Kokedama

PDF Tlačiť E-mail

Rastliny sa najčastejšie pestujú v zemine, prípadne v minerálnom substráte. Niektoré zase ako hydrokultúra, prípadne len vo vode so živným roztokom. Broméliovité rastliny prijímajú vlahu zo vzduchu. Už sme tu mali aj visiace kvetináče, do ktorých posadené rastliny viseli dole hlavou. Viete však, že existuje spôsob, keď vám rastliny len tak poletujú nad hlavou, visiace na špagáte?


 

Vytvorenie kokedamy, rovnako ako je to u bonsajov, je umenie typické pre Japonsko.


Ide o pomerne nový trend pestovať interiérové rastliny v zemine ale bez črepníka. Koreňové baly rastlín sú obalené v machu. Ten je následne zviazaný špagátom, ktorého koniec priviažeme zo stropu alebo iného vyvýšeného bodu. Tak, aby sa mohla rastlina voľne vo vzduchu vnášať. Tento štýl sa nazýva "kokedama" (slovo "ko key" znamená mach a "da ma" guľa) a v pestovaní sa prvý krát objavil v Japonsku. Možno sa stretnete aj s názvom "string garden", ktorý odkazuje na fakt, že rastliny vysia zabalené v machovej guli na špagáte. Pôvodne to bol typ bonsaja zvaný nearai, ktorý sa tešil veľkej obľube v 17. až 19. storočí. V podstate šlo o rastlinu, ktorých koreňová sústava bola kompaktná a vďaka machu si zachovávala pevnú štruktúru. Takto bola celá rastlina vystavená na podložke, kde naplno vynikla jej krása. Ide teda o pestovanie rastlín v machovej guli. Tento štýl pestovania rastlín (takto možno pestovať ktorýkoľvek druh izbovej rastliny, a dokonca aj exteriérové trvalky) si získava čoraz viac nadšencov. V zjednodušenej forme tento štýl pestovania pripomína rastlinu zakorenenú a ďalej pestovanú v zakoreňovačoch Jiffy-pot.

Podľa ďalšieho použitia kokedamy poznáme dva druhy – voľne visiace kokedamy, ktoré je možno zavesiť v priestore (a dokonca aj dole hlavou) a kokedamy, ktoré sa umiestňujú na ozdobnú podložku.Ako si môžete niečo podobné

sami vytvoriť

a ako sa treba ďalej o svoju "kokedamu" starať?Predtým, ako vôbec začnete, je nutné si pripraviť všetko potrebné. Na výrobu "kokedama" budete potrebovať nasledovné:

- hlavná zemina - zmes rašelinovej zeminy, akú zvyčajne používate. Doporučená je však špecializovaná zemina, už vopred namiešaná pre tento účel, ktorá je bohatá na živiny a s pridaným pomaly rozpustným hnojivom
- tzv. "akadama" zemina. Hoci ju možno vynechať, je lepšie použiť aj ju. Stará sa totiž o drenáž pre rastliny. Ide o zrnitú zmes, ktorá sa využíva pri pestovaní bonsajov. Niečo podobné je zulkastrát, ktorý sme spomínali pri hydrokultúrach.
- samozrejme, mach, rašelinník.

Ďalej budete potrebovať rukavice, vedro, noviny, vodu, nožnice a niť, špagát, motúz. A samozrejme, vybranú rastlinu, ktorú chcete pretvoriť na kokedamu. Aby ste sa vyhli prípadnému prvému sklamaniu, zvoľte pre začiatok nenáročné druhy rastlín s jednoduchým pestovaním. Napríklad druhy ako Chlorophytum, Sansevieria a prípadne sukulenty. Prvé úspechy vás isto posmelia a aj sami si trúfnete na iné druhy rastlín.Zmes z vyššie uvedených zložiek môžete vytvoriť v nasledovných pomeroch:
hlavná zemina : akadama v pomere 7 : 3
hlavná zemina : piesčitá zemina : akadama v pomere 5 : 1,5 : 3,5

