Zalievanie rastlín

PDF Tlačiť E-mail

V jednej z anketových otázok sme sa vás pýtali, čo vám najviac spôsobuje problémy pri pestovaní rastlín. Jednou z najčastejších odpovedí (konkrétne druhou: okrem zvolenia toho správneho miesta) je práve problém, ako rastliny zalievať. Rozhodli sme sa, že venujeme pozornosť tejto tematike. Keďže sa blíži dovolenkové obdobie, dáme tentokrát prednosť práve zalievaniu. Okrem toho, že rozoberieme zalievanie ako také, popíšeme, ako a kedy zalievať.



Určite ste sa viacerí pri otázke položenej personálu v obchode s kvetmi, ako máte tú-ktorú rastlinu zalieva, stretli s odpoveďou typu: "zalievajte rastlinu  jeden, prípadne dvakrát za týždeň". Ak vám niekto radí niečo podobné, najskôr nebude v oblasti celkom zbehlý. Zalievať, správne zalievať rastliny totiž nie je jednoduché a už vôbec sa nedá zovšeobecniť do vyššie spomenutého pravidla. V podstate, určenie ideálneho spôsobu zálievky platného pre všetky rastliny, ani neexistuje, resp. je závislé od viacero faktorov. Na frekvenciu a množstvo vody potrebnej na zaliatie totiž vplýva:


- Rôznorodosť druhov rastlín: každý druh rastliny má iné nároky, a teda sa zalieva inak,
- Obdobie v roku: rastliny majú inú potrebu vlahy na jar, či v lete, a celkom inú na jeseň, či v zime. S tým súvisí,
- Vegetačné obdobie: keď je rastlina vo fáze rastu, má iné požiadavky na vodu, ako napríklad tá istá rastlina v čase vegetačného pokoja,
- Rastová fáza: obyčajne mladé rastliny vyžadujú viac vody ako ich staršie "príbuzné", či rastliny po presadení,
- Svetelné podmienky miesta, kde sú rastliny: korene rastlín, ktoré sú umiestnené na svetlom či dokonca slnečnom mieste budú rýchlejšie vysychať ako u rastlín umiestnených v polotieni,
- Teplotné podmienky miesta, kde sú rastliny: v teplej miestnosti prebieha rýchlejšie fotosyntéza, teda rastliny majú zvýšenú tendenciu vysychá, ako v miestnosti chladnejšej. Dokonca aj keď sa zdá, že rastliny umiestnené na slnečnom mieste majú dostatok vody, ich listy môžu ovísa. Je to z dôvodu priveľkého tepla a rastliny rýchlejšie transpirujú ako sú schopné dostatočne rýchlo prjímať vodu zo zálievky,
- Kvalita črepníka: hlinené kvetináče držia vlhkosť v sebe, zatiaľčo v umelohmotných korene rastlín môžu rýchlejšie vysychať. Na spôsob a frekvenciu zálievky vplýva aj
- Spôsob, akým rastlinu pestujete: inak zalievate zemité rastliny, a celkom inak napríklad hydroponicky pestované rastliny, alebo rastliny zasadené v samozavlažovacích kvetináčoch.


Ako vidno, správne zalieva je celkom "umenie". Je však veľmi dôležité, aby ste sa vyhli obom extrémom: vyschnutiu a preliatiu. Pri vyschnutí je zemina v črepníku vysušená do takej miery, až je celý koreňový bal oddelený od črepníka a zmeny sa prejavia aj na rastline. Tá je zvädnutá a uhynie, ak ju rýchlo nezalejete alebo nevložíte do nádoby s vodou. Unikajúce  vzduchové bublinky vás spoľahlivo budú informovať, kedy bude koreňový bal celkom nasiaknutý vodou. Potom len rastlinu  z nádoby s vodou vyberiete a prebytočnú vodu necháte stiecť. Väčšinou sa takto rastlina rýchlo spamätá. Potom je ale vhodnejšie venovať zálievke vyššiu pozornosť, a nevystavovať rastlinu podobným "šokom". Pri preliatí, čo je horší variant, je zemina naopak premočená a rastlina neduživá. Pokiaľ je ešte umiestnená v chladnejšej či tmavšej miestnosti, alebo táto situácia nastane v zimnom období, zvyšuje sa tým možnosť jej uhynutia.

