Pandorine kvety

PDF Tlačiť E-mail

V posledných pár rokoch okrem klasických lianových druhov rastlín, ktoré možno letniť na balkónoch či terasách, ako sú napr. Dipladénia, Mandevila (Mandevilla), Mučenka (Passiflora) alebo Bugénvilea, máme možnosť vidieť stále nové a nové druhy. Jedným takým je aj Pandorea jazmínová.

 


 

Pandorea je vždyzelený, na mráz citlivý rod obsahujúci 6 druhov polodrevitých či drevitých popínavých rastlín z čeľade Bignoniovité (Bignoniaceae). Možno trochuznalým a okrasné záhrady milujúcim čitateľom na prvý pohľad pripomenie "náš" trúbkovec koreňujúci (Campsis radicans), ktorý svojimi kvetmi  zdobí v našich záhradách pergoly, altánky, treláže, múriky či ploty. Tak ako u nás pestovaný trúbkovec by sa mal radšej pestovať vo väčšej nádobe, ktorá by bola schopná jeho masívny rast - je schopný behom pár rokov dosiahnuť dĺžky 8 - 10 metrov...  kontrolovať, tak aj pandorea sa vyznačuje touto schopnosťou. Dorastá do výšky 3-5 metrov a je jeho austrálskym náprotivkom.

Jej pôvodom je ako sme naznačili Austrália. Zvyčajne sa vyskytuje v tropických a subtropických dažďových pralesoch a v teplých miernych oblastiach východného Queenslandu až po severný Nový Južný Wales. Nájdete ju však rásť aj v Malajzii či Novej Kaledónii. Rovnako ako trúbkovec, ako sme uviedli vyššie, rýchlo rastie a rozkonáruje sa. Aj na vhľad sú si veľmi podobné: bujne rastúca liana so svetlozelenými, nepárno perovitými listami. Aj stavbou kvetov sú si pandorea a trúbkovec veľmi podobné. Jednotlivé kvety sú tubulárneho tvaru s mierne rozširujúcimi sa okrajmi, pripomínajúce trúbku a sú usporiadané vo zväzkoch. Rozlišujú sa však farbou. Kým trúbkovec máva väčšinou karmínovo červené či oranžové, zriedkavo aj  žlté či ružové kvety, pandorea ich má buď čisto biele, alebo biele kvety s ružovkastým terčíkom alebo bledoružové kvety. Jednotlivé kvety sú usporiadané vo zväzkoch po 5-9 kvetoch, v súkvetí zvanom okolík. Pandorea kvitne najmä koncom jari a v lete, ale kvety sa na rastline môžu objaviť aj v priebehu celého roka. Po odkvitnutí sa na rastline objavujú nezrelé svetlozelené, podlhovasté kapsule, ktoré dozrievajú do drevených strukov približne 8 cm dlhých a 2 cm širokých. Loďovité struky obsahujú početné papierové semená a pri rozdelení odkrývajú jednotlivé podlhovasté alebo kruhové okrídlené semená.

Ako pandoreu ošetrovať?

Pandoreu, keďže rastie mohutne a je schopná zarásť poskytnutú oporu, je dobré pestovať vo veľkých kvetináčoch. Vyberajte jej plné slnečné miesta, prípadne miesta s čiastočným tieňom. Na zeminu nie je náročná, uprednostňuje však výživnú pôdu s prímesou piesku. Čo by ste jej však mali dopriať, je drenáž. Na miestach s miernymi zimami a teplotami pohybujúcimi sa okolo 5°C je možné ju pestovať priamo vysadenú v záhrade prikrytú mulčovacou vrstvou. Na ostatných miestach s tuhšími zimnými obdobiami radšej uprednostnite studené ale bezmrazé priestory, ako sú presvetlené chodby, schodištia a pod. V tomto období si Pandorea vystačí celkom bez vody alebo len s minimom zálievky. Keď sa však začnú opäť predlžovať dni a začne aj Pandorea rašiť, môžete ju začať postupne zalievať.

Samotné ošetrovanie rastliny je veľmi jednoduché. Od jari počas leta až po prvé chladné noci ju premiestnite na slnečné miesta či už v záhrade alebo na balkóne. Počas rastu a kvitnutia vyžaduje veľa vody. Zalievajte rastlinu preto pravidelne, v slnečných a suchých dňoch aj viac. Nikdy by však zemina nemala byť zaplavená. Na povrch zeminy je vhodné vysypať mulč. Jednak udržiava vlhkosť v zemine, jednak zabraňuje v raste burine a tiež chráni koreňový systém. Pandorea sa prihnojuje dvakrát v roku, a to na jar a v lete. Po odkvitnutí aby ste udržali intenzívny rast pod kontrolou, podľa potreby rastline zastrihnite výhony alebo ich celkom zrežte.

Pozor si dávajte na choroby...

Pandorea má veľmi silný a zdravý rast, takže ju vo všeobecnosti nenapádajú veľmi škodci či choroby. Ak vám však začne chradnúť, príčinou môžu byť koreňové hlístovce, ktoré požierajú korene rastliny. Príčinou môže byť zlá poloha, prípadne nesprávna starostlivosť, akú potrebujú. Vyvarujte sa nepravidelnému zalievaniu, a to najmä preschnutiu alebo opačnému extrému - premokreniu. Príznakom takýchto zmien na rastline sú okrem spomalenia rastu aj ovisnuté, do seba stočené, žltnúce listy. Ak sú príčinou chradnutia rastliny hlístovce, vysaďte k rastline aksamietnice. Tie uvoľňujú do pôdy látku, ktorá ich odrádza.

Rozmnoženie je možné, a to z čerstvého semena na jar, pomocou odrezkov z vyzretých stoniek alebo prostredníctvom poliehania (odkopkov) v lete.

Viete, že:

Pandorea dostala svoj názov podľa Pandory z gréckej mytológie, ktorá otvorila svoju skrinku s domnelými darmi pre ľudstvo? Podobne ako mala ona svoju (pandorinu) skrinku ako zdroj semeniska zla, aj pandorea tvorí kapsule s nespočetným množstvom semien, ktoré sa uvoľnia po jej otvorení.

 

Copyright © 2017, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články