Môžete vyskúšať aj zmes v inom, svojom vlastnom pomere. V Japonsku je dokonca v ponuke už hotový produkt - kompletne vytvarovaná a obalená machová guľa, do ktorej stačí už len vložiť rastlinu, vyplniť ju namiešanou zmeskou a rastlinu môžete hneď aj zavesiť. Pomer jednotlivých zložiek zmesi sa tiež môže meniť v závislosti od druhu rastliny, ktorý nakoniec budete takto "vysádzať". Vzniknutá zmes musí byť však tvárna. Ak sa vám zdá, že sa zmes rozpadáva, prilejte malé množstvo vody a opäť premiešajte. Vyhnite sa však konzistencii ílu, ktorá by sa lepila po rukách ako bahno a tiež spôsobovala rozpadnutie gule. Pokiaľ používate zeminu, ktorá neobsahuje rašelinník, primiešajte ho do nej. Celú zmes dobre premiešajte, aby z nej vznikla ílovitá zmeska. Ak sa však zmes nerozpadáva, môžete začať so samotným vytváraním gúľ. Priemer gúľ bude závisieť od veľkosti rastliny, ktorú budete chcieť do gule zasadiť. Pri rastline s výškou 40-50 cm počítajte s guľou o priemere 20 cm.  Pri väčších jedincoch počítajte s vytvorením machovej gule s väčším priemerom. Potom už len stačí zo zmesi vyformovať guľu. V podstate možno vytvárať aj iné tvary, nielen guľu. Pokiaľ to dovolí hmota, dajú sa vytvoriť aj hranaté či klasické guľaté tvary. Pri troche šikovnosti nebude problém vytvoriť hranol alebo kvapku vody. Najčastejšie (a aj najľahšie) sa však vytvára guľa.


Rôzne druhy rastlín upravené ako kokedamy


Ďalší postup spočíva vo vybraní rastliny z pôvodného črepníka, pričom odstránite prebytočnú zeminu. Rastlinu s takto upravenou koreňovou sústavou vložíte do pripravenej gule, pričom celý koreňový bal ílovou zeminou kompletne zabalíte. Mach, ktorý neskôr použijete na obalenie gule, najprv navlhčite vodou z rozprašovača. Navlhčený mach po vrstvách prikladajte po celom povrchu gule a jemne pritlačte, ako keby ste vytvárali guľu zo snehu. Keď je guľa celá obložená machom, môžete ju zafixovať vhodným špagátom. Pre tento účel je vhodná niť rovnakej alebo aspoň podobnej farby, aký je mach. Môžete však použiť aj niť či špagát vyrobený z pevnejšieho materiálu. Aj rybársky vlasec je vhodný na tento účel. Ak podobným spôsobom vytvoríte ďalšie kokedamy, vytvoríte tak atmosféru rastlín voľne vznášajúcich sa v povetrí

Keď už máte guľu obviazanú niťou, načase je celú machovú guľu namočiť v miske s vodou. Namáčajte len machovú guľu, nie celú rastlinu! Nechajte machovú guľu močiť v miske aspoň 10 minút. (Dostatočným znakom, že machová guľa dostatočne nasiakla vodou, je skutočnosť, že po čase prestanú z nej unikať bublinky vzduchu). Dostatočne zaliatu machovú guľu s do nej vysadenou rastlinou môžete zavesiť, kde sú rastline vyhovujúce podmienky.

 

Voľne visiace kokedamy vytvárajú pocit, ako keby sa rastliny samé vznášali vo vzduchu. Najmä keď použijete rybí vlasec.


Samozrejme, kokedamu nemusíte vždy zavesiť, môže byť voľne položená napríklad v sklenenej miske, váze či podložke z iného materiálu. Pekné je však vytvoriť si takýchto kokedám viac a nechať ich visiac hompáľať sa voľne vo vzduchu. Keďže nie je rastlina vysadená v pevnom kvetináči ale len v ílovej zmesi obalenej machom, ktorá má tendenciu rýchlejšie presychať, majte na pamäti, že aj zalievať takto zasadenú rastlinu bude nutné častejšie.

