Prezimujeme izbové rastliny - TEPLO |
Nedostatok svetla v zimnom období nie je jediný problém, s ktorým musia vaše kvety bojovať. Dôležitá je aj... TEPLOTA: Teplota je v období vegetácie priamo úmerná svetlu. To znamená, čím viac sa rastline dostáva svetlo, tým viac má k dispozícii aj teplo. V zime by to malo tiež platiť, v opačnom garde: čím menej svetla má rastlina, tým menej tepla aj má. Vždy je vhodné vychádzať z podmienok, aké tá-ktorá rastlina má vo svojom prirodzenom prostredí. Pretože napríklad druhy ako antúria, krotónovec, difenbachia, nefrolepka, bromélie a iné pochádzajúce z teplých oblastí musíme aj v zimnom období držať v teplom prostredí. Iné druhy rastlín (ako napr. figovníky, dračince, izbový brečtan, izbové tujky, monstery a pod. znesú, ba skôr vyžadujú prechodne nižšie teploty (ako sme uviedli už v prvej časti minimálne 15°C). Takýmto spôsobom rastliny "prinútime" spomaliť rast (v tomto prípade hovoríme o vegetačnom klude), a tým predídeme vytiahnutým výhonkom, vyblednutým listom a mnohokrát aj výskytu chorôb a škodcov. Samozrejme, sú aj druhy rastlín (ako napr. sukulenty, araukárie, oleandre, citrusy, niektoré druhy paliem - palmička, trachykarp, ktoré vyžadujú nízke teploty - od 12°C až po bod mrazu (niektoré druhy znesú dokonca aj krátkodobý mráz), a z tohto dôvodu ich tiež uchovávame na svetlom a chladnom mieste. Najideálnejšie podmienky pre pestovanie rastlín majú opäť tí, ktorí majú k dispozícii miestnosti s dostatkom svetla, takže teplotné podmienky nemusia veľmi riešiť. Rastliny majú po celý rok vegetačnú dobu a neustále rastú. Vo všeobecnosti sa ale nedajú veľmi určiť všeobecne platné pravidlá, preto stále zdôrazňujeme, aby sa vychádzalo vždy z druhu rastliny, ktorý konkrétne pestujete. Príznaky nízkej teploty: - hnedé škvrny na listoch, postupujúce od okrajov, ktoré neskôr vyplnia celú plochu listu, až nakoniec celý list sčerná. - ďalšie prejavy nízkej teploty sú v spojitosti so zvýšenou zálievkou alebo nedostatkom svetla, na akejkoľvek časti rastliny (stonka, kvety) sa objavujú čierne fľaky - opadávanie listov, pukov a kvetov spolu s priveľkou zálievkou, na ktorých sa objavujú príznaky slizu - hniloby (najmä figovníky sú na toto háklivé!, ale trpia tým aj napríklad kordylínky či pieprovce), opäť v súčinnosti s vyššou zálievkou.
Náprava: - v zimnom období vetrajte len krátko, rastliny by ste vystavili podchladeniu - v tomto období zalievajte radšej menej často a v menších dávkach. Rastlinám v zime viac škodí priveľká starostlivosť ako mierne "zanedbanie" - naopak, tým druhom rastlín, ktoré vyžadujú aj v zime teplo, venujte zvýšenú pozornosť. Väčšinou totiž aj kvitnú (orchidey Phalaenopsis). Pestrofarebný krotónovec sa vám tiež poďakuje za vašu zvýšenú pozornosť novými listami pestrých farieb - keď už zalievate, vodu lejte priamo na substrát, a nie na listy či inú časť rastliny. Čo ešte ovplyvňuje rast rastlín v zime?
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!
Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|