Kráľovské botanické záhrady v Peradeniya, 2. časť

PDF Tlačiť E-mail

Čo vás očakáva pri návšteve tohto priam výsostného miesta?

Od hlavného vchodu vás cesta vedie rovno k ohromujúcemu Veľkému oblúku (veľká trávnatá centrálna oblasť zaberajúca takmer 4 akre.) Hneď po pravej strane od hlavného vchodu vás láka bylinková záhrada s množstvom exotického korenia, ako je napríklad kardamón, čierne korenie, či vanilka. Ďalej po ceste vás po pravej strane už-už očakáva veľká zbierka papradí, ktoré sa priam predbiehajú v tom, aby vás svojou krásou očarili. Po ľavej strane sa rozprestiera ďalšia veľká trávnatá plocha, tzv. Veľký trávnik. Na tomto mieste rastie jeden z unikátov týchto botanických záhrad: tzv. "Coco de Mer" alebo "Double Coconut Palm" - palma vytvárajúca dvojité kokosové orechy. Stáť pod touto palmou je celkom životu nebezpečné, keďže 1 orech váži takmer 20 kíl...

Ide o jeden z najvzácnejších stromov na svete, Coco de Mer (Lodoicea sechellarum). Táto rastlina má najväčšie a najťažšie orechy v rastlinnej ríši, 1 kus váži v priemere 10 až 20 kg. Trvá päť až osem rokov, kým dozrejú na strome. Palmy sú však v tomto vysoko produktívne, takže čakať toľko rokov sa naozaj oplatí. Dokonca nie je nezvyčajné, keď je na strome až 20 orechov!  Všetky sú dokonca starostlivo očíslované. Coco de Mer sa prirodzene nachádza iba na ostrovoch na Seychelách. Vedeli ste, že pôvod názvu tejto palmy je v slove "Lodoicus"? Je to latinská forma mena Louis (Ľudovít). Palma bola totiž pomenovaná na počesť francúzskeho kráľa Ludovíta XV.

Okrem všadeprítomných paliem, bambusov, či helikónií môžete vidieť a obdivovať aj vskutku obrovské druhy rastlín: pandany, plumérie, či na bielo kvitnúcu strelíciu (Strelitzia nicolai). Tento druh strelície kvitne iba ojedinele, resp., keď zakvitne, je to skutočne veľká vzácnosť...

Na Veľkom trávniku na vás z dialky "volá" ďalší zástupca "celebritných stromov" týchto botanických záhrad. Ide o už v poslednej časti spomínaný strom domácimi prezývaný "Jávska vŕba" (Ficus benjamina), ktorého korene sa rozprestierajú na ploche až 1600 metrov štvorcových. Nemenej zaujímavá je tiež spleť konárov, ktoré poskytujú nielen návštevníkom tieň, ale tiež dávajú domov mnohým druhom vtákov, či hmyzu. Obdivovať na tomto mieste môžete aj ďalší druh fikusu so s unikátnym kmeňom, Ficus religiosa.

Naša cesta pokračuje po "Cook´s Pine Avenue" s úžasným stromoradím "opitých" araukárií. Cook´s pine je totiž anglický názov pre druh araukárie (Araucaria columnaris).

Tá nás dovedie cez kolekciu fikusov až k Visutému mostu (fotografia vyššie) cez rieku Mahaweli. Hoci sa cez most nedá prejsť na druhú stranu (resp. je potrebné sa vrátiť naspäť), dozvedáme sa, že na druhej strane sa nachádza škola tropického poľnohospodárstva, kde sa uskutočňuje výskum na rôznych dôležitých koreninách a liečivých bylinách, rovnako ako aj na čaji, káve, koke, kaučukovníku, kokosových orechoch a odrodách ryže a ostatných trhových plodinách. Naše pohľady sa upriamili na vysadené rastliny lemujúce breh rieky, ako aj kríky Burénvileí pri ceste. Po chvíľke rozjímania naše kroky smerujú späť k Vekému oblúku, cez palmovú alej, tzv. "Royal Palm Avenue". Tu, po oboch stranách, sa do neba týčia "kráľovské palmy" (Roystonea regia).

