Guzmániová mánia

PDF Tlačiť E-mail
Ďalšou, isto nemenej populárnou broméliou, okrem spomínaných dvoch druhov echmey a vrízey, je guzmánia. Napriek tomu, že existuje "len" 120 druhov guzmánií, tento rod sa vyznačuje obrovskou farebnou pestrosťou kvetenstiev, ktoré vytvára.




Guzmánie (resp. všeobecne bromélie) sú neoddeliteľnou súčasťou botanických záhrad, ako je vidieť vo videách vyššie (zľava" Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave a zbierkového skleníka pri výstavisku v Olomouci, Česká republika)

Jej domovom je, ako bolo spomínané u vrízey, sú oblasti Floridy, Karibik, Stredná a Južná Amerika. Svoje pomenovanie dostala po španielskom farmaceutovi a prírodovedcovi Anastasiovi Guzmanovi. Najpredávanejšou spomedzi guzmánií sú najmä Guzmania lingulata a nespočet jej variet a kultivarov s listeňmi vo farbách a odtieňoch od bielej, krémovej, žltej, oranžovej až po krvavo červenú a bordovú. Nezriedka bývajú listene aj dvojfarebné. U niektorých variet sú pestrofarebné ako listene, tak aj listy.



Pestrofarebné listene guzmánie očaria naozaj každého a navyše sú dekoratívne po dlhú dobu.


Podobne, ako sme spomínali u vrízey, aj guzmánia prijíma živiny len prostredníctvom vody, ktorá sa zdržiava medzi listami. Práve na to sú aj listy prispôsobené. Črepník, v ktorom sa predáva, v podstate slúži len na ukotvenie rastliny a jej držanie vo zvislej polohe. Jej vlastné korene sú slabé a v podstate slúžia len na prichytenie rastliny k podpore, kmeňu stromu. Preto aj ďalšie jej ošetrovanie je podobné ako u vrízey. Guzmánie zalievame len prostredníctvom dolievania vody do ružice listov. Tú, samozrejme, pravideľne meníme a obohacujeme o pridané hnojivo. Z času na čas možno guzmaníí listy orosovať vodou, aby sa zvýšila vzdušná vlhkosť a zamedzil sa výskyt usychajúcich končekov listov. Vyvarujte sa však preliatiu (najmä v črepníku, zemina nesmie byť nikdy premočená. Spolu s nízkymi teplotami to býva častá príčina úhynu rastliny).

K bežnému ošetrovaniu rastliny patrí aj odstraňovanie suchých končekov či celých zožltnutých alebo už uschnutých listov. Listene, aj keď to nie sú pravé kvety, sú najatraktívnejším prvkom na rastline. Vydržia byť vzhľadné aj niekoľko mesiacov. Keď však začnú usychať, treba sa zmieriť s tým, že postupne uhynie aj celá rastlina. Celý proces prebieha pozvoľna a postupne. Ak však ružica celkom obschne, pri báze ju opatrne zrežte. Rastlina zameria svoju pozornosť na tvorbu dcérskych rastlín. Pri dobrej opatere sa vyvinú niekedy až tri nové dcérske rastlinky. Ak vás to ženie guzmániu presadiť, radšej vyčkajte. Dcérske rastliny by mali pri presádzaní dosahovať aspoň 1/3 z veľkosti guzmánie. Preto počkajte, až kým materská, pôvodná rastlina celkom odumrie. Rozdeliť mladé rastlinky už bude jednoduchšie.



Guzmánia, ako akákoľvek iná bromélia, sa presádza len raz, aj to len za účelom rozmnoženia, resp. oddelenia dcérskych rastlín od odumretej materskej. Presadiť guzmániu môžete aj v prípadne, ak si chcete vytvoriť zmiešanú zosadbu.


Guzmánie dostať v obchodoch s kvetmi v rôznych veľkostiach črepníka, a síce od mini rastliniek pestovaných v črepníkoch s priemerom 6 cm, prípadne 12 cm, až po rastliny pestované v závesných kvetináčoch alebo dokonca naaranžované v osemení exotických plodov, ktoré sú prilepené na drevenej konštrukcii. Keďže guzmánie sú veľmi vhodné ako darček, nezriedka sú ponúkané aj v dekoratívnych kvetináčoch. Guzmánie pestované na samorastoch možno získať na špecializovaných výstavách, ako sme mali možnosť aj sami vidieť na výstave v Klosteneuburgu. Pokiaľ však máte už určité skúsenosti, môžete si podobné samorasty obrastené broméliami aj sami vytvoriť.

Pre tento účel vyberajte vhodný, najlepšie osobitý kus kôry alebo dreva. Ak nie je na ňom viditeľná priehlbina či diera, vyhĺbte ju sami. Guzmániu vyberte z pôvodného kvetináča, ale tak, aby sa koreňovy bal nerozpadol. Ten obalte vo vlhkom rašelinníku. V prípade potreby celý zabalený koreňový bal obviažte jutovinou alebo prírodným špagátom. Drôtom, ktorý obopína koreňový bal, pripevnite guzmániu k podkladu. Koreňový bal namočte do misky z vodou a nechajte prebytočnú vodu stiecť. Takto upravenú a zaliatu guzmániu možno vystaviť na vhodnom mieste. Nezabudnite však, že teraz bude guzmánia potrebovať oveľa viac vašej pozornosti a bude nutné ju denno denne rosiť vodou.


Ďalšie obľúbené variety guzmánie menšieho vzrastu



Zárukou toho, aby vám guzmánia dlho vydržala, je vhodný výber zdravej rastliny. Akým rastlinám sa treba radšej vyhnúť?

- rastlinám, ktoré už nekvitnú alebo ich listene strácajú farbu či dokonca schnú
- rastlinám s obschnutými spodnými listami
- rastlinám kývajúcim sa v črepníku
- rastlinám s viditeľne obschnutými končekmi listov
- rastlinám s pokrútenými listami, na ktorých je vidieť škodcu
- rastliny, ktoré černajú pri báze
Všetko sú to javy vyskytujúce sa u rastlín, ktoré už nejaký čas pobudli v predajni. Vyberajte si preto len z čerstvých rastlín.



Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články