Euphorbia pulcherrima po odkvitnutí

PDF Tlačiť E-mail

Mnohí si isto urobili radosť na vianoce a zakúpili si vianočné hviezdy. Vianoce sú však už dávno za nami... Čo však urobiť, aby tá vaša vianočná hviezda zakvitla aj na tohtoročné vianoce?




Vianočné hviezdy (predávajú sa tiež aj ako poinsettie, inak sa jedná o Príštec najkrajší - Euphorbia pulcherrima) sú považované za rastliny na spotrebu. V domácnostiach sa pestujú krátko, do odkvitnutia. Po odkvitnutí sa vyhadzujú. Komu je však ľúto rastlinu vyhodiť, aj keď už odkvitne, môže ju vyskúšať pestovať ďalej. Niekto má vhodné podmienky na ďalšie jej pestovanie, iný ich bude musieť vytvoriť, aby rastlina opätovne zakvitla. Ako teda Prýštec ďalej pestovať?


Prýštce počas vianoc preferujú rozptýlené svetlo s teplotami od 15 do 18º Celzia. Avšak v období rastu majú rady teploty od 18 do 25º Celzia. V období rastu a kvitnutia (od mája) udržiavame zeminu dostatočne vlhkú. Zemina by nikdy nemala preschnúť, ale nemala by byť ani nepretržite mokrá. Počas rastu má prýštec rád zvýšenú vzdušnú vlhkosť, preto sa aj listy zvyknú orosovať s vodou.

Po odkvitnutí je však lepšie nechať rastlinu niekoľko týždňov (minimálne však mesiac) oddychovať. To znamená zalievať ich striedmejšie, resp. skoro vôbec, neorosovať vodou, nehnojiť a znížiť aj teplotu miestnosti alebo rastlinu preniesť do chladnejšieho priestoru. Zálievku opäť zvýšime až v máji, keď začne rastlina rásť. Vtedy aj odstránime nadbytočné či navzájom sa križujúce výhonky, nechávajú sa 3 až 5 výhonkov. Tie skrátime aspoň o 1 - až 2/3 a rastlinu presadíme do o niečo väčšej nádoby. Platí pravidlo, že mladé rastliny presádzame častejšie, staršie raz za 2-3 roky. Takisto nesaďte rastlinu hneď do veľkej nádoby. Použite vždy o málo väčšiu a presádzajte radšej častejšie.

Zrezaním rastliny odstránime odkvitnuté kvety a zároveň podporíme jej rozvetvovanie. Pamätajte, že na novovyrastených výhonkoch sa na jeseň objavia základy nových kvetov. Aby však mala rastlina silu vytvoriť nové kvety, je potrebné ju aj prihnojovať, čo robíme od mája až do októbra. Prihnojujeme 2x do mesiaca plnou dávkou hnojiva. Potom je nutné už len od októbra rastlinu zatieňovať. Tak, aby mala 10-12 hodín denné svetlo. Zvyšok dňa musí byť v tme. Pozor si dávajte aj na nočné lampy, ktoré múžu negatívne ovplyvniť kvitnutie prýštca. Rastlina musí byť v úplnej tme aj v noci. Po skončení osemtýždňového svetelného režimu budú listy (resp. listene) dobre vyfarbené a aj púčiky nasadené. Želáme veľa úspechov!

Vyššie sme uviedli, že sa jedná o rastlinu na spotrebu. Keď však zvládnete jej nasledovné (po odkvitnutí) pestovanie, stáva sa z nej  veľmi vďačná, viacročná, izbová rastlina, ktorá vám bude robiť radosť každé vianoce. Tak, ako robí radosť aj istému pánovi Frenkie Allisonovi z Halifaxu, ktorý tu svoju pestuje už 19 rokov!!! Rastlinu mu pôvodne doniesla domov jeho manželka Maxine, ktorá ju vyhrala v jednej rozhlasovej súťaži. Bohužiaľ, o tri dni neskôr náhle a nečakane zomrela na infarkt. Ich spoloční priatelia zvyknú poznamenať, že je to zázračná rastlina, manželkin duch dohliada na ňu a pomáha jej rásť. Pozrite si sami nasledovné video:

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články