Kráľovské botanické záhrady v Peradeniya, 2. časť

PDF Tlačiť E-mail

Čo vás očakáva pri návšteve tohto priam výsostného miesta?

Od hlavného vchodu vás cesta vedie rovno k ohromujúcemu Veľkému oblúku (veľká trávnatá centrálna oblasť zaberajúca takmer 4 akre.) Hneď po pravej strane od hlavného vchodu vás láka bylinková záhrada s množstvom exotického korenia, ako je napríklad kardamón, čierne korenie, či vanilka. Ďalej po ceste vás po pravej strane už-už očakáva veľká zbierka papradí, ktoré sa priam predbiehajú v tom, aby vás svojou krásou očarili. Po ľavej strane sa rozprestiera ďalšia veľká trávnatá plocha, tzv. Veľký trávnik. Na tomto mieste rastie jeden z unikátov týchto botanických záhrad: tzv. "Coco de Mer" alebo "Double Coconut Palm" - palma vytvárajúca dvojité kokosové orechy. Stáť pod touto palmou je celkom životu nebezpečné, keďže 1 orech váži takmer 20 kíl...

Ide o jeden z najvzácnejších stromov na svete, Coco de Mer (Lodoicea sechellarum). Táto rastlina má najväčšie a najťažšie orechy v rastlinnej ríši, 1 kus váži v priemere 10 až 20 kg. Trvá päť až osem rokov, kým dozrejú na strome. Palmy sú však v tomto vysoko produktívne, takže čakať toľko rokov sa naozaj oplatí. Dokonca nie je nezvyčajné, keď je na strome až 20 orechov!  Všetky sú dokonca starostlivo očíslované. Coco de Mer sa prirodzene nachádza iba na ostrovoch na Seychelách. Vedeli ste, že pôvod názvu tejto palmy je v slove "Lodoicus"? Je to latinská forma mena Louis (Ľudovít). Palma bola totiž pomenovaná na počesť francúzskeho kráľa Ludovíta XV.

Okrem všadeprítomných paliem, bambusov, či helikónií môžete vidieť a obdivovať aj vskutku obrovské druhy rastlín: pandany, plumérie, či na bielo kvitnúcu strelíciu (Strelitzia nicolai). Tento druh strelície kvitne iba ojedinele, resp., keď zakvitne, je to skutočne veľká vzácnosť...

Na Veľkom trávniku na vás z dialky "volá" ďalší zástupca "celebritných stromov" týchto botanických záhrad. Ide o už v poslednej časti spomínaný strom domácimi prezývaný "Jávska vŕba" (Ficus benjamina), ktorého korene sa rozprestierajú na ploche až 1600 metrov štvorcových. Nemenej zaujímavá je tiež spleť konárov, ktoré poskytujú nielen návštevníkom tieň, ale tiež dávajú domov mnohým druhom vtákov, či hmyzu. Obdivovať na tomto mieste môžete aj ďalší druh fikusu so s unikátnym kmeňom, Ficus religiosa.

Naša cesta pokračuje po "Cook´s Pine Avenue" s úžasným stromoradím "opitých" araukárií. Cook´s pine je totiž anglický názov pre druh araukárie (Araucaria columnaris).

Tá nás dovedie cez kolekciu fikusov až k Visutému mostu (fotografia vyššie) cez rieku Mahaweli. Hoci sa cez most nedá prejsť na druhú stranu (resp. je potrebné sa vrátiť naspäť), dozvedáme sa, že na druhej strane sa nachádza škola tropického poľnohospodárstva, kde sa uskutočňuje výskum na rôznych dôležitých koreninách a liečivých bylinách, rovnako ako aj na čaji, káve, koke, kaučukovníku, kokosových orechoch a odrodách ryže a ostatných trhových plodinách. Naše pohľady sa upriamili na vysadené rastliny lemujúce breh rieky, ako aj kríky Burénvileí pri ceste. Po chvíľke rozjímania naše kroky smerujú späť k Vekému oblúku, cez palmovú alej, tzv. "Royal Palm Avenue". Tu, po oboch stranách, sa do neba týčia "kráľovské palmy" (Roystonea regia).

