Pravá amarylka

PDF Tlačiť E-mail

Zornice všemožných farieb sú v ponuke kvetinárstiev od zimy, dokonca aj teraz ich nájdete nakvitnuté. Mnohé sú však označované ako amarylky, aj keď sú to zornice. Keďže zmätok v ich rozoznávaní pretrváva aj naďalej, rozhodli sme sa uviesť veci na pravú mieru. Poznáte rozdiely medzi amarylkami a zornicami?

 

 


Zornica aj Amarylka sú dva rôzne rody, patriace do tej istej čeľade Amaryllidaceae (amarylkovité). Do tej istej čeľade patrí napríklad aj klívia Clivia miniata, ozdobný cesnak Allium gigantea, agapant Agapanthus africanus, srdcovec Eucharis grandiflora, nerina Nerine bowdenii, skadoxus Scadoxus multiflorus a mnoho iných).Amaryllis je rod domáci v provincii Western Cape v Južnej Afrike, od údolia rieky Olifants v Krugrovom Národnom Parku po mesto Knysna, kde ju možno nájsť na nižších svahoch na vlhkých miestach s piesočnatou pôdou. Tento druh je však široko kultivovaný a populárny pre svoje voňavé kvety aj v iných oblastiach. Dokonca, v niektorých je už naturalizovaná: napr. na Korzike, Portugalsku, Azoroch, Madeire, Kanárskych ostrovoch, Zaire, Ascensione (letecky na polceste medzi Angolou a Brazíliou), v Austrálii, Novom Zélande, Mexiku, Kube, Haiti, Dominikánskej republike, Chile, Kalifornii, Texase, Louisiane a na Ostrove Robinsona Crusoa. Amaryllis belladonna (Amarylka prenádherná) je jedným z dvoch druhov rodu amarylka, tým druhým druhom je Amaryllis paradisicola.

Hippeastrum hyb. (Zornica) má pôvod v tropických a subtropických oblastiach Strednej a Južnej Ameriky, teda ju nájdete rásť v Peru, Brazílii, v Mexiku a v karibskej oblasti.


AKÉ SÚ ROZDIELY MEDZI NIMI?

- O prvom sme sa už zmienili vyššie: aj keď patria do jednej a tej istej čeľade Amarylkovité, ich pôvod je rozdielny. Pôvod zornice je v Strednej a Južnej Amerike, pričom amarylka (myslíme botanický Amaryllis) má domov v južných oblastiach Afriky.

- Kým amaryliek sú 2 druhy (A. belladonna - amarylka prenádherná a A. paradisicola), zorníc je až 90 druhov a obrovské množstvo (vyše 600) hybridov.

- Zornica kvitne od zimy (rýchlené cibule) až do jari. Amarylka by v našich zemepisných šírkach kvitla na jeseň. V domácich podmienkach (myslí sa tým na južnej pologuli Zeme) kvitne však v období marca, preto má aj pomenovanie "March Lily" - marcová ľalia.

- Kvetná stonka zornice je dutá, kým kvetná stonka amarylky je plná.

- Kvety zornice vyrastajú ako prvé, listy vyrastajú už počas alebo tesne po odkvitnutí, avšak stonka amarylky je v čase kvitnutia už bez listov.

- Životný cyklus zornice je najprv vykvitnúť a potom alebo súbežne s kvitnutím vytvoriť listy. U amarylky je to naopak: najprv sa tvoria listy, aby bola cibuľa dostatočne zásobená živinami a až potom, keď listy odumrú, začne kvitnúť.

- Súkvetie zornice je tvorené 1,2,3, nanajvýš však až 5 kvetmi na 1 stonke s priemerom až 15 cm, ktoré navyše nijako zvlášť nevoňajú. Súkvetie amarylky môže mať 6 až 12 kvetov s priemerom iba okolo 7 cm. Kvety amarylky voňajú.

- Kvety amarylky sa viac ponášajú na ľalie (preto aj anglický názov "naked lady LILY" - "nahá slečna ľalia", pričom označenie "nahá slečna" je odvodené práve od skutočnosti, že v období kvitnutia je rastlina bez listov.).