Po tom, čo prechádzame cestou okolo Veľkého okruhu, prichádzame k miestu s pamätnými stromami, ktoré tu sadili hodnostári, významné osobnosti, králi či vysokí predstavitelia krajín z celého sveta. Je asi celkom zrejmé, odkiaľ sa vzala myšlienka vysádzať stromy v Grassalgowičovej /prezidentskej/ záhrade v Bratislave...

Tu, medzi pamätnými stromami, nájdete aj tzv. "FLAMBOYAN" z Madagaskaru (Delonix regia, druh stromu tiež známy ako Poinciana regia - Erythrina /koralový strom/), ktorý zasadil Princ Henry z Pruska v roku 1899, "Bo" - strom (Ficus religiosa), ktorý zasadil v roku 1875 anglický kráľ Edward VII., "Na" strom, alebo tiež "Ceylon Ironweed" (Mesua Ferrea), zasadil v roku 1891 (v tej dobe) princ a budúci ruský cár Mikuláš II. Brownea grandiceps bol zase strom posadený kráľom Konštatnínom II. z Grécka v roku 1891, Amherstia nobilis, ktorú zasadil Princ Henry Pruska v roku 1898; "Asoka" strom (Saraca indica) zasadil rakúsky cisár František Jozef I. v roku 1893.

Rastie tu aj Sinhálcami veľmi obľúbený strom "Cannonball" (Couroupita guianensis). Strom je charakteristický svojimi pomerne veľkými plodmi, ktoré vyzerajú ako delostrelecké gule. Plody obsahujú biele zapáchajúce želé. Visiace plody ako aj konáre, dávajú celému stromu zanedbaný vzhľad, čo však naprávajú neskutočne krásne a voňavé kvety. Tieto stromy sú milované Sinhalcami. Kvety okrem jedinečného tvaru a svojho zloženia, majú pre domácich nielen náboženský podtext (niečo ako je u nás názov rastliny "Kristova koruna" pre Passifloru), ale aj význam. Verí sa totiž, že princ Siddharth Gautama (ktorý neskôr dostal pomenovanie Budha - osvietený a stal sa zakladateľom budhizmu) sa podľa tradície narodil práve pod týmto stromom.

Okrem európskej šľachty tu rastú už desiatky rokov stromy vysadené aj Indirou Gandhí, Jurijom Gagarinom - prvým mužom, ktorý obletel obežnú dráhu Zeme, ale aj strom, ktorý posadil maršal Tito, či U Thant - generálny tajomník Organizácie Spojených národov, či predseda vlády Spojeného kráľovstva. Nachádza sa tu aj strom vysadený Lady Dianou.

V ďialke po pravej strane vidno ďalšiu palmovú alej, tentokrát vysadenú "Cabbage palms" (anglický výraz pre palmu Roystonea oleracea). Ak by vám bolo ľúto, že vidíte iba samé stromy, tu vás priam očarí ďalšia rarita. V korunách stromov zazriete hompáľajúce sa "čosi", čo vám najprv bude pripomínať "ovocie". Pritom sú to kalone (druh netopierov) vo veľkých kolóniách, visiace dole hlavou, či poletujúce v povetrí. Pri troche šťastia sa vám podarí zachytiť ich pri lietaní...

Po "Cabbage palm avenue" zabáčame náhle doprava, k tzv. "Palmyrah Palm Avenue", vysadenou palmami s vedeckým názvom Borassus flabellifer. Cestičkami lemovanými kvetinovými záhonmi z krotónovcov, ibištekov, celózií, či iných u nás známych i menej známych interiérových rastlín sa dostávame k jedinečnému Domu orchideí s bohatou zbierkou orchideí a ostatných epifytov.

