Systém HYDROPÓNIE

PDF Tlačiť E-mail

Okrem samozavlažovacích nádob, ktoré napomáhajú so zalievaním (v podstate si rastliny samé berú toľko vlahy, koľko potrebujú) možno rastliny pestovať aj hydroponicky. V čom spočíva tento spôsob pestovania, o čo sa vlastne jedná a aké sú jej výhody?




Zjednodušene povedané, jedná sa o pestovanie rastlín bez zeminy v živnom roztoku. O tom, aké nevýhody v sebe skrýva zemina (obzvlášť tá nesprávne skladovaná) sme už písali TU.


Pre presnosť a úplnosť je na úvod nutné vysvetliť rozdiel v pojmoch hydropónia a hydrokultúra. O HYDROPÓNII možno hovoriť, keď si pestujete odrezok rastliny vo váze či inej nádobe s vodou. Celá spodná časť stonky, kde sa postupne vytvorili korene, je ponorená vo vode. HYDROKULTÚRA je však rastlina, ktorej len časť koreňov spočíva vo vode. Zvyšok koreňovej sústavy je mimo nej. Pôdny substrát je nahradený tým hydroponickým. Väčšinou to býva keramzit (ide o priemyselne spracovaný íl, má rôzne obchodné názvy, ale o ňom neskôr), ktorý
spevňuje rastlinu v ideálnej polohe pre rast rastliny a tiež napomáha k vyrovnanému pomeru vzduchu a vody v nádobe, čím sa stáva tento spôsob pestovania výnimočným.

Ako už z vyššie uvedeného vyplýva, rastlina je pestovaná vo dvoch nádobách. V jednej, hydroponickej - pestovacej nádobe s úzkymi pozdĺžnymi otvormi po celom obvode a menšími otvormi aj na samotnom dne nadoby - v tej je aj posadená. Druhá nádoba je okrasná, do ktorej je pestovacia nádoba vložená. Táto okrasná nádoba by mala byť samozrejme vodotesná. Býva vyrobená z rôznych materiálov, najideálnejší je však plast, prípadne sa používajú aj nádoby vyrobené zo skla či kameniny. Možno však použiť aj iný materiál (nádoby vyrobené z prírodných materiálov, prípadne z kovu, je však nutné zabezpečiť voda z pestovacej nádoby nepremokala ďalej do tej okrasnej nádoby.

Súčasťou hydroponicky pestovanej rastliny je hladinomer, pomocou ktorého kontrolujeme výšku hladiny živného roztoku a ako teraz isto predpokladáte, pomocou neho aj zalievame hydrokultúru.

Hydroponicky (či už budú korene celé vo vode, alebo len ich časť) možno pestovať takmer všetky interiérové rastliny. Ako hydrokultúry je možné zaobstarať len určité druhy. Druhovú rozmanitosť však veľmi ľahko nahrádza rozmanitosť čo do veľkosti či prevedenia rastlín.


Výhody hydoponicky pestovaných rastlín sú nesporné

- v prvom rade RASTLINY takto pestované SÚ ZDRAVŠIE, resp. menej náchylné na choroby či škodcov
- rastliny RASTÚ tiež podstatne RÝCHLEJŠIE, takže sa rastliny samé rozvinú do krásy, kdežto u zemitých rastlín by ste museli čakať roky, kým sa ich estetické vlastnosti prejavia
- ide o STERILNÉ PESTOVANIE, keďže tento spôsob nevyžaduje použitie pesticídov či iných chemických látok, s ktorými sa stretávate pri bežnom pestovaní
- ako také je teda aj VHODNÉ PRE ALERGIKOV
- Pri HYDROPONICKOM PESTOVANÍ používate len 1/20 vody a priestoru v porovnaní s rastlinami pestovanými v zemine. Pri zalievaní zemitých rastlín sa veľa vody vyparí, resp. sa nevyužíva optimálne na rozdiel od hydropónie. To isté platí aj čo sa týka priestoru, ktorý rastlinám poskytneme, keďže hydrokulrúry s menšou koreňovou sústavou možno pestovať tesnejšie pri sebe.
-
Niet pochýb o tom, že hydropónia vyžaduje menej práce. ÚDRŽBA JE MINIMÁLNA
- Pri tomto pestovaní NEPOZNÁTE vôbec PROBLÉDMY SO ZEMINOU, ktoré sú známe pri bežnom pestovaní zemitých rastlín
- Nemusíte sa obávať zo zmeny a striedania ročných období, pretože HYDROPONICKY PESTOVANÉ RASTLINY MAJÚ VEGETÁCIU PO CELÝ ROK. Táto vlastnosť je vysoko cenená najmä pri hydroponickom pestovaní zeleniny.
- HYDROPONICKÉ PESTOVANIE izbových rastlín je ZÁBAVA, ZNIŽUJE STRES a stáva sa pre pestovateľa HOBBY. Navyše, je to skvelý spôsob, ako kvalitne stráviť voľný čas.


Hydroponické pestovanie má však aj isté nevýhody. Sú celkom zanedbateľné a v takmer všetkých prípadoch sa spájajú práve s hydropóniou (viď rozdiel medzi hydropóniou a hydrokultúrou).

V prípade hydropónie existuje niekoľko spôsobov pestovania, ktoré sa navzájom líšia samotným princípom a technickou stránkou pestovania. Najjednoduchším je knôtový systém, vodná kultúra, systém prílivov a odlivov, kvapkový systém, systém tankera so živným roztokom a aeropónia - je veľmi podobná predošlému systému, len už trochu viac "hight-tech", len namiesto živného roztoku vo forme kvapaliny je použitý aerosol.

Pri všetkých týchto typoch hydropónie (nehovoríme však o hydrokultúre!) je nutné
- TECHNICKÉ VYBAVENIE a ZNALOSTI s obsluhou zariadenia hydroponicky pestovaných rastlín
- pri hydropónii je NUTNÉ POČÍTAŤ s neustálym PRÍSUNOM ELEKTRICKEJ ENERGIE. Pri jej výpadku musíte zalievať všetky rastliny manuálne.
- HYDROPÓNIA je DRAHÁ, nielen na samotné technické vybavenie ale najmä na ELEKTRICKÚ ENERGIU. Tento fakt je isto dobre známy napríklad aj nelegálnym pestovateľom konopy, ktorú pestujú práve hydroponicky.
- aj keď sú rastliny pestované bez zeminy, hrozí NEBEZPEČENSTVO ZAVEDENIA MIKROORGANIZMOV na vodnej báze, čo tiež platí vo väčšej miere skôr pre hydropóniu, nie až tak pre hydrokultúru.



Čo všetko sa spája s pestovaním hydrokultúr? Sledujte našu webstránku aj naďalej!

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články