Päť najčastejších chýb pestovania rastlín v nádobách.

PDF Tlačiť E-mail

Rastliny sú dekoratívne nielen kvetmi a ich farbami, ale tiež aj listami, ich veľkosťou, textúrou, farebnosťou a taktiež aj habitom, celkovým dojmom, aký človek má z rastliny. Všetky tieto vlastnosti môže ešte viac zvýrazniť a podčiarknuť obal, črepník, v ktorom rastlinu budete ďalej pestovať. Obal je akýmsi „prepojením“ rastliny s interiérom. Slúži na jej hladké zaradenie sa doň. Preto okrem vhodnosti rastliny venujte pozornosť aj tomuto činiteľu.

Interiér reštaurácie v centre Bratislavy

Ľudia sa totiž v tomto smere často dopúšťajú chýb. Nielen v pestovaní, starostlivosti o rastliny, ale aj v spôsobe, ako (resp. v čom) sú rastliny umiestnené v miestnosti. Po viac ako 10 ročných skúsenostiach v tomto smere, môžeme tieto chyby (ak teraz hovoríme o "chybách", nemáme na mysli chybný výber toho - ktorého kvetináča, ale skôr výhody, resp. nevýhody pestovania v ňom) zhrnúť do 5 skupín. Nižšie ich pomenujeme a rozoberieme si postupne ich výhody a nevýhody.

 

1. skupina: Rastliny sú aj naďalej pestované v pôvodných umelohmotných črepníkoch.

Bežná realita v kanceláriách a reštauráciách, rastliny v umelohmotných črepníkoch

Výhody: Keďže rastlinu pestujete v pôvodnom črepníku, nehrozí, že porušíte koreňový systém. Práve palmy sú veľmi náchylné na poškodenie koreňov.

Nevýhody: Toto je azda najhorší prehrešok, akého sa môžete dopustiť. Rastlina je živý organizmus, rastie, takže raz ju aj tak bude nutné presadiť do väčšieho črepníka. Navyše, estetická hodnota umelohmotného črepníka je nízka, až nulová. Ešte viac, ak napríklad črepník položíte na podmisku zo setu šálok na kávu, ako to aj často vidíme. Nehovoriac, že takto pestovaná rastlina nevyzerá vábne, problém máte aj so zalievaním (najmä ak rastlinu prelejete, časť vody skončí na nábytku). Aj keď je povrch umelohmotného črepníka hladký, časom sa na jeho povrchu utvorí vplyvom tvrdej vody vodný kameň, alebo usadeniny vzniknú pôsobením hnojiva.

 

2. skupina: Rastliny sú pestované v hlinených črepníkoch.

Nie všetky hlinené kvetináče sú vhodné do interiéru...

Výhody: Prinajmenšom rastline takto poskytnete priestor a čerstvú zeminu, keď ju do takéhoto črepníka presadíte. Aj po estetickej stránke je na takéto črepníky krajší pohľad. Nie všetky sú klasické, terakotového zafarbenia. Dostať už aj črepníky zafarbené, s maľovaným motívom, glazované, či dozdobené iným materiálom.

Nevýhody: Priznajte si, kúpili by ste si a použili hlinené črepníky do každej miestnosti a pre každú rastlinu? Teda, myslíte si, že sú vhodné do každého interiéru? Asi nie. Tento druh črepníkov je vhodný na pestovanie napríklad letničiek, kaktusov, sukulentov, prípadne izbových rastlín, ktoré cez leto vykladáme na balkóny, terasy, záhrady. Hlinené črepníky už tým, že sú ťažšie, sú priam predurčené pre palmy, ako sú datľovník (Phoenix), palmička nízka (Chamaerops humilis), prípadne aj pre oleander (Nerine oleander), čínsku ružu (Hibiscus rosa-chinensis) a iné druhy. Taktiež nie u každej nádoby nájdete odtokovú dierku. Najmä u tých glazovaných musíte s týmto faktom počítať a pre rastlinu zabezpečiť drenážnu vrstvu, aby jej korene nevyhnili. O ďalších výhodách a nevýhodách hlinených črepníkov v porovnaní s tými umelohmotnými si prečítajte TU.

 

3. skupina: Rastliny sú síce pestované v umelohmotných črepníkoch, ale tie sú vložené do keramického obalu.

