Papučky

PDF Tlačiť E-mail

Asi veľmi netreba predstavovať tieto zaujímavé rastliny s ako keby nafúknutými pyskovitými kvetmi rôznych farieb, ktoré sa už teraz objavujú na pultoch obchodov s kvetmi. Pri takýchto nádherných slnečných dňoch si určite aj vy chcete urobiť radosť týmito jednoročkami. Čomu venovať pozornosť pri nákupe a ako sa následne o ne aj doma postarať? To všetko sa dozviete práve teraz.


Ako sme už v úvode uviedli, sú to jednoročky - rastliny, ktoré počas jedného roka vysejete, vyrastú, vykvitnú a nakoniec vytvoria semená a uhynú. V skutočnosti, ako dlho vám vydržia v domácnosti, bude záležať od podmienok, aké týmto rastlinám poskytnete, a tak trochu aj od vašej šikovnosti, znalostí, a tiež aj od šťastia. Kým však donesiete papučky domov, venujte pozornosť už pri ich výbere.


Väčšinou v ponuke nájdete mini rastlinky a rastliny posadené v črepníkoch s priemerom 9cm, ktoré bývajú zabalené v priesvitných igelitových alebo aj papierových obaloch. K dispozícii sú aj v ozdobných kvetináčikoch. Ak sú zabalené v obaloch, mali by ste si skontrolovať ich stav a opatrne ich vybaliť z neho. Aj keď obal predáva, rastlinu kupujete predsa kvôli nej samotnej, a nie kvôli papieru, v ktorom je zabalená.

Vyberajte si papučky s nepoškodenými listami. Už žtnúce sú prejavom staroby - ide o "ležiaky". Takisto skontrolujte stav zeminy. Ak sa oddeľuje od kvetináča, je evidentné, že tá rastlina už pobudla zopár dní na predajni. Kvety by mali byť nepoškodené, s viditeľnou farbou, ale ešte s uzavretými púčikmi. Kupovať kusy s ešte uzatvorenými púčikmi, ako plne rozkvitnuté, nemá význam. Takisto sa vyhýbajte aj tým, u ktorých je vidieť, že boli prvé rozkvitnuté (resp. už odkvitnuté) kvety odstránené. Papučky by mali byť, samozrejme, aj zdravé - bez chorôb a škodcov. Nikdy si nekupujte rastliny, po ktorých listoch veselo pochodujú vošky, s pomúčenými listami alebo s viditeľnými znakmi počiatočnej hniloby. Pokiaľ nechcete, aby sa u vás doma rozmohli molice, nekupujte papučky, u ktorých vidíte, že z obalu pri nedbanlivom dotyku vyletujú biele mušky. Pri podrobnejšom pohľade na rastlinu ich nájdete na rube listov - v štádiu vajíčka, lariev a už lietajúcich mušiek. Zbavovanie sa ich bude pomerne náročné, najmä ak ich budete mať aj na svojich kvetinách.

Keď už ste si vybrali zdravé a silné papučky, vyberajte im nie príliš slnečné (radšej skôr svetlé miesto - inak farba kvetov vybledne) s teplotou od 10-12°C. Pri priveľmi teplom stanovišti riskujete výskyt molíc a vošiek, ktorým vyhovuje sucho a teplo (ako býva vo vykurovaných bytoch). Na chladných miestach zase nezvyšujte vzdušnú vlhkosť (keďže s klesajúcou teplotou mierne stúpa vzdušná vlhkosť) - vyhnete sa tak problémom s hnilobou. Zalievajte podľa potreby, resp. nikdy nenechajte substrát tak vyschnúť, že sa substrát oddelí od kvetináča. Neskôr môže vzniknúť problém vyplývajúci s nepravidelnej zálievky a rastliny budú náchylnejšie na hnilobu. K bežnej starostlivosti patrí aj priebežne odstraňovanie odkvitnutých kvetov a zožltnutých listov. Ako sme už zdôraznili vyššie, jedná sa o jednoročky, rastliny "na spotrebu". Po ich odkvitnutí ich už nemá význam ďalej pestovať. Takisto aj dopestovanie nových rastlín zo semien nechajte na odborníkov, ktorí na to majú priestory a najmä vedia si pre to vytvoriť vhodné podmienky.

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!

 

 

Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články