- Kvety zornice sú v rôznych farbách, od bielej, krémovej, cez ružovú až po červenú či tmavo červenú, nezriedka bývajú aj dvojfarebné. Kvety amaryliek sú len ružovej, nanajvýš tie vzácnejšie, bielej farby.

- Listy amarylky sú užšie ako u zornice, stonky zase o dosť dlhšie (vysoké až 1 meter) ako u zornice.

- Amarylka sa zvyčajne pestuje vonku v záhradách, ide o záhradnú rastlinu. Môže sa tiež pestovať aj v kvetináči na terase. Na pestovanie vo vnútri a najmä v oblastiach od rovníka vyššie je však nevhodná. Zornica sa pestuje predovšetkým v interiéri. Von do záhrady sa vykladá len počas vegetácie, keď je už olistená. Vďaka letneniu načerpáva potrebné živiny.


AKÝ JE ŽIVOTNÝ CYKLUS AMARYLKY?

Keďže ide o rastlinu, ktorá bežne rastie na južnej pologuli, ďalej budeme popisovať cyklus vzhľadom na tamojšie podmienky. Amarylky sú geofyt (typ rastlín, ktorých obnovovacie orgány - cibule prežívajú počas nepriaznivých ročných období pod zemou). Cibule o priemere 10 cm sa zvyknú sadiť koncom jesene (u nás je to koniec jari), najlepšie do zhlukov. Cibule je možné a dokonca lepšie pestovať na jednom mieste aj niekoľko rokov. Inak, pri častom presádzaní, prestanú kvitnúť. Bežne sa sadia do hĺbky ako u nás zornice, a to v oblastiach, kde zimné teploty dosahujú cca 9 ºC. Hĺbka však z väčšej miery závisí od miesta, kde sa amarylka pestuje. Pokiaľ sa napríklad amarylka pestuje v oblastiach s tuhšou zimou (okolo 0 ºC), je nutné ju vysadiť hlbšie, cca 12,5 cm, a ešte navrstviť mulčom, tak ako je to bežné aj u nás.

Z cibúľ o priemere asi 8-10 cm začínajú počas zimy (u nás je to leto) vyrastať v prízemnej ružici remeňovité listy. Zimné podmienky sú na južnej pologuli spojené s výdatnými dažďami, ktoré zabezpečujú pre vegetáciu dostatok vlahy. V tomto období sú teploty okolo 14 ºC, v neskoršom období stúpnu na 18 až 24 ºC. Vtedy, koncom zimy, listy odumrú, zatiahnu sa do cibule. Záhony s vysadenými amarylkami by sa nemali zalievať až do chvíle, keď sa objavia kvety. V predjarí, zhruba v marci, vyrašia kvetné stonky vysoké 50 až 70 cm, ktoré každá nesú po 6 až 12 kvetov nálevkovitého tvaru a ružovej (prípadne aj bielej) farby a sladkej vône. Amarylky patria medzi druhy cibulovín, ktoré kvitnú až pri pomerne veľkej cibule (aspoň 18 cm v najširšom obvode). Začínajú kvitnúť v marci (u nás je však už neskoré leto, jeseň, hlavné obdobie kvitnutia je totiž na naše pomery september až november). Kvety rozkvitajú postupne a vydržia kvitnúť 6–8 týždňov. Amarylky sa pestujú ako záhonové rastliny, prípadne, je možné ich vysadiť aj do nádob. Najlepšie však je vysadiť ich pod kríky nižšieho vzrastu, kde môžu cibule po zatiahnutí listov vyzrieť.

Po odkvitnutí v lete (u nás neskorá jeseň) stonky uschnú a nastáva u amarylky vegetačný pokoj. Aby nanovo vyrástla, potrebuje amarylka teplo a sucho. Ak patríte k verným návštevníkom našej webstránky, isto si pamätáte, že niektoré druhy (napr. Boophane) dokonca vyžadujú na naše pomery dosť drastické "zimovanie" (aby vykvitli, musia byť staré listy vypálené ohňom). Amarylke "stačia" vysoké teploty a najmä sucho.

Keďže amarylka nemá rada zmeny, rozmnožuje sa delením len vtedy, ak je to nevyhnutne potrebné. V opačnom prípade prestáva kvitnúť po dobu aj niekoľkých rokov.