Ak uprednostňujete keramický obal, vyberajte si radšej hneď s väčším priemerom, aby vám z keramického obalu nevytŕčal umelohmotný kvetináč, ako to vidno tu na fotografii...ešte aj s cenovkou na umelohmotnom kvetináči.

Výhody: Každopádne, na rastliny pestované v takomto obale (črepníku bez odtokovej dierky) je už krajší pohľad. Sú oveľa viac vhodnejšie pre použitie v interiéri ako hlinené črepníky. Bývajú jednofarebné, ale aj s rôznymi vzormi. Sortiment obalov, čo sa týka farebnosti, je tak povediac nekonečný, takže každý milovník flóry si určite nájde ten svoj.

Nevýhody: Ak si kupujete kvety a k nim aj keramické obaly, obyčajne si vyberiete o niečo väčší kus. Aj v tomto prípade rastlinu pestujete v pôvodnom umelohmotnom črepníku (1. nevýhoda). Keď však budete nútení rastlinu presadiť, pôvodný keramický obal vám bude už nanič a budete musieť kupovať väčší (2. nevýhoda).

To sa môže zdať ako banálna chyba. Oveľa väčšou však je, ako aj ukazuje realita, že si tí, čo si kupujú kvetiny, vyberajú alebo malé obaly (asi s cieľom a vidinou, aby ušetrili), alebo naopak, priveľmi veľké obaly, takže je v nich rastlina doslova „utopená“. Niektorí vyčnievajúci umelohmotný črepník z keramického obalu riešia aj tak, že tú vyčnievajúcu časť odrežú. Takýto spôsob je prístupný iba v prípade, že sa jedná o veľký umelohmotný črepník, na ktorý je problém nájsť vhodný keramický obal. Ale aj to je skôr núdzové riešenie. Ako sme mali možnosť už veľakrát vidieť, obyčajne sa s vyčnievajúcim umelohmotným črepníkom stretávame u rastlín menších rozmerov...

 

4. skupina: Rastliny sú vysadené v keramickom obale.

Výhody: Budeme sa opakovať, na takto pestovanú rastlinu je krajší pohľad, ako na rastlinu v umelohmotnom črepníku, alebo rastlinu, ktorú ste len vložili do obalu primeranej veľkosti. Ale to je asi tak všetko.

Nevýhody: Myslíte si, že odstránite problémy, keď rastlinu pestovanú v umelohmotnom črepníku vysadíte priamo do keramického obalu? Omyl! Iba si tak skomplikujete život. Obal nemá na dne odtokovú dierku a ak si takto vysadenú rastlinu aj kúpite, nemôžete počítať s tým, že na dne obalu je aj drenáž. Rastliny vysadené v obale a takto ponúkané v obchode sú bez drenáže. U takýchto rastlín je ťažké regulovať zálievku, preto si radšej ani nevyberajte takéto rastliny. Pokiaľ ste „nútení“ pestovať rastliny v obaloch bez odtokovej dierky, potom zaistite rastlinám dostatočnú drenáž a rastliny zalievajte opatrne. Medzi nami, ak uvidíte v ponuke obchodov (zvyčajne v lete) črepníkové rastliny vysadené v keramickom obale, ide o šikovný reklamný ťah. Získate dva za cenu jedného, ale nevedno, či ste urobili dobre...

 

5. skupina: Rastliny sú vysadené v ťažkých keramických nádobách.

Výber exkluzívnych nádob je skutočne široký...

Výhody: Štandard, aký ponúkajú tieto nádoby, u bežných keramických obalov nenájdete. Sú pevnejšie, a tým aj stabilnejšie, čo ich priam predurčuje k vysádzaniu rastlín väčších rozmerov. Ich materiálová rozmanitosť je vskutku široká. Na výber máte nádoby z materiálov ako nerez, hliník, zinok, meď, ale aj kamenina, či nádoby z prírodných materiálov. Preto ich aj právom možno označiť slovom „exkluzívne“. Bod k dobru je noblesnosť, čo sa využíva najmä v hotelierstve, ale stretnúť sa s nimi môžete aj v bankách či veľkých firmách, ktoré kladú veľký dôraz na kvetinovú výzdobu.