Pestujú sa veľmi jednoducho a jediné, čo potrebujú, je vhodné miesto, dostatok svetla, vody a vzduchu. Ich ďalšie ošetrovanie (zalievanie) je jednoduché. Spočíva v namáčaní machovej gule vo vedre s vodou, tak ako sme uviedli vyššie. Rastliny, ktoré vodu milujú, ponoríme do vedra s vodou a prebytočnú vodu necháme stiecť, prípadne jemným stlačením trochu vyžmýkame. Naproti tomu sukulentné druhy len  položíme na chvíľu na podnos s vodou, aby si sami načerpali potrebnú vlahu. Aby aj rastliny prospievali, je potrebné pridať do roztoku hnojivo. Kokedamy nepresádzame.

Čo sa týka životnosti kokedamy, je rovnaká ako v prípade klasicky pestovaných rastlín - rastlín zasadených v črepníku. Pri následnej dobrej starostlivosti mach začne na guli sám rásť, čím ešte viac spevní samotnú guľu. Vyskúšate? Wink

 

 


Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
Netopieria rastlina V obchodoch s kvetmi, kde sa objavuje sporadicky, nájdete rastlinu s názvom Tacca chantrieri (Taka Chantrierova). Aj keď je v ponuke už niekoľko rokov, patrí medzi pomerne nové a neznáme druhy. Je výnimočná svojimi kvetmi. Vďaka nim aj dostala táto rastlina ľudový názov "netopieria rastlina", "čierna netopierka".       Rod Tacca zahŕňa necelých 20 druhov, ktoré pochádzajú z rôznych tropických oblastí sveta. Nájdete ich v Južnej Amerike, v rovníkových oblastiach Afriky, ale aj v severnej Austrálii či juhovýchodnej Ázii. Dokonca rastie aj na tropických ostrovoch v Tichom oceáne. Všetky druhy okrem netypických kvetov charakterizuje morfológia rastliny. Rastlinu tvorí prízemná ružica jednoduchých ale zato pomerne veľkých listov elipsovitého tvaru s dlhými stopkami sviežej zelenej farby, ktoré vekom stmavnú. Jednotlivé druhy sa od seba líšia jednak svojim pôvodom ale na prvý pohľad najmä farbou kvetov. Kvety sú pomerne veľké, takmer čierne (skôr však tmavohnedé), do okolíka usporiadané. "Kvety" tvoria tmavo hnedé listene, ktoré svojím tvarom pripomínajú letiaceho netopiera. Ich priečna dĺžka je až 12 centimetrov a pravé kvety, ktoré nájdete na "nitkách", ktoré môžu dosahovať až 28 centimetrov. Tie sú rozložené v priestore do okolíka. Svojím tvarom kvetenstvá tak-trochu pôsobia aj ako kvety orchideí. A musíme povedať, že s orchideami má taka spoločné ešte niečo... Najznámejšie sú zo všetkých druhov dva, ktoré sú aj ponúkané v obchodoch s kvetmi. Sú to Tacca chantrieri a Tacca integrifolia. T. integrifolia sa bežne nazýva aj "biela netopierka". Tento druh je totiž veľmi podobný tomu predošlému, len jeho listene sú zafarbené na bielo. T. integrifolia je tiež aj väčšia ako T. chantrieri, dosahuje až 1,5 metra (takmer dvojnásobok veľkosti T. chantrieri, ktorý dorastá len do 60 až 90 cm.) . Druh Tacca leontopetaloides napríklad pochádza zo severnej Austrálie, Novej Quiney, rozšírená je aj na tichomorských ostrovoch Polynézie a Mikronézie a jej kvety sú krémovej farby. Ďalší druh Tacca palmata je pôvodom z Malajzie a má zase lesklé listene jasno zelenej farby. Tacca chantrierei pochádza z tropických regiónov juhovýchodnej Ázie vrátane Thajska a južnej Číny, najmä z provincie Yunnan. Sú podrastové rastliny, takže viac preferujú tieň. Ide o pomerne náročný druh, ktorý vyžaduje vysokú teplotu a vzdušnú vlhkosť s dobrou cirkuláciou vzduchu a dobrú drenáž, keďže miluje a doslova potrebuje veľa vody. Zvyčajne taky dostať v obchodoch v čase vegetácie, kedy aj nádherne rozkvitajú a kvitnú až do jesene. Taka patrí medzi