V predchádzajúcej časti ste sa dozvedeli, kedy a v akých prípadoch sa presádzajú izbové rastliny. Ako ale postupovať?
Pred samotným presádzaním je nevyhnutné sa dôsledne pripraviť: a) venovať pozornosť príprave rastliny na presadenie b) pripraviť si potrebný materiál c) vykonať samotné presadenie rastliny d) myslieť na ďalšie úkony po presadení rastliny
a) Samotná príprava rastliny pred presadením spočíva v dôkladnej zálievke. Zvyčajne tak robíme deň, dva pred presádzaním. Dostatočne rastlinu zalejeme, alebo ju postavíme rastlinu do väčšej nádoby s vodou. Prebytočnú vodu necháme stiecť. Takto napitý substrát spôsobí, že sa bude dať koreňový bal ľahšie vybrať z črepníka. Prípadne si dopomôžeme dlhým ostrým nožom, ktorým opatrne prejdeme po vnútornom obvode kvetináča, a tým korene prisaté na črepník uvoľníme. Ak nie je po ruke nôž, položte kvetináč s rastlinou na zem ležmo a jemne ho stlačte . Aj takýmto spôsobom dosiahnete uvoľnenie koreňového balu od kvetináča. Niekedy budete musieť starý kvetináč aj rozbiť, aby ste vôbec rastlinu dostali von zo starého črepníka.
Ďalším úkonom je kontrola koreňov. Ak je na prvý pohľad zrejmé, že koreň hnije (tmavšie, mäkké korene z ktorých pri jemnom stlačení vyteká šťava), neobávajte sa ho zrezať po zdravú časť. Existujú isté výnimky, ale o nich neskôr. Koreňový bal zbytočne nerozbíjame - neuvoľňujeme jednotlivé korene. Odstránime iba vrchnú vrstvu, aby sme sa zbavili naplavených solí a vápnika z nevyhovujúcej vody z vodovodu. Samozrejme, zeminu zvrchu uvoľníme do takej miery, ako to bude bez poškodenia koreňov možné. Rovnako upravíme - jemne uvoľníme spodnú časť koreňového balu tak, aby uvoľnené korene smerovali do strán. Tým vlastne aj podporíme rrovnomernejšie prekorenenie, čo je pre rastlinu základ ďalšieho rastu.
b) Kým začnete s vlastným presádzaním rastliny, pripravte si všetky potreby. Vhodný kvetináč (ktorý ako sme uviedli v predchádzajúcej časti) o 2-3 veľkosti väčší, črepiny z pálenej hliny, nový substrát (o výbere zeminy sme už písali tu.) a ďalšie potreby, v závislosti od rastliny, ktorú sa chystáte presadiť (napr. ak presádzate ťahavý druh - vhodná je machová tyč, mriežka). Niekto zvykne pri presadení aplikovať pomaly rozpustné hnojivo. Už samotné presádzanie sa vykonáva za účelom udržať koreňovú sústavu zdravú a najmä poskytnúť koreňom dostatok miesta pre potrebné živiny. Keď rastline poskytnete aj živiny navyše, nič nepokazíte. Nakoniec, v súčasnej dobe existuje veľa prípravkov na revitalizáciu zeminy, rastliny. Nie je to však nevyhnutnosť. Ďalšou záležitosťou, na ktorú je potrebné pred presádzaním myslieť, je voľba typu a tvaru nádoby. To, že by mal byť nový kvetináč o 2-3 veľkosti väčší, už vieme. Otázku voľby hlinenej nádoby alebo kvetináča vyrobeného z umelej hmoty sme už bližšie popísali tu. Taktiež aj tvar nového kvetináča je dôležitý. Ak sa chystáte presadiť košaté, rozvetvujúce sa rastliny, plytko koreniace, prípadne chcete pre rastlinu zabezpečiť stabilnosť - voľte nádoby viac širšie ako hlbšie. Naopak, hlboko koreniacim druhom (napr. Kentia, Aspidistra) budú viac vyhovovať hlbšie nádoby. Takže nádobu sme si vybrali, máme pripravenú rastlinu ako aj ostatný materiál. Konečne môžeme začať presádzať.
