Pravá amarylka

PDF Tlačiť E-mail

Zornice všemožných farieb sú v ponuke kvetinárstiev od zimy, dokonca aj teraz ich nájdete nakvitnuté. Mnohé sú však označované ako amarylky, aj keď sú to zornice. Keďže zmätok v ich rozoznávaní pretrváva aj naďalej, rozhodli sme sa uviesť veci na pravú mieru. Poznáte rozdiely medzi amarylkami a zornicami?

 

 


Zornica aj Amarylka sú dva rôzne rody, patriace do tej istej čeľade Amaryllidaceae (amarylkovité). Do tej istej čeľade patrí napríklad aj klívia Clivia miniata, ozdobný cesnak Allium gigantea, agapant Agapanthus africanus, srdcovec Eucharis grandiflora, nerina Nerine bowdenii, skadoxus Scadoxus multiflorus a mnoho iných).



Amaryllis je rod domáci v provincii Western Cape v Južnej Afrike, od údolia rieky Olifants v Krugrovom Národnom Parku po mesto Knysna, kde ju možno nájsť na nižších svahoch na vlhkých miestach s piesočnatou pôdou. Tento druh je však široko kultivovaný a populárny pre svoje voňavé kvety aj v iných oblastiach. Dokonca, v niektorých je už naturalizovaná: napr. na Korzike, Portugalsku, Azoroch, Madeire, Kanárskych ostrovoch, Zaire, Ascensione (letecky na polceste medzi Angolou a Brazíliou), v Austrálii, Novom Zélande, Mexiku, Kube, Haiti, Dominikánskej republike, Chile, Kalifornii, Texase, Louisiane a na Ostrove Robinsona Crusoa. Amaryllis belladonna (Amarylka prenádherná) je jedným z dvoch druhov rodu amarylka, tým druhým druhom je Amaryllis paradisicola.

Hippeastrum hyb. (Zornica) má pôvod v tropických a subtropických oblastiach Strednej a Južnej Ameriky, teda ju nájdete rásť v Peru, Brazílii, v Mexiku a v karibskej oblasti.


AKÉ SÚ ROZDIELY MEDZI NIMI?

- O prvom sme sa už zmienili vyššie: aj keď patria do jednej a tej istej čeľade Amarylkovité, ich pôvod je rozdielny. Pôvod zornice je v Strednej a Južnej Amerike, pričom amarylka (myslíme botanický Amaryllis) má domov v južných oblastiach Afriky.

- Kým amaryliek sú 2 druhy (A. belladonna - amarylka prenádherná a A. paradisicola), zorníc je až 90 druhov a obrovské množstvo (vyše 600) hybridov.

- Zornica kvitne od zimy (rýchlené cibule) až do jari. Amarylka by v našich zemepisných šírkach kvitla na jeseň. V domácich podmienkach (myslí sa tým na južnej pologuli Zeme) kvitne však v období marca, preto má aj pomenovanie "March Lily" - marcová ľalia.

- Kvetná stonka zornice je dutá, kým kvetná stonka amarylky je plná.

- Kvety zornice vyrastajú ako prvé, listy vyrastajú už počas alebo tesne po odkvitnutí, avšak stonka amarylky je v čase kvitnutia už bez listov.

- Životný cyklus zornice je najprv vykvitnúť a potom alebo súbežne s kvitnutím vytvoriť listy. U amarylky je to naopak: najprv sa tvoria listy, aby bola cibuľa dostatočne zásobená živinami a až potom, keď listy odumrú, začne kvitnúť.

- Súkvetie zornice je tvorené 1,2,3, nanajvýš však až 5 kvetmi na 1 stonke s priemerom až 15 cm, ktoré navyše nijako zvlášť nevoňajú. Súkvetie amarylky môže mať 6 až 12 kvetov s priemerom iba okolo 7 cm. Kvety amarylky voňajú.

- Kvety amarylky sa viac ponášajú na ľalie (preto aj anglický názov "naked lady LILY" - "nahá slečna ľalia", pričom označenie "nahá slečna" je odvodené práve od skutočnosti, že v období kvitnutia je rastlina bez listov.).

- Kvety zornice sú v rôznych farbách, od bielej, krémovej, cez ružovú až po červenú či tmavo červenú, nezriedka bývajú aj dvojfarebné. Kvety amaryliek sú len ružovej, nanajvýš tie vzácnejšie, bielej farby.

- Listy amarylky sú užšie ako u zornice, stonky zase o dosť dlhšie (vysoké až 1 meter) ako u zornice.

- Amarylka sa zvyčajne pestuje vonku v záhradách, ide o záhradnú rastlinu. Môže sa tiež pestovať aj v kvetináči na terase. Na pestovanie vo vnútri a najmä v oblastiach od rovníka vyššie je však nevhodná. Zornica sa pestuje predovšetkým v interiéri. Von do záhrady sa vykladá len počas vegetácie, keď je už olistená. Vďaka letneniu načerpáva potrebné živiny.


AKÝ JE ŽIVOTNÝ CYKLUS AMARYLKY?

