Kokedama

PDF Tlačiť E-mail

Rastliny sa najčastejšie pestujú v zemine, prípadne v minerálnom substráte. Niektoré zase ako hydrokultúra, prípadne len vo vode so živným roztokom. Broméliovité rastliny prijímajú vlahu zo vzduchu. Už sme tu mali aj visiace kvetináče, do ktorých posadené rastliny viseli dole hlavou. Viete však, že existuje spôsob, keď vám rastliny len tak poletujú nad hlavou, visiace na špagáte?


 

Vytvorenie kokedamy, rovnako ako je to u bonsajov, je umenie typické pre Japonsko.


Ide o pomerne nový trend pestovať interiérové rastliny v zemine ale bez črepníka. Koreňové baly rastlín sú obalené v machu. Ten je následne zviazaný špagátom, ktorého koniec priviažeme zo stropu alebo iného vyvýšeného bodu. Tak, aby sa mohla rastlina voľne vo vzduchu vnášať. Tento štýl sa nazýva "kokedama" (slovo "ko key" znamená mach a "da ma" guľa) a v pestovaní sa prvý krát objavil v Japonsku. Možno sa stretnete aj s názvom "string garden", ktorý odkazuje na fakt, že rastliny vysia zabalené v machovej guli na špagáte. Pôvodne to bol typ bonsaja zvaný nearai, ktorý sa tešil veľkej obľube v 17. až 19. storočí. V podstate šlo o rastlinu, ktorých koreňová sústava bola kompaktná a vďaka machu si zachovávala pevnú štruktúru. Takto bola celá rastlina vystavená na podložke, kde naplno vynikla jej krása. Ide teda o pestovanie rastlín v machovej guli. Tento štýl pestovania rastlín (takto možno pestovať ktorýkoľvek druh izbovej rastliny, a dokonca aj exteriérové trvalky) si získava čoraz viac nadšencov. V zjednodušenej forme tento štýl pestovania pripomína rastlinu zakorenenú a ďalej pestovanú v zakoreňovačoch Jiffy-pot.

Podľa ďalšieho použitia kokedamy poznáme dva druhy – voľne visiace kokedamy, ktoré je možno zavesiť v priestore (a dokonca aj dole hlavou) a kokedamy, ktoré sa umiestňujú na ozdobnú podložku.Ako si môžete niečo podobné

sami vytvoriť

a ako sa treba ďalej o svoju "kokedamu" starať?Predtým, ako vôbec začnete, je nutné si pripraviť všetko potrebné. Na výrobu "kokedama" budete potrebovať nasledovné:

- hlavná zemina - zmes rašelinovej zeminy, akú zvyčajne používate. Doporučená je však špecializovaná zemina, už vopred namiešaná pre tento účel, ktorá je bohatá na živiny a s pridaným pomaly rozpustným hnojivom
- tzv. "akadama" zemina. Hoci ju možno vynechať, je lepšie použiť aj ju. Stará sa totiž o drenáž pre rastliny. Ide o zrnitú zmes, ktorá sa využíva pri pestovaní bonsajov. Niečo podobné je zulkastrát, ktorý sme spomínali pri hydrokultúrach.
- samozrejme, mach, rašelinník.

Ďalej budete potrebovať rukavice, vedro, noviny, vodu, nožnice a niť, špagát, motúz. A samozrejme, vybranú rastlinu, ktorú chcete pretvoriť na kokedamu. Aby ste sa vyhli prípadnému prvému sklamaniu, zvoľte pre začiatok nenáročné druhy rastlín s jednoduchým pestovaním. Napríklad druhy ako Chlorophytum, Sansevieria a prípadne sukulenty. Prvé úspechy vás isto posmelia a aj sami si trúfnete na iné druhy rastlín.Zmes z vyššie uvedených zložiek môžete vytvoriť v nasledovných pomeroch:
hlavná zemina : akadama v pomere 7 : 3
hlavná zemina : piesčitá zemina : akadama v pomere 5 : 1,5 : 3,5

