Orchidea vám nekvitne. Čo s ňou?

PDF Tlačiť E-mail
Pondelok, 25 Marec 2013 17:33

Máte orchideu, ktorá vám už odkvitla, alebo vám už dlhšie obdobie nekvitla? Neviete, čo s ňou ďalej?



Dôvodov, prečo vám vaša orchidea nekvitne, môže byť viacero.



1.) Ide o mladú rastlinku. Je to v prípade, že vám na "materskej" rastline namiesto kvetov vyrástla mladá rastlinka. Ak ste trochu zbehlí v pestovaní orchideí Phalaenpsis, potom viete, ako ďalej. Takto získané mladé rastliny netreba hneď odlamovať z kvetnej stopky. Nechajte ich dorásť do vhodnejšej veľkosti. Spravidla by takéto mladé rastlinky mali mať aspoň 2-3 zdravé korene. Takže počkajte, kým si rastlinka sama nevytvorí nové korene a potom ju môžete opatrne zrezať. Rastlinku potom stačí iba zasadiť do priesvitného umelohmotného črepníka vhodnej veľkosti. Ohľadom nej - črepník by nemal byť zbytočne veľký. Dobrá "pomôcka" je vložiť rastlinku doň. Ak sa korene jemne dotýkajú vnútorných hrán, črepník má vhodnú veľkosť. Zapamätajte si, že je lepšie rastlinku radšej presadiť do o málo väčšieho črepníka, ako ju nechať roky trápiť sa v tom veľkom. Obyčajne sa však presádzajú raz za 2 roky, alebo kým korene nezačnú vyliezať. To je signál, že je už potrebné orchideu presadiť. Ďalší dôležitý fakt - chvíľu (a to celkom dlhú "chvíľu" - 3 roky a viac) vám potrvá, kým rastlinka opäť zakvitne. Kvitnú zdravé a silné rastliny.



2.) Ak si orchideu kupujete v obchode typu Kaufland, Billa, Carrefour, ale aj IKEA a pod. (jednoducho v obchodných sieťach, kde sú orchidey vystavené na predajných kárach), venujte zvýšenú pozornosť zdravotnému stavu. Tak, ako sme už popísali, čomu sa vyvarovať pri ich kúpe, poriadne si prezrite, či sú listy nepoškodené, nezvrašťujú sa, nie sú opadané kvety, alebo nedajboh sa na listoch či kvetoch nenachádzajú červce alebo puklice či iné choroby a škodcovia. Prosto, všímajte si všetko, čo má patologický pôvod. Samozrejme, obschnuté okraje kvetu nie sú znakom žiadnej choroby, škodcu, či prejav niečoho nezdravého. Je to signál, že kvet odkvitá. Čiže sa jedná o prirodzený proces. Aj človeku padajú vlasy, čo je normálne. Chorobné bude, ak ich padne hneď viac, alebo človek žije v stresovom prostredí.

Prečo tak zdôrazňujeme zdravotný stav rastliny? Pretože iba zdravé a silné rastliny vám zakvitnú.



3.) Tretím dôvodom a najčastejším býva zle vybrané miesto, kde orchideu pestujete.
V prvom rade je nutné povedať, že orchidey majú rady svetlé, nie však veľmi slnečné miesta. Signálom, že máte orchideu na slnečnom mieste, sú listy bledozelenej až takmer žltej farby. Takéto listy sú vystavené priveľkému slnečnému žiareniu, sú takmer spálené. Ak majú listy vašich orchideí podobnú farbu, ihneď ich premiestnite na trochu tmavšie miesto. Rastlinám chvíľu potrvá, kým sa aklimatizujú. Opäť, najskôr to uvidíte na listoch - stmavnú, naberú zdravšiu zelenú farbu.
Vyhýbajte sa však aj druhému extrému - tmavším miestam. Aj keď listy budú mať zdravú zelenú farbu, nepostačí to na to, aby zakvitli.


4.) Orchidey Phalaenopsis sú teplomilné druhy, preto ak majú dostatok svetla, je dobré udržiavať aj vyššiu teplotu, minimálne tých 22°C. Samozrejme, podľa toho orchidey aj zalievame a zvlhčujeme ovzdušie v ich okolí. Ak vám niekto poradil, alebo ste sa dočítali, že pre kvitnutie  týchto orchideí je potrebné, aby prežili "šok" a prešli chladom, poradil vám zle. Opäť zopakujeme: orchidey Phalaenopsis sú TEPLOMILÉ DRUHY ORCHIDEÍ. NIKDY by nemali mať teplotu nižšiu ako 22°C! Iba tým ešte viac oddialite kvitnutie!



5.) Ak už pestujete orchideu na vhodnom mieste, potom je namieste rastlinu prihnojiť. Ale POZOR! Prihnojujú sa len rastliny bez kvetov. Rastliny s kvetmi nemá význam hnojiť, keďže už majú živiny a rozkvitajú. Hnojív vhodných pre orchidey je v súčasnej dobe veľký výber. Obyčajne výrobca uvádza ako obsah minerálnych živín, tak aj spôsob, koncentráciu a intenzitu (opakovanie) hnojenia na etikete. Ak teda idete hnojiť, voľte radšej slabšiu koncentráciu. Keďže Phalaenopsis rozkvitá obyčajne v zimných mesiacoch (u niektorých šťastlivcov aj celoročne), hnojte ju v jesenných mesiacoch, až kým nezačne sama kvitnúť.

Svetlé miesto, spolu s vysokou teplotou a vzdušnou vlhkosťou a prihnojovanie významne vplývajú na zdravotný stav orchideí, a teda aj na kvitnutie. Nezabúdajte na to!


6.) Rastlina vám už odkvitla a po kvetoch vám zostala už len holá kvetná stonka? Nezrežte ju celkom! Phalaenopsisy zvyknú ešte raz zakvitnúť z tej istej stonky, pokiaľ je tá stonka samozrejme zelená (ak je žltá, vysušená, vyrežte ju už celkom). Zrežte iba zhruba 1/3 stopky a to nad miestom, kde je na stonke "spojivo". Sú to tzv. "kolienka", z ktorých ešte môže vyrásť nová kvetná stonka. Kvetov však už z nej bude menej a budú aj menšie. Ak odkvitnú kvety aj z tej druhej stonky, vyrežte stonku už celú.


Ďalšie kvitnutie závisí od podmienok, kde rastlinu pestujete a ako ich ďalej pestujete.

Máte nejaké otázky súvisiace s pestovaním orchideí? Kontaktujte nás TU.

 

 

 

Kúpili ste si práve orchideu a neviete, ako s ňou ďalej naložiť? Kliknite na tento link a čítajte ďalej!

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články