O pestovacích nádobách Lechuza® sa už veľa popísalo. Nakoniec, písali sme o nich aj my už v niekoľkých článkoch. Napriek tomu, stále sa stretávame s pestovaním rastlín v klasických umelohmotných alebo keramických nádobách.Pravdu povediac, jediné, čo vám pri pestovaní vašich rastlín v samozavlažovacích nádobách LECHUZA "hrozí", je to, že vám rastliny budú RÁSŤ RÝCHLO A SKUTOČNE BUJNE.
Keď sa krása kvetov antúrie snúbi s eleganciou pestovateľskej nádoby...
Aj u typu DELTINI každé balenie obsahuje vonkajší obal a vnútornú nádobu, v ktorej sa rastlina pestuje. Cez dno vnútornej nádoby vedie hrubý knôt, ktorý privádza vlhkosť až ku koreňom rastlín. Taktiež je tu aj rozložený hladinomer, ktorého priehľadný vrch s označeniami minimálnej a maximálnej hladiny stačí vtlačiť do spodnej časti a balíček dopĺňa ešte sáček s LECHUZA-PON-om. Táto zmeska je určená pre zemité rastliny, kde plne nahradí zeminu, ktorá môže byť vďaka zlému skladovaniu ložiskom chorôb a škodcov. Použiť zmesku však môžete aj ako mulč - vrchnú vrstvu pre hydroponicky pestované rastliny. A môžeme začať rastlinu sadiť, presádzať.
AKO POSTUPOVAŤ?
Tentokrát sme sa trochu inšpirovali blížiacim sa Dňom sv. Valentína, Dňa zamilovaných a z rastlín sme si vybrali tzv. "havajskú rastlinu lásky", antúriu (Anthurium andreanum) a vybrali sme k nej stolovú nádobu DELTINIs elegantným lesklým vzhľadom a v súčasnosti v modernej a trendovej farbe - pastelová fialová. Objednať si u nás môžete aj novinku, nádoby vo farbe "Rose Gold", čo je špeciálna edícia vydaná práve pre tento rok 2014. Podľa výrobcu je vhodná na pestovanie orchideí, ale ako sami neskôr uvidíte, dokonale podčiarkuje aj krásu kvetov iných druhov izbových rastlín a hodí sa do interiéru zariadeného v akomkoľvek štýle.
Ako teda postupovať? Ako pri bežnom sadení. Na spodok vnútornej nádoby vysypete malú vrstvu Lechuza pon-u. Vnútornú nádobu odložíme na moment nabok a pripravíme si rastlinu. Predtým, ako antúriu opatrne vyberieme z nádoby, ju ešte trochu polejeme, aby v počiatočnej fáze zakoreňovania netrpela nedostatkom vody. Keďže antúria už kvitne, necháme koreňový bal aj so zeminou a len trochu zospodu narušíme koreňovú sústavu. Rastlina tak ľahšie a rýchlejšie zakorení a jej kvety neutrpia šok. Presádzať rastliny počas kvitnutia nie je vhodné. Avšak s nádobami LECHUZA ich kvety skutočne šetríte.
Rastlinu sme si teda pripravili. Opäť siahneme po vnútornej nádobe a pripravenú rastlinu s uvoľnenými koreňmi do nej vložíme. Do stredu nádoby, alebo tak, aby sme dali vyniknúť čo najviac kvetom. Okolo koreňov až po vrchný okraj nádoby pomaly začneme dosýpať LECHUZA-PON. Priebežne ešte jemne, ako pri bežnom sadení, natriasame s rastlinou, aby sa substrát dostal medzi korene a povrch priebežne utláčame. Ešte pred samotným vystavením vysadenej rastliny na konečné miesto, ju poriadne zalejeme.
Postup pri zalievaní sa aspoň v počiatočnej fáze nemení od toho tradičného. Zalievame zásadne zvrchu. Je to z dôvodu, aby voda prešla celým substrátom, a nebola iba v jeho spodnej časti. Hladinomer nám v tomto období sám ukáže množstvo vody v nádobe.
Na priehľadnej časti hladinomera, ktorý v rúrke obsahuje aj plavák červenej farby, sú vyznačené 2 risky červenej farby. Spodná riska označuje minimum (minimálne množstvo vody v nádobe, pri ktorom rastline nehrozí hnitie koreňov, ale zároveň je vďaka knôtom schopná ešte spodným vzlínaním čerpať vodu, ale je rastlinu potrebné už zaliať) a horná maximum (maximálne množstvo vody, pri ktorom sa kompletne vyplní vonkajšia ozdobná nádoba a rastlina sa už nepolieva). Aj pri prvom zaliatí nechajte vystúpiť červený "plavák" na maximum. Tým sa kompletne zavlaží nielen obsah vnútornej nádoby, ale voda zostane v podobe "zásoby" vo vonkajšej nádobe, z ktorej si už rastlina sama bude brať potrebné množstvo vody.
Takto zaliata rastlina vydrží nejaký čas bez ďalšej starostlivosti. Vy si, naopak, môžete vychutnávať krásu kvetov. Pozornosť by ste však mali venovať, keď plavák klesne na spodnú risku, minimum a bude nutné opätovne zaliať rastlinu. Princíp zalievania v nádobách LECHUZA spočíva v opakovaní dopĺňania vody po maximum a ponechaní "plaváka" klesnúť opäť na minimum. Pred ďalším zaliatím je dobré ponechať posadenú rastlinu 2-3 dni ešte postáť bez zaliatia. Potom opäť dolejeme vodu až na maximum a opäť necháme postupne "plavák" v hladinomeri klesnúť.
Celý postup vyobrazený na fotografiách nájdete TU.
V rámci tohto zalievania možno dolievať vodu, v ktorej je rozpustené hnojivo. V prvých 6-12 mesiacoch to však nie je potrebné, keďže (ako sme už vyššie spomenuli) substrát obsahuje pomaly rozpustné hnojivo, keďže to je už obsiahnuté v minerálnom substráte LECHUZA-PON.
Ešte poznámka nakoniec, pokiaľ chcete takto vysadenú rastlinu darovať práve pri príležitosti Dňa zamilovaných, dodatočne môžete ešte dozdobiť rastlinu rôznymi napichovačkami v tvare srdiečka, holúbkov, napichovačky z peria, čokoľvek s podobnom tematikou, najlepšie v červenej alebo aj inej farbe, tak aby ozdoba nepôsobila disharmonicky s farbou nádoby. Použiť môžete akýkoľvek vhodný a vám dostupný materiál, podľa vášho vkusu.