Môžete vyskúšať aj zmes v inom, svojom vlastnom pomere. V Japonsku je dokonca v ponuke už hotový produkt - kompletne vytvarovaná a obalená machová guľa, do ktorej stačí už len vložiť rastlinu, vyplniť ju namiešanou zmeskou a rastlinu môžete hneď aj zavesiť. Pomer jednotlivých zložiek zmesi sa tiež môže meniť v závislosti od druhu rastliny, ktorý nakoniec budete takto "vysádzať". Vzniknutá zmes musí byť však tvárna. Ak sa vám zdá, že sa zmes rozpadáva, prilejte malé množstvo vody a opäť premiešajte. Vyhnite sa však konzistencii ílu, ktorá by sa lepila po rukách ako bahno a tiež spôsobovala rozpadnutie gule. Pokiaľ používate zeminu, ktorá neobsahuje rašelinník, primiešajte ho do nej. Celú zmes dobre premiešajte, aby z nej vznikla ílovitá zmeska. Ak sa však zmes nerozpadáva, môžete začať so samotným vytváraním gúľ. Priemer gúľ bude závisieť od veľkosti rastliny, ktorú budete chcieť do gule zasadiť. Pri rastline s výškou 40-50 cm počítajte s guľou o priemere 20 cm.  Pri väčších jedincoch počítajte s vytvorením machovej gule s väčším priemerom. Potom už len stačí zo zmesi vyformovať guľu. V podstate možno vytvárať aj iné tvary, nielen guľu. Pokiaľ to dovolí hmota, dajú sa vytvoriť aj hranaté či klasické guľaté tvary. Pri troche šikovnosti nebude problém vytvoriť hranol alebo kvapku vody. Najčastejšie (a aj najľahšie) sa však vytvára guľa.


Rôzne druhy rastlín upravené ako kokedamy


Ďalší postup spočíva vo vybraní rastliny z pôvodného črepníka, pričom odstránite prebytočnú zeminu. Rastlinu s takto upravenou koreňovou sústavou vložíte do pripravenej gule, pričom celý koreňový bal ílovou zeminou kompletne zabalíte. Mach, ktorý neskôr použijete na obalenie gule, najprv navlhčite vodou z rozprašovača. Navlhčený mach po vrstvách prikladajte po celom povrchu gule a jemne pritlačte, ako keby ste vytvárali guľu zo snehu. Keď je guľa celá obložená machom, môžete ju zafixovať vhodným špagátom. Pre tento účel je vhodná niť rovnakej alebo aspoň podobnej farby, aký je mach. Môžete však použiť aj niť či špagát vyrobený z pevnejšieho materiálu. Aj rybársky vlasec je vhodný na tento účel. Ak podobným spôsobom vytvoríte ďalšie kokedamy, vytvoríte tak atmosféru rastlín voľne vznášajúcich sa v povetrí

Keď už máte guľu obviazanú niťou, načase je celú machovú guľu namočiť v miske s vodou. Namáčajte len machovú guľu, nie celú rastlinu! Nechajte machovú guľu močiť v miske aspoň 10 minút. (Dostatočným znakom, že machová guľa dostatočne nasiakla vodou, je skutočnosť, že po čase prestanú z nej unikať bublinky vzduchu). Dostatočne zaliatu machovú guľu s do nej vysadenou rastlinou môžete zavesiť, kde sú rastline vyhovujúce podmienky.

 

Voľne visiace kokedamy vytvárajú pocit, ako keby sa rastliny samé vznášali vo vzduchu. Najmä keď použijete rybí vlasec.


Samozrejme, kokedamu nemusíte vždy zavesiť, môže byť voľne položená napríklad v sklenenej miske, váze či podložke z iného materiálu. Pekné je však vytvoriť si takýchto kokedám viac a nechať ich visiac hompáľať sa voľne vo vzduchu. Keďže nie je rastlina vysadená v pevnom kvetináči ale len v ílovej zmesi obalenej machom, ktorá má tendenciu rýchlejšie presychať, majte na pamäti, že aj zalievať takto zasadenú rastlinu bude nutné častejšie.

Pestujú sa veľmi jednoducho a jediné, čo potrebujú, je vhodné miesto, dostatok svetla, vody a vzduchu. Ich ďalšie ošetrovanie (zalievanie) je jednoduché. Spočíva v namáčaní machovej gule vo vedre s vodou, tak ako sme uviedli vyššie. Rastliny, ktoré vodu milujú, ponoríme do vedra s vodou a prebytočnú vodu necháme stiecť, prípadne jemným stlačením trochu vyžmýkame. Naproti tomu sukulentné druhy len  položíme na chvíľu na podnos s vodou, aby si sami načerpali potrebnú vlahu. Aby aj rastliny prospievali, je potrebné pridať do roztoku hnojivo. Kokedamy nepresádzame.

