Dendróbium - aby vám aj budúci rok pekne zakvitlo

PDF Tlačiť E-mail

Phalaenopsisy (lišajovec) sa zvyknú pestovať v miestnostiach s vyrovnanou, pomerne vysokou teplotou 18-20oC po celý rok. To, že nakoniec zakvitnú, je výsledkom prísunu živín a tiež aj optimálnej dávky svetla. Sú však aj druhy orchideí, ktoré vyžadujú nižšiu teplotu.



Je to spôsobené jednak ich pôvodom - ich domovinou sú hornaté oblasti (napríklad Himalájí - Cymbidium), alebo sú termoperiodické - na to, aby opäť zakvitli, potrebujú počas oddychovej fázy nižšie teploty. Takou je aj Dendrobium, resp. Dendrobium nobile, Dendróbium vznešené. Mimochodom, kvety nádherne voňajú, na rozdiel od Dendrobium phalaenopsis (teplomilného druhu)


Prečo zdôrazňujeme práve tento druh? Ide totiž o rod s vyše 1200 druhmi prevažne epifytických (bez pôdy, rastúcich prevažne v korunách stromov) rastlín, pochádzajúcich z rôznych oblastí Ázie (Južná Čína, Nepál, Thajsko, Laos, Tchaj-wan), Japonska a severnej časti Austrálie. Preto aj ich nároky, čo sa týka najmä teplotných podmienok, sú rôzne. U niektorých druhov, akým je už spomínané Dendrobium nobile (alebo tiež D. kingianum), ktoré je bežne v ponuke kvetinárstiev, práve zmena teplôt indukuje kvitnutie.



Ako pestovať Dendrobium nobile po odkvitnutí, aby vám aj budúci rok zakvitlo?



Predovšetkým musíme zdôrazniť, aby ste si odnášali rastliny z obchodov iba zabalené (nielen v umelohmotnom sáčku, v ktorom sú možno aj vystavené v predajni). Orchidey sú v plnom kvete, a ak by neboli dôkladne zabalené, kvety by postupne poopadávali. Treba tiež povedať, že tento rod nie je veľmi vhodný do panelákových bytov. Lepšie prospieva v rodinných domoch so záhradou. Vyberať by si tento druh mali milovníci flóry už s istými skúsenosťami v pestovaní orchideí.

Ak už máte čo-to za sebou, pestujte ich, najmä v tomto období, na svetlom mieste v nie príliš teplej miestnosti. Kvety vám tak vydržia dlhšie obdobie, zhruba 1 mesiac ale aj dlhšie. Ak však už po pár týždňoch kvety odkvitnú a opadnú, preneste dendróbiu na miesto s nižšou teplotou. Teploty by sa mali pohybovať okolo 15ºC. Rastliny krátkodobo znesú aj nižšie teploty (5-7ºC), rastliny by však nemali byť vystavené zmenám okamžite, ale teplotu im prispôsobte postupne. Ak nedodržíte nižšie teploty, orchidey vám nebudú kvitnúť. V lepšom prípade zostanú na rastline len listy.

 

 


Samozrejme, k nižším teplotám je potrebné tiež prispôsobiť aj zálievku. Dendróbiá zalievame o niečo menej (len tak, aby sa pahľuzy nezvraštili, vzniknuté zárezy sú nevzhľadné a už sa nebudú dať odstrániť), ako ostatné druhy orchideí a vôbec nerosíme. Takisto dendróbium v tomto období ani nehnojíme. To až na jar. Substrát je lepšie ponárať na pár minút do nádoby s vodou (najlepšie mäkkou dažďovou), aby si rastlina sama načerpala toľko vody, koľko potrebuje.
Na to, aby sa na dendróbiách začali opätovne tvoriť kvety, je nutné držať orchidey minimálne po dobu 4 až 6 týždňov vo výraznom chlade a suchu. Po uplynutí tejto doby, resp už aj sami uvidíte, sa v pazuchách listov začnú tvoriť malé púčiky. Z jedného miesta môžu vyrásť po 1 až 3 kvetoch. Na starších rastlinách s vyzretými a dlhými pahľuzami môže naraz zakvitnúť až 700 kvetov!!!
Keď už sa začínajú kvety otvárať, možno ich preniesť do miestnosti s vyššou teplotou a orchidey rozkvitnú úplne. Možno to bude na vás pôsobiť frustrujúco, keď dendróbie nenakvitnú. Ale o to viac je dúležité, aby ste v budúcnu dodržali nižšie teploty a sucho. Napokon, keď nerozkvitli tento rok, budúci rok pri dodržaní všetkých podmienok zakvitnú určite a o to viac.

Okrem dodržania obdobia nižších teplôt a sucha, veľa záleží aj od pahľuzy a jej vyzretia. Ak si kúpite dendróbium, určite si všimnete okrem niekoľkých veľkých pahľúz, z ktorých vyrastajú kvety, aj zopár mensích, ešte vo vývoji, prípadne vyrastú už u vás doma. Na to, aby pahľuzy dozreli, je lepšie ich na jar do vonkajších priestorov. Najlepšie do záhrady, na balkón, kde sa letnia. V tomto období im môžeme dopriať hojnosť zálievky, rosenia a živiny v podobe hnojenia, a to od apríla až do augusta. Potom s hnojením treba prestať. Na jeseň opäť teploty znížíme a uvedieme rastliny do oddychovej fázy, aby nám zase o rok pekne zakvitli.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články