Rastliny sa najčastejšie pestujú v zemine, prípadne v minerálnom substráte. Niektoré zase ako hydrokultúra, prípadne len vo vode so živným roztokom. Broméliovité rastliny prijímajú vlahu zo vzduchu. Už sme tu mali aj visiace kvetináče, do ktorých posadené rastliny viseli dole hlavou. Viete však, že existuje spôsob, keď vám rastliny len tak poletujú nad hlavou, visiace na špagáte?
Vytvorenie kokedamy, rovnako ako je to u bonsajov, je umenie typické pre Japonsko.
Ide o pomerne nový trend pestovať interiérové rastliny v zemine ale bez črepníka. Koreňové baly rastlín sú obalené v machu. Ten je následne zviazaný špagátom, ktorého koniec priviažeme zo stropu alebo iného vyvýšeného bodu. Tak, aby sa mohla rastlina voľne vo vzduchu vnášať. Tento štýl sa nazýva "kokedama" (slovo "ko key" znamená mach a "da ma" guľa) a v pestovaní sa prvý krát objavil v Japonsku. Možno sa stretnete aj s názvom "string garden", ktorý odkazuje na fakt, že rastliny vysia zabalené v machovej guli na špagáte. Pôvodne to bol typ bonsaja zvaný nearai, ktorý sa tešil veľkej obľube v 17. až 19. storočí. V podstate šlo o rastlinu, ktorých koreňová sústava bola kompaktná a vďaka machu si zachovávala pevnú štruktúru. Takto bola celá rastlina vystavená na podložke, kde naplno vynikla jej krása. Ide teda o pestovanie rastlín v machovej guli. Tento štýl pestovania rastlín (takto možno pestovať ktorýkoľvek druh izbovej rastliny, a dokonca aj exteriérové trvalky) si získava čoraz viac nadšencov. V zjednodušenej forme tento štýl pestovania pripomína rastlinu zakorenenú a ďalej pestovanú v zakoreňovačoch Jiffy-pot.
Podľa ďalšieho použitia kokedamy poznáme dva druhy – voľne visiace kokedamy, ktoré je možno zavesiť v priestore (a dokonca aj dole hlavou) a kokedamy, ktoré sa umiestňujú na ozdobnú podložku.
Ako si môžete niečo podobné
sami vytvoriť
a ako sa treba ďalej o svoju "kokedamu" starať?
Predtým, ako vôbec začnete, je nutné si pripraviť všetko potrebné. Na výrobu "kokedama" budete potrebovať nasledovné:
- hlavná zemina - zmes rašelinovej zeminy, akú zvyčajne používate. Doporučená je však špecializovaná zemina, už vopred namiešaná pre tento účel, ktorá je bohatá na živiny a s pridaným pomaly rozpustným hnojivom - tzv. "akadama" zemina. Hoci ju možno vynechať, je lepšie použiť aj ju. Stará sa totiž o drenáž pre rastliny. Ide o zrnitú zmes, ktorá sa využíva pri pestovaní bonsajov. Niečo podobné je zulkastrát, ktorý sme spomínali pri hydrokultúrach. - samozrejme, mach, rašelinník.
Ďalej budete potrebovať rukavice, vedro, noviny, vodu, nožnice a niť, špagát, motúz. A samozrejme, vybranú rastlinu, ktorú chcete pretvoriť na kokedamu. Aby ste sa vyhli prípadnému prvému sklamaniu, zvoľte pre začiatok nenáročné druhy rastlín s jednoduchým pestovaním. Napríklad druhy ako Chlorophytum, Sansevieria a prípadne sukulenty. Prvé úspechy vás isto posmelia a aj sami si trúfnete na iné druhy rastlín.