Ak ste milovníci orchideí ako sú Dendróbie, Katley, Phalaenopsisy a rôzne ich krížence, nevynechajte práve túto časť. Určite si prídete na svoje pri prehliadke tejto vynikajúcej kolekcie! Nájdete tu však aj neveľké jazierko, bazénik s leknami, či ako keby celý kolorit dopĺňajúce tilandsie (Tillandsia usnoides). Hneď vedľa Domu orchideí sa pred vami otvárajú a pozývajú vás na návštevu dvere do ďalšieho "skleníka" - Domu rastlín, plného aj u nás známymi a bežne dostupnými interiérovými rastlinami.

Míňame hlavný vchod a vydávame sa do južnej časti kráľovských botanických záhrad. Nevieme sa nabažiť bohatosťou flóry. Prechádzame okolo veľkej "steny" z krotónov, ďalšími pestrofarebnými záhonmi, či úsekmi s najrozmanitejšími druhmi rastlín, či tematickými oblasťami. Kvetinové záhony sú skutočnou pastvou pre oči!

Jednou z častí, kde sa pristavujeme, je aj záhrada s liečivými druhmi rastlín (tu tiež nachádzame našu voskovku - s latinským názvom Hoya ovalifolia), študentská záhrada, umelé jazero olemované barmskými, čínskymi a japonskými druhmi bambusu. Na hladine sa rozprestierajú listy lekien a poniektoré už aj začínajú rozkvitať:

Aj keď je jazero umelo vytvorené, tvorí jednu z najobľúbenejších a najromantickejších častí záhrad a my dodávame - právom! Pri jazere je bielo-klenutá rotunda pripomínajúca si George Gardenera, dozorcu parku počas rokov 1844-1849. V tesnej blízkosti sa nachádzajú aj kolekcie ebenu, zbierky cykasov, paliem a agáv.

Zbierka agávovitých rastlín:

V arboréte záhrad nájdete aj "Talipot palm" (anglický názov pre  palmu s názvom Corypha Umbraculifera). Táto palma je doslova celebritou - rastie iba na Srí Lanke. Najjednoduchšie je ju možné identifikovať vďaka svojim obrovským listom. Okrem veľkosti listov tejto palmy patrí k jej zvláštnosti aj to, že kvety vytvára len raz vo svojom živote, a to počas asi štyridsať rokov. Nakoniec však vytvorí najväčšie zhluky kvetov na svete! V starodávnych dobách vraj obrovské listy dosahovali výšku 10 metrov a boli používané na výrobu stanov zošitím pár listov dokopy. "Jeden jediný list je tak široký a veľký, že sa pod neho môže schovať pätnásť alebo dvadsať mužov, a držať sa tak v suchu, keď vonku prší" napísal Robert Knox. Talpot listy boli použité na Srí Lanke a Indii už v období pred Kristom na výrobu jemných ultra dlhodobo pevných pergamenov nazývaných "Ola". Dokonca aj Veľká kronika Srí Lanky (Mahawamsa) a všetky ostatné staroveké knihy boli napísané na takto ošetrených listoch - perga-menoch.

 

 

