Presádzanie rastlín a jeho špecifiká

PDF Tlačiť E-mail

Poviete si, presádzanie nie je žiadna veda. V dnešnej tretej časti sa bližšie pozrieme na rôzne špecifiká, ktoré sa spájajú práve s presádzaním. Často sa totiž na ne zabúda...



Pri presádzaní sadíme do rovnakej hĺbky, v akej bola dovtedy rastlina pestovaná. Nikdy nie hlbšie, a už vôbec nie plytšie. Niektoré rastliny (napríklad rody Ficus, Pandanus, Philodendron, Monstera, ale aj Anthuria) ako rastú, tak vytvárajú holý kmienik, kde sa objavujú na obnaženej stonke korene. Mnohí pestovatelia zvyknú tieto vzdušné korene odstrihnúť. Keďže rastliny hlbšie zasadiť nemožno, je lepšie korene obaliť machom, prípadne pripevniť k rastline opornú paličku a priviazať ju o ňu. Tým získa rastlina "plochu", z ktorej získava vlahu (mach) a oporu a odmení sa vám košatejším vzrastom.

Ako sme si už minule povedali, menšie rastliny, v juvenilnom veku a rýchlo rastúce presádzame častejsie. Aj 2-3x do roka, ak je to nevyhnutné. Chybou, ktorú často vidíme u domácich pestovateľov a s ktorou sa na nás obracajú, je presadiť takúto malú rastlinu hneď do veľkého kvetináča. Ide o mylnú predstavu, že si človek "ušetrí" prácu. Opak je však pravdou - len sebe aj rastline vyrobí zbytočné problémy. Rastlina spomalí rast, resp. vôbec nerastie. Navyše zemina (tým, že je jej viac) v črepníku má tendenciu dlho držať vlahu. Takže rastlina trpí aj po tejto stránke (aj keď ju často nezalievate, rastlina vyzerá, ako keby trpela preliatím). Ak nechcete, aby vám takto pestovaná rastlina časom aj uhynula, alebo živorila, budete ju musieť opätovne zase presadiť do menšieho kvetináča zodpovedajúcej veľkosti, čo je pre vás zbytočná práca navyše a pre rastlinu ďalší stres.
Staršie, veľké a pomaly rastúce rastliny presádzame zriedkavejšie - každé 3-4 roky či ešte menej často. Aj to len v prípade, keď sú na rastlinách badateľné znaky pomalého rastu. U takýchto rastlín nepostupujeme pri presádzaní ako u mladších rastlín. V tomto prípade vymieňame iba vrchnú vrstvu zeminy.


U akých druhov rastlín volíme tento spôsob presádzania?

Väčšinou sú to rastliny pestované v ťažkých zmesiach zeminy (Agave, Bougainvillea, Brugmansia, Chamaerops, Citrusy, Cycas, Nerium oleander, Olea, Phoenix, Strelitzia a i.) a rastliny, ktoré svojím vzrastom presiahli výšku 1 metra.

A ako postupujeme?

Pred samotnou výmenou vrchnej vrstvy rastlinu zalejeme. Pre lepšiu manipuláciu opatrne ju vyberieme z kvetináča. Z vrchnej časti koreňového balu odstraňujeme postupne zhruba 2,5 cm vrstvu zeminy, ale tak, aby sme nepoškodili korene. Tam sú aj usadeniny a rôzne zárodky hubových chorôb. Následne vložíme rastlinu do kvetináča a dosypeme čerstvou zeminou. Dbáme o to, aby boli všetky korene zasypané. Rastlinu uložíme na tmavšie miesto, kde ju ponecháme po dobu 1-2 dní nezaliatu. Tým podporíme prekoreňovanie. Po 2 dňoch rastlinu premiestnime na pôvodné miesto a mierne zalejeme.

