Kokedama

PDF Tlačiť E-mail

Rastliny sa najčastejšie pestujú v zemine, prípadne v minerálnom substráte. Niektoré zase ako hydrokultúra, prípadne len vo vode so živným roztokom. Broméliovité rastliny prijímajú vlahu zo vzduchu. Už sme tu mali aj visiace kvetináče, do ktorých posadené rastliny viseli dole hlavou. Viete však, že existuje spôsob, keď vám rastliny len tak poletujú nad hlavou, visiace na špagáte?


 

Vytvorenie kokedamy, rovnako ako je to u bonsajov, je umenie typické pre Japonsko.


Ide o pomerne nový trend pestovať interiérové rastliny v zemine ale bez črepníka. Koreňové baly rastlín sú obalené v machu. Ten je následne zviazaný špagátom, ktorého koniec priviažeme zo stropu alebo iného vyvýšeného bodu. Tak, aby sa mohla rastlina voľne vo vzduchu vnášať. Tento štýl sa nazýva "kokedama" (slovo "ko key" znamená mach a "da ma" guľa) a v pestovaní sa prvý krát objavil v Japonsku. Možno sa stretnete aj s názvom "string garden", ktorý odkazuje na fakt, že rastliny vysia zabalené v machovej guli na špagáte. Pôvodne to bol typ bonsaja zvaný nearai, ktorý sa tešil veľkej obľube v 17. až 19. storočí. V podstate šlo o rastlinu, ktorých koreňová sústava bola kompaktná a vďaka machu si zachovávala pevnú štruktúru. Takto bola celá rastlina vystavená na podložke, kde naplno vynikla jej krása. Ide teda o pestovanie rastlín v machovej guli. Tento štýl pestovania rastlín (takto možno pestovať ktorýkoľvek druh izbovej rastliny, a dokonca aj exteriérové trvalky) si získava čoraz viac nadšencov. V zjednodušenej forme tento štýl pestovania pripomína rastlinu zakorenenú a ďalej pestovanú v zakoreňovačoch Jiffy-pot.

Podľa ďalšieho použitia kokedamy poznáme dva druhy – voľne visiace kokedamy, ktoré je možno zavesiť v priestore (a dokonca aj dole hlavou) a kokedamy, ktoré sa umiestňujú na ozdobnú podložku.Ako si môžete niečo podobné

sami vytvoriť

a ako sa treba ďalej o svoju "kokedamu" starať?Predtým, ako vôbec začnete, je nutné si pripraviť všetko potrebné. Na výrobu "kokedama" budete potrebovať nasledovné:

- hlavná zemina - zmes rašelinovej zeminy, akú zvyčajne používate. Doporučená je však špecializovaná zemina, už vopred namiešaná pre tento účel, ktorá je bohatá na živiny a s pridaným pomaly rozpustným hnojivom
- tzv. "akadama" zemina. Hoci ju možno vynechať, je lepšie použiť aj ju. Stará sa totiž o drenáž pre rastliny. Ide o zrnitú zmes, ktorá sa využíva pri pestovaní bonsajov. Niečo podobné je zulkastrát, ktorý sme spomínali pri hydrokultúrach.
- samozrejme, mach, rašelinník.

Ďalej budete potrebovať rukavice, vedro, noviny, vodu, nožnice a niť, špagát, motúz. A samozrejme, vybranú rastlinu, ktorú chcete pretvoriť na kokedamu. Aby ste sa vyhli prípadnému prvému sklamaniu, zvoľte pre začiatok nenáročné druhy rastlín s jednoduchým pestovaním. Napríklad druhy ako Chlorophytum, Sansevieria a prípadne sukulenty. Prvé úspechy vás isto posmelia a aj sami si trúfnete na iné druhy rastlín.Zmes z vyššie uvedených zložiek môžete vytvoriť v nasledovných pomeroch:
hlavná zemina : akadama v pomere 7 : 3
hlavná zemina : piesčitá zemina : akadama v pomere 5 : 1,5 : 3,5

