prelejete, časť vody skončí na nábytku). Aj keď je povrch umelohmotného črepníka hladký, časom sa na jeho povrchu utvorí vplyvom tvrdej vody vodný kameň, alebo usadeniny vzniknú pôsobením hnojiva.
2. skupina: Rastliny sú pestované v hlinených črepníkoch.
Nie všetky hlinené kvetináče sú vhodné do interiéru...
Výhody: Prinajmenšom rastline takto poskytnete priestor a čerstvú zeminu, keď ju do takéhoto črepníka presadíte. Aj po estetickej stránke je na takéto črepníky krajší pohľad. Nie všetky sú klasické, terakotového zafarbenia. Dostať už aj črepníky zafarbené, s maľovaným motívom, glazované, či dozdobené iným materiálom. Nevýhody: Priznajte si, kúpili by ste si a použili hlinené črepníky do každej miestnosti a pre každú rastlinu? Teda, myslíte si, že sú vhodné do každého interiéru? Asi nie. Tento druh črepníkov je vhodný na pestovanie napríklad letničiek, kaktusov, sukulentov, prípadne izbových rastlín, ktoré cez leto vykladáme na balkóny, terasy, záhrady. Hlinené črepníky už tým, že sú ťažšie, sú priam predurčené pre palmy, ako sú datľovník (Phoenix), palmička nízka (Chamaerops humilis), prípadne aj pre oleander (Nerine oleander), čínsku ružu (Hibiscus rosa-chinensis) a iné druhy. Taktiež nie u každej nádoby nájdete odtokovú dierku. Najmä u tých glazovaných musíte s týmto faktom počítať a pre rastlinu zabezpečiť drenážnu vrstvu, aby jej korene nevyhnili. O ďalších výhodách a nevýhodách hlinených črepníkov v porovnaní s tými umelohmotnými si prečítajte TU.
3. skupina: Rastliny sú síce pestované v umelohmotných črepníkoch, ale tie sú vložené do keramického obalu.
Ak uprednostňujete keramický obal, vyberajte si radšej hneď s väčším priemerom, aby vám z keramického obalu nevytŕčal umelohmotný kvetináč, ako to vidno tu na fotografii...ešte aj s cenovkou na umelohmotnom kvetináči.
Výhody: Každopádne, na rastliny pestované v takomto obale (črepníku bez odtokovej dierky) je už krajší pohľad. Sú oveľa viac vhodnejšie pre použitie v interiéri ako hlinené črepníky. Bývajú jednofarebné, ale aj s rôznymi vzormi. Sortiment obalov, čo sa týka farebnosti, je tak povediac nekonečný, takže každý milovník flóry si určite nájde ten svoj. Nevýhody: Ak si kupujete kvety a k nim aj keramické obaly, obyčajne si vyberiete o niečo väčší kus. Aj v tomto prípade rastlinu pestujete v pôvodnom umelohmotnom črepníku (1. nevýhoda). Keď však budete nútení rastlinu presadiť, pôvodný keramický obal vám bude už nanič a budete musieť kupovať väčší (2. nevýhoda). To sa môže zdať ako banálna chyba. Oveľa väčšou však je, ako aj ukazuje realita, že si tí, čo si kupujú kvetiny, vyberajú alebo malé obaly (asi s cieľom a vidinou, aby ušetrili), alebo naopak, priveľmi veľké obaly, takže je v nich rastlina doslova „utopená“. Niektorí vyčnievajúci umelohmotný črepník z keramického obalu riešia aj tak, že tú vyčnievajúcu časť odrežú. Takýto spôsob je prístupný iba v prípade, že sa jedná o veľký umelohmotný črepník, na ktorý je problém nájsť vhodný keramický obal. Ale aj to je skôr núdzové riešenie. Ako sme mali možnosť už veľakrát vidieť, obyčajne sa s vyčnievajúcim umelohmotným črepníkom stretávame u rastlín menších rozmerov...
