Súčasné chladné a premenlivé počasie neponúka veľa možností, ako si spríjemniť život izbovými rastlinami ozdobnými kvetom. Našťastie, okrem typických rastlín kvitnúcich v zimnom období, akými sú azalky, cyklámeny, zornice, či pomaly odkvitajúce poinsettie, sa môžete potešiť aj rôznymi druhmi cibulovín (tulipány, narcisy, krokusy) ale napríklad aj prvosienkami či cineráriami (Senecio cruentus), ktoré vám dnes aj predstavíme. Všetky spomenuté druhy sú doslova vhodné do týchto chladných dní.
Aké rastliny si vyberať? Dávajte prednosť nakvitnutým rastlinám, kde je už poznať v rozvitých pukoch farbu a so zdravými listami. Rastliny, z ktorých črepníka kvapká voda alebo s ostatkami po odtrhutých listoch či kvetoch, dávajú poznať, že už nejaký čas pobudli na mieste a pri ich prípadnom zakúpení by ste doma boli svedkami akurát postupného zhnednutia a opadu listov a zhnitia kvetov. Samozrejme, rovnaký dopad budú mať aj rastliny zdravé, ktorým nedoprajete správne podmienky na ich pestovanie. Ako ich teda ďalej kultivovať? V prvom rade je nutné povedať, že patria k tým druhom rastlín, ktoré sa ďalej po odkvitnutí nepestujú, rovnako akoEuphorbia pulcherrima - poinsettiačiKalanchoe. Kto však má chuť, znalosti, alebo chce niečo nové vyskúšať, môže sa o to pokúsiť. Cinerárie sú však dokonale stavané práve na toto chladné počasie, kde sem-tam vykukne slnko, ale aj tak je chladno. Z toho dôvodu je nutné vyberať si zdravé rastliny, keďže po ich odkvitnutí už v danom roku znova nezakvitnú. Vyberajte im chladné a tienisté miesta (najlepšie chodby, ku schodom, verandy a pod.), kde teplota neprevýši hodnotu 10ºC a je predpoklad výmeny čerstvého vzduchu. Pri vyššej teplote kvety vyblednú, nevyvinú sa poriadne. Kvetenstvo bude riedke a zvýši sa tiež aj predpoklad napadnutia rastlín botrytídou (plesňové ochorenie). Zalievanie je tiež trochu ošemetné, keďže preliatím môžete rastline spôsobiť hnilobu a nepáči sa jej ani preschnutie. Zvykne však rýchlo vädnúť.
Uvedieme ešte jeden dôvod, prečo by ste mali cineráriám dopriať chladnejšie miesta. Trpia totiž voškami a molicami. Kto mal tú "česť" s týmto drobným hmyzom bojovať, vie, že je lepšie podobnému problému predchádzať a radšej vyhovieť rastlinám.Napokon, v chladnom prostredí vykvitajú o poznanie pomalšie ako v tom teplom a vydržia kvitnúť aj 5 týždňov! Ak ste sa rozhodli cinerárie pestovať ďalej aj po odkvete, môžete ich začať pravidelne prihnojovať. Avšak s ničím, a teda ani s hnojením, by sa nemalo preháňať. Prehnojenie môže totiž spôsobiť zlý rast a chlorózu. Nárokmi sa pestovanie cinerárie veľmi podobá pestovaniu prvosienky, najmä druhu Primula malacoides - tzn. presádza sa do o málo väčšieho črepníka a za vhodného počasia vykladá či, ak to počasie dovolí, môže sa aj vysadiť priamo do záhrady.
Zaujímavosť na koniec: V obchodoch ponúkané cinerárie sú hybridy. Pôvodný druh rastie a má domovinu na Kanárskych ostrovoch, kde sa vyskytuje v horských, chladných ale bezmrazích oblastiach. Na rozdiel od hybridov, je aj vyššieho vzrastu a vytvára pomerne málo kvetov. Našťastie, šľachtením sa dosiahol nižší, kompaktnejší a najmä bohato kvitnúci hybrid, tvoriaci akoby takú biedermeierovskú kyticu plnú kvetov.Navyše, hybridizáciou sa dosiahli aj také farby a odtiene, ktoré nie sú v prírode až také časté.Medzi najkrajšie cinerárie rozhodne patria kultivary s nezábudkovo či žiarivo modrými kvetmi. Niektorí z vás však môžu nájsť zaľúbenie v cineráriách s karmínovými, medenými, ružovými, bielymi či dokonca dvojfarebnými kvetmi. Každopádne, cinerárie sú teraz IN.