Môžete vyskúšať aj zmes v inom, svojom vlastnom pomere. V Japonsku je dokonca v ponuke už hotový produkt - kompletne vytvarovaná a obalená machová guľa, do ktorej stačí už len vložiť rastlinu, vyplniť ju namiešanou zmeskou a rastlinu môžete hneď aj zavesiť. Pomer jednotlivých zložiek zmesi sa tiež môže meniť v závislosti od druhu rastliny, ktorý nakoniec budete takto "vysádzať". Vzniknutá zmes musí byť však tvárna. Ak sa vám zdá, že sa zmes rozpadáva, prilejte malé množstvo vody a opäť premiešajte. Vyhnite sa však konzistencii ílu, ktorá by sa lepila po rukách ako bahno a tiež spôsobovala rozpadnutie gule. Pokiaľ používate zeminu, ktorá neobsahuje rašelinník, primiešajte ho do nej. Celú zmes dobre premiešajte, aby z nej vznikla ílovitá zmeska. Ak sa však zmes nerozpadáva, môžete začať so samotným vytváraním gúľ. Priemer gúľ bude závisieť od veľkosti rastliny, ktorú budete chcieť do gule zasadiť. Pri rastline s výškou 40-50 cm počítajte s guľou o priemere 20 cm.  Pri väčších jedincoch počítajte s vytvorením machovej gule s väčším priemerom. Potom už len stačí zo zmesi vyformovať guľu. V podstate možno vytvárať aj iné tvary, nielen guľu. Pokiaľ to dovolí hmota, dajú sa vytvoriť aj hranaté či klasické guľaté tvary. Pri troche šikovnosti nebude problém vytvoriť hranol alebo kvapku vody. Najčastejšie (a aj najľahšie) sa však vytvára guľa.


Rôzne druhy rastlín upravené ako kokedamy


Ďalší postup spočíva vo vybraní rastliny z pôvodného črepníka, pričom odstránite prebytočnú zeminu. Rastlinu s takto upravenou koreňovou sústavou vložíte do pripravenej gule, pričom celý koreňový bal ílovou zeminou kompletne zabalíte. Mach, ktorý neskôr použijete na obalenie gule, najprv navlhčite vodou z rozprašovača. Navlhčený mach po vrstvách prikladajte po celom povrchu gule a jemne pritlačte, ako keby ste vytvárali guľu zo snehu. Keď je guľa celá obložená machom, môžete ju zafixovať vhodným špagátom. Pre tento účel je vhodná niť rovnakej alebo aspoň podobnej farby, aký je mach. Môžete však použiť aj niť či špagát vyrobený z pevnejšieho materiálu. Aj rybársky vlasec je vhodný na tento účel. Ak podobným spôsobom vytvoríte ďalšie kokedamy, vytvoríte tak atmosféru rastlín voľne vznášajúcich sa v povetrí

Keď už máte guľu obviazanú niťou, načase je celú machovú guľu namočiť v miske s vodou. Namáčajte len machovú guľu, nie celú rastlinu! Nechajte machovú guľu močiť v miske aspoň 10 minút. (Dostatočným znakom, že machová guľa dostatočne nasiakla vodou, je skutočnosť, že po čase prestanú z nej unikať bublinky vzduchu). Dostatočne zaliatu machovú guľu s do nej vysadenou rastlinou môžete zavesiť, kde sú rastline vyhovujúce podmienky.

 

Voľne visiace kokedamy vytvárajú pocit, ako keby sa rastliny samé vznášali vo vzduchu. Najmä keď použijete rybí vlasec.


Samozrejme, kokedamu nemusíte vždy zavesiť, môže byť voľne položená napríklad v sklenenej miske, váze či podložke z iného materiálu. Pekné je však vytvoriť si takýchto kokedám viac a nechať ich visiac hompáľať sa voľne vo vzduchu. Keďže nie je rastlina vysadená v pevnom kvetináči ale len v ílovej zmesi obalenej machom, ktorá má tendenciu rýchlejšie presychať, majte na pamäti, že aj zalievať takto zasadenú rastlinu bude nutné častejšie.

