V akých prípadoch je lepšie použiť generatívne množenie, sme písali v minulej časti. Ako sa ale semená vysievajú a čo všetko obnáša nasledovná starostlivosť o semenáčiky?
Semená vysievame do kvetináčov, misiek alebo výsevných debničiek. Samozrejme, mali by byť čisté a vydezinfikované. V prípade drevených debničiek namorené. Najlepšie sú však vyrobené z plastu, pretože sú trvácnejšie a je ich ľahké vyčistiť. Vysievame buď naširoko (u semien jemných a lacnejších) alebo do riadkov (väčšie a cennejšie semená). V žiadnom prípade by sme nemali však vysievať nahusto. V takom prípade by si klíčiace rastliny vzájomne tienili a nebezpečenstvo rozšírenia plesňových chorôb sa zvýšilo. Jemné osivo (napr. Begonia, Primula) vysievame na povrch a len pritlačíme tlačidlom. Iné zase zasypávame zeminou, a síce vrstvou zeminy takej hrúbky, aký je priemer samotných semien. Výsevy podľa potreby zalievame jemnou ružicou alebo zarosujeme. Nádoby s výsevom môžeme tiež vkladať do podmisiek, kde nalejeme vodu. Semienka si tak samé berú toľko vlahy, koľko potrebujú. Niekedy sa zvykli misky s výsevmi prikrývať sklenenými tabuľkami. Teraz sú dostupné aj miniskleníčky, kde sa misky vložia, podľa potreby sa rosia vodou a mikroklíma skleníka sa stará o vhodnú vlhkosť. Majú ešte jednu výhodu - pri takomto spôsobe nehrozí, že voda, ktorá sa vyzráža na skle, stečie do výsevu (ako to bývalo u sklenených tabuliek). Počas vzídenia semien si všímame prípadné patogénne vplyvy: padanie klíčnych rastlín a pod. Akonáhle vidíme, že osivo vzklíčilo, odstránime novinový papier. Mladé rastlinky začíname postupne (vetraním skleníčka) otužovať, aby zosilneli a aplikujeme preventívnu ochranu. Na to, aby si vyklíčené rastlinky netienili, aby sme predišli ich vytiahnutiu a najmä aby sme zabezpečili ich ďalší zdravý vývoj, je nutné ich rozsadiť. Dávame im tak nielen dostatok svetla ale aj čerstvú, výživnejšiu pôdu. Rozsádzanie (alebo tiež pikírovanie) dáva príležitosť odstrániť zakrpatené, choré či inak poškodené rastlinky.
Rozsádzanie záleží od druhu rastliny, hustoty sejby a rastovej fázy malých semenáčikov. Zvyčajne sa pikírujú mladé rastlinky s vyvinutými klíčnymi listami. Rozsádzajú sa na rôznu vzdialenosť. Niektoré druhy rastlín možno v rámci pikírovania zasadiť do malých kvetináčikov. Ako budú mladé rastlinky rásť, budú sa postupne presádzať do stále väčších a väčších kvetináčov. Pri presádzaní pamätajte, že je lepšie viackrát presadiť do o málo väčšej nádoby, ako presadiť raz či dvakrát hneď do veľkej. Rastliny by vo velkých kvetináčoch veľmi dlho korenili a ich rast by tak zbytočne stagnoval. Pamätajte aj na fakt, že mladé semenáčiky, ktoré je nutné aj 2-3 krát presadiť, môžu mať poškodené korienky a budú preto potrebovať určitý čas na regenerovanie. Z toho dôvodu ich zalievajte opatrne a tiež ich chráňte pred priamym slnečným žiarením.
|