Ďalším spôsobom, ako si zadovážiť hydrokultúru, je
KONVERZIA zemitej rastliny na hydrokultúru
Povedzme si rovno, predošlý spôsob, ako dôjsť k hydrokultúre - dopestovanie - je síce najľahší a najmenej zaťažujúci pre rastliny, ale predsa len trochu zdĺhavý, a nie každému sa chce čakať. Pri tomto spôsobe máte výsledok ihneď a môžete preorientovať aj iné druhy izbových rastlín, ako je bežné. Pravda, nie vždy je táto konverzia aj úspešná. Môžete ju však vyskúšať na rastlinách s minimom nárokov a s jednoduchým pestovaním. Napríklad: Aglaonema, Asparagus, Chlorophytum, Cissus, Coleus, Crassula, Dieffenbachia, Epipremnum, Euphorbia, Fatsia, Ficus, Hedera, Impatiens, Monstera, Pandanus, Philodendron, Saintpaulia, Sansevieria, Scindapsus, Syngonium, Zamioculcas a pod. Preorientovať rastlinu pestovanú v bežnom "substráte" možno aj orchidey, napr. Cattleya, Cymbidium, Oncidium, Phalaenopsis či Paphiopedilum.
Ako postupovať? Ak chcete vyskúšať preorientovať zemitú rastlinu na hydrokultúru, vyberajte si, ako sme už vyššie spomenuli, na pestovanie nenáročné druhy. Taktiež dávajte prednosť mladým rastlinám. Ako sa zvykne hovoriť, starého psa novým kúskom nenaučíte, tak aj staršie rastliny si len veľmi ťažko budú zvykať na nové podmienky. Najprv rozbite koreňový bal, tým sa veľká časť ak nie väčšina zeminy sama odstráni. Zvyšok sa z koreňov vyplaví pri premývaní pod tečúcou vodou. Tento úkon je však náročný a vyžaduje si dôslednosť a najvyššiu opatrnosť, aby sa jemné korienky nepoškodili. Ak sa vám nedá celkom odstrániť zemina, radšej rastlinu, teda jej koreňovú časť ponorte do pohára s vodou.
Tak, ako by ste mali byť opatrní pri odstraňovaní zeminy spomedzi koreňov, venovať pozornosť by ste mali aj ich stavu. Poškodené či hnijúce korene nemá význam nechávať na rastline. Boli by iba zdrojom pre vznik chorôb, prípadne by spomalili rast, preto ich je potrebné odstrániť.
A ako postupovať pri sadení rastliny?
Rozhodne nesaďte rastlinu do pestovacej nádoby hlboko. Hydrokultúra, na rozdiel od hydropónie, má len spodnú časť koreňov namočenú vo vode a práve prostredníctvom nich je rastlina schopná prijímať živiny. Ostatné, vyššie položené korene sú mimo nej. Vďaka keramzitu (či inému pestovaciemu médiu), ktorý hromadí v medzerách medzi jednotlivými svojimi časťami - gulôčkami pôdny kyslík, má ho aj rastlina dostatok na dýchanie. Tým je celý koreňový bal prevzdušnený. Naopak, charaker materiálu pôsobí aj na vzlínanie - ich saciu schopnosť, čiže sa nemusíte obávať, že by korene vo vrchnej časti nemali vôbec prísun vody. Aj to málo, čo majú k dispozícii, im bohato stačí na výživu a asimilačne aktívne, ako sme už napísali, sú len nové korienky v spodnej časti. Ako je to u zemitých rastlín?
Ak presadíte rastlinu do čerstvej zeminy, časom (po cca 2-3 mesiacoch) si môžete všimnúť, že jej povrch zalievaním trochu padol, uľahol sa. Z tohto dôvodu aj rastlina posadená v zemine, ak nie je pravidelne presádzaná (a neobnovuje sa aj zemina, minimálne aspoň neprekyprí jej povrch), začne strácať zásoby pôdneho kyslíka. Ešte viac, keď je aj prepolievaná. Korene začnú predčasne odumierať a rastlina spomalí či zastaví rast. V prípade spomínaného preliatia aj uhynie. Pritom sa rastlina môže javiť ako vädnúca. U hydrokultúry niečo podobné nehrozí.
Korene rastliny, ktoré ste vložili do pestovacej nádoby, už len opatrne zasypte keramzitom až po vrch nádoby. Potom pestovaciu nádobu vložte do okrasnej a nezabudnite na hladinomer. Na uľahčenie zakorenenia rastliny v novom pestovacom "substráte" je vhodné zabaliť rastlinu do fóliového sáčku. Tým nielen zabránite úbytku vzdušnej vlhkosti, ktorú teraz rastlina potrebuje, ale ju dokonca aj zvýšite. Najvhodnejšie obdobie pre konverziu je jar, keďže v tom období rastliny začínajú rásť. Preto tiež nebude pre ne problém zvyknúť si na nové podmienky. Preorientovať zemité rastliny na hydropóniu je náročný proces. Dôležitá je však aj následná starostlivosť. Ako sa o nové hydrokultúry starať? To všetko sa dozviete už čoskoro na www.hoya.sk
|