náročnejšie druhy, takže nie je vhodná čo sa pestovania týka pre úplného začiatočníka. Ak býva v ponuke kvetinárstiev, tak len ako dospelá, vzrastnejšia rastlina, keďže odrastenejšie rastliny majú čo do pestovania väčšiu mieru úspešnosti ako malé. Tacca je náročná rastlina nielen na starostlivosť ako takú, ale predovšetkým na podmienky pre jej rast. Aké podmienky jej teda vytvoriť? Tacca pochádza z trópov a tvorí podrast vysokých stromov. Preto jej doprajte priestor s dostatočne vysokou teplotou bez priameho svetla. Taktiež sa vyhnite prudkému prievanu. Vyhovujúca je len mierna cirkulácia vzduchu, aby mala rastlina zabezpečený dostatok vlhkosti, ale zároveň nestála v črepníku premočená. Aj keď sú listy dostatočne pevné, mohli by sa pri vyššom pohybe vzduchu poškodiť. Pre taky je nevyhnutná ľahká, priepustná pôda - čo je alfa a omega pestovania tejto kurióznej rastliny. Pre tento účel je veľmi vhodný substrát pre orchidey. Ph by sa malo pohybovať  medzi 6,1 do 7,5.  Ak máte väčšie skúsenosti s pestovaním rastlín, môžete si namiešať aj sami svoju zmesku. Ťažká, ílovitá pôda spolu so stojatou vodou, prípadne chladom - pod 17 °C, vedú k postupnému odhnitiu a rozkladu celej rastliny. Čo sa týka zalievania, substrát by mal byť udržiavaný vlhký, nie však mokrý. Aby ste predišli premokreniu, nezabudnite vysypať na dno črepníka, ktorý by mal mať odvodňovacie otvory, štrk či poukladať črepiny. Vzhľadom k tomu, že taka rastie rýchlo pamätajte, čím viac tepla rastline doprajete (ideálna je stála teplota 20 - 23 °C), tým častejšie ju bude potrebné aj zalievať, a rastlinu možno budete musieť zialiať častejšie - maximálne však 2x do týždňa. Ak rastlinu pestujete v priestore s nižšou vlhkosťou, listy len denne roste vodou. Vždy sa presvedčte a skontrolujte pôdu, aby ste sa ubezpečili, že zachovávate rovnováhu. Take rovnako doprajte aj výživu. Na prihnojenie, ktoré sa robí zjari raz za 2-3 týždne, použite hnojivo určené pre orchidey. Hoci sú taky trváce rastliny, v zimnom období rastú predsa len trochu pomalšie. Pestujte ju pri teplote okolo 17-18 °C a nechajte povrch zeminy medzi zálievkami trochu vyschnúť. V zimnom období rastlinu nehnojte! Rovnako neumiestňujte rastlinu k výhrevnému telesu. Ako vidíte, taka naozaj patrí do rúk už skúsených pestovateľov rastlín. Napriek svojim nárokom poskytuje jeden z najzaujímavejších "zjavov" v ríši flóry. Hoci je podobná vzhľadom známejšiemu lopatkovcu (Spathiphyllum), vďaka svojim unikátnym a až desivo pôsobiacim kvetenstvám omráčia snáď každého milovníka kvetov.   Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
5.6.2017 viac »
KVET VYSTAVY FLORA BRATISLAVA 2017 Tak ako po iné minulé roky, aj tento rok už po 38. krát otvára svoje brány areál výstaviska Incheba Expo všetkým milovníkom flóry a záhradníčenia na medzinárodnej výstave kvetov a zahradníctva Flóra Bratislava 2017. Čo môžete na výstave obdivovať? Obrovské množstvo kvetov, interiérových či záhradných rastlín, aranžmány, expozície malých či veľkých bonsajov, kaktusov, semien... predstaví sa tu viac ako 150 vystavovateľov a predajcov zo Slovenska, Česka, Talianska, Holandska, Francúzska, Poľska a Maďarska. Svoje miesto si na ploche 11 000 metrov² však nájdu aj záhradkári - aby si prezreli záhradnú mechanizáciu, náradie, záhradný nábytok, ako aj ďalší tovar určený do záhrady, či spojený s kvetmi a záhradou. A veľa, veľa kvetov, ktoré si môžete aj priamo na výstave zakúpiť. Ak máte