AKO správne zalievat?

PDF Tlačiť E-mail

Všeobecne možno povedať, že úspech v pestovaní interiérových rastlín (a nielen nich) má 3 hlavné aspekty. Spočíva vo výbere vhodnej rastliny. S výberom úzko súvisia vhodné podmienky na pestovanie. A poslednou treťou podmienkou je samotné ošetrovanie rastliny. To sa ale stáva najväčším kameňom úrazu. A to "vďaka" zalievaniu. Ako teda správne zalievať?



Predpokladajme teraz, že výber rastliny ste zvládli na jednotku a aj podmienky, v ktorých rastlinu pestujete, zodpovedajú jej nárokom. Ako však udržiavať rastlinu v dobrom stave? Hádam najväčší problém, ktorý sa vyskytuje pri pestovaní, je práve zálievka. Pravidelné zalievanie je najnáročnejšou činnosťou, ktorá sa spája s pestovaním a je tomu tak, čo sa týka jeho správnosti, ako aj z toho časového hľadiska. Práve správnosť zalievania robí vrásky mnohým najviac. Do zalievania totiž vstupuje mnoho faktorov a premenných (druh rastliny, ročné obdobie, aktuálne počasie, veľkosť a druh kvetináča, druh a štruktúra zeminy, umiestnenie rastliny v miestnosti, vývojové štádium rastliny atď.), ktoré môžu pri nedostatku alebo prebytku vody výrazne ovplyvniť zdravotný stav rastliny.

Zalievate jeden až dvakrát do týždňa alebo každé 3-4 dni? Zalievate len do misky či nalievate vodu priamo do kvetináča? Alebo je črepník dokonca vložený v podmiske s vodou? Spoliehať sa na jednu z uvedených možností periodicity a spôsobu zalievania sa vám nemusí vždy vyplatiť. Vo všetkých prípadoch totiž neberiete v úvahu ďalšie, podružné, už vyššie uvedené činitele, ktoré tiež vplývajú na zalievanie.
Je veľkou chybou zalievať celoročne akýkoľvek druh rastliny jedným a tým istým spôsobom, keďže v zimnom období je potreba vody pre rastliny nižšia a, naopak, v letnom období zase vyššia. Rovnakou chybou s podobnými následkami je zalievať výhradne jedným spôsobom (len do podmisky alebo len priamo do kvetináča). Pravidelnosť zalievania nespočíva totiž v periodicite pravidelnosti zalievania určitým spôsobom.

Už sa veľa popísalo o tom, ako či kedy správne zalievať. O zalievaní píšeme aj v článku "Zalievanie - AKO zalievať?".  Aj my sami sme sa zmienili, aké nádoby, črepníky, substrát používať, aké pomôcky používať (existuje napríklad aj vlhkomer). Každá rastlina je však iná, s rozdielnymi nárokmi na pestovanie. Nedá sa naisto a pevne stanoviť, ako a kedy rastliny polievať. Navyše, rastliny k svojmu životu nepotrebujú len vodu a v nej rozpustené živiny. Najmä v zimnom období je pre dôležitý aj obsah kyslíka v zemine. Najviac nedostatkom kyslíka trpia palmy alebo rastliny ako figovník (Ficus), dračinec (Dracaena) a nolina (Beaucarnea) a samozrejme kaktusové a sukulentné druhy. Preto sa aj veľmi často stáva, že tieto rastliny vyhnijú. Opačným extrémom je zase nedostatočná zálievka. Rastlinu zbytočne vystavujete suchu, Okrem toho, že môže (a aj istotne stane) uhynúť, zvyšuje sa tiež riziko napadnutia interiérových rastlín škodcami a chorobami. Zálievka preto musí byť dostačujúca, dôkladná, aby sa zvlhčil celý obsah črepníku, a nie napríklad len jeho vrchná časť. Korene vo väčšej hĺbke budú v tomto prípade trpieť nedostatkom vody a aj napriek tomu, že zalievate zvrchu, nižšie vrstvy môžu zostať suché. Podobne je to aj pri zalievaní spodným vzlínaním, kde vlhkou zostáva len spodná časť, pričom korene vo vrchnej časti nemajú dostatok vody. Chybou je aj zalievať častejšie v malých dávkach, a čo je ešte horšie - ponechať rastlinu svojmu osudu vloženú do podmisky. To nerobte nikdy.



Ako sa teda rastliny zalievajú?

 

Dozviete sa už čoskoro na www.hoya.sk


Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články