Určite ste sa už stretli so slovným spojením "Lucky bamboo" ("šťastný bambus"). V kvetinárstvach naň môžete naraziť v jeho nespočetných podobách. Viete však, o aký druh rastliny sa vlastne jedná?
Dracéna sanderova vo forme pyramídy
Hoci vo svete sa tomuto druhu hovorí aj belgický evergreen či čínsky vodný bambus, čiže by sa mohlo zdať, že je rastlna nejako spätá s Belgickom, Čínou či dokonca Japonskom - pravda, aj keď po vizuálnej stránke sa na bambusovú stonku naozaj podobá, pôvod má v Kamerune v západnej časti Afriky. A asi viacerých prekvapíme, že ide o jeden z mnohých druhov rodu Dracéna (Dracaena). Nepatrí teda do skupiny bambusov. Jeho odborný názov znie Dracaena sanderiana (Dracéna sanderova alebo aj Dracaena braunii).
Rastlina sa stala populárnou prostredníctvom Feng šuej pre svoju schopnosť spojiť mystiku ďalekého východu so západnou kultúrou nového veku. Verí sa totiž, že umiestnenie tejto rastliny do priestorov kancelárií či domovov môže vniesť do života pokoj a šťastie a naopak znížiť stres a podporiť prosperitu. V posledných rokoch tomuto faktu napomáhajú aj ďalšie "produkty" rôznych tvarov a veľkostí, ktoré vznikli spojením viacerých rastlín dokopy. Treba spomenúť, že v kvetinárstvach môžete naraziť na dve podoby tohto druhu rastliny. A síce v podobe kratšej či dlhšej "palice" bez či s listami. Vrchná časť stonky býva buď rovná alebo je stočená do vývrtky. Stonky bývajú rôznych dĺžok a sú ponúkané samostatne ako "prostokorenné", zväčša sú ako súčasž exoticky ladených kytíc, alebo je spodná časť vsunutá do umelohmotnej banky s vodou a teda sa predáva ako "črepníková rastlina". Ďalšou formou tohto stonkového typu rastliny, ktorý môžete vidieť na pultoch kvetinárstiev je forma pyramídy, ktorá vznikla spojením viacerých stoniek rovnakej výšky v minimálne dvoch úrovniach. Jednotlivé stonky sú vložené do misky s japonským motívom. Zložitejším tvarovaním, a síce skrútením a ohýbaním viacerých stoniek však môžu vzniknúť aj iné tvary - "nádoby", "vázy", na ktorých sa časom objavia lístky. Pozrite si na tejto stránke naše videá. Práve tieto tvary robia tento druh dracény ako atraktívny, tak aj zaujímavý.
Dracéna sanderova vo forme vázy
Okrem takejto podoby sú bežne v predaji aj dracény sanderove ako klasické črepníkové rastliny, aj s listami. Bývajú sadené buď po jednej rastline v črepníku alebo po troch. Niekedy možno vidieť dracény so spletenými stonkami.
Dracéna sanderova - stonková sa veľmi ľahko pestuje. Pestuje sa ako hydropónia, čiže vo vode. Rastlinu umiestnite na miesta s rozptýleným svetlom. V priestoroch s priamym slnkom listy vyblednú a v tmavom prostredí naopak rastlina prestane rásť. Ak si všimnete jeden či druhý dôsledok na vašom "šťastnom bambuse", radšej mu zmeňte prostredie, aby ste sa neskôr nedívali na pomaly hynúcu rastlinu. Dracéne sanderovej vyhovujú bežné izbové teploty od 16 do 24°C. Nikdy by nemala byť vystavená teplotám 10°C a menej! Stonkovej dracéne bude stačiť každý týždeň vymieňať vodu. Zaistite však pri tom, aby ste nepoužívali vodu z vodovodu. Najmä nie počas dlhšieho obdobia. Je to preto, že voda z vodovodu je fluoridovaná (aby sa zabránilo vzniku zubného kazu) a chlórovaná (keďže sa používa najmä ako pitná voda). Flôr a chlór sú síce pre nás ľudí potrebné, ale pre túto dracénu sú tieto chemikálie doslova zabijak. Použite preto radšej fľaškovú minerálnu vodu, prefiltrovanú domácu vodu alebo čerstvo zozbieranú dažďovú vodu, prípadne ešte destilovanú vodu. Ak je rastlina pestovaná v pôde ako bežná črepníková rastlina, zalievajte ju rovnako ako ostatné druhy rodu Dracaena. Čiže počas vegetácie jej doprajte dostatok vody a počas vegetačného obdobia naopak znížte dávky a nechajte zeminu viac preschnúť. Tento druh dracény je vhodný na akékoľvek miesto s priemernou vzdušnou vlhkosťou. Vo veľmi suchých priestoroch však múžu špičky listov uschýnať, prípadne ak je miestnosť slnečná, môžu listy skrepovatieť a celkom uschnúť. V takom prípade radšej presunte rastlinu na iné, vhodnejšie miesto. Jednoduchosť pestovania tohto druhu dracény spočíva aj v skutočnosti, že rastlinu nie je potrebné prihnojovať. Teda, ak je pestovaná vo vode. Výnimkou je, ak túto dracénu pestujete ako hydrokultúru, teda zasadenú v pestovacej nádobe. V takom prípade použite hnojivo určené pre hydroponické pestovanie. Ak rastlinu však časom presadíte, prihnojujte ju ako ostatné druhy interiérových rastlín ozdobných listom štandardným hnojivom a v dávke uvedenej na etikete daného hnojiva. To isté, čo sme uviedli o hnojení, platí aj o presádzaní. Ak je rastlina pestovaná vo vode, nie je nevyhnutné ju presádzať, môžte ale nemusíte rastlinu premiestniť do väčšej nádoby. Vydrží vo vode aj niekoľko rokov. Ak však je rastlina už zasadená v zemine, presádzanie bude potrebné každé 2-3 roky. V každom prípade je nevuhnutné rastline meniť z času na čas vodu, aby korene nezačali hniť. Na dne nádoby sa totiž začnú tvoriť riasy. Dobrou alternatívou, ktorú môžete použiť, je, že presadíte rastliny do pestovacej nádoby určenej na hydroponické pestovanie. V tomto prípade namiesto zeminy použijete oveľa sterilnejší keramzit prípadne zmes Lechuza PON. Rozmnoženie rastliny je možné u hrubších stoniek. Mäkké nevyzreté stonky umiestnené vo vode môže a aj často napadne hniloba. Takže sa domáce rozmnožovanie neodporúča.
Dracéna sanderova vo forme jednoduchej "bambusovej" palice
MOHLO BY VÁS EŠTE ZAUJÍMAŤ: - "šťastné bambusy" rastú pomerne pomaly - na rozdiel od klasických bambusov. Avšak pestovanie vo vhodných podmienkach môže po rokoch veľkosť tej vašej rastliny - čo sa týka jej výšky a šírky zdvojnásobiť. - Aj keď niektoré druhy dracény (napríklad D. fragrans, D. reflexa) môžu zakvitnúť aj v bytových podmienkach, tento druh kvitne len veľmi zriedka. - Vodné pestovanie tohto druhu si môžete spestriť aj gélovými guličkami alebo okrúhliakmi, ktoré bývajú ponúkané v kvetinárstvach.
- Pri bežnej starostlivosti sa vám môže stať, že listy časom obschnú, najmä ich končeky. Je to pre nízku vzdušnú vlhkosť. Rastlinu premiestnite na menej prehriate miesto a končeky nožničkami zrežte. Pre priveľkú intenzitu slnečného žiarenia môžu listy aj celkom vyblednúť, zbelieť. Ako sme už uviedli vyššie, rastlinu premiestnite na tienistejšie miesto a listy celkom zrežte.
- Ak chcete, aby "pyramída", váza či iný tvar vytvorený zo stoniek vyzeral stále atraktívne a vyvážene, môžete výhonky či celé stonky prerezať alebo aj celkom odstrániť. Konajte však premyslene, keďže stonky, ktoré odstránite, nebudete už môcť ľahko naspäť vrátiť. A AKÉ RASTLINY SI VYBERAŤ?
V prvom rade si vyberajte zdravé kusy. Starostlivosť o dracénu sanderovu nie je ťažká, ale ak si kúpite niečo, čo nie je zdravé - aj za nižšiu cenu, bude oveľa ťažšie sa o to starať a rastlina vám nakoniec môže aj uhynúť. Vyberajte si preto rastliny so stonkami rovnomerne zelenými po celej ich dĺžke bez žiadnych viditeľných škvŕn alebo začínajúceho žltnutia. Stonky by mali mať rovný povrch bez stôp zvrašťovania, rýh na stonkách, ktoré indikujú vädnutie. Špičky listov by mali byť celistvé, bez viditeľného poškodenia suchom a bez žiadnych škvŕn. Uistite sa, že štrk, ktorým prípadne bývajú stonky zasadené v sklenenej nádobe, nemá znaky počiatočného výskytu rias. Hnilobu môžete spoznať aj jednoduchým ovoňaním - ak je to potrebné, štrk a stonky ovoňajte. Takisto skontrolujte, či je v miske voda. Rastliny vysadené či len vložené v miske musia byť ukotvené v nej napevno a ak jednotlivé stonky tvoria napr. "pyramídu" či "vázu", nemali by sa rozpadať. Ak sú ponúkané rastliny pestované v zemine, tá by nemala byť ani priveľmi suchá (je to znak, že rastlina už nejaký čas pobudla v predajni) ani príliš mokrá.