Nevýhody: Prvou hmatateľnou nevýhodou je ich váha - sú ťažké.Ďalej, to, čo sme spomínali u keramických obalov, platí aj u týchto nádob.  Nádoby sú bez odtokovej dierky. Dno nádoby kónického tvaru pred osadením rastliny musíte vyplniť, aby samotná rastlina bola posadená v správnej hĺbke. Teda, tak, aby nebola rastlina ani v nádobe „utopená“, a zároveň aby nebol vidieť vrchný okraj umelohmotného črepníka. Uvedomili ste si niekedy, čím sa prípadne vypĺňa tento nepotrebný priestor? Ak sami vlastníte rastliny v týchto nádobách, všimnite si, keď budete musieť vymeniť rastlinu, čím je nádoba „vystlaná“. Taktiež musíte myslieť aj na to, že rastliny budú zalievané, takže by dno, ako aj sama nádoba, nemali byť premokavé, resp. nemali by podliehať zmenám, ktoré vzniknú pôsobením vody, vlahy.

Ruka v ruke s exkluzivitou nádob ide aj ich cena, sú drahé, čo je v súvislosti s jednoduchosťou (resp. zložitosťou) v pestovaní v nich veľké mínus.

Osobitnou skupinou, ktorú by sme zaradili k tejto piatej skupine, sú hydroponické rastliny. Aj neodborné oko si povšimne fakt, že sa pozerá okrem keramickej nádoby, aj na tú pestovaciu a tiež aj na obal, ktorý slúži na zadržanie vlahy.

 

Chcete poznať riešenie, ako sa vyvarovať týchto chýb, a úspešne pestovať rastliny v štýlovej nádobe?

Kontaktujte nás!

 


Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
Netopieria rastlina V obchodoch s kvetmi, kde sa objavuje sporadicky, nájdete rastlinu s názvom Tacca chantrieri (Taka Chantrierova). Aj keď je v ponuke už niekoľko rokov, patrí medzi pomerne nové a neznáme druhy. Je výnimočná svojimi kvetmi. Vďaka nim aj dostala táto rastlina ľudový názov "netopieria rastlina", "čierna netopierka".       Rod Tacca zahŕňa necelých 20 druhov, ktoré pochádzajú z rôznych tropických oblastí sveta. Nájdete ich v Južnej Amerike, v rovníkových oblastiach Afriky, ale aj v severnej Austrálii či juhovýchodnej Ázii. Dokonca rastie aj na tropických ostrovoch v Tichom oceáne. Všetky druhy okrem netypických kvetov charakterizuje morfológia rastliny. Rastlinu tvorí prízemná ružica jednoduchých ale zato pomerne veľkých listov elipsovitého tvaru s dlhými stopkami sviežej zelenej farby, ktoré vekom stmavnú. Jednotlivé druhy sa od seba líšia jednak svojim pôvodom ale na prvý pohľad najmä farbou kvetov. Kvety sú pomerne veľké, takmer čierne (skôr však tmavohnedé), do okolíka usporiadané. "Kvety" tvoria tmavo hnedé listene, ktoré svojím tvarom pripomínajú letiaceho netopiera. Ich priečna dĺžka je až 12 centimetrov a pravé kvety, ktoré nájdete na "nitkách", ktoré môžu dosahovať až 28 centimetrov. Tie sú rozložené v priestore do okolíka. Svojím tvarom kvetenstvá tak-trochu pôsobia aj ako kvety orchideí. A musíme povedať, že s orchideami má taka spoločné ešte niečo... Najznámejšie sú zo všetkých druhov dva, ktoré sú aj ponúkané v obchodoch s kvetmi. Sú to Tacca chantrieri a Tacca integrifolia. T. integrifolia sa bežne nazýva aj "biela netopierka". Tento druh je totiž veľmi podobný tomu predošlému, len jeho listene sú zafarbené na bielo. T. integrifolia je tiež aj väčšia ako T. chantrieri, dosahuje až 1,5 metra (takmer dvojnásobok veľkosti T. chantrieri, ktorý dorastá len do 60 až 90 cm.) . Druh Tacca leontopetaloides napríklad pochádza zo severnej Austrálie, Novej Quiney, rozšírená je aj na tichomorských ostrovoch Polynézie a Mikronézie a jej kvety sú krémovej farby. Ďalší druh Tacca palmata je pôvodom z Malajzie a má zase lesklé listene jasno zelenej farby. Tacca chantrierei pochádza z tropických regiónov juhovýchodnej Ázie vrátane Thajska a južnej Číny, najmä z provincie Yunnan. Sú podrastové rastliny, takže viac preferujú tieň. Ide o pomerne náročný druh, ktorý vyžaduje vysokú teplotu a vzdušnú vlhkosť s dobrou cirkuláciou vzduchu a dobrú drenáž, keďže miluje a doslova potrebuje veľa vody. Zvyčajne taky dostať v obchodoch v čase vegetácie, kedy aj nádherne rozkvitajú a kvitnú až do jesene. Taka patrí medzi náročnejšie druhy, takže nie je vhodná čo sa pestovania týka pre úplného začiatočníka. Ak býva v ponuke kvetinárstiev, tak len ako dospelá, vzrastnejšia rastlina, keďže odrastenejšie rastliny majú čo do pestovania väčšiu mieru úspešnosti ako malé. Tacca je náročná rastlina nielen na starostlivosť ako takú, ale predovšetkým na podmienky pre jej rast. Aké podmienky jej teda vytvoriť? Tacca pochádza z trópov a tvorí podrast vysokých stromov. Preto jej doprajte priestor s dostatočne vysokou teplotou bez priameho svetla. Taktiež sa vyhnite prudkému prievanu. Vyhovujúca je len mierna cirkulácia vzduchu, aby mala rastlina zabezpečený dostatok vlhkosti, ale zároveň nestála v črepníku premočená. Aj keď sú listy dostatočne pevné, mohli by sa pri vyššom pohybe vzduchu poškodiť. Pre taky je nevyhnutná ľahká, priepustná pôda - čo je alfa a omega pestovania tejto kurióznej rastliny. Pre tento účel je veľmi vhodný substrát pre orchidey. Ph by sa malo pohybovať  medzi 6,1 do 7,5.  Ak máte väčšie skúsenosti s pestovaním rastlín, môžete si namiešať aj sami svoju zmesku. Ťažká, ílovitá pôda spolu so stojatou vodou, prípadne chladom - pod 17 °C, vedú k postupnému odhnitiu a rozkladu celej rastliny. Čo sa týka zalievania, substrát by mal byť udržiavaný vlhký, nie však mokrý. Aby ste predišli premokreniu, nezabudnite vysypať na dno črepníka, ktorý by mal mať odvodňovacie otvory, štrk či poukladať črepiny. Vzhľadom k tomu, že taka rastie rýchlo pamätajte, čím viac tepla rastline doprajete (ideálna je stála teplota 20 - 23 °C), tým častejšie ju bude potrebné aj zalievať, a rastlinu možno budete musieť zialiať častejšie - maximálne však 2x do týždňa. Ak rastlinu pestujete v priestore s nižšou vlhkosťou, listy len denne roste vodou. Vždy sa presvedčte a skontrolujte pôdu, aby ste sa ubezpečili, že zachovávate rovnováhu. Take rovnako doprajte aj výživu. Na prihnojenie, ktoré sa robí zjari raz za 2-3 týždne, použite hnojivo určené pre orchidey. Hoci sú taky trváce rastliny, v zimnom období rastú predsa len trochu pomalšie. Pestujte ju pri teplote okolo 17-18 °C a nechajte povrch zeminy medzi zálievkami trochu vyschnúť. V zimnom období rastlinu nehnojte! Rovnako neumiestňujte rastlinu k výhrevnému telesu. Ako vidíte, taka naozaj patrí do rúk už skúsených pestovateľov rastlín. Napriek svojim nárokom poskytuje jeden z najzaujímavejších "zjavov" v ríši flóry. Hoci je podobná vzhľadom známejšiemu lopatkovcu (Spathiphyllum), vďaka svojim unikátnym a až desivo pôsobiacim kvetenstvám omráčia snáď každého milovníka kvetov.   Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
5.6.2017 viac »
KVET VYSTAVY FLORA BRATISLAVA 2017 Tak ako po iné minulé roky, aj tento rok už po 38. krát otvára svoje brány areál výstaviska Incheba Expo všetkým milovníkom flóry a záhradníčenia na medzinárodnej výstave kvetov a zahradníctva Flóra Bratislava 2017. Čo môžete na výstave obdivovať? Obrovské množstvo kvetov, interiérových či záhradných rastlín, aranžmány, expozície malých či veľkých bonsajov, kaktusov, semien... predstaví sa tu viac ako 150 vystavovateľov a predajcov zo Slovenska, Česka, Talianska, Holandska, Francúzska, Poľska a Maďarska. Svoje miesto si na ploche 11 000 metrov² však nájdu aj záhradkári - aby si prezreli záhradnú mechanizáciu, náradie, záhradný nábytok, ako aj ďalší tovar určený do záhrady, či spojený s kvetmi a záhradou. A veľa, veľa kvetov, ktoré si môžete aj priamo na výstave zakúpiť. Ak máte záujem o floristiku, tento rok je na programe výsostne kráľovská téma. Tohtoročná výstava sa totiž nesie v duchu osláv tristého výročia narodenia Márie Terézie. Keďže "Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska", ako znie celý jej titul, sa narodila 13. mája roku 1717, tohto roku si pripomíname už tristé výročie jej narodenia. Jej význam je nedozierny - Mária Terézia sa pričinila o ekonomické a školské reformy, okrem toho podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu s najschopnejších panovníkov vtedajšej doby a dokonca aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednej z najschopnejších panovníkov Habsburského rodu. Svojmu manželovi, Františkovi I. Lotrinskému porodila až 16 detí, z ktorých najvýznamnejší boli Mária Antoinetta, francúzska kráľovná, Jozef II. Habsburský, rímskonemecký cisár a Leopold II. O jej vzdelanosti hovorí fakt, že hovorila plynulo taliansky, francúzsky, španielsky a latinsky. Expozícia vytvorená pri príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie.   Akiste sa už neviete dočkať, aký je tohtoročný Kvet Flóry Bratislava 2017. Je ním stračonôžka - Delphinium, ako znie jej latinský odborný názov. Ide o trvalku kvitnúcu v letnom období. Pôvodné druhy pochádzajú z Európy a Ázie, ale rásť ich nájdete aj v severných oblastiach tropickej Afriky. Kvety, súkvetia sú pomerne dlhé, vzpriamené, usporiadané v strapcoch alebo metlinách. Samotné kvety sú súmerné, jednoduché ale aj pln, s ostrohou. Sú modrej, fialovej bielej a ružovej farby. V záhradách kvitnú od júna až júla po celé leto. Poznáme až 300 druhov (jeden z nich, Delphinium oxysepalum - Stračonôžka tatranská nájdete aj vo Vysokých Tatrách). Známe a cenené ako rezané kvety sú druhy D.x cultorum, D. 'Pacific' a D. x belladonna a množstvo ich farebných variet.   Autorom návrhu a celej realizácie expozície je atelíér Róbert Bartolen v Nitre. Na vytvorenie celej expozície bolo použitých 2500 kusov týchto prenádherných kvetov, ktoré sme mohli tiež obdivovať aj v kyticiach pri nedávnej voľbe MISS SLOVENSKO 2017.   Stračonôžky ako záhradné rastliny majú rady veľa svetla, nie však priamo úpal a výživnejšie vlhké pôdy. Kedže ide vzrastom o vysoký druh, je vhodné porasty priväzovať k opore. Inak veľmi ľahko políhajú, najmä vo veterných polohách. Veľmi ľahko sa pestujú a ak si budete chcieť rastliny namnožiť, môžete tak učiniť na jar delením, semenom alebo koreäovými odrezkami. Vysádzajte ich samostatne viacero farieb, ale pekne vyniknú aj spolu s inými trvalkami.       Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
