Exotická vrízea

PDF Tlačiť E-mail
Medzi populárne bromélie okrem echmey patrí aj vrízea (Vriesea). Rovnako ako u echmey je to vďaka jednoduchosti v jej pestovaní. Ale nielen vďaka nej...







Rod Vrízea zahŕňa okolo 360 rôznych druhov a nespočet hybridov, ktoré vznikli postupným šľachtením. Vyznačuje sa najmä rozmanitosťou sfarbenia listov (vo farbe od svetlo zelenej až purpurovo červenú) a kvetov (rovnako ako u echmeí, sú to vlastne listene, ktoré spĺňajú dekoratívnu funkciu) s odtieňmi jasno červenej, žltej a oranžovej. Práve táto skutočnosť ich robí tak populárnymi. Druhy, ktoré nevytvárajú atraktívne kvetenstvá, sú zase dekoratívne vďaka listom. A naopak, zelenolisté druhy vás očaria pestrofarebnými listeňmi. Niektoré druhy, ako napríklad Vriesea splendens, sú zaujímavé nielen svojimi kvetmi ale aj škvrnitými listami, čo je celkom rarita. Listene vydržia byť na rastline atraktívne aj niekoľko mesiacov. Aj pestovanie vrízey je celkom nenáročné.

Vrízey sú celkom bežné izbové rastliny a sú ľahko dostupné aj v záhradných centrách a kvetinárstvach. Dostať ich v rôznych veľkostiach, posadené v črepníku s priemerom od 6 do 17 cm, niekedy aj v dekoratívnom kvetináči. Vrízey sú, čo sa svetla týka, veľmi prispôsobivé k širokému spektru. Budú prospievať v zatienených miestach, rovnako ako aj na miestach s jasným nepriamym svetlom. Čím viac slnečného svitu však vrízey poskytnete, tým intenzívnejšie a žiarivejšie farby budú na listoch. Pri intenzívnejšom svetle je však nutné vyhnúť sa zvýšenej vzdušnej vlhkosti, ktorá by mohla listy vďaka pôsobeniu priameho slnka spáliť.

Vrízey uprednostňujú mierne teploty, ale krátkodobo vydržia ako nízke (pod 15 ºC či dokonca pod bod mrazu) tak aj vysoké teploty (nad 27 či dokonca 33
ºC). Čo neprežijú, je trvalé ochladenie. Ideálne teploty sú od 18 do 24 ºC.



Vrízea v dekoratívnych kvetináčoch

Rovnako, ako je to u echmey, aj vrízey sa zaraďujú medzi epifytické rastliny. Korene majú slabo vyvinuté a slúžia len ako kotvy na prichytenie rastliny k podpore, konáru. Preto cez korene ani neprijímajú vlahu a živiny.  Zalievame a hnojíme ich preto priamo do ružice, medzi listy, menej však do kvetináča samotného. Na zalievanie je vhodné použiť odstátu, prevarenú, alebo najlepšie dažďovú vodu. Tak, ako aj u echmeí, vodu je nutné z času na čas z ružice vyliať, vymeniť, aby nezačala vznikať medzi listami prípadne v črepníku hniloba, najmä spolupôsobením nižších teplôt. Nič nepokazíte, keď budete občas listy vrízey rosiť vodou. Rastliny sa prihnojujú hnojivom pre orchidey (opäť je nutné overiť si na etikete výrobku, či dané hnojivo výrobca odporúča aj pre bromélie.


Vodu nalievajte medzi listy


Vrízea, ktorú si kúpite v kvetinárstve, je schopná kvitnúť len raz počas svojho života. Preto nie je potrebné ich presádzať (v tom zmysle, ako sa presádzajú bežne iné interiérové rastliny, aby sa rozrástli, keď je nevyhnutné pre zdravý rast rastlín dodať čerstvú zeminu so živinami). Po odkvitnutí listene postupne usychajú a zospodu, zboku materskej rastliny sa začínajú tvoriť dcérske rastliny. Sú presnou replikou ich materskej rastliny. Nechajte ich rásť, aby dorástli aspoň do polovičnej veľkosti materskej rastliny. Až keď tý celkom uhynie, môžete dcérske rastliny rozsadiť. Zvyčajne už majú dostatočne vyvinuté kotviace korene, aby mohli ďalej rásť a opäť zakvitnúť.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články