Po tom, čo prechádzame cestou okolo Veľkého okruhu, prichádzame k miestu s pamätnými stromami, ktoré tu sadili hodnostári, významné osobnosti, králi či vysokí predstavitelia krajín z celého sveta. Je asi celkom zrejmé, odkiaľ sa vzala myšlienka vysádzať stromy v Grassalgowičovej /prezidentskej/ záhrade v Bratislave...

Tu, medzi pamätnými stromami, nájdete aj tzv. "FLAMBOYAN" z Madagaskaru (Delonix regia, druh stromu tiež známy ako Poinciana regia - Erythrina /koralový strom/), ktorý zasadil Princ Henry z Pruska v roku 1899, "Bo" - strom (Ficus religiosa), ktorý zasadil v roku 1875 anglický kráľ Edward VII., "Na" strom, alebo tiež "Ceylon Ironweed" (Mesua Ferrea), zasadil v roku 1891 (v tej dobe) princ a budúci ruský cár Mikuláš II. Brownea grandiceps bol zase strom posadený kráľom Konštatnínom II. z Grécka v roku 1891, Amherstia nobilis, ktorú zasadil Princ Henry Pruska v roku 1898; "Asoka" strom (Saraca indica) zasadil rakúsky cisár František Jozef I. v roku 1893.

Rastie tu aj Sinhálcami veľmi obľúbený strom "Cannonball" (Couroupita guianensis). Strom je charakteristický svojimi pomerne veľkými plodmi, ktoré vyzerajú ako delostrelecké gule. Plody obsahujú biele zapáchajúce želé. Visiace plody ako aj konáre, dávajú celému stromu zanedbaný vzhľad, čo však naprávajú neskutočne krásne a voňavé kvety. Tieto stromy sú milované Sinhalcami. Kvety okrem jedinečného tvaru a svojho zloženia, majú pre domácich nielen náboženský podtext (niečo ako je u nás názov rastliny "Kristova koruna" pre Passifloru), ale aj význam. Verí sa totiž, že princ Siddharth Gautama (ktorý neskôr dostal pomenovanie Budha - osvietený a stal sa zakladateľom budhizmu) sa podľa tradície narodil práve pod týmto stromom.

Okrem európskej šľachty tu rastú už desiatky rokov stromy vysadené aj Indirou Gandhí, Jurijom Gagarinom - prvým mužom, ktorý obletel obežnú dráhu Zeme, ale aj strom, ktorý posadil maršal Tito, či U Thant - generálny tajomník Organizácie Spojených národov, či predseda vlády Spojeného kráľovstva. Nachádza sa tu aj strom vysadený Lady Dianou.

V ďialke po pravej strane vidno ďalšiu palmovú alej, tentokrát vysadenú "Cabbage palms" (anglický výraz pre palmu Roystonea oleracea). Ak by vám bolo ľúto, že vidíte iba samé stromy, tu vás priam očarí ďalšia rarita. V korunách stromov zazriete hompáľajúce sa "čosi", čo vám najprv bude pripomínať "ovocie". Pritom sú to kalone (druh netopierov) vo veľkých kolóniách, visiace dole hlavou, či poletujúce v povetrí. Pri troche šťastia sa vám podarí zachytiť ich pri lietaní...

Po "Cabbage palm avenue" zabáčame náhle doprava, k tzv. "Palmyrah Palm Avenue", vysadenou palmami s vedeckým názvom Borassus flabellifer. Cestičkami lemovanými kvetinovými záhonmi z krotónovcov, ibištekov, celózií, či iných u nás známych i menej známych interiérových rastlín sa dostávame k jedinečnému Domu orchideí s bohatou zbierkou orchideí a ostatných epifytov.

Ak ste milovníci orchideí ako sú Dendróbie, Katley, Phalaenopsisy a rôzne ich krížence, nevynechajte práve túto časť. Určite si prídete na svoje pri prehliadke tejto vynikajúcej kolekcie! Nájdete tu však aj neveľké jazierko, bazénik s leknami, či ako keby celý kolorit dopĺňajúce tilandsie (Tillandsia usnoides). Hneď vedľa Domu orchideí sa pred vami otvárajú a pozývajú vás na návštevu dvere do ďalšieho "skleníka" - Domu rastlín, plného aj u nás známymi a bežne dostupnými interiérovými rastlinami.

