Ludísia - orchidea drahokam

PDF Tlačiť E-mail

Radi pestujete orchidey? Okrem druhov ako Phalaenopsis, Cymbidium a Dendrobium, o ktorých sme už na našich stránkach písali, vám predstavíme práve v tomto ročnom období kvitnúce Ludísie (Ludisia discolor).




Ludisia discolor


Aj keď sa jedná o pomerne neznámy druh orchideí, môže ho pestovať aj úplný začiatočník. V obchodoch ho kúpite pod názvom Ludisia discolor. Môže však mať aj iné názvy: Haemaria discolor alebo Goodyera discolor. Rovnako sú občas pod týmto názvom ponúkané aj iné druhy (napríklad: Aneoctochilus, Macodes - pozri videá nižšie). Sú to plazivé stonky, na ktorých vyrastajú ružice tmavozelených listov s jemným ochlpením na dotyk zamatové a s výraznými pásikmi svetlej farby ako keby vyznačujúcimi žilnatinu. Z rubovej strany sú listy tmavomedenej až hnedej farby. Pri variete 'Alba' sú listy v o niečo svetlejšom odtieni zelenej a s výraznejšou svetlejšou mozaikou na líci. Aj rub listov nie je až taký tmavý, má skôr belavú farbu. Zo stredu každej ružice listov vyrastá pomerne dlhá kvetná stopka s početným množstvom malých bielych príjemne voňajúcich kvietkov so žltým stredom. Čím je orchidea staršia, tým viac kvetných stopiek aj vytvorí a pohľad na ňu je potom očarujúci. Stonka dlhá až 20cm dáva možnosti využiť kvety aj v aranžérstve, resp. na rez.


Macodes petola


Ako sme už uviedli vyššie, pestovanie ludísie je nenáročné. Vyberajte jej miesta s dostatkom rozptýleného svetla (znesie aj tmavšie kúty, prestane však kvitnúť, určite rastlinu však neumiestňujte na slnečné miesto! Typickým znakom rastlín trpiacich nadbytkom svetla sú listy nevýraznej farby a mdlého charakteru, naberajú tiež svetlejšiu - nezdravú farbu) s minimom 18ºC počas vegetácie. Pokiaľ orchidea rozkvitá, nenechajte ju nikdy preschnúť. Pravidelné zalievanie a hnojenie je zárukou, že sa postupne rozrastie. Intenzita do veľkej miery závisí aj od substrátu - čím je ľahdší a pórovitejší, tým častejšie bude zalievanie nevyhnutné. Keď však použijete bežný substrát pre izbové rastliny, nechávajte ho radšej medzi dvoma zálievkami trochu preschnúť.

Nezabúdajte počas vegetácie listy aj orosovať. Samozrejme, keď listy rosíte, vyhýbajte sa kvetom, ktoré by sa tak mohli rýchlo poničiť. Keďže sa jedná o terestrický druh orchidey, možno na ich pestovanie použiť aj substrát určený pre bežné izbové rastliny. Inak uprednostňuje čistú rašelinu, prípadne zmiešanú s drveným penovým polystyrénom a s nastrihaným rašelinníkom. S príchodom prvých jesenných dní postupne uberajte zo zálievky. Zimné obdobie by mala prečkať v miestnosti s teplotou klesajúcou na 15ºC. K tomu prispôsobíme aj zálievku. Pokiaľ sme ju správne zazimovali, prvé kvety sa objavia už koncom zimy a budú vám kvitnúť až do jari.



Anoectochilus albolineatus


Keď sa o túto krásku dobre staráte, veľmi rýchlo dokáže narásť a vyplniť kvetináč. V takom prípade je nevyhnutné rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Použite ale radšej skôr plytší a širší ako užší a vyšší kvetináč, keďže sa skôr rozrastajú do šírky ako do výšky.

A pokiaľ si chcete zabezpečiť ďalšie rastlinky alebo urobiť radosť svojej známej či susedke, aj rozmnožovanie tejto orchidey je veľmi jednoduché. Na rozdiel od iných druhov, ktoré sa množia delením trsov, ludísiu si môžete jednoducho narezkovať, tak, ako sa to robí aj u iných bežných izbových rastlín.

Pokiaľ ste našli zaľúbenie skôr v listoch s výraznou žilnatinou, môžete kedykoľvek rastlina vytvorí puky vylomiť. Rastliny navyše takto zostanú aj kompaktnejšie a hustejšie. Aj pohľad na takéto husté, kompaktné ludísie bude krajší. Ak necháte kvety len rozvinúť, rastliny sa stanú riedkymi a nevýraznými.



Chcete byť informovaní o nových príspevkoch ohľadom pestovania rastlín? Staňte sa našimi fanúšikmi na Facebooku. Je nás už vyše 23 tisíc!


 

 

Copyright © 2016, HOYA, s.r.o. All rights reserved

 
Rady a tipy všetky články