Keďže ide o rastlinu, ktorá bežne rastie na južnej pologuli, ďalej budeme popisovať cyklus vzhľadom na tamojšie podmienky. Amarylky sú geofyt (typ rastlín, ktorých obnovovacie orgány - cibule prežívajú počas nepriaznivých ročných období pod zemou). Cibule o priemere 10 cm sa zvyknú sadiť koncom jesene (u nás je to koniec jari), najlepšie do zhlukov. Cibule je možné a dokonca lepšie pestovať na jednom mieste aj niekoľko rokov. Inak, pri častom presádzaní, prestanú kvitnúť. Bežne sa sadia do hĺbky ako u nás zornice, a to v oblastiach, kde zimné teploty dosahujú cca 9 ºC. Hĺbka však z väčšej miery závisí od miesta, kde sa amarylka pestuje. Pokiaľ sa napríklad amarylka pestuje v oblastiach s tuhšou zimou (okolo 0 ºC), je nutné ju vysadiť hlbšie, cca 12,5 cm, a ešte navrstviť mulčom, tak ako je to bežné aj u nás.

Z cibúľ o priemere asi 8-10 cm začínajú počas zimy (u nás je to leto) vyrastať v prízemnej ružici remeňovité listy. Zimné podmienky sú na južnej pologuli spojené s výdatnými dažďami, ktoré zabezpečujú pre vegetáciu dostatok vlahy. V tomto období sú teploty okolo 14 ºC, v neskoršom období stúpnu na 18 až 24 ºC. Vtedy, koncom zimy, listy odumrú, zatiahnu sa do cibule. Záhony s vysadenými amarylkami by sa nemali zalievať až do chvíle, keď sa objavia kvety. V predjarí, zhruba v marci, vyrašia kvetné stonky vysoké 50 až 70 cm, ktoré každá nesú po 6 až 12 kvetov nálevkovitého tvaru a ružovej (prípadne aj bielej) farby a sladkej vône. Amarylky patria medzi druhy cibulovín, ktoré kvitnú až pri pomerne veľkej cibule (aspoň 18 cm v najširšom obvode). Začínajú kvitnúť v marci (u nás je však už neskoré leto, jeseň, hlavné obdobie kvitnutia je totiž na naše pomery september až november). Kvety rozkvitajú postupne a vydržia kvitnúť 6–8 týždňov. Amarylky sa pestujú ako záhonové rastliny, prípadne, je možné ich vysadiť aj do nádob. Najlepšie však je vysadiť ich pod kríky nižšieho vzrastu, kde môžu cibule po zatiahnutí listov vyzrieť.

Po odkvitnutí v lete (u nás neskorá jeseň) stonky uschnú a nastáva u amarylky vegetačný pokoj. Aby nanovo vyrástla, potrebuje amarylka teplo a sucho. Ak patríte k verným návštevníkom našej webstránky, isto si pamätáte, že niektoré druhy (napr. Boophane) dokonca vyžadujú na naše pomery dosť drastické "zimovanie" (aby vykvitli, musia byť staré listy vypálené ohňom). Amarylke "stačia" vysoké teploty a najmä sucho.

Keďže amarylka nemá rada zmeny, rozmnožuje sa delením len vtedy, ak je to nevyhnutne potrebné. V opačnom prípade prestáva kvitnúť po dobu aj niekoľkých rokov.


Ak ste niekedy narazili v obchodoch na amarylku, vedzte, že sa najskôr jedná o zornicu. Ak však budete mať šťastie a naďabíte na pravú amarylku prenádhernú (zvyčajne na výstavách Flóra, ale skôr v Čechách, je možné amarylku naozaj zakúpiť), poriadne si rozmyslite, či si cibuľu aj kúpite. Jej pestovanie sa zdá byť jednoduché. Problém vznikne pri pestovaní v našich zemepisných končinách. V čom tkvie?

Problémy s pestovaním amarylky v našich zemepisných šírkach:

Problémy súvisia najmä s teplotou, ktorá je optimálna pre pestovanie amaryliek práve v oblastiach na južnej pologuli. S teplotou súvisí aj dĺžka dňa. V našich podmienkach sa nedá amarylky pestovať celoročne vonku na záhone, teda aj počas zimy, keď je teplota u nás výrazne pod nulou. Nepomôže ani presádzanie amarylky. Ako sme uviedli vyššie, neznášajú zmeny a prestanú kvitnúť. Možno ich pestovať v črepníku, ale kým začne amarylka kvitnúť, musí mať pre svoj rast optimálne podmienky, čo sa nie vždy dá dosiahnuť.

Veľkým problémom je najmä dodržať u amarylky vegetačný kľud, ktorý vychádza v našich podmienkach v období neskorej jesene po odkvitnutí, keď cibule potrebujú sucho a veľké teplo. Pritom u nás sú teploty oveľa nižšie a začínajú sa vyskytovať prvé dažde. Aj v čase ich rastu, v zime, keď je u nás leto, potrebujú zvýšenú zálievku. Navyše, v tomto období amarylka nevyžaduje pre rast také vysoké teploty, pre rast je celkom postačí teplota okolo 14 ºC. Amarylka sa nedá ani oklamať, aby ste ju pestovali od jari ako iné rastliny.

Amarylky majú nádherné súkvetia voňavých kvetov, avšak u nás ich nie je možné s úspechom korunovaným práve kvitnutím pestovať.

 

Ak vás pravá amarylka očarila, môžete sa pridať do verejnej skupiny na Facebooku.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články