záujem o floristiku, tento rok je na programe výsostne kráľovská téma. Tohtoročná výstava sa totiž nesie v duchu osláv tristého výročia narodenia Márie Terézie. Keďže "Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska", ako znie celý jej titul, sa narodila 13. mája roku 1717, tohto roku si pripomíname už tristé výročie jej narodenia. Jej význam je nedozierny - Mária Terézia sa pričinila o ekonomické a školské reformy, okrem toho podporovala obchod a rozvoj poľnohospodárstva a zreorganizovala armádu. Stala sa kľúčovou postavou v politike 18. storočia v Európe a Habsburskej monarchii priniesla jednotnosť. Bola považovaná za jednu s najschopnejších panovníkov vtedajšej doby a dokonca aj v súčasnosti sa o nej hovorí ako o jednej z najschopnejších panovníkov Habsburského rodu. Svojmu manželovi, Františkovi I. Lotrinskému porodila až 16 detí, z ktorých najvýznamnejší boli Mária Antoinetta, francúzska kráľovná, Jozef II. Habsburský, rímskonemecký cisár a Leopold II. O jej vzdelanosti hovorí fakt, že hovorila plynulo taliansky, francúzsky, španielsky a latinsky. Expozícia vytvorená pri príležitosti 300. výročia narodenia Márie Terézie.   Akiste sa už neviete dočkať, aký je tohtoročný Kvet Flóry Bratislava 2017. Je ním stračonôžka - Delphinium, ako znie jej latinský odborný názov. Ide o trvalku kvitnúcu v letnom období. Pôvodné druhy pochádzajú z Európy a Ázie, ale rásť ich nájdete aj v severných oblastiach tropickej Afriky. Kvety, súkvetia sú pomerne dlhé, vzpriamené, usporiadané v strapcoch alebo metlinách. Samotné kvety sú súmerné, jednoduché ale aj pln, s ostrohou. Sú modrej, fialovej bielej a ružovej farby. V záhradách kvitnú od júna až júla po celé leto. Poznáme až 300 druhov (jeden z nich, Delphinium oxysepalum - Stračonôžka tatranská nájdete aj vo Vysokých Tatrách). Známe a cenené ako rezané kvety sú druhy D.x cultorum, D. 'Pacific' a D. x belladonna a množstvo ich farebných variet.   Autorom návrhu a celej realizácie expozície je atelíér Róbert Bartolen v Nitre. Na vytvorenie celej expozície bolo použitých 2500 kusov týchto prenádherných kvetov, ktoré sme mohli tiež obdivovať aj v kyticiach pri nedávnej voľbe MISS SLOVENSKO 2017.   Stračonôžky ako záhradné rastliny majú rady veľa svetla, nie však priamo úpal a výživnejšie vlhké pôdy. Kedže ide vzrastom o vysoký druh, je vhodné porasty priväzovať k opore. Inak veľmi ľahko políhajú, najmä vo veterných polohách. Veľmi ľahko sa pestujú a ak si budete chcieť rastliny namnožiť, môžete tak učiniť na jar delením, semenom alebo koreäovými odrezkami. Vysádzajte ich samostatne viacero farieb, ale pekne vyniknú aj spolu s inými trvalkami.       Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 30 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
4.5.2017 viac »
Kedy sa rastliny presádzajú? Spôsob, ako presádzať rastliny do väčších kvetináčov, môže byť viacerým milovníkom flóry už zrejmý. Ako sa však spoznáte na prvý pohľad na rastline, že presadenie je nanajvýš potrebné? Izbové rastliny, pokiaľ majú dostatok tepla, svetla a dostatočnú zálievku, rastú pomerne rýchlo. Vo veľmi dobrých podmienkach môžu rásť dokonca tak intenzívne, že skôr či neskôr ich budete musieť presadiť do väčších kvetináčov. Rastliny (bez rozdielu druhu) však už samé dokážu naznačiť potrebu presadiť. Ak ich necháte nepresadené, čoskoro to bude na nich aj poznať. Vyzerajú nezdravo, nezriedka je badať na takých rastlinách aj výskyt škodcov a