Presádzanie je veľkým zásahom do života rastliny. Preto by sme mali byť pri ňom opatrní a dbať, aby sme zbytočne nepoškodili listy rastliny. Taktiež NIKDY nepresádzame rastlinu počas kvitnutia! Už len samotné presádzanie je pre rastlinu stresujúce, a keď ju v tomto jej najkrajšom období presadíte, spôsobíte tým rastline problémy. Opadnú jej všetky kvety a aj puky a bude sa dlho spamätávať aj zo samotného presadenia. Radšej preto počkajte, kým (akákoľvek) rastlina odkvitne a až potom ju presaďte. Takisto aj u rastlín s dlhými výhonkami postupujte opatrne, aby ste ich nenalomili.

Pri presádzaní paliem by ste mali byť obzvlášť opatrní. Akékoľvek porušenie koreňov znamená pre ne ak nie úhyn, tak určite stres navyše. Preto rastliny z tejto skupiny (Caryota, Chamaedorea, Chamaerops, Howeia, Livistona, Phoenix, Rhapis, Trachicarp) presádzajte iba keď je to naozaj nevyhnutné.

Pri presádzaní je dobré myslieť aj na prípadnú oporu a v rámci neho k rastline opatriť aj bambusovú palicu či machovú tyč. Je to vždy lepšie riešenie, ako neskôr len-tak vpichnúť oporu k rastline práve presadenej.

Rastliny s drobnými korienkami, ktoré neprerastajú do hĺbky, pestujeme (a tiež presádzame) do plytších kvetináčov. Naopak, pre druhy rastlín, ktoré majú hustú koreňovú sústavu a ktorých korene prerastajú do hĺbky, volíme hlboké, priestranné kvetináče. Okrem dostatku miesta pre čerstvú zeminu a živiny poskytnú rastlinám aj stabilitu.

Niektoré rastliny, najmä rastliny ozdobné kvetmi, lepšie kvitnú, keď ich kvetináč jemne obmedzuje. Preto na tento fakt pri presádzaní pamätajte. Jedná sa o druhy Bougainvillea, Dipladenia, Hibiscus, Hoya, Impatiens a i..



Ako vidíte, aj presádzanie má svoje zákonitosti, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast rastlín. Okrem toho, s presádzaním sa spájajú aj ďalšie činnosti:



Okrem obligátneho čistenia a zastrihávania listov patrí k ošetrovaniu rastlín počas presádzania aj delenie rastlín a ich zrezávanie.

Ak sú rastliny rozrastené, mali by sme zvážiť aj prípadné ich delenie. Tu je dobré zvážiť, čo vlastne chceme dosiahnuť: mať veľký trs rastlín v jednom kvetináči (v tomto prípade presádzajte do o čosi väčšieho črepníka), alebo jednotlivé zväzky, trsy rastlín oddelíme a zasadíme samostatne do niekoľkých menších kvetináčikov). Avšak myslite na to, že niektoré druhy (napríklad Aglaonéma, Aspidistra, Chamaedorea, Dieffenbachia, Ficus - najmä benjamina, Hedera, Howeia, Sansevieria a i.) lepšie rastú (a nakoniec aj vyzerajú), keď sú pestované v skupine po 3 a viac rastlinách v jednom kvetináči.

Iné rastliny mohli medzičasom vyrásť do veľkej výšky, až tak, že už nemajú veľa priestoru pre rast. U takýchto druhov (väčšinou sa to týka rodov Codiaeum, Coffea, Cordyline, Diefenbachia, Dracaena, Euphorbia, Ficus, Monstera, Nolina, Pachira, Pandanus, Philodendron selloum, Podocarpus, Polyscias, Schefflera a Yucca) by bolo dobré zvážiť aj zrezanie vrchnej časti rastliny, resp. jej skrátenie. Tu je vhodné myslieť na tento fakt skôr a vždy priebežne rastlinu zrezávať, ako po rokoch jej rastu zistiť, že ste znej zúfalí a neviete, čo si s ňou teraz počať. Aj keď spočiatku zrezané rastliny nebudú pôsobiť veľmi vábne, pri vhodných podmienkach opätovne vytvoria nové výhony a listy. Zrezaním vlastne podporíte bujnejší rast a rastlina nadobudne košatejší vzhľad. A to predsa je hlavný účel...

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 14,5 tisíc!


 

 

Copyright © 2014, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články