Pestujú sa veľmi jednoducho a jediné, čo potrebujú, je vhodné miesto, dostatok svetla, vody a vzduchu. Ich ďalšie ošetrovanie (zalievanie) je jednoduché. Spočíva v namáčaní machovej gule vo vedre s vodou, tak ako sme uviedli vyššie. Rastliny, ktoré vodu milujú, ponoríme do vedra s vodou a prebytočnú vodu necháme stiecť, prípadne jemným stlačením trochu vyžmýkame. Naproti tomu sukulentné druhy len  položíme na chvíľu na podnos s vodou, aby si sami načerpali potrebnú vlahu. Aby aj rastliny prospievali, je potrebné pridať do roztoku hnojivo. Kokedamy nepresádzame.

Čo sa týka životnosti kokedamy, je rovnaká ako v prípade klasicky pestovaných rastlín - rastlín zasadených v črepníku. Pri následnej dobrej starostlivosti mach začne na guli sám rásť, čím ešte viac spevní samotnú guľu. Vyskúšate? Wink

 

 


Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
What can office plants reveal? There were written so many articles about the importance of indoor plants in your homes and work places. They can clean the air, they do help to keep your places comfortable, pleasurable and so homy. They can be even a reflection of your mood and current situation as well. The plants will tell about you everything, because they "know" you. We mean the conditions they're living in. Surely you have already noticed it. There's something extraordinary, so "talkative", what can describe, reveal your current status and economic indicators of your company right away. Is your business doing well, or are you in bankruptcy? Are you going through a tense period right now? Or are you at the top of your field of industry, greatest of all time? Leaders? You can see it at the first sight. Look at your office plants and judge it for yourself.Answer the following questions...Have you selected suitable plant species and planters or other necessary accessories? Are the plants located in the right places? Did you provide them appropriate care? Is your office in an old building or are you renting a new one? Is that building in the city center, or is your "neighbor" a car park or even worse, are you on the periphery? Do you have a splendid view of the river or do you have the office windows directed to the rubbish? And do you ever have any plants in your office? Do they thrive well or do they just vegetate? By the way, is your business doing well? Do you have any reserves? Do you need something to improve? You can see everything on your office plants. No joke!We can reveal what your plants "talk" about you as well as the financial condition and potencial of your business. Please read on.#1If you use common plastic pots for your plants and they look like they were watered long months ago, they're stagnating, and (or) full of pests and disease.What does it mean?Perhaps you will not be surprised that your business is just one big problem. At least, it will be. Sooner or later. Definitely once. You're always fighting with all your bills and trying to keep up good level at all cost. Or do you have already debts, executions? Get rid of them, or better, avoid them! You ought to do something with it!#2If you use common plastic (ceramic or whatever sort of) pots, and your office plants seem to look good.What does it mean?Your business is doing well, almost unaccountably. Is it possible? How can your business ever work in this way? You're really lucky man! Indeed! But in spite of this fact, you're not using fully (or you don't know how to use) your financial potential. That's so awful!