Čo spôsobuje problémy v pestovaní rastlín v zimnom období? Sú to nevyhovujúce podmienky na pestovanie a (alebo aj) ich neprispôsobenie zmenám. Pripomeňme si základné fakty: pre zdravý rast rastlín sú nevyhnutné optimálne podmienky. Ide najmä o svetelné, teplotné a vlhkostné podmienky. V čase vegetácie býva zvyčajne ich nadbytok, a preto sa prispôsobujú (znižujú) podľa nárokov tej-ktorej rastliny. V období zimy býva naopak nedostatok svetla, vďaka ústrednému kúreniu je zase nadbytok tepla a čo sa týka vzdušnej vlhkosti, vo vykurovaných priestoroch je sucho. A práve tieto nepriaznivé podmienky vplývajú v značnej miere na zlý až chorobný vývoj rastlín. Pozrime sa teraz podrobnejšie na vyššie uvedené podmienky.
SVETLO:
Každý rodinný dom či byt je iný. Dokonca aj v rámci miestnosti je rozdielny objem svetla. Inú "dávku" svetla dostanú rastliny umiestnené na parapete pri okne, a inú rastliny hoci aj 1-2 metre od okna. Takisto iné podmienky majú rastliny umiestnené v miestnosti orientovanej na juh (od rána do večera priame slnečné žiarenie), a iné podmienky majú rastliny v miestnosti orientovanej na sever (slabé, rozptýlené svetlo). Z tohto dôvodu je veľmi potrebné zvážiť vhodnosť tej-ktorej rastliny, aby vám rástli do krásy, a neživorili. Ak ste aj vhodne (podľa svetelných podmienok) zvolili a pestujete rastliny, práve v zimnom období musíte počítať s poklesom svetla. Pre lepšiu predstavu, už len daždivé počasie ukracuje rastliny o 10-20% bežného osvetlenia. Aj z tohto dôvodu bývajú výhonky rastlín vytiahnuté a slabé, listy vyblednuté, rastliny slabo kvitnú, alebo keď kvitnú, tak majú malé kvety bledej farby.
Ako tento stav napraviť?
Najideálnejším spôsobom je poskytnúť rastlinám viac svetla, jednoducho prisvetľovať. Keďže sa však jedná o pomerne náročný spôsob, ako ďalší spôsob, ako kompenzovať nízku hladinu svetla je premiestniť rastlinu(y) na svetlejšie a obyčajne aj teplejšie miesto. Samozrejme, aj v tomto prípade vždy vychádzajte z toho, aký druh rastliny doma pestujete.
Ďalším spôsobom, ako sa vyrovnať s nedostatkom svetla, je znížiť rastlinám o cca 5 stupňov teplotu. Opäť však musíte mať na pamäti, ktoré rastliny vyžadujú teplo, a ktoré naopak znesú prechodné zníženie teploty (minimálne by malo byť 15°C).
Najideálnejšie to majú tí z vás, ktorí majú presvetlené domy a byty po celý rok. Ak si vhodne zvolia kvety, tie budú po celý rok zdravé a budú robiť radosť celé roky.
Príznaky nedostatku svetla:
- vytiahnuté výhonky,
- dlhé stonky s veľkými medzerami medzi listami,
- malé listy, vyblednuté resp. nedostatočne vyfarbené listy (najmä druhy s panašovanými či inak farebnými listami.
Náprava:
- Prisvetľovať, alebo premiestniť rastliny na svetlejšie miesto
- Ak sa už rastliny "vytiahli", po zimnom období pomôže zrezať vytiahnuté a slabé výhonky. Rastliny začnú nanovo rašiť, čím sa podporí ich zahustenie a kompaktnejší vzhľad.
Čo ešte ovplyvňuje pestovanie rastlín v zime?
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!
Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|