Opadávanie listov figovníkov

PDF Tlačiť E-mail

Stáva sa vám, že na figovníkoch u vás doma v tomto chladnejšom období opadne viac listov, ako je vám milé? Čo je vôbec príčinou žltnutia a následného opadu listov a ako tomu zabrániť? Čítajte ďalej...

Opadávanie listov je normálny, prirodzený proces. Je to vlastne následok zmeny počasia. Za normálnych okolností dochádza k opadu listov na figovníkoch. Zvyčajne opadnú na rastline najstaršie listy. Sú to listy nachádzajúce sa v rámci rastliny v blízkosti kmeňa a z pohľadu jednotlivých výhonov na najstaršej časti, kde je výhon / konárik už drevnatý. Pokiaľ teda opadnú listy z menovaných oblastí, nie je potrebné hneď začať s panikou.

Aký je „bežný“ počet listov, resp. pri akom množstve zožltnutých listov by ste sa už mali začať znepokojovať? V prvom rade nie je potrebné hneď začať jednotlivé listy počítať. Keď opadne 10, 20 ale pri drobnolistých kultivaroch a v závislosti od veľkosti rastliny aj 30 listov a pri optimálnych podmienkach, je to primerané množstvo zodpovedajúce okolnostiam. Pri figovníku lesklom, najbežnejšom druhu, ktorý sa pestuje v domácnostiach a kanceláriách, je to zhruba 1/3 z CELKOVÉHO MNOŽSTVA OLISTENIA (veľkosti rastliny), za predpokladu, že sú to listy zo stredu rastliny – čiže pri kmeni, alebo na najstarších častiach výhonov a pri rastline pestovanej v optimálnych podmienkach. Ak však začnú opadávať listy aj z iných oblastí rastliny, niečo nie je v poriadku.

Takpovediac vražednou je pre figovníky v tomto prípade zálievka, a to najmä v prípade, že sú rastliny pestované v prievane alebo na chladnejšom mieste. Väčšina ľudí pri rastlinách pestovaných v optimálnych podmienkach a aj pri malom množstve opadaných zožltnutých listov spanikári a začne rastlinu viac zalievať. A TU JE aj PROBLÉM. Keďže figovníky PRIRODZENE STRÁCAJÚ SVOJE STARÉ OLISTENIE, tým, že sa budú ďalej „normálne“ zalievať, dôjde k patologickým zmenám – rastlina nebude mať ako dýchať, začne zhadzovať listy, až celkom uhynie. Figovníky potrebujú mať dostatok pôdneho kyslíka a tým, že sa budú pri prirodzenom opade listov ešte viac zalievať, nebudú mať v zemine dostatok kyslíka a začnú pomaly hniť. Preto je VEĽMI DÔLEŽITÉ UCHOVÁVAŤ SUBSTRÁT POČAS TOHTO OBDOBIA skôr SUCHŠÍ! Ak sa vám aj „podarilo“ figovník preliať, nechajte zeminu preschnúť a následne zalievajte opatrnejšie (rastlinu môžete opatrne zaliať, ak bude zemina aj po zahrabnutí do hlbšej vrstvy suchá). Rastlina by sa časom mala spamätať.

 


Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!


 

 

Copyright © 2013, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články