#3If you use your money, among other things, on better sorts of pots or modern planters and your plants don't thrive well.What does it mean?Don't be perfect in everything, please! You don't need it as much as you don't need to have everything so stylish, up-to-date and expensive! Oh Gosh! You don't need all this uselessness you spent so much money on! By the way, we mean those luxury plant decorations, of course! Concentrate on the proper things you're so excellent in and which help you make money!#4If you spend your money, among other things, on whatever sorts of pots or modern planters which suit you and your plants thrive well.What does it mean?This is Your time, Your playground and You're full of Energy! Your business as well. You are the Winner! You're really excellent! Profit is your nickname! With reserves... See the explanation for #2, please and make a little progress. Everything can be better!#5If you spend your money, among other things, on better (or whatever) sorts of pots or modern planters and your plants thrive very well, grow fast, so you can multiply them (hypothetically) and they even bloom regularly.What does it mean?Congratulations! Your business is doing really very well. Even more than you can imagine! You are economically so strong, progressive fully, and expanding fast. And, let's say it in full - your financial potential is really gigantic! We dare to quantify it - the global value of doing your business is more than 5 hundred million U.S. dollars! Literally. #6If you don't have any plants, and your business is 'out of order'.What does it mean?Oh man! You keep on complaining?! And guess what? Your business isn't working. Justly! It is just your fault! See the explanation for #1 and wake up finally! Please, please, please! Make something with it quickly, in your own interest! Your offices could have been so healthy with plants, and still would have looked cozy!#7If you don't have any (or just few) plants, and your business is doing well.What does it mean?What to say? Are you satisfied? Don't you want some more? Do you really know the meaning of the phrase "financial potential"? Too many questions for you? And no answer here? Have you ever thought about it? Are you OK? Really? What the hell we're talking about?!#8If you have got plants in your offices ( and it doesn't matter if they are healthy or not), and your business is put in chaos.What does it mean?Hm. Here's our advice. Change your gardener or remove all your plants! See the explanation for #1 and #3 and concentrate more on your business! Soon you'll see the results!#9If you have got lots of healthy and blooming plants in your offices and your business is doing really very well - nay, it's flourishing.What does it mean?There's no need to change anything. You are so concentrated and focused fully on your business. Everything's working great. And, probably you've been contacting us.Large amounts of money that you give for interior greenery don't mean automatically that your business were (are or will be) doing well. The more durable and healthier your office plants are, the more durable and healthy your business is. This is the most important. Remember that.     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
18.8.2018 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 3.časť - REZANÉ KVETY A KYTICE Iste sa nenájde nik, kto po tom, čo dostal kyticu rezaných kvetov do daru, ju ihneď šmarí do koša. U nás na Slovensku je zauívaným zvykom nosiť na akúkoľvek príležitost kvety. Inde sa zase nosia len na cintoríny alebo sú dokonca považované za symbol smrti. Aj keď odrezané či odstihnuté kvety vo váze rýchlo hynú, neznamená to, že by ste sa teraz mali vyhýbať všetkým kvetinárstvam. Pohľad na pekne naaranžované kytice je vskutku povznášajúci. V dnešných časoch dostať v obchodoch s kvetmi nielen široký sortiment rezaných kvetov ale aj celú plejádu prípravkov, ktoré dokážu predĺžiť ich životnosť vo vázach. Existuje zopár trikov, ako narábať s rezanými kvetmi, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Podobné platia aj pre aranžmány do aranžovacej hmoty napichané kvety. Čo si všímať, aby vám kvety v kyticiach alebo aranžmánoch vydržali čo najdlhšie?   - Ak je to možné, uchovávajte kvety, ktoré ste dostali pri nejakej príležitosti na miestach bez priameho slnečného žiarenia, mimo výhrevných telies a bez prievanu. Pri teplotách nad 20°C začína u kvetov proces zmien, ktoré urýchľujú ich hynutie. Ak vy sami kúpite v predstihu kyticu určenú pre niekoho iného, skladujte ju pokiaľ možno v chladnej miestnosti. Ideálne je chladiace zariadenie s nastavenými teplotami od 5 do 10°C ale postačí aj chladná nevykurovaná miestnosť.     - Neukladajte kvety do blízkosti televízorov, kde ich vyžarujúce teplo rovnako môže spustiť proces umierania kvetov. - Ak ste skúsenými pestovateľmi rastlín, iste viete, že mnohým kvitnúcim izbovým rastlinám sa dá napomôcť kvitnutiu tak, že k nim umiestnite ovocie. To totiž vylučuje etylén, ktorý vyvoláva v rastlinách ich rozkvitanie. U kvetov vo váze je etylén však rozsudok smrti. Vyvarujte sa preto vystaveniu kytice pri ovocí ako banán, jablká či citrusy. - Aj čistota vázy má vplyv na trvácnosť kvetov. Preto pred použitím vázu dôkladne umyte a poriadne vnútro vypláchnite.     - Samotná voda by mala byť izbovej teploty až mierne teplá. Voda sa samozrejme odparuje tým viac, čím je teplota v miestnosti vyššia. Preto vodu pravidelne dolievajte a po 2-3 dňoch (keď ste použili výživu) ju pri prvom výskyte hnilôb celkom vymeňte. Pri výmene nezabudnite tiež stonky zostihnúť. - Na trvácnosť kvetov majú veľký vplyv aj listy kvetov. Pred vložením kvetov do vázy je lepšie čo najviac listov odstrániť. Čím väčšie sú listy, tým silnejšie bude aj vyparovanie vody z nich. Zabránite tak ich rýchlemu ovädnutiu, čo je na prvý pohľad nepekné. Rovnako odstránením listov zabránite aj vzniku hniloby, ktorá spôsobí únik škodlivých látok do vody. Vidieť to najmä u ruží, orgovánu či chryzantém. - Je lepšie zoskupovať kvety kvitnúce v tom istom období. Takisto myslite na to, že určité kvety vyniknú vo váze samé, čiže ich nekombinujte s inými. Napríklad narcis si vo váze vystačí aj sám, keďže do vody vypúšťa látky, ktoré spôsobujú hynutie konkurenčných kvetov. Ak však spozorujete v kytici prvé zvädnuté kvety, odstráňujte ich priebežne.     - Nedostatočný príjem vody alebo jej znečistenie sa prejavuje skorým zväsením hlávok kvetov. Bohužiaľ, ak v obchodoch, kde sú ponúkané aj kvety, použijú znečistenú vodu, uchovateľnosť kvetov sa nepredĺži, aj keď si vy necháte doma na tom záležať. Preto radšej nekupujte hotové kytice v obchodoch, v ktorých nepatria kvety k hlavnému artiklu ponuky. Navyše, v týchto obchodných sieťach nie sú prostriedky na zabezpečenie kvetov proti vädnutiu. - u aranžmánov skontrolujte, či je aranžovacia hmota dostatočne vlhká, ak nie je, dolejte vodu - dolievať môžete aj vodu, do ktorej ste nechali rozpustiť výživu pre kvety   - ak to nie je nutné, nevyberajte z aranžmánu jednotlivé kvety. Vyberajte len s príznakmi zhnitia či usušenia. Ak kvety sklopia svoje hlávky, je to znak, že im chýba voda. Vyberte ich preto z aranžmánu, stonku zrežte a kvet nechajte voľne ponorený vo vode (najmä hortenzie). Po napití vodou ich môžete zapichnúť naspäť do aranžmánu. V neposlednom rade, rovnako ako u kvetináčových rastlín, aj u rezaných kvetov platí, že čím lepšie kvety samé si vyberiete, tým dlhšie aj vydržia. Čo to znamená? Ak idete s kyticou gratulovať o pár dní, nechajte si radšej zhotoviť novú kyticu z kvetov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Máte tak akú - takú istotu, že vyhotovená kytica podľa vášho výberu ešte zopár dní, kým sa vyberiete za gratulantom, vydrží. Aj keď bývajú v ponuke už hotové kytice, nie vždy musia byť vyhotovené hneď v deň predaja. Ak sa totiž nepredajú, bývajú udržiavané v špeciálnych chladiacich zarianeniach. Takže môžu vydržať takmer neporušené aj niekoľko dní.  