Ďalším problémom v súvislosti so zálievkou je jej spôsob aplikácie. Rastliny možno zalieva zvrchu na zeminu, alebo zospodu, pomocou spodného vzlínania. Väčšinou sa zospodu zalievajú rastliny, u ktorých by pri bežnom zaliatí hrozil vznik poškodenia (u krehkých druhov rastlín) alebo vzniku choroby. Teda u rastlín s chĺpkatými listami, na ktorých by sa voda mohla držať. Napríklad u saintpaulií, gloxínií, papučiek a pod. V tomto prípade nalejte do podmisky toľko vody, koľko sa zmestí. Po čase voda zmizne, presiakne do substrátu. U ostatných druhov je možné vodu aplikovať priamo zvrchu na povrch zeminy. Frekvencia a množstvo sú závislé od faktorov, ktoré sme spomenuli vyššie. Čo sa však spôsobu týka, všeobecná zásada u väčšiny druhov rastlín je zaliať zvrchu a výdatne (samozrejme, v závislosti od vyššie spomenutých faktorov), aby voda pretiekla celým koreňovým balom až do podmisky. Z nej vodu vyliať a ďalšiu zálievku aplikovať až zemina vyschne natoľko, že bude na dotyk suchá. Pri niektorých druhoch rastlín stačí skontrolovať povrch zeminy, u iných je lepšie presvedčiť sa o jej stave tak, že zaryjete hlbšie. Takýmto spôsobom zalievame väčšinu interiérových rastlín a najmä v období vegetácie. U ostatných, ako sú kaktusy, sukulenty, je nutné nechať zeminu preschnú viac. V zimnom období sa zalievajú ešte s dlhšími pauzami medzi zálievkami. Ešte snáď dodáme, že rastliny je bezpečnejšie pestovať v črepníkoch s odtokovoým otvorom.

Rastliny, ktoré naopak majú rady vlhko, majú aj zvýšené požiadavky na vodu. Je to napríklad u papraďorastov a vlhkomilných druhov rastlín. Ak sú pestované na teplom stanovišti, ponechávajte aj substrát rovnomerne vlhký a tiež zvyšujte vzdušnú vlhkosť v ich okolí.

A dôležitá je aj kvalita vody, ktorou rastliny zalievate. Najlepšia je samozrejme voda mäkká, dažďová alebo aspoň prevarená. Pri klasickej vode z vodovodu sa časom na najmä hlinených črepníkoch vytvoria usadeniny minerálnych solí, ktoré okrem toho, že rastliny boli zalievané nevhodnou vodou, hovoria aj o zlej pôdnej reakcii. Tento stav môžete pozorovať aj na rastlinách: zastaví sa im rast, ich listy zožltnú alebo sa na nich objavia hnedé škvrny. Pri nadmernom zalievaní, ale aj pri rastlinách, ktoré sú pestované v tej istej zemine dlhší čas, sa na povrchu zeminy objavia riasy a mach. Takáto zemina býva mazľavá a dochádza v nej ku kyslej reakcii. V takomto prípade je potrebné zeminu v črepníku nechať trochu preschnúť, presadiť rastliny do novej zeminy a miernejšie polievať.

Pýtate sa, akým spôsobom skontrolovať, kedy je potrebné rastlinu opätovne zaliať? Aj táto oblasť patrí medzi problematické. Väčšinou potrebu zaliať rastlinu spoznáte na samotnej rastline. Ale ako možnosť, ako rozpoznať, kedy je nutné ju znovu zaliať, ju neodporúčame. Na listoch sukulentných rastlín vzniknú nepekné "vrásky", ktoré len veľmi ťažko neskôr zmiznú. U ostatných druhov rastlín začnú vplyvom nedostatku vlahy listy vädnúť, usychať, čo zase vyzerá nepekne a aj celkovo rastlina vyzerá biedne. Práve v tejto súvislosti sme aj položili ďalšiu anketovú otázku: Akým spôsobom kontrolujete potrebu zálievky vy? Aj tu existuje viacero faktorov. Inak sa opätovne zalievajú zemité rastliny, inak hydroponické, a celkom inak rastliny posadené v samozavlažovacích kvetináčoch. Potrebu zálievky môžete skontrolovať zrakom, hmatom, pomocou vlhkomera. Ďalšou pomôckou pri zalievaní sa ukazujú aj rezervoáre zapichnuté v substráte. Niekto sa spoľahne na svoj odhad, a iní posudzujú potrebu vody podľa dvoch, troch predošlých metód. Napokon, môžete sa aj vy sami zúčastniť spomínaných ankiet.



Máte konkrétny problém, ktorý súvisí práve so zalievaním? Dajte nám o ňom vedieť.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články