Míňame hlavný vchod a vydávame sa do južnej časti kráľovských botanických záhrad. Nevieme sa nabažiť bohatosťou flóry. Prechádzame okolo veľkej "steny" z krotónov, ďalšími pestrofarebnými záhonmi, či úsekmi s najrozmanitejšími druhmi rastlín, či tematickými oblasťami. Kvetinové záhony sú skutočnou pastvou pre oči!

Jednou z častí, kde sa pristavujeme, je aj záhrada s liečivými druhmi rastlín (tu tiež nachádzame našu voskovku - s latinským názvom Hoya ovalifolia), študentská záhrada, umelé jazero olemované barmskými, čínskymi a japonskými druhmi bambusu. Na hladine sa rozprestierajú listy lekien a poniektoré už aj začínajú rozkvitať:

Aj keď je jazero umelo vytvorené, tvorí jednu z najobľúbenejších a najromantickejších častí záhrad a my dodávame - právom! Pri jazere je bielo-klenutá rotunda pripomínajúca si George Gardenera, dozorcu parku počas rokov 1844-1849. V tesnej blízkosti sa nachádzajú aj kolekcie ebenu, zbierky cykasov, paliem a agáv.

Zbierka agávovitých rastlín:

V arboréte záhrad nájdete aj "Talipot palm" (anglický názov pre  palmu s názvom Corypha Umbraculifera). Táto palma je doslova celebritou - rastie iba na Srí Lanke. Najjednoduchšie je ju možné identifikovať vďaka svojim obrovským listom. Okrem veľkosti listov tejto palmy patrí k jej zvláštnosti aj to, že kvety vytvára len raz vo svojom živote, a to počas asi štyridsať rokov. Nakoniec však vytvorí najväčšie zhluky kvetov na svete! V starodávnych dobách vraj obrovské listy dosahovali výšku 10 metrov a boli používané na výrobu stanov zošitím pár listov dokopy. "Jeden jediný list je tak široký a veľký, že sa pod neho môže schovať pätnásť alebo dvadsať mužov, a držať sa tak v suchu, keď vonku prší" napísal Robert Knox. Talpot listy boli použité na Srí Lanke a Indii už v období pred Kristom na výrobu jemných ultra dlhodobo pevných pergamenov nazývaných "Ola". Dokonca aj Veľká kronika Srí Lanky (Mahawamsa) a všetky ostatné staroveké knihy boli napísané na takto ošetrených listoch - perga-menoch.

 

 