FOTOGRAFIE


 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
Ako sa vyhnúť nezdaru v pestovaní izbových rastlín Možno to poznáte. Kúpite alebo dostanete k vášmu sviatku alebo pri inej príležitosti črepníkový kvet. Donesiete si ho domov, a aj napriek vašej enormnej snahe uhynie. Niektorí sa vzdajú hneď, a už si radšej črepníkové rastliny nezakúpia. Iní to skúšajú znova a znova - s rovnakým výsledkom. Čo robiť, aby ste sa tomu vyhli? Ako sa vyhnúť nezdaru v pestovaní rastlín? Dá sa to vôbec? Určite áno. Poradíme vám 4 spôsoby, ako sa vyhnúť sklamaniu. Takže ako na to? 1.) Pokiaľ si sami máte možnosť v obchode vyberať, vyberajte si rastliny v 100% zdravotnom stave. Všímajte si teda nielen rast ale aj iné morfologické vlastnosti rastliny. V žiadnom prípade si nekupujte rastliny s rôznymi defektmi - poškodený kmeň, nahnitá stonka, žltnúce listy, dokonca listy s prejavmi choroby či výskytu škodcu. Toto sú všetko znaky rastlín, ktoré už pobudli dlhý čas na predajni, a teda nie sú najčerstvejšie. Ich kúpou si donesiete domov len problémy. Nenechajte sa tiež zlákať zľavami. Možno sa vám vystavené rastliny v akcii budú zdať v poriadku. Pri ďalšom pestovaní u vás doma sa však môžu prejaviť skryté nedostatky, a vy sa už budete pozerať na pomaly hynúcu rastlinu. 2.) Aj keď je ešte relatívne teplé slnečné počasie, pre rastliny však nemusí byť ideálne. Ak si už vyberiete z ponuky, vždy si nechajte rastlinu zabaliť. Väčšina izbových rastlín je citlivá na zmenu teploty počas prenosu z obchodu domov. Najnižšia možná teplota, pri ktorej nehrozí poškodenie či úhyn rastliny, je 16°C. Len vonkajšie, exteriérové rastliny možno preniesť bez veľkej ujmy. Aj tu však platí pravdilo, že obal nechráni rastlinu pred poveternostnými vplyvmi ale tiež aj pred mechanickým poškodením. Myslite na to, keď si budete v obchode s kvetmi vyberať akúkoľvek rastlinu. 3.) Vyberajte si rastliny vhodné pre podmienky, aké sú u vás alebo ich viete u vás vytvoriť, a nie podľa toho, ako sa vám tá - ktorá rastlina páči. Pri rastlinách, ktoré dostanete do daru, je to samozrejme ťažšie. Pokiaľ si však máte možnosť sami vybrať, uprednostnite rastliny vhodné na pestovanie u vás doma. Ak si nie ste celkom istí svojím výberom (či sa tej ktorej rastline bude u vás dariť), voľte najskôr nenáročné druhy, akými sú dracény (Dracaena), juky (Yucca) alebo noliny (Beaucarnea). Pri pestovaní je lepšie začať od nenáročných druhov rastlín. Napokon, vaše prvé úspechy v pestovaní vás môžu posmeliť a vy sa môžete rozhodnúť vyskúšať pestovať aj iný, náročnejší druh. Kto však opakovane kupuje jeden druh, ktorý mu aj tak neskôr uhynie, robí stále jednu a tú istú chybu, a tak rýchlo príde aj o radosť z pestovania. 4.) Pestujte rastliny vhodným spôsobom. Už v obchode s kvetmi sa informujte, čo všetko obnáša pestovanie vami vybranej rastliny. Inak sa pestujú napríklad hydrokultúry, inak zemité rastliny. Rozdiel v pestovaní badať aj pri rastlinách pestovaných v hlinených či umelohmotných kvetináčoch, kvitnúce druhy rastlín potrebujú iné podmienky ako rastliny ozdobné listom a pod. Aj keď každá rastlina by mala disponovať (a aj disponuje) nálepkou, kde sú uvedené pokyny pri pestovaní, treba si uvedomiť, že sú to stručné a veľmi všeobecné informácie neberúce v úvahu samotný druh rastliny. Ak vám niečo nie je jasné, informujte sa hneď u predavača. Spoliehanie sa na vlastné schopnosti, navyše pri