4.5.2017 viac »
Kedy sa rastliny presádzajú? Spôsob, ako presádzať rastliny do väčších kvetináčov, môže byť viacerým milovníkom flóry už zrejmý. Ako sa však spoznáte na prvý pohľad na rastline, že presadenie je nanajvýš potrebné? Izbové rastliny, pokiaľ majú dostatok tepla, svetla a dostatočnú zálievku, rastú pomerne rýchlo. Vo veľmi dobrých podmienkach môžu rásť dokonca tak intenzívne, že skôr či neskôr ich budete musieť presadiť do väčších kvetináčov. Rastliny (bez rozdielu druhu) však už samé dokážu naznačiť potrebu presadiť. Ak ich necháte nepresadené, čoskoro to bude na nich aj poznať. Vyzerajú nezdravo, nezriedka je badať na takých rastlinách aj výskyt škodcov a chorôb. Ak sa starostlivosť zanedbá, mnohokrát im už nepomôže ani akýkoľvek pokus o ich záchranu. Ako takýmto stavom predchádzať? Včasnému presadeniu rastlín. Ako teda spoznáte, že je už najvyšší čas? - V prvom rade to vidieť na rastline. Aj keď môže na prvý pohľad vyzerať pekne husto, v podstate prestáva rásť. (Vidno to najmä u priesad letničiek, muškátov či iných záhradných druhov, ktoré by sa mali po zakúpení čo najskôr presadiť do koncových (väčších) nádob, hrantov a podobne.) Jej nové prírastky sú akoby zakrpatené, pri pestrofarebných druhoch nevyfarbené a bledé. Je to znak, že korene už nemajú v zemi dostatok miesta a najmä nemajú zeminu, ktorá im poskytuje živiny. Teda, korene už vyplnili celý kvetináč a nie je v ňom dostatok zeminy pre zdravý vývoj rastliny. - Ak rastlina rýchlo vedne, neznamená to, že je potrebné častejšie zalievať. Je to príznak, (ako sme opísali vyššie), že korene vyplnili kvetináč, takže aj keď zalejete, voda v podstate len prejde črepníkom ako cez sito. Nepomôže, keď postavíte črepník do podmisky a necháte, nech si sama rastlina načerpá vodu. V tomto prípade ju len zbytočne vystavujete nebezpečenstvu vzniku preliatia a tým aj hniloby. - Ak si nie ste istí, či sa vašich rastlín týkajú prvé dva prípady, u tretieho si môžete byť celkom istí. Je to kontrola prekorenenia. Obyčajne už cez odtokové otvory vyrastajúce korene predznamenávajú ubúdajúce množstvo zeminy v črepníku. Ďalším príznakom bývajú zdeformované umelohmotné kvetináče. Aj pohľad zvrchu na zem v črepníku napovedá, že zemina je ťažká. Voda ňou len problematicky prechádza a ak aj prejde, tak rýchlo odtečie na dno či mimo kvetináča do podmisky. Ak však rastlinu z črepníka vyberiete a vidíte korene vinúce sa po obvode črepníka, ktoré navyše začínajú mať hnedastý odtieň, je to znak neodkladať vec na neskôr, konať rýchlo a rastlinu presadiť. Najbezpečnejšie stav však zistíte, keď koreňovú sústavu skontrolujete sami. Stačí rastlinu vybrať z črepníka a takto si prezrieť korene. Urobiť tak môžete 2 spôsobmi: a.) Jemným stlačením kvetináča po stranách, ktorým dostanete medzi steny kvetináča a korene vzduch. Ten vám pomôže pri vyberaní rastliny. Pomôcť vytlačeniu rastliny z črepníka si môžete aj stlačením kvetináča zospodu. Kvetináč však stláčajte jemne, aby ste nepoškodili či už korene alebo listy či vetvičky rastliny. b.) Ak sa vám nedá vybrať rastlinu z črepníka jemným spôsobom, je potrebné prejsť k tomu hrubšiemu. Zoberte si nôž s dlhou čepeľou. Zasuňte ho medzi stenu kvetináča a koreňový bal. postupne pomalým zarezávaním sa medzi kvetináč a korene prejdite celým obvodom kvetináča. Koreňový bal by mal byť už uvoľnený a rastlina aj sama vypadne z kvetináča. Ak by ani to nepomohlo, skontrolujte, či zospodu neprerastá cez odtokové dierky. Kvetináč stlačte zospodu, ako sme uviedli v prvom prípade. Vždy sa snaže vyberať rastlinu z kvetináča bez poškodenia koreňov. Niektoré druhy či skupiny rastlín porušenie koreňov nemusia znášať. Iným naopak pomôžete v prekoreňovaním novým substrátom. Avšak VŽDY aspoň 24 hodín pred tým, ako sa chystáte vybrať rastlinu, či už sa chystáte len skontrolovať korene, alebo idete rastlinu presadiť, kvetináč ponorte do väčšej nádoby s vodou, aby sa rastlina dostatočne napila. Tým sa aj korene samé uvolnia od črepníka a vy budete môcť bez problémov či následných dôsledkov rastlinu vybrať a presadiť.   Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
19.4.2017 viac »