Zornica (Hippeastrum) nie je jedinou cibuľovou rastlinou, ktorá vás priam očarí svojimi kvetmi. Aj keď nie je až tak rozšírená (iba ako rezaná kvetina) a známa, istotne si získa aj vás. Skadoxus (Scadoxus multiflorus)
Rastlina Scadoxus s takmer rozvinutým súkvetím kvetov
Jedná sa, ako sme sa už vyššie zmienili, o cibuľovinu. Pochádza a rastie v tropických oblastiach strednej Afriky (najmä Kongo, Zambia), kde rastie najmä v nížinách. Často sa zamieňa za druh s názvom Haemanthus (hemant, ľudovo tiež nazývaný ako "slonie ucho" - pre svoje mierne ovísajúce široko kopijovité mäsitejšie listy. Listy scadoxu sú však jemnejšie a svetlozelenej farby.) Hlavný rozdiel medzi nimi je však v type kvetenstva. Scadoxus tvorí zvyčajne jeden okolík (s priemerom pri starších rastlinách niekedy až 25 cm - podobá sa okrasnému druhu cesnaku) tvorený z červených kvietkov, pričom hemant vytvára aj viac kvetných stoniek, na ktorých sa rozvíja až 200 kusov lososovo červených (ale aj bielych - so žltými tyčinkami) kvetov usporiadaných do úboru. Oba druhy sú blízko príbuzné s v naších končinách pomerne známou klíviou (Clivia miniata) a spolu s ďalšími druhmi (napr. Apodolirion, Cryptostephanus a Boophane) patrí do čeľade Haemantaceae.
Ako sa starať o túto nevšednú exoticky vyzerajúcu izbovú rastlinu?
Vyberajte preň svetlé až slnečné miesto. Má rád teplé stanovištia, iba počas vegetácie by sa teploty mali pohybovať okolo 10ºC. Krátkodobo znesie aj nižšie teploty. Tak, ako je to u zornice, aj u skadoxu sa najprv vyvíja kvet, až neskôr sa rastlina olistí. Alebo, inak povedané, ak vám už rastlina nezakvitla, nabudúce vám bude kvitnúť až o rok. Skutočnosť, že vám aj zakvitne, je daná najmä spôsobom prezimovania, ale záleží veľa aj od veľkosti cibule, na ktorej veľkosť vplýva najmä prihnojovanie počas vegetácie. Ale napr. druh Boophane, ktorý rastie prevažne v podmienkach africkej savany, aby sa vytvorili kvety, potrebuje oheň. Jeho cibuľa je totiž pomerne veľká a hrubá, tvorená práve zo zvyškov odumretých listov vytvorených počas niekoľkých rokov. Oheň tak spôsobí, že všetky suché časti listov z predošlého roka budú nadobro odstránené.
Skadoxus sa pestuje v širších a plytších kvetináčoch. Býva vysadený tesne pod zem - vrchná polovica cibule zostáva nad povrchom. Takto môže zotrvať aj niekoľko rokov. Ak sa ho však rozhodnete presadiť, venujte pozornosť najmä drenážnej vrstve, pretože má rád hojnú zálievku. Obzvlášť, keď je pestovaný na balkóne či v záhrade. Pokiaľ chcete zabezpečiť kvitnutie, je nevyhnutné po odkvete prihnojovať kvapalným hnojivom.
Na jeseň listy skadoxu začnú pomaly žltnúť. Nie je to chorobný prejav, ale prirodzený proces. Jednoducho nechajte rastlinu pomaly odumrieť. Postupne znižujte závlahu a ani neprihnojujte. Nakoniec, celú stopku v polovici decembra zrežte. Počas zimného obdobia presuňte kvetináč do miestnosti s teplotou okolo 10ºC a vôbec nezalievajte. Nasledujúci rok, zhruba v polovici alebo koncom februára, už môžete spozorovať prvé zmeny a tiež aj zistiť, či vám bude skadoxus ten rok aj kvitnúť. Akonáhle spozorujete z kýptika cibule (ktorý zostal po zimnom prezimovaní) vyrastajúci puk, môžete presunúť črepník na svetlejšie a teplejšie miesto. Samozrejme, so zmenou podmienok môžete začať aj hojnejšie zalievať a opäť sa tešiť na kvety. Kvitne naozaj nádherne.
Takmer sme zabudli. Skadoxus je jedovatý, pri manipulácii (najmä pri presádzaní) je potrebné si dávať pozor a mali by ste si ustrážiť aj svojich domácich maznáčikov. Aj v dnešnej dobe je príslušníkmi pôvodných kmeňov z tropických oblastí Afriky používaný na výrobu jedovatých šípov, potrebných pre lov zveri a tiež aj v tradičnom liečiteľstve.