Päť najčastejších chýb pestovania rastlín v nádobách.

PDF Tlačiť E-mail

Rastliny sú dekoratívne nielen kvetmi a ich farbami, ale tiež aj listami, ich veľkosťou, textúrou, farebnosťou a taktiež aj habitom, celkovým dojmom, aký človek má z rastliny. Všetky tieto vlastnosti môže ešte viac zvýrazniť a podčiarknuť obal, črepník, v ktorom rastlinu budete ďalej pestovať. Obal je akýmsi „prepojením“ rastliny s interiérom. Slúži na jej hladké zaradenie sa doň. Preto okrem vhodnosti rastliny venujte pozornosť aj tomuto činiteľu.

Interiér reštaurácie v centre Bratislavy

Ľudia sa totiž v tomto smere často dopúšťajú chýb. Nielen v pestovaní, starostlivosti o rastliny, ale aj v spôsobe, ako (resp. v čom) sú rastliny umiestnené v miestnosti. Po viac ako 10 ročných skúsenostiach v tomto smere, môžeme tieto chyby (ak teraz hovoríme o "chybách", nemáme na mysli chybný výber toho - ktorého kvetináča, ale skôr výhody, resp. nevýhody pestovania v ňom) zhrnúť do 5 skupín. Nižšie ich pomenujeme a rozoberieme si postupne ich výhody a nevýhody.

 

1. skupina: Rastliny sú aj naďalej pestované v pôvodných umelohmotných črepníkoch.

Bežná realita v kanceláriách a reštauráciách, rastliny v umelohmotných črepníkoch

Výhody: Keďže rastlinu pestujete v pôvodnom črepníku, nehrozí, že porušíte koreňový systém. Práve palmy sú veľmi náchylné na poškodenie koreňov.

Nevýhody: Toto je azda najhorší prehrešok, akého sa môžete dopustiť. Rastlina je živý organizmus, rastie, takže raz ju aj tak bude nutné presadiť do väčšieho črepníka. Navyše, estetická hodnota umelohmotného črepníka je nízka, až nulová. Ešte viac, ak napríklad črepník položíte na podmisku zo setu šálok na kávu, ako to aj často vidíme. Nehovoriac, že takto pestovaná rastlina nevyzerá vábne, problém máte aj so zalievaním (najmä ak rastlinu prelejete, časť vody skončí na nábytku). Aj keď je povrch umelohmotného črepníka hladký, časom sa na jeho povrchu utvorí vplyvom tvrdej vody vodný kameň, alebo usadeniny vzniknú pôsobením hnojiva.

 

2. skupina: Rastliny sú pestované v hlinených črepníkoch.

Nie všetky hlinené kvetináče sú vhodné do interiéru...

Výhody: Prinajmenšom rastline takto poskytnete priestor a čerstvú zeminu, keď ju do takéhoto črepníka presadíte. Aj po estetickej stránke je na takéto črepníky krajší pohľad. Nie všetky sú klasické, terakotového zafarbenia. Dostať už aj črepníky zafarbené, s maľovaným motívom, glazované, či dozdobené iným materiálom.

Nevýhody: Priznajte si, kúpili by ste si a použili hlinené črepníky do každej miestnosti a pre každú rastlinu? Teda, myslíte si, že sú vhodné do každého interiéru? Asi nie. Tento druh črepníkov je vhodný na pestovanie napríklad letničiek, kaktusov, sukulentov, prípadne izbových rastlín, ktoré cez leto vykladáme na balkóny, terasy, záhrady. Hlinené črepníky už tým, že sú ťažšie, sú priam predurčené pre palmy, ako sú datľovník (Phoenix), palmička nízka (Chamaerops humilis), prípadne aj pre oleander (Nerine oleander), čínsku ružu (Hibiscus rosa-chinensis) a iné druhy. Taktiež nie u každej nádoby nájdete odtokovú dierku. Najmä u tých glazovaných musíte s týmto faktom počítať a pre rastlinu zabezpečiť drenážnu vrstvu, aby jej korene nevyhnili. O ďalších výhodách a nevýhodách hlinených črepníkov v porovnaní s tými umelohmotnými si prečítajte TU.