c) POSTUP: Zoberieme si nový kvetináč. Každý kvetináč, ak chcete, aby rastlina ďalej bez problémov rástla, by mal mať na spodku odtokový otvor, ktorým vyteká prebytočná voda. Kvôli tomu, aby mala presadená rastlina dostatok vody a aby hneď nevytiekla otvorom von z kvetináča, prekryjeme odtokový otvor rozbitými črepinami zo starého a nepotrebného hlineného kvetináča. Črepiny okrem zabezpečenia potrebného objemu vody pre rastlinu, majú aj iný význam. Slúžia ako "drenáž", miesto, kde sa bude zdržiavať prebytočná voda, čím sa zabráni premokreniu koreňov a ich následnému hnitiu a rovnako ich oceníte, keď budete rastlinu v budúcnu opäť presádzať. Okrem už vyššie opísaných spôsobov, ako vybrať rastlinu z kvetináča, môžete ju rovnako doslova "vytlačiť" práve cez odtokový otvor. Tým budú aj korene chránené pred mechanickým poškodením. Na na dno vysypanú vrstvu črepín vysypte malú vrstvu novej zeminy. Následne vložte do črepníka už na presadenie pripravenú rastlinu. Ak sa vám zdá, že takto položená rastlina bude hlboko posadená, doplňte ešte zeminu. Tu platí pravidlo, že rastlina by mala byť presadená tak hlboko ako predtým. Zároveň pamätajte, že vrchná vrstva zeminy by mala siahať zhruba 2-3cm (podľa typu a veľkosti kvetináča) pod okraj kvetináča. To znamená, že ešte kým začnete rastline zasypávať korene, presvedčite sa, do akej výšky je potrebné nasypať zeminu na dne kvetináča, aby následne nebola samotná rastlina hlboko vysadená a zároveň sa dala bez problémov aj zalievať. Ak už hĺbka vysadenia rastliny vyhovuje, začneme voľné miesta v kvetináči zasýpať novým substrátom. Aby sa dostala zemina medzi korene, jemne po bokoch kvetináč dlaňami pobúchame a vrchnú vrstvu jemne utlačíme tak pri rastline ako aj pri okrajoch kvetináča.
d) Ak ste teraz rastlinu úspešne presadili do vhodného kvetináča, je potrebné myslieť aj na úkony potrebné po presadení. Rastlinu po presadení hneď nezalievame. Tým, že rastlinu nezalejeme, povzbudíme u nej tvorbu nových koreňov a následnému prekoreňovaniu. Rastlinu neumiestňujte hneď na slnečné miesto, alebo na iné miesto s extrémnymi vplyvmi. Taktiež rastlinu chráňte vplyvom prípadného chladu. Presadené rastliny sa NIKDY HNEĎ NEHNOJA! S tým počkajte 3-4 týždne, kým bude zjavné, že rastlina úspešne prekonala fázu zakoreňovania. Po presádzaní je namieste zrezať prípadne jemne upraviť nadzemnú časť rastliny. Aby boli rastliny hustejšie, zaštipujú sa. (Je to úkon, pri ktorom sa zrežie časť výhonku a cieľom je povzbudiť tvorbu bočných výhonkov). Zrežú sa výhony, aby sa tie následne rozvetvili. Rastlina tým pekne zhnustne. Príkladom sú rastliny ako Aglaonema, Crassula - teda druhy, u ktorých, chceme dosiahnuť kríčkovitý tvar, všetky druhy, ktoré stratili svoj alebo majú nepravidelný tvar, alebo ktorých výhony časom stratili zospodu listy (Codiaeum, staršie Ficusy - najmä ak veľmi vyrástli a začínajú vás pomaly vytláčať z bytu, domu. O tom sme už písali tu.) a rovnako aj ťahavé druhy (Cissus, Rhoicissus, Philodendron, Epipremnum, Scindapsus, Hedera, Monstera) ak chcete povzbudiť rast nových výhonov a tým dosiahnuť hustú rastlinu. Zrezávajú sa aj iné, kvitnúce druhy rastlín. Spôsob zrezávania vyplýva však aj z druhu, aký pestujete.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!
Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|