druhu, s ktorým nemáte dostatočné skúsenosti, môže vopred skončiť neúspechom. Informácie možno získať aj z internetu, a to buď priamo na webových stránkach venujúcich sa rastlinám alebo na fórach. V dnešnej dobe možno získať informácie aj z rôznych skupín v rámci sociálnych sietí. Kontaktovať s otázkou môžete nakoniec aj nás, a mnohí už túto možnosť aj využili. Ak vám však aj pri najväčšej snahe a pri najlepšej vôli vždy uhynie váš obľúbený druh izbovej rastliny, je to vždy skľučujúce a deprimujúce. Sklamanie vždy vedie k následnej nechuti pestovať akýkoľvek iný druh rastliny a radšej sa všetkého, čo ste doteraz dosiahli, dobrovoľne vzdáte. Už v jednej z nasledujúcich správ vám však poradíme jeden účinný trik, ako si poradiť aj pri takej rastline, ktorá vám doteraz vždy uhynula. Zostaňte nám verní - a dozviete sa viac!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
16.10.2017 viac »
"Lucky Bamboo" Určite ste sa už stretli so slovným spojením "Lucky bamboo" ("šťastný bambus"). V kvetinárstvach naň môžete naraziť v jeho nespočetných podobách. Viete však, o aký druh rastliny sa vlastne jedná?   Dracéna sanderova vo forme pyramídy Hoci vo svete sa tomuto druhu hovorí aj belgický evergreen či čínsky vodný bambus, čiže by sa mohlo zdať, že je rastlna nejako spätá s Belgickom, Čínou či dokonca Japonskom - pravda, aj keď po vizuálnej stránke sa na bambusovú stonku naozaj podobá, pôvod má v Kamerune v západnej časti Afriky. A asi viacerých prekvapíme, že ide o jeden z mnohých druhov rodu Dracéna (Dracaena). Nepatrí teda do skupiny bambusov. Jeho odborný názov znie Dracaena sanderiana (Dracéna sanderova alebo aj Dracaena braunii). Rastlina sa stala populárnou prostredníctvom Feng šuej pre svoju schopnosť spojiť mystiku ďalekého východu so západnou kultúrou nového veku. Verí sa totiž, že umiestnenie tejto rastliny do priestorov kancelárií či domovov môže vniesť do života pokoj a šťastie a naopak znížiť stres a podporiť prosperitu. V posledných rokoch tomuto faktu napomáhajú aj ďalšie "produkty" rôznych tvarov a veľkostí, ktoré vznikli spojením viacerých rastlín dokopy. Treba spomenúť, že v kvetinárstvach môžete naraziť na dve podoby tohto druhu rastliny. A síce v podobe kratšej či dlhšej "palice" bez či s listami. Vrchná časť stonky býva buď rovná alebo je stočená do vývrtky. Stonky bývajú rôznych dĺžok a sú ponúkané samostatne ako "prostokorenné", zväčša sú ako súčasž exoticky ladených kytíc, alebo je spodná časť vsunutá do umelohmotnej banky s vodou a teda sa predáva ako "črepníková rastlina". Ďalšou formou tohto stonkového typu rastliny, ktorý môžete vidieť na pultoch kvetinárstiev je forma pyramídy, ktorá vznikla spojením viacerých stoniek rovnakej výšky v minimálne dvoch úrovniach. Jednotlivé stonky sú vložené do misky s japonským motívom. Zložitejším tvarovaním, a síce skrútením a ohýbaním viacerých stoniek však môžu vzniknúť aj iné tvary - "nádoby", "vázy", na ktorých sa časom objavia lístky. Pozrite si na tejto stránke naše videá. Práve tieto tvary robia tento druh dracény ako atraktívny, tak aj zaujímavý.   