Skôr, ako príde jar...

PDF Tlačiť E-mail

Teplejšie a slnečnejšie dni sa nezadržateľne blížia... Je čas skontrolovať stav izbových rastlín.

 

Verime, že ste cez zimu venovali dostatočnú pozornosť nielen svojim kvetinám, ale sústredili ste sa aj na iné, podružné prípravné práce. Kedže s príchodom teplejších dní pre rastliny nastupuje aj nová vegetačná doba, je načase ošetriť izbové rastliny, aby ich nové tohtoročné prírastky boli zdravé a silné. Čo si u rastlín v tomto období všímať?


1.) Všímajte si celkový vzrast. Nerastú rastliny nejako krivo?
V prirodzenom prostredí mávajú rastliny dostatok svetla najmä zvrchu. Keďže ale v podmienkach bytov či domov býva dostupnosť svetla iba z bočnej strany, rastliny môžu neraz rásť krivo. Z tohto dôvodu by sa aj mali otáčať, aby sa ich rast aspoň trochu vyrovnal. Keď však na to zabudnete, nevyvážený vzrast musíte potom riešiť radikálnejšie - zrezaním. Rovnakým spôsobom je nutné riešiť aj prípad, kde hlavný kmeň alebo bočné kmienky vyrastajú krivo, smerom do koruny, prípadne rastú prevažne na jednu stranu (a tým narúšajú stabilitu celej rastliny). Zrezaním podporíte rozvetvenie a prispejete tiež k vyvýženému rastu rastlín rozvetvenie. Týka sa to najmä druhov ako je Dracaena, Ficus (prevažne F. lyrata a F. elastica), Cordyline, Dieffenbachia, Codiaeum, Monstera, Schefflera a Yucca. Zrezávanie je viac popísané TU.


2.) Vyholený kmienik.
Spodné listy opadávajú z dvoch príčin. Buď sa to deje celkom prirodzene, a keďže sú na rastline najstaršie, jednoducho zožltnú a opadnú. Druhou príčinou môžu byť ale chorobné zmeny. A síce, keď rastlinu pestujete v prílišnom svetle a teple. Aby ste zabránili ďalšiemu padaniu, stačí rastline dopriať viac vzdušnej vlhkosti - často ju orosovať. Druhý prípad chorobného opadávania listov nastáva, naopak, keď rastlinu držíte na chladnom mieste. V tomto prípade však už opadávajú zelené listy. Tu postačí jednoducho preniesť rastlinu do teplejšieho prostredia a primerane ju aj zalievať.

Nech sú však tieto opatrenia akokoľvek účinné, holý kmienik, z ktorého vám listy už raz opadli, sa už "len tak" nezazelená. Aj tu je účinné zrezávanie. Vďaka nemu sa totiž rastlina rozvetví a tým aj zhustne. Nezrietka rastlina zrezaním aj "omladne". Jednoducho zrežiete všetky obstárnuté, vyrastené a nepekné časti rastliny, čím vytvoríte miesto pre nové stonky. V tomto prípade sa to týka najmä druhov, ako sú Aglaonema, z Ficusov najmä F. pumila, Fittonia, Gynura, Hedera, Hypoestes, Marantha, Peperomia, Philodendron, Pilea, Rhoicissus, Scindapsus, Syngonium,Tradescantia a mnoho ďalších. Zrezávanie je viac popísané TU.


3.) Všímajte si aj listy
Najmä ich sfarbenie (ak sa jedná o pestrolistý druh a listy sú zelené, ide o nedostatok svetla, ktoré najviac vplýva na ich vyfarbenie a práve jeho nedostatok je typický pre zimné obdobie), suché okraje listov (ktoré napravíte jednoduchým obstrihaním) a iné poškodenia. Pri mechanickom poškodení hrozí vniknutie hlavne vírusov a rôznych baktérií, ktoré sa odstraňujú komplikovanejšie. Takisto si všímajte iné prejavy škodcov na listoch. Napríklad prítomnosť vošiek, štítničiek, červcov či molíc aj sami viete zistiť. Horšie je to už napríklad u roztočcov, roztočíkov, strapiek či ronakonôžok, ktoré na svoju prítomnosť upozornia iba svojimi požerkami a vyciciavaním. V prípade napadnutia rastlín škodcami aplikujte postrek vhodným insekticídom. Pri väčšom výskyte škodcov je lepšie zvoliť aj zrezanie najviac napadnutých častí rastliny. Tak isto treba postupovať aj pri výskyte hubových chorôb, vtedy aplikujte vhodný fungicídny prípravok.


4.) Ak je to nutné, rastlinu presaďte
Ak sa vašim kvetom dobre darí, dlho vás budú tešiť svojimi farebnými kvetmi alebo zdravými lesklými listami. Každá rastlina však raz zo svojho kvetináča vyrastie. Ako to zistíte? Celá rastlina je nepomerne väčšia oproti kvetináču, v ktorom je vysadená. Ďalším znakom je vyrastanie koreňov z črepníka. Korene vyplnia celý črepník až tak, že tam už nie je ani kúsok zeminy a celý črepník sa zdeformuje. Zistíte to aj podľa toho, že sa voda, ktorou rastlinu zalejete, rýchlo splaví do podmisky a substrát je aj napriek zálievke suchý. Takisto sa pri už malom kvetináči spomalí rast rastliny. No, a znakom, ktorý určuje potrebu rastlinu presadiť, je aj nestabilita rastliny. Inak povedané, rastlina často padá.
V týchto prípadoch je už nutné rastlinu presadiť. Ako sa presádza? Aké sú ďalšie špecifiká presádzania? O tom všetkom sme už písali na našich stránkach.



5.) Rozmnožťte si svoje rastliny
Akékoľvek úpravy na rastline, najmä zrezávanie, môžete okrem prípravy rastlín na novú sezónu využiť tiež aj na namnoženie si nových rastlín. Keďže sa na rozmnoženie používajú časti rastliny, hovoríme o vegetatívnom množení. Je možné ho aplikovať u takmer všetkých druhov, ktoré sa zrezávajú. Napríklad aj u Fikusov. Pokiaľ máte otázky k iným spôsobom vegetatívneho množenia, môžete nám napísať na email Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. , Radi zodpovieme vaše konkrétne otázky, ktoré si budete môcť prečítať na našich stránkach. A, ktovie, možno tým pomôžete aj iným milovníkom flóry. Tešíme sa na vaše postrehy a komentáre.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články