Pestovanie hydroponických rastlín (hydrokultúr) má veľa výhod. Jednou z nich je aj jednoduchá údržba, ktorú zvládne aj úplný začiatočník bez nejakých špeciálnych znalostí. Dokonca, takýto spôsob pestovania je jednoduchší ako u bežných zemitých rastlín. Ako sa však o hydrokultúry starať?
Ako už viete z jedného z predošlých článkov, rastlina je pestovaná vo dvoch nádobách. V jednej, hydroponickej - pestovacej nádobe, v ktorej je rastlina posadená. Druhá nádoba spĺňa okrasnú funkciu. Táto okrasná nádoba by mala byť samozrejme nepremokavá. Súčasťou hydroponicky pestovanej rastliny je hladinomer. Ten je aj najdôležitejší, keďže pomocou neho sa kontroluje výška hladiny živného roztoku, a teda potreba polievať.
Na ňom možno vidieť tri žlté linky, zospodu minimum (rastlina má minimum alebo žiadnu vodu, takže pri dlhšom zotrvaní tohto stavu jej bude hroziť vyschnutie), v strede optimum (rastlina má optimálne množstvo vody pre svoj rast) a v hornej časti maximum (rastlina má maximálne množstvo vody, takže hrozí potenciálne nebezpečenstvo uhynutia rastliny preliatím). To ho robíveľmi praktickou pomôckou pri zalievaní. Isto viacerí viete, aké býva zalievanie u zemitých rastlín problematické...
Vodu pri zalievaní nalievajte, ako ste bežne zvyknutí, zvrchu ale len do takej miery, až červený ukazovateľ v hladinomeri zostane na rozmedzí optima. Nikdy nenalievajte vodu až do maxima. Ak sa aj náhodou "podarí", že vám ukazovateľ znenazdania vyskočí na maximum, nič hrozné sa nestane a rastlina sa s ňou pri optimálnych podmienkah sama dokáže vysporiadať. Iné je to, keď zasadíte zakorenené odrezky s použitím čerstvého (a suchého) keramzitu. Vtedy je vhodné zaliať do maxima, keďže časť vody sa minie práve tým, že vsiakne do keramzitu. Pozrite video nižšie:
Keď však po pár dňoch ukazovateľ hladiny v hladinomeri klesne na minimum, počkajte 3 - 10 dní (podľa veľkosti, veku aj druhu rastliny - čím je rastlina staršia a väčšia, tým je "suchá fáza" aj dlhšia. Kaktusy a orchidey si tiež vystačia s menším množstvom vody) a až potom doplňte vodu na optimum. Takto rastlina dostane dostatočné množstvo vody a nebude hroziť, že ju prelejete. Rýchlosť, akou rastlina je schopná využiť vodu, resp. potreba opätovnej zálievky zavisí od druhu, vzrastu a veku rastliny ale aj od prostredia, kde je rastlina umiestnená. Zvyčajne rastlina vodu spotrebuje za približne 7 dní, v optimálnych podmienkach v priestoroch s dostatkom svetla a tepla aj za menej dní (pri väčších rastlinách sa doba predlžuje aj na 2 týždne). Po tých pár dňoch "suchej fázy" môžete ale opätovne zaliať, ale len na optimum. Na zalievanie je najvhodnejšia odstáta vodovodná voda s priemernou teplotou okolo 20°C.