Pestovanie rastlín vo vode

PDF Tlačiť E-mail

Už sme si vysvetlili jednotlivé systémy hydropónie, v čom sa môžu pestovať, prečo sa pre hydrokultúru používa keramzit a prečo je ten aj najvhodnejším pre hydrokultúru. Možno sa vám zdá takýto spôsob pestovania priveľmi náročný a aj nákladný. Existuje však spôsob veľmi jednoduchý a určite aj vy sami ho dobre poznáte a dokonca si aj sami doma či v práci takýmto spôsobom pestujete rastliny.



Pýtate sa, aký je to spôsob?


Už v článku o pestovateľských médiách sme ho spomenuli. Je pritom každému dostupný a aj najbežnejšie používaný. Väčšinou si naň spomeniete, keď dostanete od známeho či susedy odrezok vašej obľúbenej rastliny a ešte pretým, ako ho zasadíte, vložíte ho do pohára či vázy s vodou. Tento spôsob pestovania volíte, keď si chcete rozmnožiť a zakoreniť odrezky vašej obľúbenej rastliny.

Aj voda z vodovodu má, tak ako keramzit, ph neutrálne, čo je pre rastliny a ich ďalší vývoj dôležité. Navyše môžete nechať svoje deti pozorovať, ako si rastliny samé vytvárajú korienky. A nemusíte sa obmedzovať iba na zakorenenie odrezkov rastlín. Rastliny vo vode vydržia a dokonca ich ani prihnojovať nie je potrebné.


Táto metóda pre pestovanie rastlín je ideálna pre začínajúcich záhradkárov, pretože nevyžaduje žiadne vysoké znalosti o problematike takéhoto pestovania a aj údržba rastlín je veľmi jednoduchá. Z veľkej časti sa vyhnete aj chorobám (plesne) a škodcom (smútivka), ktorých životným prostredím či miestom pôsobenia je pôda, zemina.


Ako nádobu na vodu použite akúkoľvek, najlepšie však priehľadnú z číreho, bezfarebného skla. Existujú však výskumy, ktoré dokazujú, že rastliny koreniace v pohari (fľaši) z hnedého skla nielen, že rýchlo zakorenia ale aj rastú.

Pestovať takýmto spôsobom možno takmer akúkoľvek rastlinu. Obzvlášť vhodné sú však bylinky. Niektoré dokonca rastú tak rýchlo vo vode, že uvidíte nový list takmer každý deň. Mäta a oregano rastú najrýchlejšie, menej intenzívne bazalka a rozmarín. Pestovanie levandule aj šalvie je tiež obľúbené. Pokiaľ ide o izbové rastliny, najvhodnejšie sú ťahavé druhy, napr. je Hedera, Cissus, Epipremnum, Gynura, Monstera, Philodendron, Tradescantia a pod. Pestovať vo vode možno aj rastliny kríčkovitého vzrastu (napr.: Aglaonema, Dieffenbachia, Crassula), prípadne druhy, ktorých zrezaním stonkových odrezkov napomôžete ich rozkonáreniu (Codiaeum, Cordyline, Dracaena, Ficus, Polyscias). Veľmi vhodné sú aj druhy rastlín, ktoré sa rozmnožujú dcérskymi rastlinami, odnožami či poplazmi: Chlorophytum alebo Saxifraga. Dokonca aj kvitnúcim rastlinám, ako sú begónie, lopatkovce alebo netýkavky, sa bude dariť vo vode a budú aj bohato kvitnúť.
Ako by mali odrezky vyzerať a ako by mali byť upravené?

Na to, aby sa vám odrezky (jednoročné výhonky) vo váze s vodou aj zakorenili, by mali byť vyzreté. Teda, ani nie mäkké a ani nie drevnaté. Je nutné tiež upraviť ich na dĺžku 15-20 cm (v závislosti od druhu rastliny) tak, aby rez bol tesne pod púčikom. Rez by mal byť čo najšikmejší. Vďaka tomu sa na spodnej časti stonky vytvorí kalus, z ktorého sa časom vyvinú korene. Na odrezku je lepšie ponechať radšej menej listov, aby sa zbytočne rastliny nevysilovali. Prípadne, u veľkolistých druhov (Ficus lyrata, F. elastica) nechajte len 2-3 plne rozvinuté listy.

Takýmto spôsobom možno pestovať aj rýchlené cibuloviny aj vodné rastliny - napr. vodný hyacint (Eichhornia).


Aj keď je voda pH neutrálna, predsa len je rozdiel, akú použijete. Mestská voda býva filtrovaná, chlórovaná, čo síce rastlinám neškodí, ale im ani veľmi nevyhovuje. Všeobecne známe je, že na zalievanie sú vhodné odstáta či prevarená voda. Ak chcete dopriať odrezkom hneď na začiatku dostatok minerálov, môžete vyskúšať aj minerálnu vodu. Keďže sa voda môže odpariť vplyvom teploty prostredia, bude potrebné asi po jednom mesiaci ju doplniť. Nie je potrebné obávať sa stojatej či páchnucej vody, ako tomu často býva u rezaných kvetov. Rezané kvety vo váze pomaly hnijú a umierajú, zatiaľ čo rastliny pestované vo vode sú v rastovej fáze. Ak je rastlina zdravá, voda zostane čistá. Ak sa aj časom vytvoria riasy, stačí vodu vymeniť. Väčšinou po jednom roku je už potrebné vodu celkom vymeniť, keďže tá môže začať byť už kalná. Korene behom roka veľmi rýchlo dorastú. Preto by sa mali aj skrátiť. Ak pestujete bylinky, po roku ich možno budete musieť vymeniť úplne, v závislosti na druhu, aký ste si zvolili. Čím však má rastlina drevnatejšiu alebo silnejšiu stonku, tým viac času aj vydrží vo vode. Napríklad, rozmarín môže žiť až šesť rokov vo vode, ale taká bazalka len jeden rok.

Ako náhrada vody sa používajú želé guličky, či akýkoľvek iný materiál - štrk, okrúhliaky a pod. Sú veľmi dekoratívne a bývajú rôznych farieb. Možno ich použiť ako na zemité rastliny (na dodekorovanie vo váze), tak aj v prípade odrezkov samotných. Štrk alebo okrúhliaky okrem dekoratívnej funkcie spevnia stonky rastlín, takže tie rastú rovnejšie a sú aj stabilnejšie.


 

 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články