Odkvitnutá zornica - čo s ňou ďalej?

PDF Tlačiť E-mail

Zornice vám už odkvitli a rozmýšľate, čo urobiť teraz s cibuľami s narašenými listami?


 

Ako vidno, zornice pekne vyniknú aj v záhone (bohužiaľ len v bezmrazích podmienkach, keď sa dajú bežne pestovať vysadené von). Každopádne, keď ich budete letniť v záhrade, nezabudnite ich na zimu vybrať zo zeme a zazimovať...



Na to, aby vám opätovne zornice rozkvitli, je potrebné dopriať im okrem bohatej zálievky aj dostatok voľného miesta. Silu načerpajú z veľkej časti práve pestovaním počas jarného a letného obdobia vo vonkajších priestoroch. Preto, ak to počasie už dovoľuje, preneste zornice von na balkón, terasu či priamo do záhrady. Pokiaľ chcete dosiahnuť maximálny účinok, aby sa cibule zväčšili a posilnili, môžete rastliny zorníc zapustiť aj s kvetináčmi priamo do záhrady. Pamätajte, čím väčšia cibuľa, tým viac kvetov (prípadne kvetných stoniek) bude zornica schopná vytvoriť. Obvod cibule nad 25 cm je však dostatočnou zárukou, že vám zornica bez väčších problémov zakvitne aj v ďalších rokoch.

Ďalším predpokladom pre načerpanie živín počas vegetácie je ich pravidelné dodávanie v podobe dusíkatého hnojiva. Hnojivo by však nemalo obsahovať vápnik. Prihnojujte zornice pravidelne odporúčanou dávkou hnojiva, až do obdobia, keď začnú listy žltnúť. Žltnutie listov je celkom prirodzené, nie je preto potrebné sa obávať chorobných prejavov. Obyčajne sa tak stane v polovici augusta, kedy začíname postupne obmedzovať zálievku. Takto sa pričiníme, že sa cibuľa celkom zatiahne a všetky nadzemné časti odumrú a uschnú. Takto zatiahnuté rastliny prenesieme na suché, chladné ale bezmrazé miesto, kde je teplota tesne nad 10ºC. Cibule možno prezimovať samostatne (bez zeminy). Nič však nepokazíte, keď ich necháte v črepníku. Dôležité je však v čase zimovania zornice nezalievať. Takto si cibule oddýchnu.

 

Pozrite na ten nespošet rôznofarebných kultivarov s prenádhernými kvetmi zorníc!


Pri správnom zimovaní sa od polovice zimy začnú objavovať puky. Keď sa tak stane a zornice začnú "tlačiť" nové puky, prenesieme rastliny do teplejšieho prostredia s teplotami medzi 17-20ºC a začneme s pravidelnou zálievkou.Ak sa puk(y) neobjavili, je najpravdepodobnejšie, že ste zornicu zimovali chybne. Obyčajne sa objavia len listy. Bohužiaľ, zornice už ten rok nezakvitnú. Takže budete musieť zopakovať celý cyklus - počas vegetácie rastlinu hojne zalievať a prihnojovať, koncom leta zálievku postupne až nakoniec celkom obmedziť a cez zimné obdobie držať cibule v suchu. Ak ste však počas celého cyklu zornicu ošetrovali správne, obdarí vás nádhernými farbami svojich kvetov. Veríme však, že to zvládnete a zachváti vás túžba vlastniť čo najviac kultivarov. Želáme veľa úspechov!

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články