4. skupina: Rastliny sú vysadené v keramickom obale.
Výhody: Budeme sa opakovať, na takto pestovanú rastlinu je krajší pohľad, ako na rastlinu v umelohmotnom črepníku, alebo rastlinu, ktorú ste len vložili do obalu primeranej veľkosti. Ale to je asi tak všetko. Nevýhody: Myslíte si, že odstránite problémy, keď rastlinu pestovanú v umelohmotnom črepníku vysadíte priamo do keramického obalu? Omyl! Iba si tak skomplikujete život. Obal nemá na dne odtokovú dierku a ak si takto vysadenú rastlinu aj kúpite, nemôžete počítať s tým, že na dne obalu je aj drenáž. Rastliny vysadené v obale a takto ponúkané v obchode sú bez drenáže. U takýchto rastlín je ťažké regulovať zálievku, preto si radšej ani nevyberajte takéto rastliny. Pokiaľ ste „nútení“ pestovať rastliny v obaloch bez odtokovej dierky, potom zaistite rastlinám dostatočnú drenáž a rastliny zalievajte opatrne. Medzi nami, ak uvidíte v ponuke obchodov (zvyčajne v lete) črepníkové rastliny vysadené v keramickom obale, ide o šikovný reklamný ťah. Získate dva za cenu jedného, ale nevedno, či ste urobili dobre...
5. skupina: Rastliny sú vysadené v ťažkých keramických nádobách.
Výber exkluzívnych nádob je skutočne široký...
Výhody: Štandard, aký ponúkajú tieto nádoby, u bežných keramických obalov nenájdete. Sú pevnejšie, a tým aj stabilnejšie, čo ich priam predurčuje k vysádzaniu rastlín väčších rozmerov. Ich materiálová rozmanitosť je vskutku široká. Na výber máte nádoby z materiálov ako nerez, hliník, zinok, meď, ale aj kamenina, či nádoby z prírodných materiálov. Preto ich aj právom možno označiť slovom „exkluzívne“. Bod k dobru je noblesnosť, čo sa využíva najmä v hotelierstve, ale stretnúť sa s nimi môžete aj v bankách či veľkých firmách, ktoré kladú veľký dôraz na kvetinovú výzdobu. Nevýhody: Prvou hmatateľnou nevýhodou je ich váha - sú ťažké.Ďalej, to, čo sme spomínali u keramických obalov, platí aj u týchto nádob. Nádoby sú bez odtokovej dierky. Dno nádoby kónického tvaru pred osadením rastliny musíte vyplniť, aby samotná rastlina bola posadená v správnej hĺbke. Teda, tak, aby nebola rastlina ani v nádobe „utopená“, a zároveň aby nebol vidieť vrchný okraj umelohmotného črepníka. Uvedomili ste si niekedy, čím sa prípadne vypĺňa tento nepotrebný priestor? Ak sami vlastníte rastliny v týchto nádobách, všimnite si, keď budete musieť vymeniť rastlinu, čím je nádoba „vystlaná“. Taktiež musíte myslieť aj na to, že rastliny budú zalievané, takže by dno, ako aj sama nádoba, nemali byť premokavé, resp. nemali by podliehať zmenám, ktoré vzniknú pôsobením vody, vlahy. Ruka v ruke s exkluzivitou nádob ide aj ich cena, sú drahé, čo je v súvislosti s jednoduchosťou (resp. zložitosťou) v pestovaní v nich veľké mínus.
Osobitnou skupinou, ktorú by sme zaradili k tejto piatej skupine, sú hydroponické rastliny. Aj neodborné oko si povšimne fakt, že sa pozerá okrem keramickej nádoby, aj na tú pestovaciu a tiež aj na obal, ktorý slúži na zadržanie vlahy.
Chcete poznať riešenie, ako sa vyvarovať týchto chýb, a úspešne pestovať rastliny v štýlovej nádobe?
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|