 

3. skupina: Rastliny sú síce pestované v umelohmotných črepníkoch, ale tie sú vložené do keramického obalu.

Ak uprednostňujete keramický obal, vyberajte si radšej hneď s väčším priemerom, aby vám z keramického obalu nevytŕčal umelohmotný kvetináč, ako to vidno tu na fotografii...ešte aj s cenovkou na umelohmotnom kvetináči.

Výhody: Každopádne, na rastliny pestované v takomto obale (črepníku bez odtokovej dierky) je už krajší pohľad. Sú oveľa viac vhodnejšie pre použitie v interiéri ako hlinené črepníky. Bývajú jednofarebné, ale aj s rôznymi vzormi. Sortiment obalov, čo sa týka farebnosti, je tak povediac nekonečný, takže každý milovník flóry si určite nájde ten svoj.

Nevýhody: Ak si kupujete kvety a k nim aj keramické obaly, obyčajne si vyberiete o niečo väčší kus. Aj v tomto prípade rastlinu pestujete v pôvodnom umelohmotnom črepníku (1. nevýhoda). Keď však budete nútení rastlinu presadiť, pôvodný keramický obal vám bude už nanič a budete musieť kupovať väčší (2. nevýhoda).

To sa môže zdať ako banálna chyba. Oveľa väčšou však je, ako aj ukazuje realita, že si tí, čo si kupujú kvetiny, vyberajú alebo malé obaly (asi s cieľom a vidinou, aby ušetrili), alebo naopak, priveľmi veľké obaly, takže je v nich rastlina doslova „utopená“. Niektorí vyčnievajúci umelohmotný črepník z keramického obalu riešia aj tak, že tú vyčnievajúcu časť odrežú. Takýto spôsob je prístupný iba v prípade, že sa jedná o veľký umelohmotný črepník, na ktorý je problém nájsť vhodný keramický obal. Ale aj to je skôr núdzové riešenie. Ako sme mali možnosť už veľakrát vidieť, obyčajne sa s vyčnievajúcim umelohmotným črepníkom stretávame u rastlín menších rozmerov...

 

4. skupina: Rastliny sú vysadené v keramickom obale.

Výhody: Budeme sa opakovať, na takto pestovanú rastlinu je krajší pohľad, ako na rastlinu v umelohmotnom črepníku, alebo rastlinu, ktorú ste len vložili do obalu primeranej veľkosti. Ale to je asi tak všetko.

Nevýhody: Myslíte si, že odstránite problémy, keď rastlinu pestovanú v umelohmotnom črepníku vysadíte priamo do keramického obalu? Omyl! Iba si tak skomplikujete život. Obal nemá na dne odtokovú dierku a ak si takto vysadenú rastlinu aj kúpite, nemôžete počítať s tým, že na dne obalu je aj drenáž. Rastliny vysadené v obale a takto ponúkané v obchode sú bez drenáže. U takýchto rastlín je ťažké regulovať zálievku, preto si radšej ani nevyberajte takéto rastliny. Pokiaľ ste „nútení“ pestovať rastliny v obaloch bez odtokovej dierky, potom zaistite rastlinám dostatočnú drenáž a rastliny zalievajte opatrne. Medzi nami, ak uvidíte v ponuke obchodov (zvyčajne v lete) črepníkové rastliny vysadené v keramickom obale, ide o šikovný reklamný ťah. Získate dva za cenu jedného, ale nevedno, či ste urobili dobre...

 

5. skupina: Rastliny sú vysadené v ťažkých keramických nádobách.

Výber exkluzívnych nádob je skutočne široký...

Výhody: Štandard, aký ponúkajú tieto nádoby, u bežných keramických obalov nenájdete. Sú pevnejšie, a tým aj stabilnejšie, čo ich priam predurčuje k vysádzaniu rastlín väčších rozmerov. Ich materiálová rozmanitosť je vskutku široká. Na výber máte nádoby z materiálov ako nerez, hliník, zinok, meď, ale aj kamenina, či nádoby z prírodných materiálov. Preto ich aj právom možno označiť slovom „exkluzívne“. Bod k dobru je noblesnosť, čo sa využíva najmä v hotelierstve, ale stretnúť sa s nimi môžete aj v bankách či veľkých firmách, ktoré kladú veľký dôraz na kvetinovú výzdobu.

