Uskladnili ste zornicu správne?

PDF Tlačiť E-mail

Možno ste si minulý rok zakúpili a tešili sa z veľkých zvonovitých kvetov Zornice (Hippeastrum vittatum). Avšak kvety neskôr odkvitli a uschli. Čo urobiť, aby ste sa aj tento rok z nich tešili?



V prvom rade treba podotknúť, že pre kvitnutie Zornic je podstatné držať ich počas zimných mesiacov v relatívnom chlade a suchu. Ak ste teda cibule držali v miestnosti s teplotou do 13°C a takmer vôbec ste ich nezalievali (a najlepšie aj na tmavom mieste), urobili ste dobre. Rovnako prirodzené je aj postupné žltnutie až listov ku koncu vegetácie. Ďalšie opatrenia závisia od veľkosti cibule. Ak je cibuľa už väčšia, v polovici decembra sa zvyknú vyberať z črepníka, pričom sa očistia od zeminy a odstránia sa uschnuté korene. Potom sa cibule moria v chemickom prípravku proti hubovým ochoreniam. Po vysušení sa morené cibule sadia do čerstvej zeminy. Menšie cibule však môžu zostať v črepníku s pôvodnou zeminou. Na tomto mieste je potrebné napísať, že najkrajšie a najbohatšie (na jednej kvetnej stonke sú schopné vyrásť až 4 kvety) kvitnú práve veľké cibule.

Čo sa stane, keď ste zabudli veľkú cibuľu vybrať z črepníka a namoriť?
V podstate nič. Rastliny (najmä v zimnom období) naozaj znesú drobné zanedbanie ako priveľkú starostlivosť, preto neurobíte až takú zásadnú chybu. O výbere cibule z črepníka a prípadnom morení je nutné uvažovať až vtedy, ak je zornicu už nevyhnutné presadiť do väčšieho kvetináča, teda rastlina je v pôvodnom kvetináči (s pôvodnou zeminou) pestovaná už niekoľko rokov. Najlepšie je ju však presadiť po zhruba 2 až 3 rokoch. Ak však spozorujete na cibuli akýkoľvek rast, už ju nepresádzajte.

S pribúdajúcimi teplými a najmä slnečnými dňami možno spozorovať, ako zo stredu cibule raší puk. Ak zbadáte na svojich zorniciach vyrastajúci púčik, môžete črepníky s cibuľami preniesť na teplejšie a svetlé miesto a začať primeranie zalievať. Ďalšia starostlivosť je ako u bežných zorníc. Pravidelné zalievanie a najmä prihnojovanie každé 3 týždne roztokom viaczložkového hnojiva spôsobuje, že cibuľa je behom roka zväčšiť svoj obvod (a tým aj zvýšiť šancu na kvitnutie). Dobré je, ak máte možnosť
zornicu po odkvete - už len s listami preniesť a pestovať ďalej v lete v exteriéri.

Ak sa vám tento rok aj nepošťastilo vidieť púčik, už vám kvitnúť tento rok nebude. Zornica totiž najprv kvitne, až neskôr vytvára listy, takže bez púčika sa už iba olistí. Chyba môže byť, ako sme sa už vyššie zmienili, v spôsobe prezimovania cibule, ale môže to byť aj jej veľkosťou - alebo skôr "malosťou". Preto, nebuďte smutní. Ak sa tento rok neobjavia puky, kvety, črepník s cibuľou preneste na svetlé miesto a začnite rastlinu prihnojovať a potom v zimnom období ju skladujte na chladnom, tmavom a suchom mieste. Ďalší rok vás vaša zornica isto milo prekvapí.... Wink

Pokiaľ máte dodatočné otázky, môžete nás kontaktovať aj TU

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články