Zvončeky

PDF Tlačiť E-mail

Ďalsou rastlinou ozdobnou kvetom, ktorá isto urobí niektorej žene - priateľke, manželke radosť, je zvonček, Campanula isophylla. Býva v ponuke v rôznych veľkostiach, a nezriedka aj v malých dekoratívnych kvetináčikoch alebo košíčkoch s napichnutou ozdobou v črepníku. Nespočetným množstvom svojich kvietkov, ktoré dokážu prekryť listy, iste poteší nejednu obdarovanú. Ako zvonček pestovať ďalej, aby ste sa z jeho kvetov mohli tešiť čo najdlhšie?

 

Rôzne tvary a farby kvetov (a rovnako ich neskutočné množstvo) robia zo zvončeka obľúbený druh rastliny vhodný nielen na pestovanie ale aj na obdarovanie, a nielen na Valentína.


Najprv by sme sa radi zmienili, že sa nejedná o typickú interiérovú rastlinu. Tak ako väčšina iných interiérových rastlín, rastie voľne v prírode. Pochádza zo severnej oblasti Talianska (konkrétne z Ligurských Álp), ale nájdete ho rásť aj v Stredomorí. Existuje zhruba 300 druhov zvončekov - trvaliek, skalničiek či letničiek, s rôznymi tvarmi  (napr. zvonkovitý, nálevkovitý, miskovitý, jednoduchý či plnokvetý) a farbami kvetov (okrem bielej a niekoľkých odtieňov modrej farby, býva aj s ružovými kvetmi). Už jeho pôvod predznamenáva, že zvonček nebude mať v obľube miesta s bežnou interiérovou teplotou (okolo 18 až 20 ºC). Vyhovujú mu skôr nižšie teploty (do 15 ºC). Najlepšie je ho teda vystaviť na obdiv na chodbe, na verande, pri vstupných dverách, prípadne, na miesta, kde zvyknete vetrať.

Zvonček má rád  miesta s dostatkom svetla. Vyhýbajte sa však tým slnečným. Takisto by nemal byť uložený na tienistom mieste, kde prestane úplne kvitnúť.

 

Zvončeky v dekoratívnych kvetináčikoch a v pletených košíkoch s napichovačkami (nižšie)

 


Ak už zvonček odkvitol a vy sa ho jednoducho nehodláte vzdať a vyhodiť ho, odstráňte všetky odkvitnuté kvety (prípadne na jeseň môžete zvonček aj hlbšie zrezať) a pokiaľ je to nevyhnutné (ak korene začínajú rásť von z nádoby), presaďte rastlinu do väčšieho kvetináča. Pri presádzaní pamätajte aj na dostatočnú drenážnu vrstvu. Pri troche opatery vám môže nanovo zakvitnúť. Doprajte mu však teplote a ročnému obdobiu primeranú vlahu. Zálievka nesmie byť ani priveľmi výdatná (hrozí odhnitie rastliny), ale ani slabá (kvety ako aj celá rastlina majú skleslý vzhľad a vädnutím zbytočne živoria). Samozrejme, v letnom období možno rastliny zalievať výdatnejšie. Počas vegetácie nezabúdajte zvonček prihnojovať hnojivom určeným pre vonkajšie kvitnúce trvalky, keďže je na živiny náročný.

Zvonček miluje ílovito humóznu vápenatú zmes, v ktorej je primiešaný piesok. Ten zabraňuje premočeniu zeminy. Myslite na to, keď budete zvonček presádzať do väčšej nádoby. Ph zeminy sa má pohybovať v rozmedzí od 6,7 až do 7,5.

Výhonky ako aj samotné kvety zvončeka sú veľmi krehké a náchylné na mechanické poškodenie. Pri ich poškodení či nalomení vypúšťajú bielu šťavu, ktorá však nie je jedovatá. Preto si pri výbere dávajte pozor a vyhnite sa jedincom s poškodenými kvetmi. Takisto sa vyhýbajte aj rastlinám, kde je poznať, že boli prekvitnuté kvety už odstránené. Zvonček opúť zakvitne a bude vám robiť radosť aj ďalej, ale len v prípade, ak mu poskytnete vhodné podmienky na pestovanie. V opačnom prípade zažijete iba sklamanie z uhynutej rastliny.

Druhy (medzi ktoré patrí aj Campanula isophylla), ktoré prezimujú, je lepšie skladovať vo svetlej a chladnej miestnosti (pri te plote okolo 4 až 10 ºC). V zimnom období znáša aj suchšie ovzdušie a zalieva sa len minimálne, aby sme sa vyhli hnilobe a vôbec uhynutiu rastliny. V predjarí zrežeme uschnuté časti a začneme s pravidelnou zálievkou pri vyššej teplote. Pri dobrej starostlivosti sa vám odvďačí nielen zdravým vzrastom, ale budete si ho môcť aj sami namnožiť. Napríklad delením, môžete však vyskúšať rozmnožovanie odrezkami a tí zdatnejší iste vyskúšajú množenie semenami. Veľa zdaru!

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články