DELTA OVÁL

PDF Tlačiť E-mail

Už sme si popísali sadenie rastlín do LECHUZA nádob CLASSICO a DELTA15. Tentokrát vám predvedieme a popíšeme výsadbu do nádoby DELTA ovál.



Vďaka netradičnej farbe sme si vybrali nádobu s farbou "Baklažán" a k nej následne aj rastliny: Hedera helix (Brečtan), Asplenium nidus (Slezinník) a Marantha leuconeura ´Fascinator´. V každom balení nájdete všetky súčasti, ktoré stačí len zložiť a zložené vložiť do vonkajšej nádoby. Poďme ale postupne.


Nádoba DELTA OVÁL, do ktorej budeme sadiť rastliny



Každé balenie obsahuje vonkajšiu nádobu a vnútornú nádobu, do ktorej rastliny budeme sadiť. Nájdete tu aj hladinomer a sáček s LECHUZA-pon zmesou. Jej zloženie sme rozoberali už TU. Význam zmesi spočíva v takmer sterilnom prostredí, ktoré vytvára a zabezpečuje. Pri pestovaní v tejto zmesi môžete celkom zabudnúť na problémy s hnilobou a smútivkami (drobnými muškami, ktoré za normálnych okolností zvyknú vyletovať z kvetináčov. Problém vzniká pri nesprávne skladovanej zemine). Takúto zmes (prípadne zeostrát) možno použiť pri zemitých rastlinách, ale nemusíte sa obávať, keď budete chcieť vysadiť len zakorenené odrezky.


Rastliny, ktoré budeme sadiť (zľava): Marantha leuconeura ´Fascinator´, Asplenium nidus (Slezinník)

a Hedera helix (Brečtan)


Postup je veľmi jednoduchý. Pripravíme si vnútornú nádobu. (Tá môže byť vložená do vonkajšej nádoby, a tak vysadíte rastliny, alebo môžete rastliny vysádzať do vnútornej nádoby, ktorá je mimo tej vonkajšej. My sme vnútornú nádobu vložili do tej vonkajšej a tak rastliny vysadili.)
Na dno nasypeme stredne hrubú vrstvu zmesi. Kým vysadíme rastliny, ešte ich v pôvodných črepníkoch porozostavujeme v nádobe. Takýmto spôsobom sa presvedčíme o výsledku našej práce. Ak budete sami sadiť a bude sa vám výsledok zostavy rastlín páčiť, môžete rastliny vysadiť. Jednu po druhej ich vyberiete z pôvodných črepníkov a odstránite čo najviac zeminy. Pri tomto úkone si dávajte pozor, aby sa nerozpadol celý koreňový bal. Rastliny sa tak budú dlho zakoreňovať. Naopak, pri správnom vykonaní  nielen, že odstránite nadbytočnú zeminu, ale aj povzbudíte rastlinu k rýchlemu zakoreneniu. Takto budete postupovať aj pri ostatných druhoch rastlín. Rastliny, ktoré boli takto ošetrené od zeminy, vložíte do vnútornej nádoby. Potom, až po okraj nádoby, začnete koreňové baly postupne zasypávať zmesou. Zmes je potrebné ešte jemne vyrovnať a utlačiť. Nakoniec celý povrch prelejeme vodou. Keďže sú rastliny vysadené iba v takomto "štrku", je nevyhnutné ich aj výdatne zaliať.


Rastliny zalejte, až kým riska v hladinomeri nevystúpi na maximum. Nemusíte sa vôbec obávať, že by takto rastliny začali hniť. Práve naopak. Takto budete mať istotu, že rastliny majú naozaj dostatok vody. Vysadenú nádobu už teraz môžete vyložiť na miesto, ktoré ste pre ňu naplánovali. Ďalšiu zálievku aplikujeme, až kým riska v hladinomeri neklesne na minimum. My sme druhý krát zaliali po vyše 3 týždňoch. Ďalšie zalievanie pozostáva zo striedania, keď je riska na minime, "obdobia sucha" (1-5 dni - podľa druhu rastlín) a keď je riska v hladinomeri na maxime.

Vysadené rastliny ešte zalejeme a môžme vystaviť na mieste pre ne určenom

 

Celý postup sadenia nájdete tu.

 

 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články