Dracéna sanderova vo forme vázy Okrem takejto podoby sú bežne v predaji aj dracény sanderove ako klasické črepníkové rastliny, aj s listami. Bývajú sadené buď po jednej rastline v črepníku alebo po troch. Niekedy možno vidieť dracény so spletenými stonkami. Dracéna sanderova - stonková sa veľmi ľahko pestuje. Pestuje sa ako hydropónia, čiže vo vode. Rastlinu umiestnite na miesta s rozptýleným svetlom. V priestoroch s priamym slnkom listy vyblednú a v tmavom prostredí naopak rastlina prestane rásť. Ak si všimnete jeden či druhý dôsledok na vašom "šťastnom bambuse", radšej mu zmeňte prostredie, aby ste sa neskôr nedívali na pomaly hynúcu rastlinu. Dracéne sanderovej vyhovujú bežné izbové teploty od 16 do 24°C. Nikdy by nemala byť vystavená teplotám 10°C a menej! Stonkovej dracéne bude stačiť každý týždeň vymieňať vodu. Zaistite však pri tom, aby ste nepoužívali vodu z vodovodu. Najmä nie počas dlhšieho obdobia. Je to preto, že voda z vodovodu je fluoridovaná (aby sa zabránilo vzniku zubného kazu) a chlórovaná (keďže sa používa najmä ako pitná voda). Flôr a chlór sú síce pre nás ľudí potrebné, ale pre túto dracénu sú tieto chemikálie doslova zabijak. Použite preto radšej fľaškovú minerálnu vodu, prefiltrovanú domácu vodu alebo čerstvo zozbieranú dažďovú vodu, prípadne ešte destilovanú vodu. Ak je rastlina pestovaná v pôde ako bežná črepníková rastlina, zalievajte ju rovnako ako ostatné druhy rodu Dracaena. Čiže počas vegetácie jej doprajte dostatok vody a počas vegetačného obdobia naopak znížte dávky a nechajte zeminu viac preschnúť. Tento druh dracény je vhodný na akékoľvek miesto s priemernou vzdušnou vlhkosťou. Vo veľmi suchých priestoroch však múžu špičky listov uschýnať, prípadne ak je miestnosť slnečná, môžu listy skrepovatieť a celkom uschnúť. V takom prípade radšej presunte rastlinu na iné, vhodnejšie miesto. Jednoduchosť pestovania tohto druhu dracény spočíva aj v skutočnosti, že rastlinu nie je potrebné prihnojovať. Teda, ak je pestovaná vo vode. Výnimkou je, ak túto dracénu pestujete ako hydrokultúru, teda zasadenú v pestovacej nádobe. V takom prípade použite hnojivo určené pre hydroponické pestovanie. Ak rastlinu však časom presadíte, prihnojujte ju ako ostatné druhy interiérových rastlín ozdobných listom štandardným hnojivom a v dávke uvedenej na etikete daného hnojiva. To isté, čo sme uviedli o hnojení, platí aj o presádzaní. Ak je rastlina pestovaná vo vode, nie je nevyhnutné ju presádzať, môžte ale nemusíte rastlinu premiestniť do väčšej nádoby. Vydrží vo vode aj niekoľko rokov. Ak však je rastlina už zasadená v zemine, presádzanie bude potrebné každé 2-3 roky. V každom prípade je nevuhnutné rastline meniť z času na čas vodu, aby korene nezačali hniť. Na dne nádoby sa totiž začnú tvoriť riasy. Dobrou alternatívou, ktorú môžete použiť, je, že presadíte rastliny do pestovacej nádoby určenej na hydroponické pestovanie. V tomto prípade namiesto zeminy použijete oveľa sterilnejší keramzit prípadne zmes Lechuza PON. Rozmnoženie rastliny je možné u hrubších stoniek. Mäkké nevyzreté stonky umiestnené vo vode môže a aj často napadne hniloba. Takže sa domáce rozmnožovanie neodporúča. Dracéna sanderova vo forme jednoduchej "bambusovej" palice MOHLO BY VÁS EŠTE ZAUJÍMAŤ: - "šťastné bambusy" rastú pomerne pomaly - na rozdiel od klasických bambusov. Avšak pestovanie vo vhodných podmienkach môže po rokoch veľkosť tej vašej rastliny - čo sa týka jej výšky a šírky zdvojnásobiť. - Aj keď niektoré druhy dracény (napríklad D. fragrans, D. reflexa) môžu zakvitnúť aj v bytových podmienkach, tento druh kvitne len veľmi zriedka. - Vodné pestovanie tohto druhu si môžete spestriť aj gélovými guličkami alebo okrúhliakmi, ktoré bývajú ponúkané v