FOTOGRAFIE


 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 3.časť - REZANÉ KVETY A KYTICE Iste sa nenájde nik, kto po tom, čo dostal kyticu rezaných kvetov do daru, ju ihneď šmarí do koša. U nás na Slovensku je zauívaným zvykom nosiť na akúkoľvek príležitost kvety. Inde sa zase nosia len na cintoríny alebo sú dokonca považované za symbol smrti. Aj keď odrezané či odstihnuté kvety vo váze rýchlo hynú, neznamená to, že by ste sa teraz mali vyhýbať všetkým kvetinárstvam. Pohľad na pekne naaranžované kytice je vskutku povznášajúci. V dnešných časoch dostať v obchodoch s kvetmi nielen široký sortiment rezaných kvetov ale aj celú plejádu prípravkov, ktoré dokážu predĺžiť ich životnosť vo vázach. Existuje zopár trikov, ako narábať s rezanými kvetmi, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Podobné platia aj pre aranžmány do aranžovacej hmoty napichané kvety. Čo si všímať, aby vám kvety v kyticiach alebo aranžmánoch vydržali čo najdlhšie?   - Ak je to možné, uchovávajte kvety, ktoré ste dostali pri nejakej príležitosti na miestach bez priameho slnečného žiarenia, mimo výhrevných telies a bez prievanu. Pri teplotách nad 20°C začína u kvetov proces zmien, ktoré urýchľujú ich hynutie. Ak vy sami kúpite v predstihu kyticu určenú pre niekoho iného, skladujte ju pokiaľ možno v chladnej miestnosti. Ideálne je chladiace zariadenie s nastavenými teplotami od 5 do 10°C ale postačí aj chladná nevykurovaná miestnosť.     - Neukladajte kvety do blízkosti televízorov, kde ich vyžarujúce teplo rovnako môže spustiť proces umierania kvetov. - Ak ste skúsenými pestovateľmi rastlín, iste viete, že mnohým kvitnúcim izbovým rastlinám sa dá napomôcť kvitnutiu tak, že k nim umiestnite ovocie. To totiž vylučuje etylén, ktorý vyvoláva v rastlinách ich rozkvitanie. U kvetov vo váze je etylén však rozsudok smrti. Vyvarujte sa preto vystaveniu kytice pri ovocí ako banán, jablká či citrusy. - Aj čistota vázy má vplyv na trvácnosť kvetov. Preto pred použitím vázu dôkladne umyte a poriadne vnútro vypláchnite.     - Samotná voda by mala byť izbovej teploty až mierne teplá. Voda sa samozrejme odparuje tým viac, čím je teplota v miestnosti vyššia. Preto vodu pravidelne dolievajte a po 2-3 dňoch (keď ste použili výživu) ju pri prvom výskyte hnilôb celkom vymeňte. Pri výmene nezabudnite tiež stonky zostihnúť. - Na trvácnosť kvetov majú veľký vplyv aj listy kvetov. Pred vložením kvetov do vázy je lepšie čo najviac listov odstrániť. Čím väčšie sú listy, tým silnejšie bude aj vyparovanie vody z nich. Zabránite tak ich rýchlemu ovädnutiu, čo je na prvý pohľad nepekné. Rovnako odstránením listov zabránite aj vzniku hniloby, ktorá spôsobí únik škodlivých látok do vody. Vidieť to najmä u ruží, orgovánu či chryzantém. - Je lepšie zoskupovať kvety kvitnúce v tom istom období. Takisto myslite na to, že určité kvety vyniknú vo váze samé, čiže ich nekombinujte s inými. Napríklad narcis si vo váze vystačí aj sám, keďže do vody vypúšťa látky, ktoré spôsobujú hynutie konkurenčných kvetov. Ak však spozorujete v kytici prvé zvädnuté kvety, odstráňujte ich priebežne.     - Nedostatočný príjem vody alebo jej znečistenie sa prejavuje skorým zväsením hlávok kvetov. Bohužiaľ, ak v obchodoch, kde sú ponúkané aj kvety, použijú znečistenú vodu, uchovateľnosť kvetov sa nepredĺži, aj keď si vy necháte doma na tom záležať. Preto radšej nekupujte hotové kytice v obchodoch, v ktorých nepatria kvety k hlavnému artiklu ponuky. Navyše, v týchto obchodných sieťach nie sú prostriedky na zabezpečenie kvetov proti vädnutiu. - u aranžmánov skontrolujte, či je aranžovacia hmota dostatočne vlhká, ak nie je, dolejte vodu - dolievať môžete aj vodu, do ktorej ste nechali rozpustiť výživu pre kvety   - ak to nie je nutné, nevyberajte z aranžmánu jednotlivé kvety. Vyberajte len s príznakmi zhnitia či usušenia. Ak kvety sklopia svoje hlávky, je to znak, že im chýba voda. Vyberte ich preto z aranžmánu, stonku zrežte a kvet nechajte voľne ponorený vo vode (najmä hortenzie). Po napití vodou ich môžete zapichnúť naspäť do aranžmánu. V neposlednom rade, rovnako ako u kvetináčových rastlín, aj u rezaných kvetov platí, že čím lepšie kvety samé si vyberiete, tým dlhšie aj vydržia. Čo to znamená? Ak idete s kyticou gratulovať o pár dní, nechajte si radšej zhotoviť novú kyticu z kvetov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Máte tak akú - takú istotu, že vyhotovená kytica podľa vášho výberu ešte zopár dní, kým sa vyberiete za gratulantom, vydrží. Aj keď bývajú v ponuke už hotové kytice, nie vždy musia byť vyhotovené hneď v deň predaja. Ak sa totiž nepredajú, bývajú udržiavané v špeciálnych chladiacich zarianeniach. Takže môžu vydržať takmer neporušené aj niekoľko dní.  Ak však potrebujete kvety hneď v ten daný deň, môžete si vyberať aj z už zhotovených kytíc. Pri kúpe kytíc myslite aj na ďalšiu skutočnosť: rezané kvety, kým sa dostanú do obchodov, môžu byť dodatočne upravované. A to buď hneď v zahradníctvach, kde sa pestujú, v skladoch alebo aj v kvetinárstvach. Týka sa to najmä rezanej zelene, listov, ktoré bývajú striekané leskom. Niektoré kvety (napríklad chryzantémy, ruže a tulipány) sú zase umelo dofarbované. Už na hotové kytice, aby vydržali čerstvé a pekné čo najdlhšie, sa zvykne aplikovať postrek proti nadmernému vyparovaniu vody, čo je síce z jednej strany dobré. Kvety tak vydržia aj v teplejších dňoch či miestnostiach. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky látky či postreky sú chemikálie, ktoré sa postupne do ovzdušia vyparujú a môžu narobiť problémy napríklad alergikom. Niektoré kvety (ľalie) majú extrémne silnú prirodnú arómu.    Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 2.časť - KAKTUSY Ďalšiu skupinu rovnako zaznávaných rastlín s pokryvenou povesťou tvoria KAKTUSY. Podobne ako u bonsajov, aj u kaktusov je to dané ich morfologickými znakmi. Na ich lodyhách sa nachádzajú tŕne, ktoré bodajú, a tým signalizujú negatívnu energiu. Nakoniec, tŕne slúžia kaktusov vo voľnej prírode na obranu. Preto by sa mohlo zdať, že starostlivosťou o kaktusu si takto vytvárate zárodky pre choroby, nešťastia či straty.   Získali si srdcia mnohých, aj keď "kvety" na nich nalepené, sú slamienky (Helichrysum): Nešťastie však nechodí po horách ale po ľuďoch, nezvaľujte preto prípadnú nepriazeň osudu na rastliny, kaktusy. Isto, ostňom je lepšie sa vyhnúť a, pravda, v rodine s malými deťmi to platí dvojnásobne. Ak by ste sa však mali orientovať iba podľa detí, domácnosti by zívali prázdnotou. Patria medzi obľúbené druhy kaktusov: Bradavkovec (Mammillaria): Preto je namieste zdravý rozum. - nevystavujte a nedržte kaktusy na miestach, kde prespávate. Ostne skutočne nepridajú na kvalite vášmu spánku. - vyvarujte sa umiestnenia kaktusov na miestach, kde sa pohybujú malé deti, ktoré by sa o ne mohli začať zaujímať viac, ako je vám milé. Takisto neumiestňujte kaktusy na miestach, kde je čulý pohyb alebo sa tam zdržiava viac ľudí. - ak ste v mladosti pestovali kaktusy, nemusíte sa ich teraz v neskoršom veku vzdávať. Umiestnite ich radšej na menej dostupné miesto vyhradené len pre ne. Prípadne, ak máte možnosť, do oddelenej, inak ohraničenej miestnosti alebo miestnosti s obmedzeným vstupom. Vytvorte si kaktusárium.     - Ak sa však kaktusov nedokážete vzdať a radi by ste im venovali "dôstojnejšie" miesto u vás doma alebo v práci, vyberte im priestor pri počítači, televízore či akomkoľvek zariadení tvoriacom elektromagnetické žiarenie. O tejto schopnosti sa vie naozaj veľmi málo, a pritom vám vďaka nej kaktusy vedia naozaj pomôcť. Viete napríklad, že sa už robili pokusy na žeruche a vplyve žiarenia z mobilných telefónov a smartfonov na ňu? Zistilo sa, že v bezprostrednej blízkosti wifi rútera nedokážu žiť a ďalej rásť, dokonca rýchlo uhynú. Naproti tomu, kaktusy sú "vybavené" vhodným ochranným "obrnením", a preto sú priam predurčené na tento účel. Pamätajte na známe "klin sa klinom vybíja". Ďalší dôvod, prečo sa ich nevzdať: aj kaktusy sú rastliny a pri dobrej starostlivosti sa vám dokážu odvďačiť svojimi kvetmi. Vzdali by ste sa ich len kvôli ich ostňom?   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 1.časť - BONSAJE Iste nám dáte za pravdu, že každý si svoj priestor doma alebo v práci dozdobuje po svojom. Tomu, čo si nakoniec vyberiete, by ste mali venovať dostatok pozornosti. Prečo? Nie všetky izbové rastliny sú totiž nositeľmi pozitívnej energie. Alebo je to celkom inak? Z našich stránok už viete, že napríklad vašu finančnú situáciu dokáže podporiť tzv. "bankovkový stromček" či "stromček plný peňazí" (Pachira aquatica). Rastlina s ľudovým názvom "rodinné šťastie" (Soleirolia soleirolii alebo tiež Helexine) zase dáva tušiť, kvôli čomu si získala sympatie... Tieto druhy, a nielen tie, prinášajú do domácností radosť a potešenie zo života. Niektorým je možno známa skutočnosť pestovať si doma tzv. "šťastný bambus" - Lucky bamboo, či už vo forme 1 či viacerých stoniek, ktoré sú vložených do vázy alebo akejsi pyramídy vytvorenej z množstva zrezaných, ozdobnou šnúrkou spojených a novými výhonmi narašených stoniek. Existujú však aj také izbové rastliny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, pretože sú nosičmi negatívnej energie. Pozrime sa preto na ne bližšie. V nasledujúcich videách sú zobrazené najčastejšie podoby v obchodoch s kvetmi ponúkaných interiérových či exteriérových bonsajov: Vo všeobecnosti sa verí, že pestovať BONSAJE by sa z pohľadu feng šuej nemalo. Vyhádza sa totiž zo skutočnosti, že bonsaj je vlastne zmenšenina, navyše vytvorená umelo - zrezávaním konárokov a koreňov v miske. Čiže zásahom človekom. Bonsaj rastie aj pomalšie ako iné druhy rastlín. Takže mohlo by sa zdať, že ak nechcete byť nijako v raste obmedzovaní, určite nesiahajte po bonsaji. V skutočnosti je to však trochu inak. Rovnako ako akákoľvek iná interiérová rastlina, aj bonsaje asimilujú, vytváraju cenný kyslík. Pri správnej voľbe umiestnenia môžu dokonca veľmi dobre prosperovať, čo sa samozrejme prejaví aj na ich vzhľade. Sú to zdravé a statné rastliny udržiavané s láskou. Verte, že pobyt v ich blízkosti zanechá vo vás len tie najlepšie dojmy a ich dobrý zdravotný stav sa premietne aj do pohody ľudí obývajúcich daný priestor. Preto, ak patríte k milovníkom bonsajov, neodmietajte ich apriori len preto, že je to niekde napísané. Napokon, ak vám je istým spôsobom neprirodzené na skutočných bonsajoch skracovať konáriky či pri presádzaní korene, môžete (aspoň čo sa týka konárov a výhonkov) tak urobiť aj u bežných interiérových rastlín. Vytvoriť si "bonsaj" môžete z druhov ako je napríklad dracéna (Dracaena), juka (Yucca), nolina (Beaucarnea), ale použiť môžete na zrezávanie aj akýkoľvek iný druh, ktorý vytvára polodrevnaté či drevnaté kmienky. Postupným skracovaním a prerezávaním výhonov získa váš "bonsaj" na vzhľade - bude upravenejší a kompaktnejší. Napokon, každá interiérová rastlina pestované v ozdobnom kvetináči je svojím spôsobom "bonsaj", ktorý sa umelo pestuje v domácnosti či v kancelárii...     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »