HISTÓRIA Kráľovských botanických záhrad v Peradeniya

PDF Tlačiť E-mail

História Kráľovských botanických záhrad

História Kráľovských botanických záhrad, ako sme sa už zmienili v poslednom článku, sa datuje do roku 1371. Avšak neskôr, v rokoch 1747 až 1780, sa z tohto miesta stala Kráľovská záhrada.

Kláštor „vihare“ a stupu (v našom ponímaní dóm, kde sú uložené aj relikvie) „dagoba“ postavili počas vlády kráľa Wimaladharmasuriya, následne ich zrekonštruoval kráľ Rajadhi Rajasinghe. Vihare a dagoba boli však zničené Angličanmi počas okupácie mesta Kandy. Slávna historická bitka o dedinku Gannoruwa medzi kráľom Rajasinghe II a Portugalčanmi sa konala na severnej strane spomínanej rieky. Na tomto mieste mal svoje sídlo kňaz, až kým v roku 1821, šesť rokov po definitívnom dobytí Kandyjského kráľovstva, tu Alexander Moon založil oficiálne záhradu.

V roku 1810 bola podľa rady Sira Josepha Banksa na Ostrove otrokov ("Ostrov otrokov" je predmestie hlavného mesta Srí Lanky Colombo. Názov, resp. pôvod tohto označenia pochádza z dôb počas okupácie a správy tohto územia Britmi. Odkazuje na skutočnosť, že tu boli držaní otroci, prevažne z Afriky. Momentálne sú na tomto území mesta sústredené hotely a nákupné centrá. - pozn. D. T.) otvorená záhrada nazvaná Kew a za jej správcu bol menovaný William Kerr. V roku 1813 záhradu z Ostrova presunuli do mesta Kalutara (mesto vzdialené približne 40 km južne od Colomba, je to tretie najväčšie mesto na Srí Lanke. - pozn. D. T.) pretože hospodárske plodiny sa tu mohli pestovať vo väčšom množstve ako na Ostrove otrokov. Kerr zomrel v roku 1814 a v roku 1821 bola záhrada počas vedenia jeho nástupcu Alexandra Moona definitívne presunutá do Peradeniya, keďže toto mesto bolo považované za priaznivejšie a lepšie prispôsobené pre plánované botanické zariadenie. Presun exotických rastlín zo záhrady v meste Kalutara trval pod vedením niekoľkých ďalších správcov minimálne až do roku 1843.

Otvorením Kráľovskej botanickej záhrady v meste Peradeniya počas jej spravovania Alexandrom Moonom bola najskôr sprístupnená iba juhozápadná časť záhrad, pričom sa tam pestovala prevažne škorica a káva. V roku 1824 Moon vydal svoj „Katalóg cejlónskych rastlín“, v ktorom uvádza pôvodné i botanické názvy 1 127 rastlín vyskytujúcich sa práve na tomto ostrove. Od roku 1844 začala byť táto inštitúcia, do ktorej čela bol vymenovaný George Gardner, aktívnejšou, slobodnejšou a prospešnejšou, čo platí až dodnes. Pred jeho vymenovaním bolo zo 147 akrov kultivovaných iba 40, pričom väčšia časť plochy sa využívala na pestovanie východoindického chlebovníka, kokosových orechov a zeleniny určenej na predaj vládnym splnomocnencom v meste Kandy. Časti džungle boli vyčistené, vznikli nové cestičky a začalo sa pestovať množstvo nových rastlín. Gardnerovou hlavnou náplňou práce bolo skúmanie flóry tejto krajiny, a tak sa zbierka rastlín čoraz viac rozširovala. Zomrel v roku 1849 v meste Nuwara Eliya a jeho nasledovníkom sa stal Doktor G. H. K. Thwaites, ktorý záhrady efektívne spravoval viac ako 30 rokov, prispel k vývinu krajinných prvkov, rozšíril vedomosti o lokálnej flóre a preslávil ju ako slávnu vedeckú inštitúciu po celom svete. Svoje vedomosti zhrnul v knihe „Enumeratio Plantarum Zeylanieae“. Botanické záhrady v Hakgale boli založené v roku 1861 pri uvedení chinínovníka na tomto ostrove a v roku 1876 vznikla pri uvedení kaučuku botanická záhrada Henarathgoda v meste Gampaha.

Nástupcom Doktora Thwaitesa sa stal Doktor Henry Trimen. Vďaka jeho schopnému riadeniu krása a prospešnosť záhrad výrazne napredovala. Trimen založil Múzeum hospodárskej botaniky a otvoril ďalšie záhrady v mestách Badulla a Anuradhapura. Taktiež začal pracovať na svojej knihe s názvom „Flóra Cejlónu“, ktorú však po jeho smrti v roku 1896 dokončil až Sir Joseph D. Hooker. V tomto roku sa nástupcom Trimena stal Doktor J. C. Willis, a odvtedy sa začala nová vedecká práca tejto inštitúcie. Vo svojich počiatkoch sa činnosť sústredila najmä na zavedenie a aklimatizáciu úžitkových a okrasných rastlín, avšak postupom času sa do popredia záujmu dostávali hospodárske plodiny a poľnohospodárstvo, čo malo za následok vznik Oddelenia poľnohospodárstva v roku 1912. H. F. Macmillan, ktorý bol menovaný za kurátora v roku 1895, sa v roku 1912 stal správcom botanických záhrad a v roku 1914 sa kurátorom stal T. H. Parson. Počas obdobia spravovania záhrad Macmillanom sa úroveň a rozloha záhrad zväčšila. Macmillan vydal aj knihu s názvom „Príručka tropických rastlín a záhradkárstva“. Macmillan v roku 1925 odišiel na dôchodok a T. H. Parson pokračoval v úlohe kurátora až do roku 1945. D. M. A. Jayaweera bol v roku 1945 menovaný za správcu a práve vďaka nemu máme dnes bohaté vedomosti o liečivých rastlinách a orchideách Srí Lanky. D. T. Ekanayake, ktorý sa v roku 1971 stal správcom, bol priekopníkom trendov v oblasti pestovania rastlín na Srí Lanke. D. B. Sumithraarachchi sa ako riaditeľ Národných botanických záhrad zaslúžil o výrazné zlepšenie stavu botanických záhrad a úspešne tu vykonával taxonomickú prácu, až kým zo záhrad odišiel v roku 1998.

V roku 2006 bola založená nová botanická záhrada Mirijjawila neďaleko mesta Hambantota, pričom ide o prvú botanickú záhradu založenú po získaní nezávislosti Srí Lanky. Táto až 300 akrová botanická záhrada je na Srí Lanke najväčšou záhradou, ktorá sa špecializuje na zachovávanie rastlín suchých a aridných (púštne, bezvodé, vyprahnuté - pozn. D. T.) regiónov. Ďalšia botanická záhrada Ilukowita bola založená v meste Avissawella a špecializuje sa na ochranu rastlín vlhkejších zón mimo ich vlastného biotopu. Do roku 2016 je naplánované založenie ďalších piatich botanických záhrad.

Dnes sa Kráľovské botanické záhrady podieľajú na vedení a rozvoji jednotlivých botanických záhrad, národných herbárov, záhrad s liečivými rastlinami, záhrad, ktoré sú súčasťou štátnych a firemných sídiel Jeho Excelencie Prezidenta, váženého premiéra, ďalej vojnových cintorínov Britského spoločenstva národov, posvätného stromu „Bo“ (Ficus religiosa) v meste Anuradhapura a mnoho ďalších historických stromov na Srí Lanke.

 

(Zdroj: preložené z materiálov Kráľovských botanických záhrad, Peradeniya, Srí Lanka)


Ďalšie informácie o tejto nielen v názve, ale aj v skutočnosti a právom označovanej kráľovskej botanickej záhrade nájdete TU.

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články