AKO skladovať CHRYZANTÉMY?

PDF Tlačiť E-mail

V jednej z predošlých správ sme sa venovali tomu, aké rastliny si vyberať, aby ste si priniesli domo zdravé rastliny. Kde ich však uložiť, kým ich spotrebujete?




Máte na výber: udržiavať ich v interiéri alebo naopak v exteriéri.


 


Pokiaľ ide o interiér, na tento účel vyberajte radšej chladnejšie (teplota by nemala byť vyššia ako 14oC. Nižšia teplota vplýva na dlhšie kvitnutie, čo - predpokladáme - chcete aj vy docieliť) a svetlé miesta. Najvhodnejším miestom je veranda, vstupná hala, schodište či iná miestnosť s dobrou cirkuláciou vzduchu. Takéto prostredie vyhovuje aj pre bežné pestovanie chryzantém v interiéri, aj keď lepšie sa im bude dariť, keď ich vysadíte von do hrántikov či okrasných nádob.

Druhou alternatívou je exteriér - balkóny a lodžie. Tie prichádzajú v úvahu, ak sa teploty pohybujú od nuly do 14oC. Rastliny vložte do podmisky, vedra či črepníka. Zalievajte ich podľa potreby, akonáhle zemina v črepníku trochu preschne. Keďže sú rastliny umiestnené vonku, nebude potrebné častejšie zalievanie, v porovnaní s interiérovým pestovaním. Dávajte pozor, aby chryzantémy nikdy nezvädli. Zvädnuté kvety rastliny už len ťažko ožijú, a nakoniec ich budete musieť odstrihnúť, čo bude vyzerať nepekne.
Rovnako by rastliny nemali stáť vo vode.
Ak majú chryzantémy originálne priesvitné dekoračné obaly, je lepšie ich stiahnuť z rastliny (
v igelite zabalené rastliny totiž nemôžu dýchať), aby medzi jednotlivými výhonkami nevznikla a nezačala sa šíriť pleseň. Vybaliť rastliny je nutné najmä, keď zostanú v teplom prostredí. Ak máte strach ponechať rastliny von, nezabúdajte, že práve tieto jesenné teploty im najviac vyhovujú. Ak ste si kúpili viac ako jeden či dva kusy, vybaľte ich a neukladajte ich husto k sebe.


 

Ak budete s chryzantémami ďalej manipulovať, rozhodne by ich kvety mali byť stále pekné. Preto ich neukladajte na otvorené plochy ale radšej pod prístrešok. Chryzantémam škodí dážď či dokonca aj mrholenie. Guľovitý tvar a kompaktnosť rastliny sa pre zmoknuté kvety môže nenávratne znehodnotiť. Preto, keď je to potrebné, večer zvrchu preložte na kvety novinovým papierom. Jutovina je ťažká, takže by tiež rastlinu polámať a spôsobiť rozpadnutie jej guľovitého tvaru. Igelit veľmi neodporúčame, keďže môže napomôcť vzniku plesne tak ako igelitový obal, v ktorom bola rastlina zabalená. Papierovú ochranu môžete cez deň odstrániť, samozrejme, ak už neprší.
Podobne, ako baliacim (alebo aj novinovým) papierom chránime chryzantémy pred dažďom, chránime ich tak aj pred možnými prvými mrazíkmi.
Ich kvety zostanú nepoškodené.

Či už vaše chryzantémy poputujú vaším zosnulým blízkym na hroby, alebo si s nimi plánujete skrášliť parapety či balkóny, veríme, že vám ešte dlho spríjemnia sychravé počasie. A o to predsa ide...

 


 

Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2015, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články