Ak ste niekedy narazili v obchodoch na amarylku, vedzte, že sa najskôr jedná o zornicu. Ak však budete mať šťastie a naďabíte na pravú amarylku prenádhernú (zvyčajne na výstavách Flóra, ale skôr v Čechách, je možné amarylku naozaj zakúpiť), poriadne si rozmyslite, či si cibuľu aj kúpite. Jej pestovanie sa zdá byť jednoduché. Problém vznikne pri pestovaní v našich zemepisných končinách. V čom tkvie?

Problémy s pestovaním amarylky v našich zemepisných šírkach:

Problémy súvisia najmä s teplotou, ktorá je optimálna pre pestovanie amaryliek práve v oblastiach na južnej pologuli. S teplotou súvisí aj dĺžka dňa. V našich podmienkach sa nedá amarylky pestovať celoročne vonku na záhone, teda aj počas zimy, keď je teplota u nás výrazne pod nulou. Nepomôže ani presádzanie amarylky. Ako sme uviedli vyššie, neznášajú zmeny a prestanú kvitnúť. Možno ich pestovať v črepníku, ale kým začne amarylka kvitnúť, musí mať pre svoj rast optimálne podmienky, čo sa nie vždy dá dosiahnuť.

Veľkým problémom je najmä dodržať u amarylky vegetačný kľud, ktorý vychádza v našich podmienkach v období neskorej jesene po odkvitnutí, keď cibule potrebujú sucho a veľké teplo. Pritom u nás sú teploty oveľa nižšie a začínajú sa vyskytovať prvé dažde. Aj v čase ich rastu, v zime, keď je u nás leto, potrebujú zvýšenú zálievku. Navyše, v tomto období amarylka nevyžaduje pre rast také vysoké teploty, pre rast je celkom postačí teplota okolo 14 ºC. Amarylka sa nedá ani oklamať, aby ste ju pestovali od jari ako iné rastliny.

Amarylky majú nádherné súkvetia voňavých kvetov, avšak u nás ich nie je možné s úspechom korunovaným práve kvitnutím pestovať.

 

