SAMOZAVLAŽOVACÍ systém

PDF Tlačiť E-mail

V posledných dvoch častiach sme sa podrobne venovali problémom súvisiacim so zalievaním zemitých rastlín. V čom je výhodnejšie pestovanie rastlín v samozavlažovacích kvetináčoch, prípadne hydroponické pestovanie oproti tomu klasickému v zemine?

 

 



Výhodnosť vyššie spomínaných spôsobov pestovania rastlín je práve v uľahčení zalievania v tretej fáze (fáza sucha), kedy nie vždy pestovateľ dokáže odhadnúť jej trvanie. Tak sa potom stane, že buď zaleje viac, ako je potrebné, a rastlina zhnije alebo, naopak, fázu sucha predĺži, takže nakoniec rastlina preschne. To sa pri hydropóniách ako aj pri zemitých rastlinách pestovaných v samozavlažovacích kvetináčoch nestane. V oboch prípadoch je totiž súčasťou nádoby hladinomer (alebo ukazovateľ hladiny vody), ktorý informuje, ako je na tom rastlina čo sa týka spotreby vody.



Ako funguje závlaha pri samozavlažovacích kvetináčoch LECHUZA?


Už sme samotné vysádzanie rastlín ako aj ich následné pestovanie si môžete prečítať aj v nasledujúcich článkoch:

- LECHUZA®

- LECHUZA® - Elegancia nielen v kancelárii

- Sadenie rastlín do LECHUZA® nádoby - DELTA 15

- Výsadba rastlín do samozavlažovacích nádob LECHUZA®

- (AKTUALIZOVANÉ) LECHUZA® Classico LS a Quadro LS (liner system) - Novinka pre rok 2012

Najprv si však povedzme, z čoho samotné sety pozostávajú. V závislosti od typu nádoby možno hovoriť o samostatnej vonkajšej nádobe (obale), do ktorého sa vloží deliace dno. Kým však deliace dno vložíte, je potrebné pripojiť k nemu plniacu trupicu s krutom, kde sa vloží nakoniec ukazovateľ hladiny vody v nádobe. Niektoré typy nádob sú však inovované - namiesto deliaceho dna s ostatnými časťami je len vyberateľná vnútorná nádoba (vložka) s ostatnými komponentami aj spolu s ozdobným rámom. Tieto patentované nádoby sú označené písmenami "LS" ("liner system) a nájdete ich v typoch Classico a Quadro. (Ostatné typy, ako napríklad Cararo, Cubico, Rondo, majú len deliace dno spolu plniacou trubicou s krytom a ukazovateľom hladiny vody). Rastlinu potom stačí len posadiť do vložky, ktorá sa pred sadením vyberie a po vysadení rastliny sa zase naspäť vloží do nádoby. K pohodlnosti pestovania rastlín v týchto nádobách prispieva aj ďalšie príslušenstvo, napríklad kolieska na ľahší presun väčších nádob alebo násadce na polievanie.



Ako rastliny vysádzať?

Je to veľmi jednoduché. Pred samotným vysádzaním si ešte rozmyslite, v čom budete zemitú rastlinu pestovať - či v zemine alebo na pestovanie použijete zeostrát alebo inú jej náhradu. Pripravte si nádobu a zložte všetky komponenty dokopy. Pripravte si samotnú rastlinu - vyberte ju z kvetináča a uvoľnite koreňový bal a straste prebytočnú zeminu v prípade, že budete rastlinu pestovať ďalej len v zeostráte. Pokiaľ sa rozhodnete použiť na ďalšie pestovanie zeminu, stačí len uvoľniť korene, aby sa rastlina ľahšie zakorenila. V prípade, že chcete pestovať rastlinu v zemine, nezabudnite vysypať na dno nádoby malú vrstvu granulátu Lechuza-pon (alebo zeostrát), ktorá poslúži ako drenáž. Ďalší postup už spočíva v bežnom sadení. Zvyšok nádoby doplníte postupným vsypovaním zeminy (alebo, ak chcete pestovať rastlinu v zeostráte, použijete len ten zeostrát).



Ako sa starať o vysadenú rastlinu?

V prvej fáze zakoreňovania rastliny zalievajte len klasicky - zvrchu. Ako rýchlo sa rastlina zakorení, závisí od jej druhu a veľkosti. Ročné obdobie nemá na zakoreňovanie veľký význam. Máme skúsenosti, že aj v období, kedy by sa rastliny nemali presádzať bežným spôsobom, pri pestovaní v samozavlažovacích nádobách LECHUZA sú rastliny už po 3-4 týždňoch dostatočne zakorenené a sú schopné ďalej brať vlahu samé. Ak si však chcete byť celkom istí, naplňte zásobník vodou. Ak počas nasledujúcich pár dní riska na ukazovateli poklesne, rastlina je už zakorenená.
Ďalšie zalievanie spočíva v napĺňaní zásobníka vody až po maximum a ponechaní rastliny, aby si sama brala toľko vlhkosti, koľko sama potrebuje. Postupným spotrebovaním bude, samozrejme, aj riska na ukazovateli hladiny vody klesať, až poklesne na minimum. A práve v tejto fáze musia rastliny zotrvať 2 až 10 dní (podľa ich veľkosti 2 dni menšie rastliny a čím sú väčšie, tým je fáza sucha dlhšia). To, že je rastlina vo fáze sucha, ešte neznamená, že substrát bude tiež suchý. Rastlina už je v substráte zakorenená, takže má isté percento vlhkosti. Podstatné je však ponechať ju pár dní bez následného zaliatia. Po tejto fáze však môžete opätovne naliať vodu do zásobníka vody až po maximum a celý cyklus sa tak zopakuje.



Ako takto vysadenú rastlinu prihnojovať?


Podobne, ako sa rastliny zalievajú. Jediný rozdiel bude v tom, že do vody si zarobíte potrebnú koncentráciu hnojiva. Spôsob aj množstvo potrebnej dávky  nájdete na etikete každého hnojiva.


A ešte jedna dobrá správa na koniec - takýto  spôsob pestovania rastlín môžete aplikovať na AKÚKOĽVEK zemitú (v zemine dovtedy pestovanú) rastlinu.

 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články