Madagaskarský jazmín |
Že ste ešte o madagaskarskom jazmíne nič nepočuli? Verte či nie, mnohí z vás ho určite doma pestujú. Ak to chcete s pestovaním vyskúšať aj vy, čítajte ďalej... Vencovec kvetnatý patrí pre svoje biele kvety usporiadané do súkvetia veľmi obľúbenou interiérovou rastlinou. Jeho pestovanie si však vyžaduje skúsenosti a patrí na pestovanie medzi obtiažne druhy. Ako sa o rastlinu postarať, aby ste sa mohli tešiť z tejto výnimočnej izbovej rastliny?
Najideálnejšie pre umiestnenie vencovca je miesto dobre osvetlené ale chránené pred priamym slnečným žiarením s množstvom cirkulovaného vzduchu. Rastlinu už ďalej nepremiestňujte, inak kvetné púčiky a aj listy opadnú. Vencovec preferuje teploty 22º Celzia a vyššie, počas noci nižšie, nie však menej ako 18º C. Počas zimného odpočinku mu však postačia teploty medzi 12 až 16º C. Dodržať nízke teploty je dôležité, aby ste zamedzili prípadným škodcom udomácniť sa na vašom vencovci. Prikurovanie nie je potrebné aj z toho dôvodu, že je nízka hladina svetla a rastlina v tomto období ani nerastie. Tomu je, samozrejme, potrebné prispôsobiť aj ostatné podmienky, najmä vlahu. Vencovcu postačí v zimnom období suchšia zemina a zalievame až po predchádzajúcom preschnutí vrchnej vrstvy zeminy. V ostatnom období roka rastline vyhovuje zemina rovnomerne prevlhčená, ak to jasné a slnečné počasie dovoľuje, zalievajte hojne. Zároveň sa však vyhnite premokreniu - črepník by nikdy nemal stáť v miske s vodou. Rastlina počas vegetávie obľubuje rosenie vodou.
Nech bude však zemina sebelepšia, prihnojovanie nič nenahradí. Preto prihnojujte rastliny s polovičnou dávkou bežného hnojiva pre rastliny ozdobné kvetom, a to každé 2 týždne v období od jari do jesene. V zimnom období a v čase, keď rastlina nekvitne, hnojenie nie je potrebné. Zároveň neumiestňujte vencovec do blízkosti obocia, ktoré prepúšťa do ovzdušia etylén.
Ak sa vášmu vencovcu darí a pravidelne a spoľahlivo kvitne, môžete si ho skúsiť aj namnožiť. Vencovec rozmnožujeme odrezkami, a to najmä v období od apríla do júna. V tomto období odrezky zakoreňujú najspoľahlivejšie. Postup je veľmi jednoduchý. Na množenie použite vyzreté, pevné výhonky, bez kvetov. Odrezky by mali mať 10 cm s 2 až 5 uzlami listov. Spodná časť každého odrezka by mala byť čo najšikmejšia, aby sa odrezky čo najrýchlejšie zakorenili. Na zakoreňovanie použite zmes piesku a zeminy bez obsahu rašeliny. Pre zvýšenie zakorenenia nádoby s napichanými odrezkami umiestnite do fóliového vrezka a umiestnite ich na svetlé miesto mimo priameho slnečného osvetlenia. Môžete vyskúšať aj množenie semenami. Je však na rozdiel od rezkovania zdĺhavé a robí sa výľučne na jar.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 27 tisíc!
|