Klívia (Clivia miniata - Klívia červená) patrí medzi obľúbené interiérové rastliny ozdobné kvetom. Navyše, vekom sa stáva ešte krajšou. Keď si ju kúpite v obchode, ešte nádherne rozkvitá svojimi väčšinou oranžovo červenými kvetmi vyrastajúcimi na vrchole kvetného stvola. Po odkvitnutí zostanú na obdiv už len remeňovité listy síto zelenej farby. Čo robiť, aby opätovne zakvitla?
Klívia hoci rastie pomaly, môže dosiahnuť vysoký vek.Rastliny dorastajú až do výšky 60 až 130 cm. Vyznačujú sa jasne zelenými remenitými listami dlhými od 40 až do 90 cm, usporiadanými do zväzkov po 10 až 12 listoch. Medzi listami sa objavuje kvetný stvol s množstvom pomerne veľkých kvetov od februára do júla. Po odkvitnutí sa vytvárajú jasne červené mäsité bobule s dvoma veľkými semenami.
Na to, aby klívia prosperovala, jej doprajte miesto s rozptýleným svetlom. Priame slnko vyslovene neznáša. Nielen, že jej žltnú listy, ale aj zakrpatie. Taktiež sa vyhýbajte aj tmavým kútom, kde zase klívia vôbec nezakvitne. V miestnosti jej vyhovujú teploty od 15 do 20°C počas vegetácie. V zimnom období (október až február) znesie aj nižšie teploty 10-12°C. V takom prípade však udržiavame substrát suchší. To je snáď najdôležitejšia podmienka pre to, aby vám klívia znova zakvitla. Keď však začne klívia rásť, môžete jej opäť dopriať dostatok vody (zálievka má byť primerane výdatná) a živín v podobe pravidelného hnojenia (2 až 4 krát do mesiaca). A počas vegetácie veru nepohrdne ani jemným orosovaním listov. Keď objavíte zárodky kvetov, začnite ju polievať vodou s teplotou okolo 40°C. Teplá voda totiž podporuje rýchlejší rast kvetov. A keď odkvitne, dekoratívne pôsobia aj bobule. Ak máte dostatočné znalosti a chuť, môžete si vyskúšať generatívne množenie. Klívia sa rozmnožuje najmä prostredníctvom delenia, ale môžete to skúsiť aj so semenami. Zhluky mladých rastliniek možno rozdeliť do neskorej zime. Semená by mali byť vyčistené, akonáhle sú zozbierané. Mäsitá buničina, ktorú odlúpnete, odhalí veľké, perleťové semeno vonútri (Upozorňujeme, že Clivia patrí do čeľade Amaryllidaceae, z ktorých mnoho druhov je jedovatých a je dobré si po manipulácii s rastlinou umyť ruky). Tie by mali byť okamžite zasiate. Veľké semená môžu byť stlačené jemne do zeminy a potom pokrytá ľahko preosiatou zeminou. Zemina by nemala vyschnúť. Zároveň sa treba vyhnúť prepolievaniu. Nielen, že sa môžu objaviť prvé známky rias alebo rastu plesní na povrchu zeminy, ale semená aj vyhnijú.
Ako sme napísali už vyššie, klívia rastie pomaly. Z tohto dôvodu staršie rastliny presádzame s použitím čerstvej zeminy len jeden krát za 2-3 roky, aj to až keď je kvetináč celkom zaplnený koreňmi. Nový kvetináč by mal byť len o málo väčší, ako bol ten pôvodný.
Zaujímavosti:
Vedeli ste, že - exitujú 4 druhy klívie? Už spomínaná Clivia miniata, Clivia gardenii, Clivia nobilis a C. caulescens.Clivia gardenii je jemný a decentný príbuzný známejšej klívie Clivia miniata. Kým klasická klívia má súkvetie tvorené menším počtom kvetov v tvare trúbky, Clivia gardenii má kvety štíhle, rúrkovité kvety, ktoré visia dole v kvetenstve. Kvety sú oranžovej farby, okvetné lístky sú na okrajoch zelené. Existujú dva ďalšie druhy, ktoré majú podobné previsnuté kvety, C. nobilis (anglicky Eastern Cape Clivia) a C. caulescens.
- Samotná Clivia miniata má veľa rôznych kultivarov s kvetmi rôznych farieb? Napr. 'Longwood Debutante' má kvety krémovej farby so žltým stredom, kultivar ‘Hirao’ má zase kvety jasnej zelenkavej farby, odroda 'Andrew Gibson' sa môže pýšiť kvetmi oranžovej farby s krémovým stredom a jemnými škvrnami po okrajoch okvetných lístkov, 'Transkei Yellow' má jasnožlté kvety. Mnoho kultivarov, doslova celá plejáda, sú vlastne kríženci tak povediac bez mena, len s označením ich rodičov, a ich kvety sa od seba líšia len veľmi nepatrnými odchýlkami v odtieni farieb, sýtosti či farebnosťou prípadných škvŕn. Bohužiaľ, klívie s kvetmi iných farieb možno vidieť iba na špecializovaných výstavách venovaných práve klíviám.
- Existuje ajkultivar klívie červenej s melírovanými listami? Jedná sa o Clivia miniata 'Striata'. Sem - tam sa tiež objavuje v ponuke obchodov s kvetmi, ale len veľmi sporadicky.
- Klívia je blízka príbuzná amarylky (Amaryllis belladona) a zornice (Hippeastrum)? Všetky tri totiž patria do rovnakej čeľade Amaryllidaceae (amarylkovité). O kúsok bližšie má však klívia k amarylke, keďže ju s ňou spája krajina pôvodu - Južná Afrika, najmä juhovýchodná oblasť.
- Názov Clivia tejto očarujúcej rastliny je odvodený od mena vojvodkyne z Northumberlandu, Lady Charlotte Clive, ktorá ako prvá pestovala prvé vzorky v Anglicku?
- Druhové meno Klíve Gardenovej (Clivia gardenii) získala klívia po majorovi Robertovi Gardenovi, ktorý pôsobil v KwaZulu Natal v Južnej Afrike ako vojak v rokoch 1848 - 1853? - Niektoré druhy klívie sa tradične používali na liečbu komplikácií pri pôrode a tiež uštipnutia? Samozrejme, s podobnými praktikami sa skončilo, keďže sú klívie jedovaté.