Opadávanie pukov orchideí

PDF Tlačiť E-mail

Jednou z vlastností, pre ktoré sú orchidey stále tak veľmi populárne, je ich dlhé obdobie kvitnutia. Orchidey Phalaenopsis sú obzvlášť jednoduché na pestovanie. Vedeli ste, že pri náležitej starostlivosti ich kvety často kvitnú aj 3 mesiace?

Rovnako ako u všetkých živých rastlín, aj orchidey Phalaenopsis sú citlivé na určité faktory svojho životného prostredia, ktoré môžu spôsobiť celý rad problémov, napríklad problémy so srdiečkom, ale aj stratu kvetných púčikov, niekedy dokonca aj počas pár dní po tom, čo ste si novú rastlinu doniesli z obchodu do domácnosti. Väčšinou je to dôsledok teplotnej zmeny, ktorý nastane po prenose rastliny domov z obchodu, alebo dokonca, ako sme sami niekedy svedkami, vyskytuje sa aj v obchodoch s kvetmi. Nenechajte sa preto dobehnúť ponúkanými rastlinami už s vysychajúcimi pukmi! Vyberajte si orchidey len v kamenných obchodoch, kde nehrozí vplyv prievanu a chladu a nechajte si rastlinu v zimnom období poriadne zabaliť!

Predčasný opad pukov sa prejavuje tým, že púčiky kvetu začnú mäknúť, zosušia sa, sú krehké na dotyk, až nakoniec odpadnú. (Podobne môžu odpadnúť už otvárajúce sa puky). 

Opadávanie ešte neotvorených pukov a pukov začínajúcich kvitnúť, je zvyčajne spôsobené náhlou zmenou prostredia rastliny. Opadnutím pukov alebo kvetov, ktoré práve začali kvitnúť reaguje orchidea na šok z akejkoľvek zmeny životného prostredia (najmä teploty).  Tiež je to spôsob, ako sa rastlina chráni. Je to síce stav, ktorý sa nebude páčiť žiadnemu milovníkovi orchideí, ale tým, že sa rastlina snaží zbaviť radšej svojich pukov, dokáže presmerovať ľahšie a viac energie na udržanie životne dôležitých procesov. Ak je to aj váš prípad, nechajte rastlinu, aby sa sama zregenerovala. Bude to vždy lepšia voľba, ako by mala neskôr uhynúť. Aby ste sa vyhli podobným problémom, je rozumnejšie tomuto stavu predchádzať, ako ho neskôr riešiť.Nakoniec, ak už puky raz odpadli, nové tak rýchlo nenarastú. Na to by ste mali myslieť najmä pri výbere rastlín v obchodoch...



Takže si zopakujme, čo spôsobuje odpadnutie pukov a ako problému predchádzať:

Je to náhla zmena teplôt a následný šok (aj pri prenose rastliny z obchodu domov - najmä ak nie je dobre zabalená - igelitový obal v zime nepostačí). Po príchode domov rastlinu nechajte nejaký čas ešte zabalenú. Zmiernite tým práve šok zo zmeny teploty.


Ďalšími faktormi, ktoré vplývajú na tento problém počas pestovania, sú nasledovné skutočnosti:

Vzhľadom k tomu, že orchidey získavajú veľa vlhkosti zo vzduchu, aj jej zmena môže vyvolať opadnutie pukov. Tým viac, ak rastlinu umiestnite na chladnejšie miesto. Je to preto, že pri nižšej teplote sa zvyšuje vzdušná vlhkosť (v teplom prekúrenom byte je zase sucho). V takom prípade radšej zalievajte opatrnejšie a menej často, aby sa k opadávaniu pukov nepridal aj výskyt hniloby.

A
j etylén, plyn pochádzajúci z dozrievajúceho ovocia (vrátane pomarančov, jabĺk, banánov atď), môže spôsobiť opadnutie pukov, pokiaľ máte blízko orchidey uloženú misu s ovocím, radšej ju premiestnite na iné miesto.

V
ýpary v kuchyni (zo sporáka), zapálené sviečky, kadidlo alebo olej sú ďalšími zdrojmi tohto pomerne častého problému. Orchidey sú určite natoľko krásne, aby ste sa ich krásu snažili dopĺňať niečím iným. Preto odstráňte z ich okolia vonné sviečky a podobné veci.

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!


 

 

Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články