Nevýhody: Prvou hmatateľnou nevýhodou je ich váha - sú ťažké.Ďalej, to, čo sme spomínali u keramických obalov, platí aj u týchto nádob.  Nádoby sú bez odtokovej dierky. Dno nádoby kónického tvaru pred osadením rastliny musíte vyplniť, aby samotná rastlina bola posadená v správnej hĺbke. Teda, tak, aby nebola rastlina ani v nádobe „utopená“, a zároveň aby nebol vidieť vrchný okraj umelohmotného črepníka. Uvedomili ste si niekedy, čím sa prípadne vypĺňa tento nepotrebný priestor? Ak sami vlastníte rastliny v týchto nádobách, všimnite si, keď budete musieť vymeniť rastlinu, čím je nádoba „vystlaná“. Taktiež musíte myslieť aj na to, že rastliny budú zalievané, takže by dno, ako aj sama nádoba, nemali byť premokavé, resp. nemali by podliehať zmenám, ktoré vzniknú pôsobením vody, vlahy.

Ruka v ruke s exkluzivitou nádob ide aj ich cena, sú drahé, čo je v súvislosti s jednoduchosťou (resp. zložitosťou) v pestovaní v nich veľké mínus.

Osobitnou skupinou, ktorú by sme zaradili k tejto piatej skupine, sú hydroponické rastliny. Aj neodborné oko si povšimne fakt, že sa pozerá okrem keramickej nádoby, aj na tú pestovaciu a tiež aj na obal, ktorý slúži na zadržanie vlahy.

 

Chcete poznať riešenie, ako sa vyvarovať týchto chýb, a úspešne pestovať rastliny v štýlovej nádobe?

Kontaktujte nás!

 


Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
What can office plants reveal? There were written so many articles about the importance of indoor plants in your homes and work places. They can clean the air, they do help to keep your places comfortable, pleasurable and so homy. They can be even a reflection of your mood and current situation as well. The plants will tell about you everything, because they "know" you. We mean the conditions they're living in. Surely you have already noticed it. There's something extraordinary, so "talkative", what can describe, reveal your current status and economic indicators of your company right away. Is your business doing well, or are you in bankruptcy? Are you going through a tense period right now? Or are you at the top of your field of industry, greatest of all time? Leaders? You can see it at the first sight. Look at your office plants and judge it for yourself.Answer the following questions...Have you selected suitable plant species and planters or other necessary accessories? Are the plants located in the right places? Did you provide them appropriate care? Is your office in an old building or are you renting a new one? Is that building in the city center, or is your "neighbor" a car park or even worse, are you on the periphery? Do you have a splendid view of the river or do you have the office windows directed to the rubbish? And do you ever have any plants in your office? Do they thrive well or do they just vegetate? By the way, is your business doing well? Do you have any reserves? Do you need something to improve? You can see everything on your office plants. No joke!We can reveal what your plants "talk" about you as well as the financial condition and potencial of your business. Please read on.#1If you use common plastic pots for your plants and they look like they were watered long months ago, they're stagnating, and (or) full of pests and disease.What does it mean?Perhaps you will not be surprised that your business is just one big problem. At least, it will be. Sooner or later. Definitely once. You're always fighting with all your bills and trying to keep up good level at all cost. Or do you have already debts, executions? Get rid of them, or better, avoid them! You ought to do something with it!#2If you use common plastic (ceramic or whatever sort of) pots, and your office plants seem to look good.What does it mean?Your business is doing well, almost unaccountably. Is it possible? How can your business ever work in this way? You're really lucky man! Indeed! But in spite of this fact, you're not using fully (or you don't know how to use) your financial potential. That's so awful!#3If you use your money, among other things, on better sorts of pots or modern planters and your plants don't thrive well.What does it mean?Don't be perfect in everything, please! You don't need it as much as you don't need to have everything so stylish, up-to-date and expensive! Oh Gosh! You don't need all this uselessness you spent so much money on! By the way, we mean those luxury plant decorations, of course! Concentrate on the proper things you're so excellent in and which help you make money!#4If you spend your money, among other things, on whatever sorts of pots or modern planters which suit you and your plants thrive well.What does it mean?This is Your time, Your playground and You're full of Energy! Your business as well. You are the Winner! You're really excellent! Profit is your nickname! With reserves... See the explanation for #2, please and make a little progress. Everything can be better!#5If you spend your money, among other things, on better (or whatever) sorts of pots or modern planters and your plants thrive very well, grow fast, so you can multiply them (hypothetically) and they even bloom regularly.What does it mean?Congratulations! Your business is doing really very well. Even more than you can imagine! You are economically so strong, progressive fully, and expanding fast. And, let's say it in full - your financial potential is really gigantic! We dare to quantify it - the global value of doing your business is more than 5 hundred million U.S. dollars! Literally. #6If you don't have any plants, and your business is 'out of order'.What does it mean?Oh man! You keep on complaining?! And guess what? Your business isn't working. Justly! It is just your fault! See the explanation for #1 and wake up finally! Please, please, please! Make something with it quickly, in your own interest! Your offices could have been so healthy with plants, and still would have looked cozy!