Čo sa týka životnosti kokedamy, je rovnaká ako v prípade klasicky pestovaných rastlín - rastlín zasadených v črepníku. Pri následnej dobrej starostlivosti mach začne na guli sám rásť, čím ešte viac spevní samotnú guľu. Vyskúšate? Wink

 

 


Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 3.časť - REZANÉ KVETY A KYTICE Iste sa nenájde nik, kto po tom, čo dostal kyticu rezaných kvetov do daru, ju ihneď šmarí do koša. U nás na Slovensku je zauívaným zvykom nosiť na akúkoľvek príležitost kvety. Inde sa zase nosia len na cintoríny alebo sú dokonca považované za symbol smrti. Aj keď odrezané či odstihnuté kvety vo váze rýchlo hynú, neznamená to, že by ste sa teraz mali vyhýbať všetkým kvetinárstvam. Pohľad na pekne naaranžované kytice je vskutku povznášajúci. V dnešných časoch dostať v obchodoch s kvetmi nielen široký sortiment rezaných kvetov ale aj celú plejádu prípravkov, ktoré dokážu predĺžiť ich životnosť vo vázach. Existuje zopár trikov, ako narábať s rezanými kvetmi, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Podobné platia aj pre aranžmány do aranžovacej hmoty napichané kvety. Čo si všímať, aby vám kvety v kyticiach alebo aranžmánoch vydržali čo najdlhšie?   - Ak je to možné, uchovávajte kvety, ktoré ste dostali pri nejakej príležitosti na miestach bez priameho slnečného žiarenia, mimo výhrevných telies a bez prievanu. Pri teplotách nad 20°C začína u kvetov proces zmien, ktoré urýchľujú ich hynutie. Ak vy sami kúpite v predstihu kyticu určenú pre niekoho iného, skladujte ju pokiaľ možno v chladnej miestnosti. Ideálne je chladiace zariadenie s nastavenými teplotami od 5 do 10°C ale postačí aj chladná nevykurovaná miestnosť.     - Neukladajte kvety do blízkosti televízorov, kde ich vyžarujúce teplo rovnako môže spustiť proces umierania kvetov. - Ak ste skúsenými pestovateľmi rastlín, iste viete, že mnohým kvitnúcim izbovým rastlinám sa dá napomôcť kvitnutiu tak, že k nim umiestnite ovocie. To totiž vylučuje etylén, ktorý vyvoláva v rastlinách ich rozkvitanie. U kvetov vo váze je etylén však rozsudok smrti. Vyvarujte sa preto vystaveniu kytice pri ovocí ako banán, jablká či citrusy. - Aj čistota vázy má vplyv na trvácnosť kvetov. Preto pred použitím vázu dôkladne umyte a poriadne vnútro vypláchnite.     - Samotná voda by mala byť izbovej teploty až mierne teplá. Voda sa samozrejme odparuje tým viac, čím je teplota v miestnosti vyššia. Preto vodu pravidelne dolievajte a po 2-3 dňoch (keď ste použili výživu) ju pri prvom výskyte hnilôb celkom vymeňte. Pri výmene nezabudnite tiež stonky zostihnúť. - Na trvácnosť kvetov majú veľký vplyv aj listy kvetov. Pred vložením kvetov do vázy je lepšie čo najviac listov odstrániť. Čím väčšie sú listy, tým silnejšie bude aj vyparovanie vody z nich. Zabránite tak ich rýchlemu ovädnutiu, čo je na prvý pohľad nepekné. Rovnako odstránením listov zabránite aj vzniku hniloby, ktorá spôsobí únik škodlivých látok do vody. Vidieť to najmä u ruží, orgovánu či chryzantém. - Je lepšie zoskupovať kvety kvitnúce v tom istom období. Takisto myslite na to, že určité kvety vyniknú vo váze samé, čiže ich nekombinujte s inými. Napríklad narcis si vo váze vystačí aj sám, keďže do vody vypúšťa látky, ktoré spôsobujú hynutie konkurenčných kvetov. Ak však spozorujete v kytici prvé zvädnuté kvety, odstráňujte ich priebežne.     - Nedostatočný príjem vody alebo jej znečistenie sa prejavuje skorým zväsením hlávok kvetov. Bohužiaľ, ak v obchodoch, kde sú ponúkané aj kvety, použijú znečistenú vodu, uchovateľnosť kvetov sa nepredĺži, aj keď si vy necháte doma na tom záležať. Preto radšej nekupujte hotové kytice v obchodoch, v ktorých nepatria kvety k hlavnému artiklu ponuky. Navyše, v týchto obchodných sieťach nie sú prostriedky na zabezpečenie kvetov proti vädnutiu. - u aranžmánov skontrolujte, či je aranžovacia hmota dostatočne vlhká, ak nie je, dolejte vodu - dolievať môžete aj vodu, do ktorej ste nechali rozpustiť výživu pre kvety   - ak to nie je nutné, nevyberajte z aranžmánu jednotlivé kvety. Vyberajte len s príznakmi zhnitia či usušenia. Ak kvety sklopia svoje hlávky, je to znak, že im chýba voda. Vyberte ich preto z aranžmánu, stonku zrežte a kvet nechajte voľne ponorený vo vode (najmä hortenzie). Po napití vodou ich môžete zapichnúť naspäť do aranžmánu. V neposlednom rade, rovnako ako u kvetináčových rastlín, aj u rezaných kvetov platí, že čím lepšie kvety samé si vyberiete, tým dlhšie aj vydržia. Čo to znamená? Ak idete s kyticou gratulovať o pár dní, nechajte si radšej zhotoviť novú kyticu z kvetov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Máte tak akú - takú istotu, že vyhotovená kytica podľa vášho výberu ešte zopár dní, kým sa vyberiete za gratulantom, vydrží. Aj keď bývajú v ponuke už hotové kytice, nie vždy musia byť vyhotovené hneď v deň predaja. Ak sa totiž nepredajú, bývajú udržiavané v špeciálnych chladiacich zarianeniach. Takže môžu vydržať takmer neporušené aj niekoľko dní.  Ak však potrebujete kvety hneď v ten daný deň, môžete si vyberať aj z už zhotovených kytíc. Pri kúpe kytíc myslite aj na ďalšiu skutočnosť: rezané kvety, kým sa dostanú do obchodov, môžu byť dodatočne upravované. A to buď hneď v zahradníctvach, kde sa pestujú, v skladoch alebo aj v kvetinárstvach. Týka sa to najmä rezanej zelene, listov, ktoré bývajú striekané leskom. Niektoré kvety (napríklad chryzantémy, ruže a tulipány) sú zase umelo dofarbované. Už na hotové kytice, aby vydržali čerstvé a pekné čo najdlhšie, sa zvykne aplikovať postrek proti nadmernému vyparovaniu vody, čo je síce z jednej strany dobré. Kvety tak vydržia aj v teplejších dňoch či miestnostiach. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky látky či postreky sú chemikálie, ktoré sa postupne do ovzdušia vyparujú a môžu narobiť problémy napríklad alergikom. Niektoré kvety (ľalie) majú extrémne silnú prirodnú arómu.    Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 2.časť - KAKTUSY Ďalšiu skupinu rovnako zaznávaných rastlín s pokryvenou povesťou tvoria KAKTUSY. Podobne ako u bonsajov, aj u kaktusov je to dané ich morfologickými znakmi. Na ich lodyhách sa nachádzajú tŕne, ktoré bodajú, a tým signalizujú negatívnu energiu. Nakoniec, tŕne slúžia kaktusov vo voľnej prírode na obranu. Preto by sa mohlo zdať, že starostlivosťou o kaktusu si takto vytvárate zárodky pre choroby, nešťastia či straty.   Získali si srdcia mnohých, aj keď "kvety" na nich nalepené, sú slamienky (Helichrysum): Nešťastie však nechodí po horách ale po ľuďoch, nezvaľujte preto prípadnú nepriazeň osudu na rastliny, kaktusy. Isto, ostňom je lepšie sa vyhnúť a, pravda, v rodine s malými deťmi to platí dvojnásobne. Ak by ste sa však mali orientovať iba podľa detí, domácnosti by zívali prázdnotou. Patria medzi obľúbené druhy kaktusov: Bradavkovec (Mammillaria): Preto je namieste zdravý rozum. - nevystavujte a nedržte kaktusy na miestach, kde prespávate. Ostne skutočne nepridajú na kvalite vášmu spánku. - vyvarujte sa umiestnenia kaktusov na miestach, kde sa pohybujú malé deti, ktoré by sa o ne mohli začať zaujímať viac, ako je vám milé. Takisto neumiestňujte kaktusy na miestach, kde je čulý pohyb alebo sa tam zdržiava viac ľudí. - ak ste v mladosti pestovali kaktusy, nemusíte sa ich teraz v neskoršom veku vzdávať. Umiestnite ich radšej na menej dostupné miesto vyhradené len pre ne. Prípadne, ak máte možnosť, do oddelenej, inak ohraničenej miestnosti alebo miestnosti s obmedzeným vstupom. Vytvorte si kaktusárium.     - Ak sa však kaktusov nedokážete vzdať a radi by ste im venovali "dôstojnejšie" miesto u vás doma alebo v práci, vyberte im priestor pri počítači, televízore či akomkoľvek zariadení tvoriacom elektromagnetické žiarenie. O tejto schopnosti sa vie naozaj veľmi málo, a pritom vám vďaka nej kaktusy vedia naozaj pomôcť. Viete napríklad, že sa už robili pokusy na žeruche a vplyve žiarenia z mobilných telefónov a smartfonov na ňu? Zistilo sa, že v bezprostrednej blízkosti wifi rútera nedokážu žiť a ďalej rásť, dokonca rýchlo uhynú. Naproti tomu, kaktusy sú "vybavené" vhodným ochranným "obrnením", a preto sú priam predurčené na tento účel. Pamätajte na známe "klin sa klinom vybíja". Ďalší dôvod, prečo sa ich nevzdať: aj kaktusy sú rastliny a pri dobrej starostlivosti sa vám dokážu odvďačiť svojimi kvetmi. Vzdali by ste sa ich len kvôli ich ostňom?   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 1.časť - BONSAJE Iste nám dáte za pravdu, že každý si svoj priestor doma alebo v práci dozdobuje po svojom. Tomu, čo si nakoniec vyberiete, by ste mali venovať dostatok pozornosti. Prečo? Nie všetky izbové rastliny sú totiž nositeľmi pozitívnej energie. Alebo je to celkom inak? Z našich stránok už viete, že napríklad vašu finančnú situáciu dokáže podporiť tzv. "bankovkový stromček" či "stromček plný peňazí" (Pachira aquatica). Rastlina s ľudovým názvom "rodinné šťastie" (Soleirolia soleirolii alebo tiež Helexine) zase dáva tušiť, kvôli čomu si získala sympatie... Tieto druhy, a nielen tie, prinášajú do domácností radosť a potešenie zo života. Niektorým je možno známa skutočnosť pestovať si doma tzv. "šťastný bambus" - Lucky bamboo, či už vo forme 1 či viacerých stoniek, ktoré sú vložených do vázy alebo akejsi pyramídy vytvorenej z množstva zrezaných, ozdobnou šnúrkou spojených a novými výhonmi narašených stoniek. Existujú však aj také izbové rastliny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, pretože sú nosičmi negatívnej energie. Pozrime sa preto na ne bližšie. V nasledujúcich videách sú zobrazené najčastejšie podoby v obchodoch s kvetmi ponúkaných interiérových či exteriérových bonsajov: Vo všeobecnosti sa verí, že pestovať BONSAJE by sa z pohľadu feng šuej nemalo. Vyhádza sa totiž zo skutočnosti, že bonsaj je vlastne zmenšenina, navyše vytvorená umelo - zrezávaním konárokov a koreňov v miske. Čiže zásahom človekom. Bonsaj rastie aj pomalšie ako iné druhy rastlín. Takže mohlo by sa zdať, že ak nechcete byť nijako v raste obmedzovaní, určite nesiahajte po bonsaji. V skutočnosti je to však trochu inak. Rovnako ako akákoľvek iná interiérová rastlina, aj bonsaje asimilujú, vytváraju cenný kyslík. Pri správnej voľbe umiestnenia môžu dokonca veľmi dobre prosperovať, čo sa samozrejme prejaví aj na ich vzhľade. Sú to zdravé a statné rastliny udržiavané s láskou. Verte, že pobyt v ich blízkosti zanechá vo vás len tie najlepšie dojmy a ich dobrý zdravotný stav sa premietne aj do pohody ľudí obývajúcich daný priestor. Preto, ak patríte k milovníkom bonsajov, neodmietajte ich apriori len preto, že je to niekde napísané. Napokon, ak vám je istým spôsobom neprirodzené na skutočných bonsajoch skracovať konáriky či pri presádzaní korene, môžete (aspoň čo sa týka konárov a výhonkov) tak urobiť aj u bežných interiérových rastlín. Vytvoriť si "bonsaj" môžete z druhov ako je napríklad dracéna (Dracaena), juka (Yucca), nolina (Beaucarnea), ale použiť môžete na zrezávanie aj akýkoľvek iný druh, ktorý vytvára polodrevnaté či drevnaté kmienky. Postupným skracovaním a prerezávaním výhonov získa váš "bonsaj" na vzhľade - bude upravenejší a kompaktnejší. Napokon, každá interiérová rastlina pestované v ozdobnom kvetináči je svojím spôsobom "bonsaj", ktorý sa umelo pestuje v domácnosti či v kancelárii...     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »