Prezimujeme izbové rastliny - Zastrihávanie listov

PDF Tlačiť E-mail

S prezimovaním rastlín sa spája niekoľko dôležitých faktov, ktoré je nutné dodržať. Pokiaľ teda chcete, aby vám rastliny robili radosť dlhé roky a bez chorôb a škodcov. S problémami súvisiacimi so svetlo, teplom a (najmä) vlhkosťou sa spája aj menší (či väčší) nedostatok. Ide vlastne o estetickú vadu. V bytoch sa často stretávame s rastlinami, ktorých listy majú uschnuté končeky. Čo tento stav spôsobuje? Čo s tým robiť?



Ako sme už písali v článku o Nolinách, prezimujeme ich najlepšie pri teplotách okolo 10˚C a spolu s úspornou zálievkou (raz do mesiaca, alebo ešte menej) ju aj zalievame. Je to najmä kvôli hrubému kmieniku, ktorý plní funkciu akejsi "cisterny" vody práve v zimných mesiacoch. Aj pri najlepšej vôli sa však stane, že začnú končeky listov schnúť.

U izbových rastlín, akými sú napríklad nefrolepka, hrebeňovka (Ctenanthe) či alokázia, aj v zimných mesiacoch udržiavame vysokú vzdušnú vlhkosť. Tým dosiahneme zdravý stav rastlín bez chorôb a škodcov a aj listy budú bez suchých končekov. V prípade rastlín, akou je však nolina (ale aj draceny), by sme im však zvýšením vzdušnej vlhkosti iba ublížili. Usychanie listov sa totiž vyskytuje aj v tých najideálnejších podmienkach a je vlastne prirodzený stav. V tomto prípade a najmä v zimnom období by sme vôbec nemali zvyšovať vzdušnú (a už vôbec nie pôdnu) vlhkosť. Suché končeky už neozelenejú. Preto ak vám záleží na zdravom vývine vašich rastlín a tiež chcete, aby vaše kvetiny vyzerali čo najlepšie, suché listy odstráňte (ochránite tak rastlinu pred škodcami - napr. červcami alebo štítničkami) a  tiež suché končeky obstrihajte do špicata. Listy budú vyzerať zdravo a prirodzene, ako je vidieť na fotografiách nižšie.

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!


 

 

Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články