Jeho zúžené stonky nezaujmú, zato pomerne veľké kvety vo farbách a odtieňoch bielej, ružovej, žltej, krémovej a karmínovo červenej si isto zamilujete. O čom hovoríme? O rastline s názvom Epiphyllum.
Možno sa stretnete aj s názvami ako Phyllocactus aleboNopalxochia, ktoré sú staršie názvy, resp. synonymá. Jedná sa o krírovitý epifytický druh kaktusu s plochými, článkovitými stonkami po okrajoch s menšími či väčšími zárezmi, na ktorých práve v tomto období vyrastajú veľké a navyše voňajúce kvety. Tie môžu byť jednoduché alebo plné. Vzácnejšie sa však vyskytujú aj kultivary s úzkymi okvetnými lístkami, prípadne dvojfarebné. Všetko sú to krížence pôvodných druhov, ktoré pochádzajú s oblastí Strednej Ameriky, najmň z Brazílie.
Ako ich pestovať, aby ste mohli obdivovať ich nádherné kvety?
Pestujte ich na mieste s dostatkom priameho svetla. Vyhýbajte sa však plnému slnku v letných mesiacoch. Keďže sa jedná o kaktusovitú rastlinu, nároky na vzdušnú vlhkosť sú minimálne. Orosujeme ich len zriedka, pri odstraňovaní prachu zo stoniek. Rovnako minimálne ich aj zalievame, ešte menej (lepšie povedané, skoro vôbec) v období zimy, daždivého či chladného obbobia. Len v sparných dňoch im doprajeme výdatnú zálievku. Vždy by sme však medzi jednotlivými zalievaniami mali nechať substrát vyschnúť a až potom zaliať. V ostatnom období počas vegetácie len udržiavame substrát vlhký. Ideálne je zalievať rastliny mäkkou vodou. A ešte jedno pravidlo: na jar a jeseň zalievajte rastliny ráno, naopak, v letnom období zalievajte radšej večer. K tomu, aby vám epiphyllum spoľahlivo kvitlo každý rok, je nevyhnutné rastliny dôkladne zimovať. Doprajte im preto chladné miesto, napríklad pivnicu, kde sa teplota udržuje medzi 8 až 12ºC. Zalievajte iba ak je substrát preschnutý, tak ako sme spomenuli vyššie. Po zazimovaní, ešte predtým, ako prenesiete rastliny na svoje pôvodné miesto, odstráňte suché, polámané a všetky rúrkové (zle vyvinuté) stonky, ktoré vznikli vplyvom nedostatku svetla počas zimného odpočinku. Vystavte rastliny na miesto s rozptýleným svetlom, aby si začali naň zvykať. Zvyčajne po 1 až 2 týždňoch je badať na rastlinách zlepšenie, takže môžete prvýkrát poliať. S nastávajúcimi dňami začnú rastliny rásť a objavia sa prvé puky. Počas rastu nezabúdajte ani na pravidelné prihnojovanie 1x za 2 týždne slabým roztokom hnojiva určeného pre kaktusy. Od jari do jesene je vhodné ich vykladať von, na balkóny, terasy alebo, ak máte možnosť, do záhrady. Predtým, ako rastliny vyložíte do vonkajšieho prostredia, presvedčite sa, aby ich nezničil ešte chlad. Takisto aj neskoro na jeseň by nemal byť vystavený zbytočne mrazom.
Po odkvitnutí, koncom leta, ak je to potrebné rastliny presádzame. Používame na to zeminu určenú pre kaktusy. Odstránime starú zeminu. Nezabúdame na drenáž, aby mala kade odtekať prebytočná voda. Niekedy sa stane, že sa objavia puky aj na jeseň. V takom prípade nepreneste rastliny hneď do pivnice, ale pestujte ich na chladnejšom mieste s dostatkom svetla (napríklad presvetlené chodby, verandy, kto má možnosť aj zimné záhrady), aby sa kvety rozvinuli. Kvety po odkvitnutí pravidelne odstrihávame, aj keď niekedy sa môžu vyvinúť na rastline aj plody. Na chladné miesto na zazimovanie sa prenášajú pred poslednými mrazíkmi. Pokiaľ si chcete namnožiť nové rastlinky, môžete počas presádzania odrezať výhonky, ktoré narúšajú balans. Rezné plochy by sa však mali nechať zaschnúť a až potom vložiť do rozmnožovacieho substrátu. Tak, ako je epiphyllum nenáročný na pestovanie, aj odrezky pomerne rýchlo zakorenia.
Tip pre vás: Ak sú, väčšinou sú v ponuke v závesných kvetináčoch s ovísajúcimi stonkami s kvetmi . Ak však nemáte možnosť rastlinu pestovať týmto spôsobom, môžete odstrániť závesnú časť alebo po odkvitnutí kvetov rastlinu presadiť do obyčajného kvetináča. V takom prípade vsuňte do substrátu zopár bambusových paličiek na podopretie naklonených výhonkov. Aj kvety potom vyniknú oveľa viac.