SINHARAJA - posledný dažďový prales na Srí Lanke

PDF Tlačiť E-mail

Sinharaja lesná rezervácia je národný park, zbytok posledného zachovalého pralesa na Srí Lanke. Je medzinárodného významu a je zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nachádza sa na juhozápade ostrova a je poslednou životaschopnou oblasťou dažďového pralesa na tomto území. Viac ako 60% stromov, a vôbec flóry, sú endemické druhy (druhy vyskytujúce sa a rozširujúce len na určitom území, a nikde inde). Mnohé z nich sú považované za zriedkavé až ohrozené.


Kopcovitý panenský prales s vodopádmi, ktorý sme mali možnosť navštíviť na našich potulkách ostrovom, je súčasťou srílanských dažďových lužných lesov v ekoregióne.

Tento kus krajiny bol uchránený od komerčnej ťažby dreva (akýkoľvek výrub stromov je tu regulovaný a slúži výhradne pre spotrebu domorodcov žijúcich v rezervácii. Žije tu 462 rodín) a nezákonnej ťažby drahokamov. Ako svetové kultúrne dedičstvo UNESCO bola táto rezervácia uznaná a zapísaný v roku 1988. Názov tejto rezervácie "Sinharaja" sa prekladá ako "kráľovstvo leva".

Aj keď sa rozmerovo jedná o pomerne malé územie (jej rozmery sú len 21 km od východu na západ, a maximálne 7 km od severu na juh),  zato obsahovo je priam "pokladnicou" endemických druhov, vrátane stromov (palmy: Calamus zeylanicus a Caryota urens (z ktorej domorodci vyrábajú palmový cukor, melasu či miestny druh grogu), bambus Ochlandra stridula, či jedinečné Canarium zeylanicum - strom vyskytujúci sa práve a iba v tejto rezervácii a orchidea Arundina gramimifolia - bambusová orchidea, ktorá je dokonca na červenom liste ohrozených druhov, ale aj rôzne druhy orchideí. Do rezervácie vedú iba 3 vstupy. My sme sa vybrali cez jeden z 2 južných vstupov - cez Pitadeniya.

Vegetáciu Sinharaje možno opísať buď ako tropický dažďový prales či tropický vlhký les. Je charakteristická vznešenosťou dominantných stromov, ich schopnosťou regenerácie a rozmanitosťou druhov (od stromov, lián, cez kríky, paprade až po epifyty a drobné, pôdopokryvné byliny). Priemerná výška stromov sa pohybuje medzi 35 m - 40 m. Niektoré druhy však dosahujú vzrast až 50 m.

Porovnanie veľkosti nohy našej sprievodkyne a listu jedného z tamojších zástupcov stromov.

Okrem bohatej a nesporne zaujímavej flóry tu možno nájsť rôzne druhy živočíchov: rôzne druhy motýľov, škorpióny, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce. Nech je účel vašej návštevy akýkoľvek (či ste vedec, fotograf alebo "iba" milovník prírody), ak si chcete doplna vychutnať krásu tohto jedinečného kúta panenskej prírody, je potrebné si zvyknúť aj na nevyhnutné a všade prítomné pijavice a v mláčkach zase hady...

 

FOTOGRAFIE

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články