Ak vás pravá amarylka očarila, môžete sa pridať do verejnej skupiny na Facebooku.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články
What can office plants reveal? There were written so many articles about the importance of indoor plants in your homes and work places. They can clean the air, they do help to keep your places comfortable, pleasurable and so homy. They can be even a reflection of your mood and current situation as well. The plants will tell about you everything, because they "know" you. We mean the conditions they're living in. Surely you have already noticed it. There's something extraordinary, so "talkative", what can describe, reveal your current status and economic indicators of your company right away. Is your business doing well, or are you in bankruptcy? Are you going through a tense period right now? Or are you at the top of your field of industry, greatest of all time? Leaders? You can see it at the first sight. Look at your office plants and judge it for yourself.Answer the following questions...Have you selected suitable plant species and planters or other necessary accessories? Are the plants located in the right places? Did you provide them appropriate care? Is your office in an old building or are you renting a new one? Is that building in the city center, or is your "neighbor" a car park or even worse, are you on the periphery? Do you have a splendid view of the river or do you have the office windows directed to the rubbish? And do you ever have any plants in your office? Do they thrive well or do they just vegetate? By the way, is your business doing well? Do you have any reserves? Do you need something to improve? You can see everything on your office plants. No joke!We can reveal what your plants "talk" about you as well as the financial condition and potencial of your business. Please read on.#1If you use common plastic pots for your plants and they look like they were watered long months ago, they're stagnating, and (or) full of pests and disease.What does it mean?Perhaps you will not be surprised that your business is just one big problem. At least, it will be. Sooner or later. Definitely once. You're always fighting with all your bills and trying to keep up good level at all cost. Or do you have already debts, executions? Get rid of them, or better, avoid them! You ought to do something with it!#2If you use common plastic (ceramic or whatever sort of) pots, and your office plants seem to look good.What does it mean?Your business is doing well, almost unaccountably. Is it possible? How can your business ever work in this way? You're really lucky man! Indeed! But in spite of this fact, you're not using fully (or you don't know how to use) your financial potential. That's so awful!#3If you use your money, among other things, on better sorts of pots or modern planters and your plants don't thrive well.What does it mean?Don't be perfect in everything, please! You don't need it as much as you don't need to have everything so stylish, up-to-date and expensive! Oh Gosh! You don't need all this uselessness you spent so much money on! By the way, we mean those luxury plant decorations, of course! Concentrate on the proper things you're so excellent in and which help you make money!#4If you spend your money, among other things, on whatever sorts of pots or modern planters which suit you and your plants thrive well.What does it mean?This is Your time, Your playground and You're full of Energy! Your business as well. You are the Winner! You're really excellent! Profit is your nickname! With reserves... See the explanation for #2, please and make a little progress. Everything can be better!#5If you spend your money, among other things, on better (or whatever) sorts of pots or modern planters and your plants thrive very well, grow fast, so you can multiply them (hypothetically) and they even bloom regularly.What does it mean?Congratulations! Your business is doing really very well. Even more than you can imagine! You are economically so strong, progressive fully, and expanding fast. And, let's say it in full - your financial potential is really gigantic! We dare to quantify it - the global value of doing your business is more than 5 hundred million U.S. dollars! Literally. #6If you don't have any plants, and your business is 'out of order'.What does it mean?Oh man! You keep on complaining?! And guess what? Your business isn't working. Justly! It is just your fault! See the explanation for #1 and wake up finally! Please, please, please! Make something with it quickly, in your own interest! Your offices could have been so healthy with plants, and still would have looked cozy!#7If you don't have any (or just few) plants, and your business is doing well.What does it mean?What to say? Are you satisfied? Don't you want some more? Do you really know the meaning of the phrase "financial potential"? Too many questions for you? And no answer here? Have you ever thought about it? Are you OK? Really? What the hell we're talking about?!#8If you have got plants in your offices ( and it doesn't matter if they are healthy or not), and your business is put in chaos.What does it mean?Hm. Here's our advice. Change your gardener or remove all your plants! See the explanation for #1 and #3 and concentrate more on your business! Soon you'll see the results!#9If you have got lots of healthy and blooming plants in your offices and your business is doing really very well - nay, it's flourishing.What does it mean?There's no need to change anything. You are so concentrated and focused fully on your business. Everything's working great. And, probably you've been contacting us.Large amounts of money that you give for interior greenery don't mean automatically that your business were (are or will be) doing well. The more durable and healthier your office plants are, the more durable and healthy your business is. This is the most important. Remember that.     Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
18.8.2018 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 3.časť - REZANÉ KVETY A KYTICE Iste sa nenájde nik, kto po tom, čo dostal kyticu rezaných kvetov do daru, ju ihneď šmarí do koša. U nás na Slovensku je zauívaným zvykom nosiť na akúkoľvek príležitost kvety. Inde sa zase nosia len na cintoríny alebo sú dokonca považované za symbol smrti. Aj keď odrezané či odstihnuté kvety vo váze rýchlo hynú, neznamená to, že by ste sa teraz mali vyhýbať všetkým kvetinárstvam. Pohľad na pekne naaranžované kytice je vskutku povznášajúci. V dnešných časoch dostať v obchodoch s kvetmi nielen široký sortiment rezaných kvetov ale aj celú plejádu prípravkov, ktoré dokážu predĺžiť ich životnosť vo vázach. Existuje zopár trikov, ako narábať s rezanými kvetmi, aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie. Podobné platia aj pre aranžmány do aranžovacej hmoty napichané kvety. Čo si všímať, aby vám kvety v kyticiach alebo aranžmánoch vydržali čo najdlhšie?   - Ak je to možné, uchovávajte kvety, ktoré ste dostali pri nejakej príležitosti na miestach bez priameho slnečného žiarenia, mimo výhrevných telies a bez prievanu. Pri teplotách nad 20°C začína u kvetov proces zmien, ktoré urýchľujú ich hynutie. Ak vy sami kúpite v predstihu kyticu určenú pre niekoho iného, skladujte ju pokiaľ možno v chladnej miestnosti. Ideálne je chladiace zariadenie s nastavenými teplotami od 5 do 10°C ale postačí aj chladná nevykurovaná miestnosť.     - Neukladajte kvety do blízkosti televízorov, kde ich vyžarujúce teplo rovnako môže spustiť proces umierania kvetov. - Ak ste skúsenými pestovateľmi rastlín, iste viete, že mnohým kvitnúcim izbovým rastlinám sa dá napomôcť kvitnutiu tak, že k nim umiestnite ovocie. To totiž vylučuje etylén, ktorý vyvoláva v rastlinách ich rozkvitanie. U kvetov vo váze je etylén však rozsudok smrti. Vyvarujte sa preto vystaveniu kytice pri ovocí ako banán, jablká či citrusy. - Aj čistota vázy má vplyv na trvácnosť kvetov. Preto pred použitím vázu dôkladne umyte a poriadne vnútro vypláchnite.     - Samotná voda by mala byť izbovej teploty až mierne teplá. Voda sa samozrejme odparuje tým viac, čím je teplota v miestnosti vyššia. Preto vodu pravidelne dolievajte a po 2-3 dňoch (keď ste použili výživu) ju pri prvom výskyte hnilôb celkom vymeňte. Pri výmene nezabudnite tiež stonky zostihnúť. - Na trvácnosť kvetov majú veľký vplyv aj listy kvetov. Pred vložením kvetov do vázy je lepšie čo najviac listov odstrániť. Čím väčšie sú listy, tým silnejšie bude aj vyparovanie vody z nich. Zabránite tak ich rýchlemu ovädnutiu, čo je na prvý pohľad nepekné. Rovnako odstránením listov zabránite aj vzniku hniloby, ktorá spôsobí únik škodlivých látok do vody. Vidieť to najmä u ruží, orgovánu či chryzantém. - Je lepšie zoskupovať kvety kvitnúce v tom istom období. Takisto myslite na to, že určité kvety vyniknú vo váze samé, čiže ich nekombinujte s inými. Napríklad narcis si vo váze vystačí aj sám, keďže do vody vypúšťa látky, ktoré spôsobujú hynutie konkurenčných kvetov. Ak však spozorujete v kytici prvé zvädnuté kvety, odstráňujte ich priebežne.     - Nedostatočný príjem vody alebo jej znečistenie sa prejavuje skorým zväsením hlávok kvetov. Bohužiaľ, ak v obchodoch, kde sú ponúkané aj kvety, použijú znečistenú vodu, uchovateľnosť kvetov sa nepredĺži, aj keď si vy necháte doma na tom záležať. Preto radšej nekupujte hotové kytice v obchodoch, v ktorých nepatria kvety k hlavnému artiklu ponuky. Navyše, v týchto obchodných sieťach nie sú prostriedky na zabezpečenie kvetov proti vädnutiu. - u aranžmánov skontrolujte, či je aranžovacia hmota dostatočne vlhká, ak nie je, dolejte vodu - dolievať môžete aj vodu, do ktorej ste nechali rozpustiť výživu pre kvety   - ak to nie je nutné, nevyberajte z aranžmánu jednotlivé kvety. Vyberajte len s príznakmi zhnitia či usušenia. Ak kvety sklopia svoje hlávky, je to znak, že im chýba voda. Vyberte ich preto z aranžmánu, stonku zrežte a kvet nechajte voľne ponorený vo vode (najmä hortenzie). Po napití vodou ich môžete zapichnúť naspäť do aranžmánu. V neposlednom rade, rovnako ako u kvetináčových rastlín, aj u rezaných kvetov platí, že čím lepšie kvety samé si vyberiete, tým dlhšie aj vydržia. Čo to znamená? Ak idete s kyticou gratulovať o pár dní, nechajte si radšej zhotoviť novú kyticu z kvetov, ktoré sú aktuálne v ponuke. Máte tak akú - takú istotu, že vyhotovená kytica podľa vášho výberu ešte zopár dní, kým sa vyberiete za gratulantom, vydrží. Aj keď bývajú v ponuke už hotové kytice, nie vždy musia byť vyhotovené hneď v deň predaja. Ak sa totiž nepredajú, bývajú udržiavané v špeciálnych chladiacich zarianeniach. Takže môžu vydržať takmer neporušené aj niekoľko dní.  Ak však potrebujete kvety hneď v ten daný deň, môžete si vyberať aj z už zhotovených kytíc. Pri kúpe kytíc myslite aj na ďalšiu skutočnosť: rezané kvety, kým sa dostanú do obchodov, môžu byť dodatočne upravované. A to buď hneď v zahradníctvach, kde sa pestujú, v skladoch alebo aj v kvetinárstvach. Týka sa to najmä rezanej zelene, listov, ktoré bývajú striekané leskom. Niektoré kvety (napríklad chryzantémy, ruže a tulipány) sú zase umelo dofarbované. Už na hotové kytice, aby vydržali čerstvé a pekné čo najdlhšie, sa zvykne aplikovať postrek proti nadmernému vyparovaniu vody, čo je síce z jednej strany dobré. Kvety tak vydržia aj v teplejších dňoch či miestnostiach. Je potrebné si však uvedomiť, že všetky látky či postreky sú chemikálie, ktoré sa postupne do ovzdušia vyparujú a môžu narobiť problémy napríklad alergikom. Niektoré kvety (ľalie) majú extrémne silnú prirodnú arómu.    Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved Uložiť
2.11.2017 viac »
RASTLINY KTORÉ PRIŤAHUJÚ SMOLU - SKUTOČNE? 2.časť - KAKTUSY Ďalšiu skupinu rovnako zaznávaných rastlín s pokryvenou povesťou tvoria KAKTUSY. Podobne ako u bonsajov, aj u kaktusov je to dané ich morfologickými znakmi. Na ich lodyhách sa nachádzajú tŕne, ktoré bodajú, a tým signalizujú negatívnu energiu. Nakoniec, tŕne slúžia kaktusov vo voľnej prírode na obranu. Preto by sa mohlo zdať, že starostlivosťou o kaktusu si takto vytvárate zárodky pre choroby, nešťastia či straty.   Získali si srdcia mnohých, aj keď "kvety" na nich nalepené, sú slamienky (Helichrysum): Nešťastie však nechodí po horách ale po ľuďoch, nezvaľujte preto prípadnú nepriazeň osudu na rastliny, kaktusy. Isto, ostňom je lepšie sa vyhnúť a, pravda, v rodine s malými deťmi to platí dvojnásobne. Ak by ste sa však mali orientovať iba podľa detí, domácnosti by zívali prázdnotou. Patria medzi obľúbené druhy kaktusov: Bradavkovec (Mammillaria): Preto je namieste zdravý rozum. - nevystavujte a nedržte kaktusy na miestach, kde prespávate. Ostne skutočne nepridajú na kvalite vášmu spánku. - vyvarujte sa umiestnenia kaktusov na miestach, kde sa pohybujú malé deti, ktoré by sa o ne mohli začať zaujímať viac, ako je vám milé. Takisto neumiestňujte kaktusy na miestach, kde je čulý pohyb alebo sa tam zdržiava viac ľudí. - ak ste v mladosti pestovali kaktusy, nemusíte sa ich teraz v neskoršom veku vzdávať. Umiestnite ich radšej na menej dostupné miesto vyhradené len pre ne. Prípadne, ak máte možnosť, do oddelenej, inak ohraničenej miestnosti alebo miestnosti s obmedzeným vstupom. Vytvorte si kaktusárium.     - Ak sa však kaktusov nedokážete vzdať a radi by ste im venovali "dôstojnejšie" miesto u vás doma alebo v práci, vyberte im priestor pri počítači, televízore či akomkoľvek zariadení tvoriacom elektromagnetické žiarenie. O tejto schopnosti sa vie naozaj veľmi málo, a pritom vám vďaka nej kaktusy vedia naozaj pomôcť. Viete napríklad, že sa už robili pokusy na žeruche a vplyve žiarenia z mobilných telefónov a smartfonov na ňu? Zistilo sa, že v bezprostrednej blízkosti wifi rútera nedokážu žiť a ďalej rásť, dokonca rýchlo uhynú. Naproti tomu, kaktusy sú "vybavené" vhodným ochranným "obrnením", a preto sú priam predurčené na tento účel. Pamätajte na známe "klin sa klinom vybíja". Ďalší dôvod, prečo sa ich nevzdať: aj kaktusy sú rastliny a pri dobrej starostlivosti sa vám dokážu odvďačiť svojimi kvetmi. Vzdali by ste sa ich len kvôli ich ostňom?   Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved
2.11.2017 viac »