kvetinárstvach. - Pri bežnej starostlivosti sa vám môže stať, že listy časom obschnú, najmä ich končeky. Je to pre nízku vzdušnú vlhkosť. Rastlinu premiestnite na menej prehriate miesto a končeky nožničkami zrežte. Pre priveľkú intenzitu slnečného žiarenia môžu listy aj celkom vyblednúť, zbelieť. Ako sme už uviedli vyššie, rastlinu premiestnite na tienistejšie miesto a listy celkom zrežte. - Ak chcete, aby "pyramída", váza či iný tvar vytvorený zo stoniek vyzeral stále atraktívne a vyvážene, môžete výhonky či celé stonky prerezať alebo aj celkom odstrániť. Konajte však premyslene, keďže stonky, ktoré odstránite, nebudete už môcť ľahko naspäť vrátiť. A AKÉ RASTLINY SI VYBERAŤ? V prvom rade si vyberajte zdravé kusy. Starostlivosť o dracénu sanderovu nie je ťažká, ale ak si kúpite niečo, čo nie je zdravé - aj za nižšiu cenu, bude oveľa ťažšie sa o to starať a rastlina vám nakoniec môže aj uhynúť. Vyberajte si preto rastliny so stonkami rovnomerne zelenými po celej ich dĺžke bez žiadnych viditeľných škvŕn alebo začínajúceho žltnutia. Stonky by mali mať rovný povrch bez stôp zvrašťovania, rýh na stonkách, ktoré indikujú vädnutie. Špičky listov by mali byť celistvé, bez viditeľného poškodenia suchom a bez žiadnych škvŕn. Uistite sa, že štrk, ktorým prípadne bývajú stonky zasadené v sklenenej nádobe, nemá znaky počiatočného výskytu rias. Hnilobu môžete spoznať aj jednoduchým ovoňaním - ak je to potrebné, štrk a stonky ovoňajte. Takisto skontrolujte, či je v miske voda. Rastliny vysadené či len vložené v miske musia byť ukotvené v nej napevno a ak jednotlivé stonky tvoria napr. "pyramídu" či "vázu", nemali by sa rozpadať. Ak sú ponúkané rastliny pestované v zemine, tá by nemala byť ani priveľmi suchá (je to znak, že rastlina už nejaký čas pobudla v predajni) ani príliš mokrá. Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
1.8.2017 viac »
Pandorine kvety V posledných pár rokoch okrem klasických lianových druhov rastlín, ktoré možno letniť na balkónoch či terasách, ako sú napr. Dipladénia, Mandevila (Mandevilla), Mučenka (Passiflora) alebo Bugénvilea, máme možnosť vidieť stále nové a nové druhy. Jedným takým je aj Pandorea jazmínová.     Pandorea je vždyzelený, na mráz citlivý rod obsahujúci 6 druhov polodrevitých či drevitých popínavých rastlín z čeľade Bignoniovité (Bignoniaceae). Možno trochuznalým a okrasné záhrady milujúcim čitateľom na prvý pohľad pripomenie "náš" trúbkovec koreňujúci (Campsis radicans), ktorý svojimi kvetmi  zdobí v našich záhradách pergoly, altánky, treláže, múriky či ploty. Tak ako u nás pestovaný trúbkovec by sa mal radšej pestovať vo väčšej nádobe, ktorá by bola schopná jeho masívny rast - je schopný behom pár rokov dosiahnuť dĺžky 8 - 10 metrov...  kontrolovať, tak aj pandorea sa vyznačuje touto schopnosťou. Dorastá do výšky 3-5 metrov a je jeho austrálskym náprotivkom. Jej pôvodom je ako sme naznačili Austrália. Zvyčajne sa vyskytuje v tropických a subtropických dažďových pralesoch a v teplých miernych oblastiach východného Queenslandu až po severný Nový Južný Wales. Nájdete ju však rásť aj v Malajzii či Novej Kaledónii. Rovnako ako trúbkovec, ako sme uviedli vyššie, rýchlo rastie a rozkonáruje sa. Aj na vhľad sú si veľmi podobné: bujne rastúca liana so svetlozelenými, nepárno perovitými listami. Aj stavbou kvetov sú si pandorea a trúbkovec veľmi podobné. Jednotlivé kvety sú tubulárneho tvaru s mierne