V poslednej časti sme vám priblížili, čo všetko vplýva na zalievanie a ako sa zvyknú rastliny polievať. Niektoré metódy sa vám možno osvedčili, iné, naopak, môžu viesť k uhynutiu rastliny. Ako teda rastliny správne zalievať?
Správnosť zálievky nespočíva v jej pravidelnosti - koľkokrát za týždeň tú-ktorú rastlinu zalejete. Pravidelnosť je o zachovávaní troch fáz, ktoré možno pozorovať počas zalievania. 1. fázou je samotná zálievka, kedy naplníte dostatočným množstvom vody celý priestor medzi povrchom zeminy v črepníku a jeho okrajom a voda postupne do zeminy vsiakne. 2. fázou je postupné vysychanie, ktoré môže trvať niekoľko dní v závislosti od veľkosti a druhu rastlín (vzrastom menšie rastliny skôr preschnú ako tie staršie a vzrastlejšie), ročného obdobia (v lete sa voda rýchlejšie vyparuje a rastlina rýchlejšie asimiluje ako v zimnom období)k, počasia (rastliny majú vyššiu spotrebu vody počas pekného počasia ako keď je zamračené), veľkosti a druhu kvetináča (rastliny hospodária s vodou inak, keď sú vysadené v plastových nádobách a inak v tých keramických), druhu zeminy (priepustnosť zeminy je rozdielna, vždy by ste mali vybrať tú najvhodnejšiu pre vaše rastliny - napr. kaktusy a sukulenty dávajú prednosť priepustnejšej zeminy s výrazným podielom piesku, naopak niektoré druhy paliem uprednostňujú pôdy ťažšie s vyšším podielom ílu), umiestnenia rastliny v miestnosti (rastliny umiestnené na svetlejšom mieste rýchlejšie spotrebujú vodu ako rastliny umiestnené v polotieni či tieni) a ďalších faktorov. Za ten čas povrch pôdy pomaly presychá, aj keď vo väčšej hĺbke môže byť zemina ešte vlhká. 3. fázou je fáza sucha. Trvá jeden až tri dni - opäť v závislosti od činiteľov popísaných vyššie. Po tejto tretej fáze možno rastliny nanovo zaliať. Práve vynechanie tejto tretej fázy môže spôsobiť problémy. Pri jej vynechaní dochádza k uhynutiu s následkom vyhnitia rastliny. Naopak, pri predĺžení tejto tretej fázy môže dôjsť k preschnutiu substrátu. Aj keď je pravdou, že rastlinám viac uškodí preliatie ako nedostatočná zálievka, nemalo by sa to ani pri suchu preháňať.
Podľa odpozeraného ďalšieho pestovania, býva zvykom po kúpe rastliny pestovať ju ďalej v pôvodnom kvetináči, ktorý je navyše vložený do keramického obalu. Takto predávané rastliny sú zasadené do rašeliny. Aj keď je rašelina vhodná (pre svoju nízku hmotnosť) najmä kvôli prenosu, preprave rastlín, nemusí však zodpovedať nárokom, ktoré rastliny vyžadujú. Z tohto dôvodu je rastliny lepšie presadiť. Pokiaľ máte už nejaké skúsenosti s pestovaním rastlín, môžete aj naďalej zotrvať pri pestovaní v klasických črepníkoch. Ak vám však aj napriek vašej snahe rastliny uhynú, mohli by ste vyskúšať pestovanie v samozavlažovacích kvetináčoch alebo sa preorientovať na hydroponické (prípadne zeostrátové) pestovanie rastlín. Oba spôsoby pestovania sú jednoduché a nie je pri žiadnom z nich problém dodržať všetky tri fázy: fázu samotného zaliatia, fázu postupného vysychania a fázu sucha. Presadiť ale zemitú (rastlinu pestovanú klasicky, v zemine) rastlinu do väčšieho kvetináča a použiť ako pomôcku na určenie potreby zalievania hladinomer, ktorý je určený pre hydropóniu, je samozrejme nezmysel.
Aké problémy sa môžu vyskytnúť pri klasickom pestovaní (a zalievaní) zemitej rastliny?
Okrem faktu, že vám rastliny môžu zhniť alebo vyschnúť, môžu nastať aj iné problémy, s ktorými sa spája najmä žltnutie či opad listov. Prvou z častých ťažkostí je zhutnenie povrchovej vrstvy zeminy v kvetináčoch. Nastáva v situáciách, keď sú rastliny pestované v ťažkej, hutnej zemine alebo sú pestované v type kvetináča, ktorý hutnosť zeminy podporuje. V tomto prípade voda, ktorú použijete na zálievku, nevsakuje alebo vsakuje pomaly do zeminy. Výsledkom je, že je zemina vlhká iba na povrchu a nepreniká do hlbších vrstiev. Riešením je povrch zeminy rozryť, prevzdušniť vidličkou či lopatkou. Potom už môžete výdatne zaliať. Časom však bude potrebné kyprenie zeminy priebežne aplikovať. Druhou ťažkosťou, spájanou so zalievaním, je opak predošlého - voda rýchlo pretečie do podmisky bez toho, aby bola zemina vlhká. Tento problém možno vidieť v situácii, keď necháte zeminu pridlho suchú, až sa zvraští do takej miery, že nedolieha celkom k stenám črepníka. Ak ste trochu všímaví, najčastejšie tento "typ" postihnutej rastliny uvidíte v ponuke obchodných sietí, keď sú rastliny umiestnené iba na vozíkoch a navyše nie sú pre ne vytvorené optimálne podmienky na nich zaliatie. Takéto rastliny sú vysušené, obyčajne už aj vo výpredaji a je len otázkou času, kedy uhynú. Aj keď sme na našich stránkach upozorňovali na to, aby ste podobné kusy nekupovali a vyhli sa tak sklamaniu s prípadného úhynu, ak nemáte "to srdce" ponechať rastliny napospas osudu v obchode, môžete sa pokúsiť o ich oživenie. Celý kvetináč so zeminou jednoducho ponorte a držte vo veľkej nádobe, počkajte, kým uniknú zo zeminy vzduchové bublinky. Potom kvetináč s rastlinou vyberte a prebytočnú vodu nechajte stiecť. Ďalej však pestujte rastlinu bez toho, aby ste ju opäť vystavili suchu alebo opačnému extrému - preliatiu.
Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!
Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved
|