Zalievanie - AKO zalievať?

PDF Tlačiť E-mail

Ako zalievať? To je hádam najčastejšia otázka, s ktorou sa stretávame. Ako je to u vás? Viete správne zalievať svoje kvetiny?

 

Zalievanie je relatívne náročné a vyžaduje si isté znalosti a skúsenosti, keďže býva jednou z častých príčin úhynu rastlín. Otázka zalievania je úzko spätá s rôznymi faktormi. Či už je to druh rastliny a z neho vyplývajúce nároky tej-ktorej rastliny, ročné obdobie, počasie, svetelné, teplotné, vlhkostné podmienky, vývojová etapa rastliny (inak totiž zalievame malé, mladé rastliny, a celkom inak už tie staršie a vzrastlejšie) a iné faktory. Viete napríklad, že sa inak zalievajú rastliny posadené v umelohmotných kvetináčoch, a inak tie v hlinených? ZALIEVANIE V ŽIADNOM PRÍPADE NIE JE O POČTE ZÁLIEVOK POČAS TÝŽDŇA. Je mylné myslieť si, že rastliny stačí poliať napríklad 2x do týždňa! To je mylná predstava! Niekto má pre to cit, iný trochu (alebo viac) šťastia a ďalší si starostlivosť o kvetinu zase starostlivo naštudoval. Preto vedia, "koľko" a "ako často". Iný má možno plnú knižnicu kníh o pestovaní rastlín, a aj tak sa mu s ich pestovaním nedarí.

Čím to je?

Ako je to s vami? Zúčastnite sa aj ostatných anketových otázok.


Jedným z najväčších problémov v starostlivosti (a to nielen počas zimy) je práve zalievanie. Tentoraz sa nebudeme venovať rozdielom v zalievaní počas vegetácie a počas vegetačného kludu, ale práve spôsobu zalievania. Takže ako správne zalievať?



Rastliny sa môžu zalievať 2 spôsobmi: zhora a zospodu.


Najbežnejším spôsobom je práve zalievanie zhora, pretože vyhovuje väčšine rastlín. Či ste rastliny kúpili, zasadili alebo ich už pestujete v umelohmotných kvetináčoch alebo keramických kvetináčoch s odtokovou dierkou a podmiskou, vždy nechávajte medzi vrchnou vrstvou zeminy a okrajom kvetináča priestor (cca 2-3 cm, podľa veľkosti nádoby). Práve ten totiž slúži na zásobenie rastliny vodou pri zalievaní. Ak je ten rozdiel menší až nulový, jednoducho vodu vylejete mimo kvetináč, a rastlina tak nebude dostatočne zaliata. Naopak, ak bude ten rozdiel väčší, rastlina bude skôr či neskôr trpieť preliatím. Rozhodne sa však vyvarujte pestovania rastlín, ktoré sú priamo vysadené v ozdobnom obale bez odtokovej dierky! Tieto obaly sú určené maximálne tak pre rastliny posadené v umelohmotnom či hlinenom kvetináči, ktorý sú vložený do ozdobného obalu, a nie na to, aby ste v nich mali tú rastlinu priamo vysadenú!
Ak pestujete rastlinu v kvetináči s podmiskou, dávajte si pozor, aby v nej rastlina zbytočne nestála a vodu z podmisky vylejte.



Ďalším spôsobom, ako zalievať, je zálievka zospodu. Tento spôsob aplikujeme u rastlín s hustým porastom, dužinatými listami, s hustým kvetenstvom - jednoducho u rastlín, u ktorých by zaliatie zvrchu mohlo spôsobiť zahnívanie (u druhov s jemnými výhonkami, napríklad "rodinné šťastie" - Helexine môžeme namiesto závlahy zospodu zvoliť rosenie vodou). Takýmto spôsobom zalievame napríklad všeobecne známe a obľúbené senpólie, cyklámeny, prvosienky, ale aj pieprovce, pogonaterum (izbový bambus). Pri tomto spôsobe jednoducho vlejeme vodu do misky a kvetináč do nej vložíme. Rastlina si vzlínaním sama nasaje toľko vody, koľko potrebuje. Zvyčajne je stav, keď je zemina doplna nasiaklnutá vodou, na povrchu substrátu aj vidieť, prípadne sa o dostatočnej zálievke sami presvedčite a prstami vyskúšajte zeminu. Časovo tento typ zálievky trvá 20 minút, ale vždy je lepšie brať v úvahu aj ročné obdobie, počasie, aj samotný druh rastliny. Ak však chcete mať úplnú istotu v zalievaní, použite pri oboch typoch zalievania vlhkomer.



Existujú ešte aj iné spôsoby, ako rastliny zalievať. Tu sa však jedná aj o CELKOM ODLIŠNÝ SPÔSOB PESTOVANIA. Hovoríme o samozavlažovacích kvetináčoch LECHUZA a tiež aj hydroponickom pestovaní.

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!


 

 

Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články