Ako si vybrať zdravú orchideu, sme už popísali. Čo však s ňou ďalej? Najprv sa ešte vráťme k samotnému nákupu... Tak ako u každej inej rastliny, aj u orchidey je veľmi rizikovým obdobím pre nákup zimné (resp. chladné) obdobie. Ak už predsa len neodoláte kúpe, vyberajte si rastliny (nielen orchidey) v kamenných obchodoch bez prievanu. Vyhýbajte sa obchodom, kde sa vetrá, je tam pohyb studeného vzduchu, alebo tam nie je možnosť zabaliť si nakúpené rastliny. K bežnej praxi nakupovania (opäť, platí to nielen pre orchidey, ale aj ostatné druhy rastlín) totiž patrí ich zabalenie do baliaceho papiera. Ak si myslíte, že "tú chvíľku, kým sa dostanem domov" tá rastlina vydrží, mýlite sa. Obal, v ktorom bývajú obyčajne orchidey zabalené, slúži viac pre ochranu pred náhodným poškodením listov či kvetov. V žiadnom prípade však nechráni pred chladom! Takže, keď si už kupujete orchidey, nechajte si ich v kvetinárstve zabaliť, alebo si ich zabaľte na baliacom pulte sami. Po príchode domov nie je veľmi dobré orchidey hneď vybaľovať. Nechajte ich zabalené aspoň 1-2 hodiny. Až potom ich môžete vybaliť a uložiť na vybrané miesto. Dostávame mnoho otázok ohľadom substrátu a črepníka vhodného pre ich pestovanie. Pre orchidey Phalaenopsis je vhodnejšie pestovať ich v umelohmotných, priesvitných nádobách. Je to z toho dôvodu, že umelohmotné črepníky nedržia vlhkosť (na rozdiel od tých hlinených) a ich priesvitnosť zabezpečí koreňom prísun svetla a vzduchu. Tým im zabezpečíte zdravý vývoj. Ďalej, určite ste si všimli, že orchidey sú vysadené v špeciálnom substráte. Jedná sa o zmesku kôry a zvyšky rašelinníka (Sphagnum). Niekedy je možné rozpoznať v substráte aj drobný perlit. V zásade možno povedať, že substrát by mal byť ľahký. Nemal by korene dusiť, ale naopak poskytovať im vďaka svojej ľahkosti a najmä štruktúre dostatok svetla a vzduchu. Do substrátu preto môžete použiť akúkoľvek náhradu: napríklad aj spomínaný perlit, penovú drť, ktorá sa bežne používa na plnenie vankúšov alebo čokoľvek, čo zabezpečí jeho ľahkosť a vzdušnosť.
Čo sa týka prípadných škodcov ukrytých v črepníku, keď rastliny kupujete, bežným zrakom je ich dosť problematické nájsť. Vhodným spôsobom, ako preskúmať (bohužiaľ, až v domácich podmienkach) stav substrátu, je jemne ich osprchovať a vodu nechať stiecť. Pokiaľ vám z črepníka vytečie len čistá voda, prípadne bude len jemne sfarbená od prachu z kôry, môžete byť pokojní. Kúpili ste si naozaj zdravú orchideu. Ak si však všimnete poletujúce mušky (najmä, keď vrátite rastlinu na svoje miesto), kúpili ste si orchideu aj so smútivkou. Najskôr substrát, ktorý bol použitý pri sadení rastlín, nebol vhodne skladovaný alebo dostatočne vypreparený. V takom prípade je lepšie ich presadiť do zdravého, resp. náležite ošetreného substrátu.
Ako pestovať tieto nádherné rastliny? To všetko a rôzne typy, ako riešiť problémy s pestovaním, sa dozviete už v nasledujúcej časti.
Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|