Zmes z vyššie uvedených zložiek môžete vytvoriť v nasledovných pomeroch: hlavná zemina : akadama v pomere 7 : 3 hlavná zemina : piesčitá zemina : akadama v pomere 5 : 1,5 : 3,5
Môžete vyskúšať aj zmes v inom, svojom vlastnom pomere. V Japonsku je dokonca v ponuke už hotový produkt - kompletne vytvarovaná a obalená machová guľa, do ktorej stačí už len vložiť rastlinu, vyplniť ju namiešanou zmeskou a rastlinu môžete hneď aj zavesiť. Pomer jednotlivých zložiek zmesi sa tiež môže meniť v závislosti od druhu rastliny, ktorý nakoniec budete takto "vysádzať". Vzniknutá zmes musí byť však tvárna. Ak sa vám zdá, že sa zmes rozpadáva, prilejte malé množstvo vody a opäť premiešajte. Vyhnite sa však konzistencii ílu, ktorá by sa lepila po rukách ako bahno a tiež spôsobovala rozpadnutie gule. Pokiaľ používate zeminu, ktorá neobsahuje rašelinník, primiešajte ho do nej. Celú zmes dobre premiešajte, aby z nej vznikla ílovitá zmeska. Ak sa však zmes nerozpadáva, môžete začať so samotným vytváraním gúľ. Priemer gúľ bude závisieť od veľkosti rastliny, ktorú budete chcieť do gule zasadiť. Pri rastline s výškou 40-50 cm počítajte s guľou o priemere 20 cm. Pri väčších jedincoch počítajte s vytvorením machovej gule s väčším priemerom. Potom už len stačí zo zmesi vyformovať guľu. V podstate možno vytvárať aj iné tvary, nielen guľu. Pokiaľ to dovolí hmota, dajú sa vytvoriť aj hranaté či klasické guľaté tvary. Pri troche šikovnosti nebude problém vytvoriť hranol alebo kvapku vody. Najčastejšie (a aj najľahšie) sa však vytvára guľa.
Rôzne druhy rastlín upravené ako kokedamy
Ďalší postup spočíva vo vybraní rastliny z pôvodného črepníka, pričom odstránite prebytočnú zeminu. Rastlinu s takto upravenou koreňovou sústavou vložíte do pripravenej gule, pričom celý koreňový bal ílovou zeminou kompletne zabalíte. Mach, ktorý neskôr použijete na obalenie gule, najprv navlhčite vodou z rozprašovača. Navlhčený mach po vrstvách prikladajte po celom povrchu gule a jemne pritlačte, ako keby ste vytvárali guľu zo snehu. Keď je guľa celá obložená machom, môžete ju zafixovať vhodným špagátom. Pre tento účel je vhodná niť rovnakej alebo aspoň podobnej farby, aký je mach. Môžete však použiť aj niť či špagát vyrobený z pevnejšieho materiálu. Aj rybársky vlasec je vhodný na tento účel. Ak podobným spôsobom vytvoríte ďalšie kokedamy, vytvoríte tak atmosféru rastlín voľne vznášajúcich sa v povetrí
Keď už máte guľu obviazanú niťou, načase je celú machovú guľu namočiť v miske s vodou. Namáčajte len machovú guľu, nie celú rastlinu! Nechajte machovú guľu močiť v miske aspoň 10 minút. (Dostatočným znakom, že machová guľa dostatočne nasiakla vodou, je skutočnosť, že po čase prestanú z nej unikať bublinky vzduchu). Dostatočne zaliatu machovú guľu s do nej vysadenou rastlinou môžete zavesiť, kde sú rastline vyhovujúce podmienky.
Voľne visiace kokedamy vytvárajú pocit, ako keby sa rastliny samé vznášali vo vzduchu. Najmä keď použijete rybí vlasec.
Samozrejme, kokedamu nemusíte vždy zavesiť, môže byť voľne položená napríklad v sklenenej miske, váze či podložke z iného materiálu. Pekné je však vytvoriť si takýchto kokedám viac a nechať ich visiac hompáľať sa voľne vo vzduchu. Keďže nie je rastlina vysadená v pevnom kvetináči ale len v ílovej zmesi obalenej machom, ktorá má tendenciu rýchlejšie presychať, majte na pamäti, že aj zalievať takto zasadenú rastlinu bude nutné častejšie.
Pestujú sa veľmi jednoducho a jediné, čo potrebujú, je vhodné miesto, dostatok svetla, vody a vzduchu. Ich ďalšie ošetrovanie (zalievanie) je jednoduché. Spočíva v namáčaní machovej gule vo vedre s vodou, tak ako sme uviedli vyššie. Rastliny, ktoré vodu milujú, ponoríme do vedra s vodou a prebytočnú vodu necháme stiecť, prípadne jemným stlačením trochu vyžmýkame. Naproti tomu sukulentné druhy len položíme na chvíľu na podnos s vodou, aby si sami načerpali potrebnú vlahu. Aby aj rastliny prospievali, je potrebné pridať do roztoku hnojivo. Kokedamy nepresádzame.
Čo sa týka životnosti kokedamy, je rovnaká ako v prípade klasicky pestovaných rastlín - rastlín zasadených v črepníku. Pri následnej dobrej starostlivosti mach začne na guli sám rásť, čím ešte viac spevní samotnú guľu. Vyskúšate?