RUŽE

PDF Tlačiť E-mail

Hádam sa nenájde nik, kto by neocenil krásu ruží...  Nenadarmo sa im aj hovorí, že sú KRÁĽOVNÉ ZÁHRAD. V širokej palete farieb. A tá ich opojná vôňa! Ako sa však o ne starať?



Dodržujte nasledovných 6 jednoduchých pravidiel:



1.) ZALIEVAJTE

Zalievať začnite už od skorej jari a pokračujte až do jesene. Bez vody všetko, aj krása kvetov ruží, uschne. Doprajte preto ružiam dostatok vlahy a závlahu zvýšte v letnom období za veľmi horúcich a suchých dní. Pamätajte na to, že voda by sa mala najmä v letných mesiacoch dostať až ku koreňom - do hĺbky cca 40 cm. Ruže dávajú prednosť rovnomerne vlhkej pôde a môžu tolerovať aj mierne suchšiu pôdu, ale určite sa vyhýbajte pôde premočenej. Ak sú ruže vysadené v kvetináči, uistite sa, že má nádoba drenážne otvory, cez ktoré môže vytekať prebytočná voda. Zalievajte ruže ku koreňom, aby sa voda nedostala na listy (zníži sa tým nebezpečenstvo vznik hubových chorôb a taktiež sa listy nespália). Vyhýbajte sa obom extrémom - suchu (hrozí vznik múčnatky) a vlhku spolu s chladným počasím (hrdza, pIeseň či čierna škvrnitosť)



2.) PRIHNOJUJTE


Hnojenie je naozaj veľmi jednoduché, ale pritom dosiahnete veľa:

ruže dosiahnu svoju plnú veľkosť
ruže vyprodukujú viac kvetov plných farieb a vône
aj rastliny zostanú pri pravidelnom prísune živín zdravé a v dobrej kondícii a
budú odolávať útokom chorôb a škodcov

S prohnojovaním začnite u vysadených rastlín až cca po 4 týždňoch po výsadbe. Už vysadené, staršie ruže prihnojte na jar, keď nové výhonky dosiahnu dĺžky 15 cm. Hnojenie je dobré kombinovať so zálievkou. Púčiky budú mať dostatok živín na otvorenie. Po odkvitnutí ruže znova prihnojte. Odvďačia sa vám za to.

Keďže hnojením podporujeme rast nových výhonkov a najmä tvorbu kvetov, s hnojením by sa malo skončiť cca 6 týždňov pred príchodom prvých jesenných mrazíkov a začať ich pripravovať na zimu.



3.) ODBURIŇUJTE

Vytrhajte burinu, kým je tá ešte malá. Je to oveľa jednoduchšie, ako neskôr s väčšími obtiažami vytrhnúť celý trs. Navyše, hrozí, že sa burina vysemení, a budete tak mať o starosť viac. Mulčovanie ruží je dobré riešenie, ako zabrániť alebo aspoň výrazne znížiť výskyt buriny a taktiež pomáha udržať vlhkosť. Vrstva mulču by však nemala mať hrúbku viac ako 10 cm. Nenakopčujte mulč okolo bázy rastliny. Podporuje to škodcov a choroby.



4.) DRŽTE RUŽE V ČISTOTE

ARuže miľujú starostlivosť a doslova vyžadujú vašu pozornosť. Ak sa chcete tešiť z ich kvetov,  udržiavajte ich porast čistý. Pomáha im to odolávať chorobám a škodlivému hmyzu. Po odkvitnutí kvetu ho vždy a pokiaľ možno hneď (alebo aspoň čo najskôr) odstráňte. Rastliny sa tak sústredia na to, aby vytvárali viac kvety ako sa sústredili na tvorbu semien. Navyše, skoré odstránenie odkvitnutých kvetov produkuje druhú sadu kvetov rýchlejše a rastliny majú mať aj silnejšie stonky. Odrežte odkvitnuté kvety po najblížších 5 listov, kde hrúbka stonky dosahuje približne hrúbku ceruzky. Odstráňte rovnako aj slabé, poškodené, hustorastúce či tenké výhonky. Sú výsledkom zle aplikovaného jarného rezu. Jednak tým zvýšite cirkuláciu vzduchu v korune, a tým zabránite vzniku hubových chorôb, alebo sa vyhnete prípadným škodcom. Ďalším dôvodom je fakt, že nemá význam držať na rastline slabé, potenciálne náchylné výhonky. Navyše, presmerujete tým transport živín na už vytvorené, silnejšie a zdravšie, ktoré už majú predpoklady pre tvorbu krásnych silných kvetov.



5.) CHRÁŇTE RUŽE PRED CHOROBAMI A ŠKODCAMI


Dodržiavaním bezburinového prostredia a zdravých rastlín môžete významne prispieť k lepšiemu zdravotného stavu. Ale i tak sa môže stať, že vaše ruže napadnú napríklad vošky. Vždy je lepšie ťažkostiam predchádzať, ako riešiť vážnejší problém. V takom prípade používajte vhodný spôsob pestovania ruží. Vyberajte si zdravé, silné odrody pre vašu oblasť. A najmä, dodržiavajte vhodné podmienky pre rast ruží. Zabezpečte im aspoň 6 hodín slnečného svitu, ak nie aj viac. Nevysádzajte ich hustejšie, ako je odporúčané a tiež buďte pozorní, akonáhle zbadáte prvé príznaky napadnutia chorobami či škodcami. Na ochranu voľte ekologické a certifikované produkty.



6.) CHRÁŇŤE RUŽE V ZIMNOM OBDOBÍ

Ak sa chcete aj budúci rok tešiť z kvetov, etše red príchodom prvých mrazov ich chráňte nakopčením zeminy až do výšky 20-30 cm. Stromčekovitým ružiam stačí stiahnuť korunku špagátom, aby sa váhov snehu nerozbila. Kmeň opatrne ohneme a prichytíme pomocou kolíkov. Korunku prisypeme zeminou. Staršej stromčekovej ruži stačí obaliť korunku izolačným ale vzdušným materiálom. Popínavé druhy ruží sú väčšinou odolné, ale aj tak je lepšie spliesť výhonky a pri silnejších mrazoch zakryjeme prekryjeme spolu s nimi aj miesto štepenia zeminou. Základom je tiež  odlistenie rastlín (pokiaľ listy samé neopadali) a aplikácia chemického postreku na rastlinu aj celé ich okolie.Týmto spôsobom odstránime aj prezimujúce štádiá škodcov - roztočce, vošky a červce.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články