#7If you don't have any (or just few) plants, and your business is doing well.What does it mean?What to say? Are you satisfied? Don't you want some more? Do you really know the meaning of the phrase "financial potential"? Too many questions for you? And no answer here? Have you ever thought about it? Are you OK? Really? What the hell we're talking about?!#8If you have got plants in your offices ( and it doesn't matter if they are healthy or not), and your business is put in chaos.What does it mean?Hm. Here's our advice. Change your gardener or remove all your plants! See the explanation for #1 and #3 and concentrate more on your business! Soon you'll see the results!#9If you have got lots of healthy and blooming plants in your offices and your business is doing really very well - nay, it's flourishing.What does it mean?There's no need to change anything. You are so concentrated and focused fully on your business. Everything's working great. And, probably you've been contacting us.Large amounts of money that you give for interior greenery don't mean automatically that your business were (are or will be) doing well. The more durable and healthier your office plants are, the more durable and healthy your business is. This is the most important. Remember that.     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
18.8.2018 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 3.časť - REZANÉ KVETY A KYTICE Iste sa nenájde nik, kto po tom, čo dostal kyticu rezaných kvetov do daru, ju ihneď šmarí do koša. U nás na Slovensku je zauívaným zvykom nosiť na akúkoľvek príležitost kvety. Inde sa zase nosia len na cintoríny alebo sú dokonca považované za symbol smrti. Aj keď odrezané či odstihnuté kvety vo váze rýchlo hynú, neznamená to, že by ste sa teraz mali vyhýbať všetkým kvetinárstvam. Pohľad na pekne naaranžované kytice je vskutku povznášajúci. V dnešných časoch dostať v obchodoch s kvetmi nielen široký sortiment rezaných kvetov ale aj celú plejádu prípravkov, ktoré dokážu predĺžiť ich životnosť vo vázach. Existuje zopár trikov, ako narábať s rezanými kvetmi, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Podobné platia aj pre aranžmány do aranžovacej hmoty napichané kvety. Čo si všímať, aby vám kvety v kyticiach alebo aranžmánoch vydržali čo najdlhšie?   - Ak je to možné, uchovávajte kvety, ktoré ste dostali pri nejakej príležitosti na miestach bez priameho slnečného žiarenia, mimo výhrevných telies a bez prievanu. Pri teplotách nad 20°C začína u kvetov proces zmien, ktoré urýchľujú ich hynutie. Ak vy sami kúpite v predstihu kyticu určenú pre niekoho iného, skladujte ju pokiaľ možno v chladnej miestnosti. Ideálne je chladiace zariadenie s nastavenými teplotami od 5 do 10°C ale postačí aj chladná nevykurovaná miestnosť.     - Neukladajte kvety do blízkosti televízorov, kde ich vyžarujúce teplo rovnako môže spustiť proces umierania kvetov. - Ak ste skúsenými pestovateľmi rastlín, iste viete, že mnohým kvitnúcim izbovým rastlinám sa dá napomôcť kvitnutiu tak, že k nim umiestnite ovocie. To totiž vylučuje etylén, ktorý vyvoláva v rastlinách ich rozkvitanie. U kvetov vo váze je etylén však rozsudok smrti. Vyvarujte sa preto vystaveniu kytice pri ovocí ako banán, jablká či citrusy. - Aj čistota vázy má vplyv na trvácnosť kvetov. Preto pred použitím vázu dôkladne umyte a poriadne vnútro vypláchnite.     - Samotná voda by mala byť izbovej teploty až mierne teplá. Voda sa samozrejme odparuje tým viac, čím je teplota v miestnosti vyššia. Preto vodu pravidelne dolievajte a po 2-3 dňoch (keď ste použili výživu) ju pri prvom výskyte hnilôb celkom vymeňte. Pri výmene nezabudnite tiež stonky zostihnúť. - Na trvácnosť kvetov majú veľký vplyv aj listy kvetov. Pred vložením kvetov do vázy je lepšie čo najviac listov odstrániť. Čím väčšie sú listy, tým silnejšie bude aj vyparovanie vody z nich. Zabránite tak ich rýchlemu ovädnutiu, čo je na prvý pohľad nepekné. Rovnako odstránením listov zabránite aj vzniku hniloby, ktorá spôsobí únik škodlivých látok do vody. Vidieť to najmä u ruží, orgovánu či chryzantém. - Je lepšie zoskupovať kvety kvitnúce v tom istom období. Takisto myslite na to, že určité kvety vyniknú vo váze samé, čiže ich nekombinujte s inými. Napríklad narcis si vo váze vystačí aj sám, keďže do vody vypúšťa látky, ktoré spôsobujú hynutie konkurenčných kvetov. Ak však spozorujete v kytici prvé zvädnuté kvety, odstráňujte ich priebežne.     - Nedostatočný príjem vody alebo jej znečistenie sa prejavuje skorým zväsením hlávok kvetov. Bohužiaľ, ak v obchodoch, kde sú ponúkané aj kvety, použijú znečistenú vodu, uchovateľnosť kvetov sa nepredĺži, aj keď si vy necháte doma na tom záležať. Preto radšej nekupujte hotové kytice v obchodoch, v ktorých nepatria kvety k hlavnému artiklu ponuky. Navyše, v týchto obchodných sieťach nie sú prostriedky na zabezpečenie kvetov proti vädnutiu. - u aranžmánov skontrolujte, či je aranžovacia hmota dostatočne vlhká, ak nie je, dolejte vodu - dolievať môžete aj vodu, do ktorej ste nechali rozpustiť výživu pre kvety   - ak to nie je nutné, nevyberajte z aranžmánu jednotlivé kvety. Vyberajte len s príznakmi zhnitia či usušenia. Ak kvety sklopia svoje hlávky, je to znak, že im chýba voda. Vyberte ich preto z aranžmánu, stonku zrežte a kvet nechajte voľne ponorený vo vode (najmä hortenzie). Po napití vodou ich môžete zapichnúť naspäť do aranžmánu. V neposlednom rade, rovnako ako u kvetináčových rastlín, aj u rezaných kvetov platí, že čím lepšie kvety samé si vyberiete, tým dlhšie aj vydržia. Čo to znamená? Ak idete s kyticou gratulovať o pár dní, nechajte si radšej zhotoviť novú kyticu z kvetov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Máte tak akú - takú istotu, že vyhotovená kytica podľa vášho výberu ešte zopár dní, kým sa vyberiete za gratulantom, vydrží. Aj keď bývajú v ponuke už hotové kytice, nie vždy musia byť vyhotovené hneď v deň predaja. Ak sa totiž nepredajú, bývajú udržiavané v špeciálnych chladiacich zarianeniach. Takže môžu vydržať takmer neporušené aj niekoľko dní.  Ak však potrebujete kvety hneď v ten daný deň, môžete si vyberať aj z už zhotovených kytíc. Pri kúpe kytíc myslite aj na ďalšiu skutočnosť: rezané kvety, kým sa dostanú do obchodov, môžu byť dodatočne upravované. A to buď hneď v zahradníctvach, kde sa pestujú, v skladoch alebo aj v kvetinárstvach. Týka sa to najmä rezanej zelene, listov, ktoré bývajú striekané leskom. Niektoré kvety (napríklad chryzantémy, ruže a tulipány) sú zase umelo dofarbované. Už na hotové kytice, aby vydržali čerstvé a pekné čo najdlhšie, sa zvykne aplikovať postrek proti nadmernému vyparovaniu vody, čo je síce z jednej strany dobré. Kvety tak vydržia aj v teplejších dňoch či miestnostiach. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky látky či postreky sú chemikálie, ktoré sa postupne do ovzdušia vyparujú a môžu narobiť problémy napríklad alergikom. Niektoré kvety (ľalie) majú extrémne silnú prirodnú arómu.    Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 2.časť - KAKTUSY Ďalšiu skupinu rovnako zaznávaných rastlín s pokryvenou povesťou tvoria KAKTUSY. Podobne ako u bonsajov, aj u kaktusov je to dané ich morfologickými znakmi. Na ich lodyhách sa nachádzajú tŕne, ktoré bodajú, a tým signalizujú negatívnu energiu. Nakoniec, tŕne slúžia kaktusov vo voľnej prírode na obranu. Preto by sa mohlo zdať, že starostlivosťou o kaktusu si takto vytvárate zárodky pre choroby, nešťastia či straty.   Získali si srdcia mnohých, aj keď "kvety" na nich nalepené, sú slamienky (Helichrysum): Nešťastie však nechodí po horách ale po ľuďoch, nezvaľujte preto prípadnú nepriazeň osudu na rastliny, kaktusy. Isto, ostňom je lepšie sa vyhnúť a, pravda, v rodine s malými deťmi to platí dvojnásobne. Ak by ste sa však mali orientovať iba podľa detí, domácnosti by zívali prázdnotou. Patria medzi obľúbené druhy kaktusov: Bradavkovec (Mammillaria): Preto je namieste zdravý rozum. - nevystavujte a nedržte kaktusy na miestach, kde prespávate. Ostne skutočne nepridajú na kvalite vášmu spánku. - vyvarujte sa umiestnenia kaktusov na miestach, kde sa pohybujú malé deti, ktoré by sa o ne mohli začať zaujímať viac, ako je vám milé. Takisto neumiestňujte kaktusy na miestach, kde je čulý pohyb alebo sa tam zdržiava viac ľudí. - ak ste v mladosti pestovali kaktusy, nemusíte sa ich teraz v neskoršom veku vzdávať. Umiestnite ich radšej na menej dostupné miesto vyhradené len pre ne. Prípadne, ak máte možnosť, do oddelenej, inak ohraničenej miestnosti alebo miestnosti s obmedzeným vstupom. Vytvorte si kaktusárium.     - Ak sa však kaktusov nedokážete vzdať a radi by ste im venovali "dôstojnejšie" miesto u vás doma alebo v práci, vyberte im priestor pri počítači, televízore či akomkoľvek zariadení tvoriacom elektromagnetické žiarenie. O tejto schopnosti sa vie naozaj veľmi málo, a pritom vám vďaka nej kaktusy vedia naozaj pomôcť. Viete napríklad, že sa už robili pokusy na žeruche a vplyve žiarenia z mobilných telefónov a smartfonov na ňu? Zistilo sa, že v bezprostrednej blízkosti wifi rútera nedokážu žiť a ďalej rásť, dokonca rýchlo uhynú. Naproti tomu, kaktusy sú "vybavené" vhodným ochranným "obrnením", a preto sú priam predurčené na tento účel. Pamätajte na známe "klin sa klinom vybíja". Ďalší dôvod, prečo sa ich nevzdať: aj kaktusy sú rastliny a pri dobrej starostlivosti sa vám dokážu odvďačiť svojimi kvetmi. Vzdali by ste sa ich len kvôli ich ostňom?   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »