Kráľovné kvetov

PDF Tlačiť E-mail

Čím viac sa dá vyjadriť láska a oddanosť milovanej osobe ako práve ružou? Iste, krásne (a s farbami veru od výmyslu sveta) sú rezané ruže, ktoré vo váze vydržia aj niekoľko dní. Ešte krajšie sú však mini ružičky pestované v črepníku. Ak im poskytnete vhodné podmienky a starostlivosť, dlho vám budú pripomínať možno aj tohtoročný valentínsky darček...


 

Mini ruže v štandardnej veľkosti:



Existuje približne 200 druhov ruží, odlišujúcich sa od seba listom (niektoré majú jednoduché, iné zase striedavé listy), s tŕňmi či bez nich, s kvetmi rôznych farieb usporiadanými do okolíka (druh súkvetia) ale aj vytvárajúcimi jednu veľkú hlávku. V obchodoch s kvetmi sa však v tomto čase ponúka pestovaná v črepníku len Rosa chinensis 'Minima'.

Ide o hybridnú, trpazličiu ružu. Dostať ju v niekoľkých veľkostiach, od mini ružičiek posadených v črepníkoch s priemermi od 6, 10, 12 a 15 cm. Miniružičky dostať aj spolu s dekoratívnym kvetináčikom. Bývajú však aj ruže pestované na kmeni. Tieto mini ruže je možné pestovať aj v črepníkoch, na rozdiel od klasických sadových ruží. Pokiaľ máte možnosť, môžete si ružu vysadiť aj do záhrady.


Samostatné mini ružičky a...

Miniružičky v dekoratívnych kvetináčoch


Ďalšie druhy rastlín ozdobných kvetom v dekoratívnych kvetináčoch, ktoré bývajú ponúkané v tomto období



Jedná sa o príležitostný kvet, rastlinu, ktoré sa po odkvete už ďalej nepestuje (rovnako ako je to u vianočnej hviezdy, Kalanchoe, chryzantém a iných druhov rastlín ozdobných kvetom, ktoré sú v ponuke len určité obdobie. Tak, ako sa dajú pestovať vyššie uvedené druhy aj po odkvete, aj ružu nemusíte hneď vyhodiť. Ich hlavné obdobie, kedy kvety najviac vyniknú, je od februára až do júna.) Na rozdiel od nich sú však ruže dopestovávané v zahradníctvach tak, aby boli v ponuke celoročne.

 

Nezabudnite na Deň zamilovaných Wink už túto nedeľu



Pokiaľ chcete, aby vám ruže pestované v črepníkoch vydržali čo najdlhšie, je nutné dodržať isté podmienky. Aké?

 


Predovšetkým vyberajte svetlé miesta. Ruže milujú slnko, pri nedostatku môžu dokonca prestať kvitnúť! Ružiam sa darí vo vzdušnej miestnosti. Teplota závisí od obdobia, všeobecne však preferujú teploty od 14 do 18 ºC (chodba, veranda, schody, presklená predsieň v domoch a pod., alebo minimálne aspoň vetrané miesta, napr. pri balkónových dverách). Vydržia aj pri vyššej teplote, ale veľmi rýchlo vám odkvitnú. Po odkvete počas vegetácie im prospieva pobyt vo vonkajších priestoroch, kde majú vhodnejšie podmienky pre rast. S príchodom chladných dní, keď im odpadnú listy, sa prenášajú do bezmrazích ale chladnejších priestorov. S teplotou 3 ºC . Pri teplotách 6 až 8 ºC sú prirýchlované. Keď sa objavia prvé púčiky, prenesieme ich opäť na teplejšie miesto s teplotou od 14 do 18 ºC, aby vynikli ich kvety.


Ak väčšina druhov izbových rastlín, aj ruže milujú zvýšenú vzdušnú vlhkosť. Rosia sa však v dobe rozvoja prvých listov. Takže pokiaľ ste dostali ružu v črepníku, nie je potrebné je v čase kvitnutia rosiť vodou. Vodu v podobe rosy jej doprajte po odkvitnutí, keď ju prenesiete na balkón či terasu.


Podobne je to aj so zálievkou. Ruže milujú vodu, a to najmä počas kvitnutia. Koreňový bal by nemal nikdy preschnúť! Zároveň sa tiež vyvarujte preliatiu. Jednak vám môže ruža postupne odhniť a jednak sa na listoch môže začať tvoriť múčnatka, čo je jeden z najčastejších problémov ruží. Naopak, obmedzte zálievku po príchode chladných dní a najmä v čase vegetačného pokoja. Počas vegetácie (od februára do augusta) je vhodné ruže prihnojovať hnojivom bez obsahu vápnika, a síce 2x mesačne.


K správnej starostlivosti patrí aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov, ktoré robíme priebežne. Ruže tak budú samovoľne samé nakvitať. Rovnako nezabudnite po odkvitnutí kvetov na presadenie rastliny a zrezanie výhonkov aspoň o 1/3. Vhodné je tiež odstrániť slabé výhonky.


Okrem vyššie spomínanej múčnatky, si na ružiach „pochutnávajú“ aj baktérie, ktoré môžu spôsobovať zakrpatenosť a celkové chradnutie rastliny. Piliarky zase vyžierajú v dreni chodbičky, a ich výsledkom je vädnutie a zasychanie horných častí výhonkov. Nekrotické škvrny na listoch a ich následné žltnutie zase vyvoláva viróza. Najčastejším problémom však bývajú vošky a štítničky. Preto je vhodné vyhýbať sa príliš teplým a nevetraným miestam.


Nech už si vyberiete mini ružu v črepníku akejkoľvek farby, ak sa budete vhodne o ňu starať, bude vás tešiť aj niekoľko rokov.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články