chorôb. Ak sa starostlivosť zanedbá, mnohokrát im už nepomôže ani akýkoľvek pokus o ich záchranu. Ako takýmto stavom predchádzať? Včasnému presadeniu rastlín. Ako teda spoznáte, že je už najvyšší čas? - V prvom rade to vidieť na rastline. Aj keď môže na prvý pohľad vyzerať pekne husto, v podstate prestáva rásť. (Vidno to najmä u priesad letničiek, muškátov či iných záhradných druhov, ktoré by sa mali po zakúpení čo najskôr presadiť do koncových (väčších) nádob, hrantov a podobne.) Jej nové prírastky sú akoby zakrpatené, pri pestrofarebných druhoch nevyfarbené a bledé. Je to znak, že korene už nemajú v zemi dostatok miesta a najmä nemajú zeminu, ktorá im poskytuje živiny. Teda, korene už vyplnili celý kvetináč a nie je v ňom dostatok zeminy pre zdravý vývoj rastliny. - Ak rastlina rýchlo vedne, neznamená to, že je potrebné častejšie zalievať. Je to príznak, (ako sme opísali vyššie), že korene vyplnili kvetináč, takže aj keď zalejete, voda v podstate len prejde črepníkom ako cez sito. Nepomôže, keď postavíte črepník do podmisky a necháte, nech si sama rastlina načerpá vodu. V tomto prípade ju len zbytočne vystavujete nebezpečenstvu vzniku preliatia a tým aj hniloby. - Ak si nie ste istí, či sa vašich rastlín týkajú prvé dva prípady, u tretieho si môžete byť celkom istí. Je to kontrola prekorenenia. Obyčajne už cez odtokové otvory vyrastajúce korene predznamenávajú ubúdajúce množstvo zeminy v črepníku. Ďalším príznakom bývajú zdeformované umelohmotné kvetináče. Aj pohľad zvrchu na zem v črepníku napovedá, že zemina je ťažká. Voda ňou len problematicky prechádza a ak aj prejde, tak rýchlo odtečie na dno či mimo kvetináča do podmisky. Ak však rastlinu z črepníka vyberiete a vidíte korene vinúce sa po obvode črepníka, ktoré navyše začínajú mať hnedastý odtieň, je to znak neodkladať vec na neskôr, konať rýchlo a rastlinu presadiť. Najbezpečnejšie stav však zistíte, keď koreňovú sústavu skontrolujete sami. Stačí rastlinu vybrať z črepníka a takto si prezrieť korene. Urobiť tak môžete 2 spôsobmi: a.) Jemným stlačením kvetináča po stranách, ktorým dostanete medzi steny kvetináča a korene vzduch. Ten vám pomôže pri vyberaní rastliny. Pomôcť vytlačeniu rastliny z črepníka si môžete aj stlačením kvetináča zospodu. Kvetináč však stláčajte jemne, aby ste nepoškodili či už korene alebo listy či vetvičky rastliny. b.) Ak sa vám nedá vybrať rastlinu z črepníka jemným spôsobom, je potrebné prejsť k tomu hrubšiemu. Zoberte si nôž s dlhou čepeľou. Zasuňte ho medzi stenu kvetináča a koreňový bal. postupne pomalým zarezávaním sa medzi kvetináč a korene prejdite celým obvodom kvetináča. Koreňový bal by mal byť už uvoľnený a rastlina aj sama vypadne z kvetináča. Ak by ani to nepomohlo, skontrolujte, či zospodu neprerastá cez odtokové dierky. Kvetináč stlačte zospodu, ako sme uviedli v prvom prípade. Vždy sa snaže vyberať rastlinu z kvetináča bez poškodenia koreňov. Niektoré druhy či skupiny rastlín porušenie koreňov nemusia znášať. Iným naopak pomôžete v prekoreňovaním novým substrátom. Avšak VŽDY aspoň 24 hodín pred tým, ako sa chystáte vybrať rastlinu, či už sa chystáte len skontrolovať korene, alebo idete rastlinu presadiť, kvetináč ponorte do väčšej nádoby s vodou, aby sa rastlina dostatočne napila. Tým sa aj korene samé uvolnia od črepníka a vy budete môcť bez problémov či následných dôsledkov rastlinu vybrať a presadiť.   Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
19.4.2017 viac »