S príchodom prvých teplých dní je namieste zamyslieť sa, či je potrebné presadiť rastliny. Kedy je najlepší čas, aké sú prvé "symptómy" nutnosti presadenia, ako vlastne rastliny presadiť a aké sú ďalšie špecifiká presádzania rastlín - to všetko sa dozviete v nasledujúcich troch článkoch. V tomto prvom článku teda venujeme pozornosť najvhodnejšiemu obdobiu na presádzanie. Najvhodnejším obdobím na presádzanie je predjarie a jar, kedy sa u väčšiny izbových rastlín začína vegetácia. Rastliny v prípade potreby je možné presadiť aj v inom období, v lete. Pokiaľ však pestujete rastliny v optimálnych podmienkach (s dostatkom svetla a tepla), môžete rastlinu presadiť kedykoľvek. Tak, ako sme to urobili aj my.
Ak spozorujete na svojich rastlinách niektorý z nasledujúcich znakov:- rastliny sú v pomere k črepníku veľké, - rastliny majú vysoko postavené ťažisko, a teda sú v črepníkoch nestabilné, - črepník, v ktorom rastlinu presádzate, je výrazne deformovaný, - substrát rýchlo presychá, aj keď rastlinu hojne zalievate, - keď aj rastlinu zalejete, voda rýchlo prejde substrátom. Koreňom sa tak nedostáva dostatok vody, - korene sa stáčajú pozdĺž vnútornej steny črepníka, až ho celkom vyplnia, čo je vidieť aj pri zbežnom pozorovaní rastliny, - alebo korene dokonca začínajú na spodnej strane črepníka z neho vyrastať, - rastlina nerastie, - ak aj rastie, mladé lístky sú malé a neduživé, - ak sa jedná o rastlinu ozdobnú kvetom, ktorá už dlhšie nekvitla a ktorá nevyžaduje, aby ju črepník v raste mierne obmedzoval (napr. Bougainvillea, Hoya, Hibiscus a pod.)
v takýchto prípadoch je nevyhnutné rastlinu presadiť.
Čo sa týka intenzity, inak sa presádzajú mladé rastliny, a inak už tie odrastené, staršie. Častejšie sa presádzajú malé a mladé rastliny. V takom prípade rastlinu vyberieme opatrne z pôvodného črepníka a na vysadenie použijeme o 2-3 čísla väčší. Pri presádzaní odstránime starý vyžitý a často znečistený substrát a použijeme čerstvý, aby sme tak doplnili rastline vhodné minerály. Čím sú však rastliny väčšie a staršie, tým menej často ich presádzame, resp. presádzame ich vo väčších časových intervaloch - rádovo 2-3 roky. V tomto prípade, aby sme nenarušili koreňový bal, pôdu (teda len jej vrchnú časť) len vymeníme. V takom prípade sa pri presádzaní rastliny odstráni vrchná vrstva (asi 2cm), rastlina sa vloží do črepníka a zasype sa čerstvým substrátom. V ďalšom článku sa budeme venovať samotnému postupu pri presádzaní.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!
Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|