Ak však potrebujete kvety hneď v ten daný deň, môžete si vyberať aj z už zhotovených kytíc. Pri kúpe kytíc myslite aj na ďalšiu skutočnosť: rezané kvety, kým sa dostanú do obchodov, môžu byť dodatočne upravované. A to buď hneď v zahradníctvach, kde sa pestujú, v skladoch alebo aj v kvetinárstvach. Týka sa to najmä rezanej zelene, listov, ktoré bývajú striekané leskom. Niektoré kvety (napríklad chryzantémy, ruže a tulipány) sú zase umelo dofarbované. Už na hotové kytice, aby vydržali čerstvé a pekné čo najdlhšie, sa zvykne aplikovať postrek proti nadmernému vyparovaniu vody, čo je síce z jednej strany dobré. Kvety tak vydržia aj v teplejších dňoch či miestnostiach. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky látky či postreky sú chemikálie, ktoré sa postupne do ovzdušia vyparujú a môžu narobiť problémy napríklad alergikom. Niektoré kvety (ľalie) majú extrémne silnú prirodnú arómu.    Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 2.časť - KAKTUSY Ďalšiu skupinu rovnako zaznávaných rastlín s pokryvenou povesťou tvoria KAKTUSY. Podobne ako u bonsajov, aj u kaktusov je to dané ich morfologickými znakmi. Na ich lodyhách sa nachádzajú tŕne, ktoré bodajú, a tým signalizujú negatívnu energiu. Nakoniec, tŕne slúžia kaktusov vo voľnej prírode na obranu. Preto by sa mohlo zdať, že starostlivosťou o kaktusu si takto vytvárate zárodky pre choroby, nešťastia či straty.   Získali si srdcia mnohých, aj keď "kvety" na nich nalepené, sú slamienky (Helichrysum): Nešťastie však nechodí po horách ale po ľuďoch, nezvaľujte preto prípadnú nepriazeň osudu na rastliny, kaktusy. Isto, ostňom je lepšie sa vyhnúť a, pravda, v rodine s malými deťmi to platí dvojnásobne. Ak by ste sa však mali orientovať iba podľa detí, domácnosti by zívali prázdnotou. Patria medzi obľúbené druhy kaktusov: Bradavkovec (Mammillaria): Preto je namieste zdravý rozum. - nevystavujte a nedržte kaktusy na miestach, kde prespávate. Ostne skutočne nepridajú na kvalite vášmu spánku. - vyvarujte sa umiestnenia kaktusov na miestach, kde sa pohybujú malé deti, ktoré by sa o ne mohli začať zaujímať viac, ako je vám milé. Takisto neumiestňujte kaktusy na miestach, kde je čulý pohyb alebo sa tam zdržiava viac ľudí. - ak ste v mladosti pestovali kaktusy, nemusíte sa ich teraz v neskoršom veku vzdávať. Umiestnite ich radšej na menej dostupné miesto vyhradené len pre ne. Prípadne, ak máte možnosť, do oddelenej, inak ohraničenej miestnosti alebo miestnosti s obmedzeným vstupom. Vytvorte si kaktusárium.     - Ak sa však kaktusov nedokážete vzdať a radi by ste im venovali "dôstojnejšie" miesto u vás doma alebo v práci, vyberte im priestor pri počítači, televízore či akomkoľvek zariadení tvoriacom elektromagnetické žiarenie. O tejto schopnosti sa vie naozaj veľmi málo, a pritom vám vďaka nej kaktusy vedia naozaj pomôcť. Viete napríklad, že sa už robili pokusy na žeruche a vplyve žiarenia z mobilných telefónov a smartfonov na ňu? Zistilo sa, že v bezprostrednej blízkosti wifi rútera nedokážu žiť a ďalej rásť, dokonca rýchlo uhynú. Naproti tomu, kaktusy sú "vybavené" vhodným ochranným "obrnením", a preto sú priam predurčené na tento účel. Pamätajte na známe "klin sa klinom vybíja". Ďalší dôvod, prečo sa ich nevzdať: aj kaktusy sú rastliny a pri dobrej starostlivosti sa vám dokážu odvďačiť svojimi kvetmi. Vzdali by ste sa ich len kvôli ich ostňom?   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »