Gaštan z ďalekej Austrálie |
Pochádza z východného pobrežia Austrálie a nesprávne ho ľudia označujú ako "austrálsky gaštan". Aj keď dorastá do výšky 20 i viac metrov, v bežných izbových podmienkach nedorastie do väčšej výšky ako 1,5 metra. O akej interiérovej rastline hovoríme? V domácich podmienkach, ak je rastline poskytnuté vhodné svetlé miesto a najmä, ak je rastlina vysadená, rastie rýchlo. Keďže vyrastie na statný strom, poskytujúci tieň, zvykne sa vysádzať na miesta, kde sa tento účel očakáva. Nemala by však vyť vysadená v blízkosti domu (minimálne 10 metrov od základov domu, garáže, bazéna či inej stavby), keďže ich môže svojimi hustými koreňmi narušiť. V našich podmienkach je predsa len rastlina obmedzovaná veľkosťou kvetináča, preto ani nerastie tak masívne.
Pri zalievaní sa uistite, že zemina v kvetináči je vždy vlhká. Rastlina by nemala nikdy stáť vo vode. Rovnako by si ani zemina nemala držať dlho vlahu. Preto sa predsvedčte, že je v črepníku dostatočná drenáž pre odtok prebytočnej vody. Pri každom zaliatí zalejte zeminu dostatočne a umožnite, aby pred tým, ako opätovne rastlinu zalejete, povrch zeminy trochu preschol. Nedovoľte však, aby rastlina stála vo vode. Jedinou výnimkou sú letné mesiace, kedy môže castanospermum mať zvýšené nároky. Naopak, opatrní by ste mali byť v zimnom období. Od skorej jesene a pošas zimných mesiacov zalievajte rastlinu minimálne. Povrch zeminy (cca 3 centimetre) by mal celkom preschnúť. Až potom dôkladne zalejte a opäť nechajte povrch zeminy dôkladne preschnúť.
Ak vám zemina v kvetináči aj pri najlepšej vôli zalievať rastlinu dostatočne, dokáže preschnúť za menej ako 3 dni, je čas rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Na to použite len o málo väčší kvetináč a pestujte rastlinu uvedeným spôsobom. Ak opätovne začne zemina rýchlo presychať, presaďte ju opäť. V novom kvetináči, do ktorého bola presadená rastlina, nechajte rozdiel medzi povrchom zeminy a okrajom kvetináča aspoň 3 centimetre, pre dostatočné zalievanie.
Ako každá rastlina, aj Castanospermum potrebuje živiny vo forme prihnojovania. V bežných podmienkach a najmä ako strom sa castanospermum prihnojuje počas vegetácie dvakrát, na jar a uprostred vegetácie, v lete. Kedže v našich podmienkach je obmedzovaný kvetináčom, môžeme ho prihnojovať bežným hnojivom pre izbové rastliny ozdobné listom, a to od jari do jesene každý druhý týždeň odporúčanou dávkou vo vode zriedeného hnojivového roztoku.
Aj keď v podmienkach bytu nebude Castanospermum až tak bujne rásť, vhodné je vetvy zrezávať. Zrezávajú sa najmä zlomené, suché alebo časti napadnuté škodcami. Zrezávanie však môžete použiť aj na úpravu rastu. prerezaním sa zhustí koruna a celá rastlina bude pôsobiť upravene a atraktívne. Veľmi efektný je z tejto rastliny napríklad bonsaj.
Pri pestovaní ako izbová rastlina, sa môžu na rastline objaviť neželaní škodcovia (červce a méry). Upozornia na to aj medové povlaky na listoch a neskôr aj výskyt černe, ktorá postihnuté miesto zafarbuje do čierna. Ďalším problémom je hubovitá hniloba koreňov, ktorá vzniká po nadmernej zálievke. Prejavuje sa neprirodzeným žltnutím listov. V takom prípade nezalievajte a povrch zeminy nechajte dostatočne preschnúť. Ak je to možné, presuňte rastlinu na svetlejšie miesto. Prípadne, v letnom období môžete rastlinu umiestniť aj von na miesto s jasným nepriamym slnečným osvetlením.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!
|