rozširujúcimi sa okrajmi, pripomínajúce trúbku a sú usporiadané vo zväzkoch. Rozlišujú sa však farbou. Kým trúbkovec máva väčšinou karmínovo červené či oranžové, zriedkavo aj  žlté či ružové kvety, pandorea ich má buď čisto biele, alebo biele kvety s ružovkastým terčíkom alebo bledoružové kvety. Jednotlivé kvety sú usporiadané vo zväzkoch po 5-9 kvetoch, v súkvetí zvanom okolík. Pandorea kvitne najmä koncom jari a v lete, ale kvety sa na rastline môžu objaviť aj v priebehu celého roka. Po odkvitnutí sa na rastline objavujú nezrelé svetlozelené, podlhovasté kapsule, ktoré dozrievajú do drevených strukov približne 8 cm dlhých a 2 cm širokých. Loďovité struky obsahujú početné papierové semená a pri rozdelení odkrývajú jednotlivé podlhovasté alebo kruhové okrídlené semená. Ako pandoreu ošetrovať? Pandoreu, keďže rastie mohutne a je schopná zarásť poskytnutú oporu, je dobré pestovať vo veľkých kvetináčoch. Vyberajte jej plné slnečné miesta, prípadne miesta s čiastočným tieňom. Na zeminu nie je náročná, uprednostňuje však výživnú pôdu s prímesou piesku. Čo by ste jej však mali dopriať, je drenáž. Na miestach s miernymi zimami a teplotami pohybujúcimi sa okolo 5°C je možné ju pestovať priamo vysadenú v záhrade prikrytú mulčovacou vrstvou. Na ostatných miestach s tuhšími zimnými obdobiami radšej uprednostnite studené ale bezmrazé priestory, ako sú presvetlené chodby, schodištia a pod. V tomto období si Pandorea vystačí celkom bez vody alebo len s minimom zálievky. Keď sa však začnú opäť predlžovať dni a začne aj Pandorea rašiť, môžete ju začať postupne zalievať. Samotné ošetrovanie rastliny je veľmi jednoduché. Od jari počas leta až po prvé chladné noci ju premiestnite na slnečné miesta či už v záhrade alebo na balkóne. Počas rastu a kvitnutia vyžaduje veľa vody. Zalievajte rastlinu preto pravidelne, v slnečných a suchých dňoch aj viac. Nikdy by však zemina nemala byť zaplavená. Na povrch zeminy je vhodné vysypať mulč. Jednak udržiava vlhkosť v zemine, jednak zabraňuje v raste burine a tiež chráni koreňový systém. Pandorea sa prihnojuje dvakrát v roku, a to na jar a v lete. Po odkvitnutí aby ste udržali intenzívny rast pod kontrolou, podľa potreby rastline zastrihnite výhony alebo ich celkom zrežte. Pozor si dávajte na choroby... Pandorea má veľmi silný a zdravý rast, takže ju vo všeobecnosti nenapádajú veľmi škodci či choroby. Ak vám však začne chradnúť, príčinou môžu byť koreňové hlístovce, ktoré požierajú korene rastliny. Príčinou môže byť zlá poloha, prípadne nesprávna starostlivosť, akú potrebujú. Vyvarujte sa nepravidelnému zalievaniu, a to najmä preschnutiu alebo opačnému extrému - premokreniu. Príznakom takýchto zmien na rastline sú okrem spomalenia rastu aj ovisnuté, do seba stočené, žltnúce listy. Ak sú príčinou chradnutia rastliny hlístovce, vysaďte k rastline aksamietnice. Tie uvoľňujú do pôdy látku, ktorá ich odrádza. Rozmnoženie je možné, a to z čerstvého semena na jar, pomocou odrezkov z vyzretých stoniek alebo prostredníctvom poliehania (odkopkov) v lete. Viete, že: Pandorea dostala svoj názov podľa Pandory z gréckej mytológie, ktorá otvorila svoju skrinku s domnelými darmi pre ľudstvo? Podobne ako mala ona svoju (pandorinu) skrinku ako zdroj semeniska zla, aj pandorea tvorí kapsule s nespočetným množstvom semien, ktoré sa uvoľnia po jej otvorení.   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
13.7.2017 viac »